Paraugvalsts zem Briseles lupas 81

  • 0
  • Pievienot

Eiropā bargi kritizē Polijas jaunās valdības pieņemtos lēmumus tiesu varas un mediju jomā, dēvējot tos gan par putinizāciju, gan valsts apvērsumu. Eiropas Komisija pat sākusi pārbaudi, lai noskaidrotu, vai navsaskatāma pretruna ar ES tiesiskuma normām.

Eiropas Komisija (EK) pirmo reizi pret kādu no bloka dalībvalstīm sākusi procedūru, lai izvērtētu, vai tiek ievērotas Eiropas Savienības (ES) kopējās vērtības, kas ir noteiktas tās līgumā. Zem Briseles lupas nokļuvusi vēl nesen par Eiropas Savienības paraugdalībvalsti uzskatītā Polija. Tās tikai pirms dažiem mēnešiem apstiprinātā valdība, kuru vada nacionālkonservatīvā partija Likums un taisnīgums (PiS), triecientempā pieņēmusi likumus, kas rada aizdomas par valdošā politiskā spēka vēlmi kontrolēt konstitucionālo tiesu un sabiedriskos medijus. Pazīstamais ekonomists Lešeks Balcerovičs, kura vadībā Polija deviņdesmito gadu sākumā veica pāreju uz tirgus ekonomiku, PiS valdības pieņemtos lēmumus nodēvējis par «lielāko pārbaudījumu Polijas brīvības un likuma varas atbalstītājiem kopš 1989. gada». PiS noraida apsūdzības Polijas demokrātijas pamatu drupināšanā un apgalvo, ka tikai pilda pilsoņu gribu pēc pārmaiņām. 

Kačiņska atgriešanās

PiS pēc astoņiem opozīcijā pavadītiem gadiem varas grožus no niknākās konkurentes – centriski labējās partijas Pilsoniskā platforma (PO) – pārņēma oktobrī, kad Seima vēlēšanās ieguva absolūto vairākumu parlamentā. Partijas atgriešanos Polijas politikas virsotnē ievadīja PiS izvirzītā Andžeja Dudas negaidītā uzvara pērn maijā notikušajās Polijas prezidenta vēlēšanās, kurās viņš pārspēja par favorītu uzskatīto un PO atbalstīto Broņislavu Komorovski.

Dvīņubrāļu Leha (2010. gadā gāja bojā aviokatastrofā Krievijā) un Jaroslava Kačiņsku izveidotā PiS vienreiz jau atradās pie varas (2005.–2007. gadā). Tolaik Polijas attiecības ar ES vadību Briselē bija saspīlētas, jo Varšava bieži nebija gatava iziet uz kompromisiem, kavējot ES kopīgo lēmumu pieņemšanu. Brāļi Kačiņski izjuta īpašu nepatiku pret ES ietekmīgāko dalībvalsti Vāciju, kuru viņi turēja aizdomās par plāniem atgūt teritorijas, kas pēc Otrā pasaules kara nonāca Polijas pārvaldībā, un tās kancleri Angelu Merkeli, kuru viņi apsūdzēja sadarbībā ar sociālistiskās Austrumvācijas slepenpoliciju Stasi.

Iekšpolitiski viņiem pārmeta tiesiskuma ignorēšanu centienos panākt savus politiskos mērķus. 66 gadus vecais PiS vadītājs Jaroslavs Kačiņskis pēdējās parlamenta vēlēšanās nepiedalījās, priekšplānā izvirzot par sevi 14 gadus jaunāko Beatu Šidlo, kura kopš novembra ieņem premjerministres amatu. Tomēr zinātāji apgalvo, ka viņam ir ļoti liela ietekme uz lēmumiem, ko pieņem PiS kontrolētā valdība un parlaments. Vairāki no tiem izraisījuši pamatīgu viļņošanos Polijas sabiedrībā.

Apgrūtina tiesas darbu

Viens no Šidlo valdības pirmajiem lēmumiem bija kādreizējā Polijas galvenā korupcijas apkarotāja Marjuša Kamiņska iecelšana par valdības paspārnē esošo izlūkdienestu koordinatoru. Tas nebūtu nekas neparasts, ja vien pērn martā pirmās instances tiesa Kamiņskim nebūtu piespriedusi trīs gadus cietumā par pilnvaru pārsniegšanu, atļaujot veikt pretlikumīgu telefona sarunu noklausīšanos, un noteikusi aizliegumu ieņemt amatu valsts pārvaldē. Valsts prezidents Duda viņu apžēloja, paziņojot, ka cilvēki, kas cīnās pret korupciju, "pelnījuši īpašu aizsardzību".

Izdevums Krakow Post raksta, ka pirmo reizi Polijas postkomunisma vēsturē valsts apžēlojusi apsūdzēto, kura lieta nav izskatīta visās tiesu instancēs. Pēc tam PiS ķērās klāt Konstitucionālajam tribunālam, kas izvērtē parlamenta apstiprināto likumprojektu atbilstību valsts pamatlikumam. Partija neslēpa, ka tai ir iebildumi pret tribunāla sastāvu, kas it kā esot kalpojis iepriekš valdījušās PO interesēm. Kačiņskis tribunālu nodēvēja par "sirdsdraugu bandu", kas kavēšot PiS pieņemt likumus. Šidlo valdība atteicās apstiprināt amatā trīs jaunus tribunāla tiesnešus, par kuriem neilgi pirms vēlēšanām bija nobalsojis Seima iepriekšējais sastāvs.

Viņu vietā parlaments apstiprināja PiS izvēlētus tiesnešu kandidātus, par spīti paša Konstitucionālā tribunāla iebildumiem, ka šāds solis ir pretrunā valsts konstitūcijai. Dažas dienas pirms Ziemassvētkiem Seims steigā pieņēma grozījumus likumā par Konstitucionālo tribunālu. Tie paredz, ka turpmāk tribunālam lēmumu apstiprināšanai būs nepieciešams divu trešdaļu tiesnešu atbalsts (līdz šim pietika ar vienkāršo vairākumu) un balsojumā jāpiedalās vismaz 13 no 15 tiesnešiem (iepriekš kvorumam pietika ar deviņiem). Lēmuma kritiķi uzskata, ka tiesai būs gandrīz neiespējami anulēt Seima apstiprinātos likumus. Polijas Augstākā tiesa brīdinājusi, ka Konstitucionālā tribunāla darbs var tikt nopietni kavēts vai pat paralizēts. "Sistēmiska tribunāla pozīcija ir viens no dažiem garantiem, kas novērš [parlamenta] vairākuma diktātu," tiesas viedokli atreferē portāls EUobserver.com.

Revidē sabiedriskos medijus

Pagājušā gada pēdējās dienās PiS kontrolētais Seims pieņēma jaunu likumu par sabiedriskajiem medijiem. Saskaņā ar likumu, ko janvāra sākumā parakstīja prezidents Duda, sabiedriskie mediji klasificējas kā "nacionālās kultūras institūcijas", tieši tāpat kā Nacionālais muzejs vai Nacionālais balets. Tādējādi sabiedriskie mediji nokļuvuši tiešā valdības kontrolē. Turpmāk finanšu ministrs (nevis Nacionālā raidsabiedrību padome konkursa kārtībā) varēs atbrīvot un iecelt amatā ziņu aģentūras PAP un sabiedrisko radio un televīzijas kanālu vadītājus un uzraudzības padomju locekļus. Pēc likuma parakstīšanas Duda paziņoja, ka vēlas, lai sabiedriskie mediji būtu "taisnīgi, objektīvi un uzticami". Viņaprāt, valsts finansētie mediji līdz šim nespēja nodrošināt objektīvu informāciju.

Visu rakstu par Poliju zem Briseles lupas lasiet 22. janvāra žurnālā SestDiena

Pievieno komentāru

Sestdiena

Vīns ir komunikācija
Vīns ir komunikācija  16   

No 27. līdz 31. jūlijam pilngadību, 18. reizi, svinēs Sabiles Vīna svētki. Latvijas lielākais vīndaris Mārtiņš Barkāns...

Vienreiz skauts, vienmēr skauts
Vienreiz skauts, vienmēr skauts  7   

Nākamajā gadā skauti Latvijā svinēs savu simtgadi. Šobrīd skauti un gaidas ir lielākā un vecākā bērnu un jauniešu...

Pirmā Meja vai otrā Tečere?
Pirmā Meja vai otrā Tečere?  5   

Lielbritāniju projām no Eiropas Savienības vedīs jaunā premjerministre Terēza Meja, kurai britu prese sola ieiešanu...

Pagātne atdzīvojas
Pagātne atdzīvojas    7   

Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva izveidotā vietne redzidzirdilatviju.lv ļauj ikvienam laika mašīnā...

Kā netikt līdz Cesvainei
Kā netikt līdz Cesvainei    5   

Kādu dienu nolēmām iekāpt vilcienā un aizbraukt uz Jaunkalsnavu, Mārcienu un Cesvaini. Kāpēc? Jo tur nav būts un man...

Islāms kāpēcīšiem
Islāms kāpēcīšiem    13   

Kādas galvenās pamatlietas jāatceras "ierindas" islāma ticīgajam, un ko īsti šī reliģija prasa no cilvēka ikdienā,...

Ik rudeni no baltas lapas
Ik rudeni no baltas lapas  7   

Šogad, svinot sava festivāla Positivus desmitgadi, Ģirts Majors atskatās uz paveikto, priecājas par gūto...

Darba terapija ar sauso atlikumu
Darba terapija ar sauso atlikumu  1   

Lai arī sūdzēties par pārtikas pieejamību būtu grēks, aizvien populārāki kļūst veidi, kas tās ražošanu padara...

Skatās acīm ciet
Skatās acīm ciet    5   

Neredzīgais Artūrs Līvmanis kolekcionē latviešu filmas, šauj ar loku un kā gids izrāda tūristiem Liepāju. Pilsētu...

Simpsoni to jau izdarīja
Simpsoni to jau izdarīja    4   

Par Simpsoniem, humoru un mākslinieka (bez)atbildību savas auditorijas priekšā visā pasaulē pazīstamā seriāla...

28 dienās 28 maratoni 28 valstīs
28 dienās 28 maratoni 28 valstīs    9   

Nevis vienkārši skrien, bet katru kilometru pārvērš performancē ar cēlu mērķi – arhitekts Dins Vecāns, aicinot ziedot...

Nākotnē izaugušais
Nākotnē izaugušais    2   

Kaņepes Kultūras centra saimnieks Dāvis Kaņepe rīko jaunu festivālu un atceras, ka viss viņa veiksmes stāsts sācies jau...

Dabas gaisa un ūdens "šovi"
Dabas gaisa un ūdens "šovi"  1   

Kas ir apvelings un halo? Kur var novērot ūdensstabus un sudrabainos mākoņus? Izrādās, tas viss sastopams Latvijā...

Ceļā uz viduslaikiem
Ceļā uz viduslaikiem    30   

Dodoties prom no Stambulas un citām tūristu pilnajām vietām, var iepazīt pavisam citādu Turciju, un pat pieredzējis...

Pieci procenti Vecrīgas vairāk
Pieci procenti Vecrīgas vairāk    9   

Varbūt mums kaut ko tādu vajadzēja, lai sabiedrība sāktu interesēties, kas ar pili vispār notiek, gadu pēc ugunsgrēka...

Domā, ko tvīto
Domā, ko tvīto  36   

Eiropas Komisija un informācijas tehnoloģiju giganti vienojušies aktīvāk apkarot naidīgus izteikumus internetā....

Vislegālākais Jāņu siers
Vislegālākais Jāņu siers    24   

Jāņu siers šogad kļuvis par aizsargātu nosaukumu, tas nozīmē, ka būs jāizpilda virkne prasību, lai...

Gada īsākā nakts
Gada īsākā nakts  25   

Tuvojoties Līgosvētkiem un Jāņiem, ikvienu latvieti pārņem pamatots lepnums, jo ar tādu vērienu kā Latvijā nekur...

Vai ir Jūrmala pēc Majoriem?
Vai ir Jūrmala pēc Majoriem?    10   

Iepazīties ar Slokas čigāniem un varbūt pat iekļūt viņu uzņemtajā filmā, izstaigāt teritoriju, kurā nesatiktos pat...

Pilsēta 2.0
Pilsēta 2.0  13   

Lai uzturētu visus cilvēkus, kas pēc dažiem desmitiem gadu dzīvos pilsētās, mums būtu vajadzīgas vairākas planētas...

Vēl aktuāli

+
Lasi vēlāk
0