Runā ar viņu! Ar tomātu 7

  • 0
  • Pievienot

"Vai tu mūsu puķēm piezvanīji?" Raitis jautā Rasai. "Jā, bet vai tu tomātiem piezvanīji?" interesējas Rasa. "Es tūlīt viņiem nosūtīšu īsziņu." Raitis paņem telefonu un raksta: "Mēs drīz būsim mājās, tomātiņ."

Šāds jauno mediju kultūras centra RIXC mākslinieku dialogs nav nekas neparasts. Jau kopš deviņdesmito gadu vidus viņi aktīvi producē mākslas darbus, kas ne vien aicina līdzdarboties, bet arī pavērot pasauli no cita skatpunkta. "Tolaik, kad visu sākām, mēs bijām vēl ļoti jauni un entuziasma pārņemti, pētījām neredzamas telpas un neredzamas robežas. Tādas pašas ir arī mūsu idejas," stāsta viena no RIXC māksliniecēm Rasa Šmite. RIXC pamatdarbība ir saistīta ar nozīmīgu tēmu aktualizāciju digitālajā mākslā, kas sevī ietver inovatīvus, eksperimentālus mākslas projektus zinātnes un tehnoloģiju jomā. 

"Tā kā mūsu svarīgākā interese ir komunicēt ar citiem, mēs vienmēr esam taisījuši mākslu, kas komunicē," atzīst Rasa, piebilstot, ka tieši RIXC mākslinieki bija vieni no pirmajiem, kas deviņdesmitajos sāka strādāt ar interneta radio. "Tas, ko mēs vienmēr esam mēģinājuši darīt, ir atklāt nezināmo vai padarīt nezināmo redzamāku," skaidro māksliniece, vispārīgi skaidrojot darba specifiku. Rasa aicina pavērot lietas sev apkārt un meklēt tūlītējus risinājumus. "Mēs negrasāmies pārtaisīt visu pasauli vai sistēmu, mēs nemaz nevaram to izdarīt, bet tas, ko varam, ir mazliet padarboties ar savu iztēli un pavērt arī citiem iztēles telpu nedaudz plašāku."

Rasa ar kolēģiem pavisam drīz prezentēs projekta Runā ar mani rezultātus. Ideja radās jau pirms gadiem pieciem, kad cita projekta ietvaros mākslinieki dalībniekiem jautāja, vai viņi runājas ar saviem augiem un kādas attiecības ar tiem veido. Izrādījās, ka pat pazīstamais pavārs Havjers runā ar saviem čili pipariem, lai tie labāk aug, un tā ideja par runāšanos ar "zaļajiem brāļiem" bija dzimusi. 

Arī zinātnieki ir veikuši dažādus eksperimentus, lai pārbaudītu seno pieņēmumu, ka augi, ar kuriem runā, aug labāk. Lai atspoguļotu mūsu laikmetu caur mākslinieku pieredzi, RIXC mākslinieki Rasa Šmite, Raitis Šmits un Mārtiņš Ratniks uzbūvēja tiešsaistes interfeisu, lai varētu aprunāties ar augiem no attāluma. "Ja jau internets dod tādu unikālu iespēju, kāpēc arī augiem nekļūt moderniem?" jautā Rasa.

Interfeiss ir ļoti vienkāršs, speciālā interneta adresē jebkurš var ierakstīt ziņojumu, ko vēlas nosūtīt augam, un vienkārši nospiest pogu "sūtīt". Tālāk jau visu paveic dators, ziņa tiek nosūtīta tālāk uz skaļruni, kas tavu vēstījumu norunā augam. To visu arī fiksē kamera, lai visu diennakti var sekot līdzi šim komunikācijas procesam.

Pirmo reizi stādot pupiņas, projekta autori nebija pārliecināti, vai vispār kaut kas sanāks, jo pupas bija novietotas tumšā galerijas telpā, kur vienīgais gaismas avots ir lampa. Taču pupiņām tas netraucēja, un māksliniekiem par prieku tās ne tikai izauga, bet arī uzziedēja. "Mēs gan skrējām uz Bioloģijas fakultāti mazliet konsultēties, kā lai pupiņas nesapūdē, kā pareizi pieskatīt, lai nedzeltē," mākslinieki neslēpj arī ekspertu piesaistīšanu. Nākamās pupas veda uz Tallinu, uz izstādi. Tur pupas auga tik braši, ka stādu audzētāji paspēja pat ievākt divas ražas vienas izstādes laikā. Īsāk sakot, pupas auga labāk, nekā parasti bez runāšanās. Panākumu iedvesmoti, mākslinieki turpināja savu darbu arī nākamajā pavasarī, uzstādot instalācijas Rīgas Botāniskajā dārzā, Ventspilī un Bāzelē Šveicē. 

Mākslinieki stāsta, ka bijuši pārsteigti par cilvēku lielo aktivitāti, jo kopā bija atstāti vairāk nekā desmit tūkstoši ziņu. Botāniskajā dārzā vien dienas laikā - vairāk nekā simts ziņojumu. Visbiežāk par instalāciju interesējās bērni un jaunieši: ienāk vecmāmiņa ar mazbērnu Tropu mājā, un, kamēr vecmamma apbrīno palmas, tikmēr mazbērns jau ir pamanījis konsoli, kurā interfeiss ir iekšā, un uzreiz jautā: "Kas tas?" Tas ir tas, ka ļauj cilvēkiem uzzināt arī jaunas lietas, spriež Rasa: "Te cilvēki varbūt pat jūtas iedvesmoti, jo paši var kaut ko jaunu uzzināt dzīvē, darbā, mācībās." Visbiežāk esot uzrunājuši augu, sakot viņam "tu" vai "audz". Viens no skaistākajiem vēlējumiem bijis "vienmēr pasaulē būs kāds, kuram patīk augi", smaidot atceras Rasa.

Visu rakstu par neparasto mākslas projektu lasiet 4.aprīļa žurnālā Sestdiena!

Pievieno komentāru

Sestdiena

Ceļā uz viduslaikiem
Ceļā uz viduslaikiem    29   

Dodoties prom no Stambulas un citām tūristu pilnajām vietām, var iepazīt pavisam citādu Turciju, un pat pieredzējis...

Pieci procenti Vecrīgas vairāk
Pieci procenti Vecrīgas vairāk    8   

Varbūt mums kaut ko tādu vajadzēja, lai sabiedrība sāktu interesēties, kas ar pili vispār notiek, gadu pēc ugunsgrēka...

Domā, ko tvīto
Domā, ko tvīto  35   

Eiropas Komisija un informācijas tehnoloģiju giganti vienojušies aktīvāk apkarot naidīgus izteikumus internetā....

Vislegālākais Jāņu siers
Vislegālākais Jāņu siers    22   

Jāņu siers šogad kļuvis par aizsargātu nosaukumu, tas nozīmē, ka būs jāizpilda virkne prasību, lai...

Gada īsākā nakts
Gada īsākā nakts  25   

Tuvojoties Līgosvētkiem un Jāņiem, ikvienu latvieti pārņem pamatots lepnums, jo ar tādu vērienu kā Latvijā nekur...

Vai ir Jūrmala pēc Majoriem?
Vai ir Jūrmala pēc Majoriem?    10   

Iepazīties ar Slokas čigāniem un varbūt pat iekļūt viņu uzņemtajā filmā, izstaigāt teritoriju, kurā nesatiktos pat...

Pilsēta 2.0
Pilsēta 2.0  13   

Lai uzturētu visus cilvēkus, kas pēc dažiem desmitiem gadu dzīvos pilsētās, mums būtu vajadzīgas vairākas planētas...

Kad pazūd baltās apkaklītes
Kad pazūd baltās apkaklītes  2   

10. jūnija vakarā, vienojoties Baznīcu nakts tradīcijā, durvis interesentiem vērs 190 Latvijas draudzes. Neatņemama to...

Siksnis atkal riskē
Siksnis atkal riskē  5   

Latvijas Radio ir daļa no tā bijušā vadītāja Jāņa Sikšņa dzīves. Taču šonedēļ viņš no radio aizgāja jau trešo...

Bez rokām apkampj pasauli
Bez rokām apkampj pasauli  8   

Pasaulē šobrīd ir zināmi septiņi cilvēki, kas piedzimuši bez rokām un kājām. Džoana O'Riordana ir viena no...

Uzliec kaut ko normālu
Uzliec kaut ko normālu  13

Uldis Cīrulis jeb DJ Monsta piepildījis sapni un iekļuvis pasaules dīdžeju čempionāta DMC Online finālā. Viņš ir viens...

Mati galu galā ataug
Mati galu galā ataug  58   

Kad Solvita Āboltiņa savu neiešanu premjeros uzreiz pēc Valda Dombrovska demisijas skaidro ar to, ka toreiz vajadzējis...

Populistu pavasaris Eiropā
Populistu pavasaris Eiropā  81   

Laikā, kad Eiropa nesekmīgi cenšas risināt  migrācijas krīzi un iekustināt stagnējošo ekonomiku, virknē valstu...

Liepājas dzelzs spārni
Liepājas dzelzs spārni    11   

Pēc divu gadu rekonstrukcijas darbiem durvis vērusi vēju pilsētas lidosta. Pirmās brīvvalsts laikā Liepāja bija...

Izved Lielvārdes jostu pastaigā
Izved Lielvārdes jostu pastaigā    4   

Nevis vienkārši apceļo Čīli, bet atstāj tur arī savas pēdas – piemiņai par jaunās mākslinieces Karīnas Andrejevas...

Esam mazi, bet ļoti smukiņi
Esam mazi, bet ļoti smukiņi  9   

Latvijas Kultūras akadēmijas 25 gadu jubilejā tās rektore, kultūras teorētiķe Rūta Muktupāvela stāsta, par ko viņa...

Maskavas piezīmes
Maskavas piezīmes  17   

Pasaules čempionāts hokejā šogad norisinās Krievijā. Latvijas izlase spēlē A grupā Maskavā, un tieši ar bailēm no šīs...

Maratonista dienasgrāmata
Maratonista dienasgrāmata  10   

Ēst miltus vai īpašās želejas? Katru dienu noskriet arvien lielāku distanci vai trenēties tikai ik pārdienas?...

Vēl aktuāli

+
Lasi vēlāk
0