Šķērsgriezumā: Cik grupējumu un kādi līderi ir ZZS 34

  • 0
  • Pievienot

Ļoti iespējams, ka Zaļo un Zemnieku savienība uzņēmās valdības veidošanu ne tik daudz ar domu kļūt par valdošo partiju, kas gatava pārņemt atbildību par valsti ar visiem no tā izrietošajiem riskiem. Tā drīzāk saredzēja iespēju šādi novājināt un sašķelt Vienotību kā savu nopietnāko konkurentu.

Līdzīgi ZZS savā laikā cīnījās arī ar Tautas partiju, kad sajuta tās vājumu. Ja Zaļo un Zemnieku savienībai (ZZS) nebūtu sadarbības līguma ar Liepājas un Ventspils reģionālajām partijām, iespējams, tai pietrūktu gudrības iegūt premjera amatu un atrast cilvēku, kurš gribētu kandidēt uz šo posteni. Vēl pirms mēneša nekas neliecināja, ka ZZS gribētu vadīt valdību. Tāpēc bez ievērības nevar atstāt minējumus par kādiem slēptiem nolūkiem. Varbūt arī tāpēc premjera amatam ir nolūkots jaunpienācējs, bijušais Tautas partijas biedrs Māris Kučinskis no Liepājas partijas. Viņu, iespējams, nav žēl iemest nezināmos ūdeņos, un tad paskatīties, vai izdosies izpeldēt, – kā tas izskatās no malas. "Zaļo un Zemnieku savienība būs ieguvēja jebkurā gadījumā, arī tad, ja neizdosies izveidot valdību, jo tā būs pierādījusi sevi kā konstruktīvu spēku," vēl nesen sacīja ZZS līderis Augusts Brigmanis.

Līderu kompānija

Kamēr ZZS cenšas sadalīt Vienotību, ne mazāk interesanti palūkoties, cik vienota un ideoloģiski saskanīga ir pati Zaļo un Zemnieku savienība. Tajā ir pat vairāk grupējumu nekā Vienotībā. Skaitot kopā Saeimas deputātus un ministrus, sanāk, ka desmit no viņiem pārstāv Latvijas Zemnieku savienību (LZS), septiņi – Latvijas Zaļo partiju (LZP), reģionālajām partijām Latvijai un Ventspilij un Liepājas partijai ir katrai pa trijiem pārstāvjiem varā. Saeimas frakcijā vēl ir Latvijas Pensionāru federācijas priekšsēdis Andris Siliņš, kurš nav nevienā partijā, un Jānis Klaužs no Līvānu biedrības. Līdzās tādiem vecbiedriem kā Ingmārs Līdaka (LZP) ir jaunpienācēji, piemēram, bijušais Smiltenes mērs Ainārs Mežulis, kurš labi saprotas ar Vienotības reģionu deputātiem.

Visiem zināms, ka Vienotības priekšsēdētāja ir Solvita Āboltiņa, savukārt ZZS līderi noteikt ir grūtāk. ZZS faktiskais vadītājs jau kopš 2002. gada nogales ir ZZS frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis, kurš vada arī Latvijas Zemnieku savienību. Taču virs viņa it kā ir rotējošais ZZS valdes priekšsēdis. Pašlaik šos pienākumus veic Armands Krauze (LZS). Un tad vēl ir Aivars Lembergs no partijas Latvijai un Ventspilij. Reizēm ir iespaids, ka tieši viņš vada šo politisko spēku, bet tad, kad viņam nav laika vai zūd interese ar to nodarboties, ZZS nemaz tik organizēta neizskatās.

Krauzem viss vēl priekšā

Kad valdības iespējamo demisiju novembra vidū apsprieda Latvijas Radio raidījumā Krustpunktā, Latvijas faktu direktors Aigars Freimanis sacīja, ka Laimdotas Straujumas (Vienotība) valdība vairs nav rīcībspējīga un tai ir jāiet projām. Taču jautājums esot, kas būšot vietā. Sociologam nebija saprotams, kāpēc ZZS nevarētu uzņemties vadīt valdību – tās rindās Freimanis redzot pat vairākus premjera kandidātus, piemēram, ekonomikas ministri Danu Reiznieci-Ozolu vai Saeimas deputātu Māri Kučinski. Tad arī pirmo reizi publiski izskanēja viņa vārds. Reiznieci- Ozolu, iespējams, partija varētu arī taupīt stabilākai politiskajai situācijai. Tiklab – Kučinskim uzliktais uzdevums viņai būtu pārāk smags.

Taču joprojām nav atbildēts, kāpēc valdību nevēlējās vadīt neviens no Latvijas Zemnieku savienības. Brigmanis vienmēr teicis, ka viņa vieta ir Saeimas frakcijas vadībā, un aicinājis palūkoties, kur tagad esot bijušie premjeri un viņu vadītās partijas. Brigmanis savā statusā jau vairāk nekā desmit gadus jūtas stabili. Jānis Dūklavs esot atteicies no piedāvājuma. Taču ZZS vēl ir apvienības valdes priekšsēdis Armands Krauze. "Viņam vēl viss priekšā," Brigmanis bilda par kolēģi, kuram ir 45 gadi, labas svešvalodu zināšanas, pieredze darbā Eiropas institūcijās. Krauze, kurš ir arī LZS priekšsēdētāja vietnieks, pats skaidroja, ka viņš nekad neesot strādājis valdībā un tāpēc nepretendēja uz augsto amatu.

Tomēr Krauzem partiju apvienībā ir sava loma, piemēram, viņš dažkārt iepazīstina ar ZZS viedokli pēc koalīcijas sēdēm, bet citkārt iesniedz pretrunīgi vērtētas iniciatīvas. Uzskatāmākā ir saistīta ar Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumu, kas paredzēja, ka licenzētām radiostacijām, kurām atļauts raidīt 50% latviešu valodā, bet 50% krievu valodā, pēc noteiktā pārejas perioda no 2016. gada jāraida tikai vienā valodā. Krauze ierosināja mainīt likumā noteikto proporciju, un šī priekšlikuma rezultātā paplašinājās to radiostaciju loks, ko šie noteikumi neskartu. Likumu Valsts prezidents Vējonis nodeva Saeimai otrreizējai caurlūkošanai. Zinātāji teic, ka Krauze neesot priekšlikuma īstais autors, taču "viņš ir pratis to labāk aizstāvēt". Pērn Krauze arī apšaubīja nepieciešamību Latvijai iestāties Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijā (OECD), kas ir viena no valdības prioritātēm. Šajā gadā Latvijai būtu jāpabeidz iestāšanās sarunas un jāveic arī mājas darbi vairākos sektoros – tostarp korupcijas apkarošanā. Lūgts konkretizēt attieksmi pret dalību OECD, topošās premjera partijas līderis SestDienai atzina, ka Latvijai ir jāpabeidz iestāšanās sarunas, jo ļoti daudz kas jau ir izdarīts un sadarbības partneri atbalsta šo prioritāti. "Taču neviens gan nav pateicis, kādu labumu valsts budžetam mēs iegūsim no dalības šajā organizācijā," piebilda Krauze.

Lemberga jauda

"Var jau prezidents Valdis Zatlers priecāties, ka to vai citu oligarhu izslēdzis no politikas procesa, bet Saeimas atlaišana toreiz neizņēma nevienu centu no naudas, kas var ietekmēt politikas procesu. Cilvēkus pabīdīja nost, bet nauda palika tur, kur tā bija," nesen SestDienai sacīja Kārlis Šadurskis, kurš tā arī nesaņēma uzaicinājumu veidot valdību. Taču ir viens no tā dēvētajiem oligarhiem, kuru nemaz tā īsti nevarēja pabīdīt nost, jo viņš – Aivars Lembergs – ir ZZS sadarbības partneris ar lielu svaru apvienībā, par spīti tiesvedībām, kurās jau daudzus gadus iesaistīts. Vienotības ģenerālsekretārs Artis Kampars SestDienai atzina: "Lemberga jauda, spēja analizēt situāciju ir milzīga. Viņš ar savu pieredzi var "uzlikt" darba kārtību, piedāvāt risinājumus un parādīt līderību, kuras Zaļo un Zemnieku savienībai trūkst."

Lembergs teju katru nedēļu rīko arī preses konferences, kurās nereti pasaka no valdības kopējās politikas atšķirīgu viedokli. Ja viņš tādu paudīs jau kā viens no premjera partijas līderiem, ārvalstu sabiedrotie to var arī nesaprast, atzina vairāki topošās koalīcijas politiķi. «Ir premjers, kurš paudīs oficiālo nostāju. Man nav jāpauž koalīcijas viedoklis, man nav nekam jāpieskaņojas. Man ir savs redzējums, un es to arī vienmēr cenšos pamatot. Ja kādam ir cits viedoklis, tad lai to pamato, " klāstīja Lembergs. Par viņa atšķirīgās nostājas iespējamo kaitējumu premjera partijas tēlam nav noraizējies arī Brigmanis, jo katram ir tiesības uz savu viedokli.

Lasiet visu Ināras Egles rakstu par ZZS piektdienas, 22. janvāra laikrakstā Diena

Pievieno komentāru

Sestdiena

Mūžīgā diena Somijas kalnos
Mūžīgā diena Somijas kalnos  2   

Dabas veidoti mākslas darbi, atturīgi, bet laipni cilvēki, prasmīgi izplānota autoceļu infrastruktūra, senās karēļu...

Vīns ir komunikācija
Vīns ir komunikācija  19   

No 27. līdz 31. jūlijam pilngadību, 18. reizi, svinēs Sabiles Vīna svētki. Latvijas lielākais vīndaris Mārtiņš Barkāns...

Vienreiz skauts, vienmēr skauts
Vienreiz skauts, vienmēr skauts  9   

Nākamajā gadā skauti Latvijā svinēs savu simtgadi. Šobrīd skauti un gaidas ir lielākā un vecākā bērnu un jauniešu...

Pirmā Meja vai otrā Tečere?
Pirmā Meja vai otrā Tečere?  5   

Lielbritāniju projām no Eiropas Savienības vedīs jaunā premjerministre Terēza Meja, kurai britu prese sola ieiešanu...

Pagātne atdzīvojas
Pagātne atdzīvojas    7   

Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva izveidotā vietne redzidzirdilatviju.lv ļauj ikvienam laika mašīnā...

Kā netikt līdz Cesvainei
Kā netikt līdz Cesvainei    5   

Kādu dienu nolēmām iekāpt vilcienā un aizbraukt uz Jaunkalsnavu, Mārcienu un Cesvaini. Kāpēc? Jo tur nav būts un man...

Islāms kāpēcīšiem
Islāms kāpēcīšiem    15   

Kādas galvenās pamatlietas jāatceras "ierindas" islāma ticīgajam, un ko īsti šī reliģija prasa no cilvēka ikdienā,...

Ik rudeni no baltas lapas
Ik rudeni no baltas lapas  8   

Šogad, svinot sava festivāla Positivus desmitgadi, Ģirts Majors atskatās uz paveikto, priecājas par gūto...

Darba terapija ar sauso atlikumu
Darba terapija ar sauso atlikumu  1   

Lai arī sūdzēties par pārtikas pieejamību būtu grēks, aizvien populārāki kļūst veidi, kas tās ražošanu padara...

Skatās acīm ciet
Skatās acīm ciet    5   

Neredzīgais Artūrs Līvmanis kolekcionē latviešu filmas, šauj ar loku un kā gids izrāda tūristiem Liepāju. Pilsētu...

Simpsoni to jau izdarīja
Simpsoni to jau izdarīja    4   

Par Simpsoniem, humoru un mākslinieka (bez)atbildību savas auditorijas priekšā visā pasaulē pazīstamā seriāla...

28 dienās 28 maratoni 28 valstīs
28 dienās 28 maratoni 28 valstīs    9   

Nevis vienkārši skrien, bet katru kilometru pārvērš performancē ar cēlu mērķi – arhitekts Dins Vecāns, aicinot ziedot...

Nākotnē izaugušais
Nākotnē izaugušais    2   

Kaņepes Kultūras centra saimnieks Dāvis Kaņepe rīko jaunu festivālu un atceras, ka viss viņa veiksmes stāsts sācies jau...

Dabas gaisa un ūdens "šovi"
Dabas gaisa un ūdens "šovi"  1   

Kas ir apvelings un halo? Kur var novērot ūdensstabus un sudrabainos mākoņus? Izrādās, tas viss sastopams Latvijā...

Ceļā uz viduslaikiem
Ceļā uz viduslaikiem    30   

Dodoties prom no Stambulas un citām tūristu pilnajām vietām, var iepazīt pavisam citādu Turciju, un pat pieredzējis...

Pieci procenti Vecrīgas vairāk
Pieci procenti Vecrīgas vairāk    9   

Varbūt mums kaut ko tādu vajadzēja, lai sabiedrība sāktu interesēties, kas ar pili vispār notiek, gadu pēc ugunsgrēka...

Domā, ko tvīto
Domā, ko tvīto  36   

Eiropas Komisija un informācijas tehnoloģiju giganti vienojušies aktīvāk apkarot naidīgus izteikumus internetā....

Vislegālākais Jāņu siers
Vislegālākais Jāņu siers    24   

Jāņu siers šogad kļuvis par aizsargātu nosaukumu, tas nozīmē, ka būs jāizpilda virkne prasību, lai...

Gada īsākā nakts
Gada īsākā nakts  25   

Tuvojoties Līgosvētkiem un Jāņiem, ikvienu latvieti pārņem pamatots lepnums, jo ar tādu vērienu kā Latvijā nekur...

Vai ir Jūrmala pēc Majoriem?
Vai ir Jūrmala pēc Majoriem?    10   

Iepazīties ar Slokas čigāniem un varbūt pat iekļūt viņu uzņemtajā filmā, izstaigāt teritoriju, kurā nesatiktos pat...

Vēl aktuāli

+
Lasi vēlāk
0