Gaismaspils Gēteborgā

  • 0
  • Pievienot

Gēteborgas grāmatu tirgu četrās dienās apmeklēja vairāk nekā 101 tūkstotis interesentu

Pēc gadu ilga intensīva darba un četru literatūras un citu kultūras pasākumu piesātinātām dienām noslēgusies Latvijas dalība Gēteborgas grāmatu tirgū viesu valsts statusā. Latvija savas 90.dzimšanas dienas gadā Zviedrijā piedāvāja labāko — dažādu paaudžu rakstnieku un dzejnieku, politiķu, vēsturnieku, mākslinieku, fotogrāfu un mūziķu sniegumu vairāk nekā 40 pasākumos visā pilsētā, zviedru valodā tulkotas un izdotas desmit grāmatas un divas audiogrāmatas un interesantu risinājumu stendam, kas veidots topošās nacionālās bibliotēkas formā.

Personības un diskusijas

Trešdienas pēcpusdienā tika atklāta fotogrāfa Ilmāra Znotiņa veidotā izstāde Viena diena Latvijā, kas atspoguļo notikumus pirms 20 gadiem un mūsdienās. No ceturtdienas līdz svētdienai visvairāk apmeklētie pasākumi bija ar latviešu un zviedru sabiedrībā un starptautiskajā arēnā atpazīstamu personību piedalīšanos — Vairu Vīķi-Freibergu, Sandru Kalnieti, Ati Lejiņu, Aivaru Strangu, Juri Kronbergu, Ojāru Kalniņu, Jāni Krēsliņu, Ausmu Cimdiņu, Ievu Lešinski, Knutu Skujenieku, Noru Ikstenu, Laimu Muktupāvelu, Larsu Peteru Fredēnu, Hertu Milleri u.c. Semināros diskutēja ne vien par aktuāliem ar literatūru saistītiem jautājumiem, bet arī par pasaules politikas notikumiem. Jauno Baltijas dzejnieku vakars, kas kļuvis jau par tradīciju, pulcēja zviedrus, latviešus, igauņus un lietuviešus.

Kulminācija pasākumos ārpus meses bija dzejas vakars ar Jura Kronberga un zviedru rakstnieka un dramaturga Petera Kilgora piedalīšanos, kurā tika lasīta dzeja no J.Kronberga dzejoļu krājuma Vilks Vienacis un muzikālo noformējumu nodrošināja Vilka Vienača orķestris (Juris Kulakovs, Juris Sējāns, Kristaps Grasis, Reinis Sējāns, Leons Sējāns, Justīne Kulakova, Liene Sējāne). No Zviedrijā publicētajām tulkotajām grāmatām visvairāk pirkts tika Sandras Kalnietes romāns Ar balles kurpēm Sibīrijas sniegos, kas izdots atkārtoti un tagad pieejams kabatas formāta grāmatā mīkstajos vākos. Otra visvairāk pirktā grāmata bija īso stāstu krājums Cilvēku muzejs, kurā apkopoti jaunākie 11 latviešu autoru darbi.

Stends kā vīzija

Kā norādīja vairāki Latvijas pārstāvji, Gēteborgas grāmatu tirgus vadība un zviedru mediji, stenda iekārtojums un galvenokārt materiāls, no kā tas bija veidots — kartons, pārsteidzis, pārspējot cerēto un iztēloto. Stenda vizuālās koncepcijas autori Jānis Mercs un Jānis Brinkmanis no SIA Vējiem līdzi informēja, ka stenda iekārtojumā izmantots 20 skapju, 200 krēslu, 10 galdu, 150 soliņu, četras kanceles, četri sekreteri un tas viss darināts no kartona, pat 20 virsgaismu lampu abažūri. Kopējais nesošās konstrukcijas (troses, tajās iekārts kartons, gaismas ķermeņi u.c.) svars bija apmēram 1,5 tonnas. Stendu, kura platība bija 210 kvadrātmetru un augstums — 10 metru, trīs dienās uzbūvēja astoņu cilvēku komanda — stenda vizuālā dizaina autors Jānis Mercs, viens no vizuālās koncepcijas autoriem Jānis Brinkmanis, izgatavošanas un ražošanas pārraugs Aigars Mazlazdiņš, atbildīgais par elektroinstalācijām Kristaps Grišins, arī Andris Bērziņš, Imants Pomerancevs, Kaspars Jursons un Jānis Valdmanis. Īpašā Latvijas logo dizaina autore ir Indra Merca.

Pēc stenda demontāžas kartona konstrukcijas un izmantotās mēbeles tiek nodotas otrreizējai pārstrādei un tiek ražots jauns kartons — arī šis aspekts zviedriem, kuri iestājas par videi draudzīgu dzīvesveidu un tīras vides saglabāšanu, šķita tuvs, apmeklētāji bija sajūsmināti par kartona mēbelēm un Latvijas stendu.

Latvijas dalību Gēteborgā organizēja Starptautiskā rakstnieku un tulkotāju māja Ventspilī un LR vēstniecība Zviedrijā, atbalstīja LR Kultūras ministrija, LR Ārlietu ministrija, Valsts kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome, Ziemeļu Ministru padomes birojs Latvijā, Arctic Paper, Livonia Print, Jelgavas tipogrāfija, Tallink Grupp, Zviedru starptautiskās attīstības aģentūra Baltijas jūras reģionam (SIDA), Latvijas Rakstnieku savienība, Latvijas Literatūras centrs u.c.

Gēteborgas grāmatu tirgu četrās dienās apmeklēja vairāk nekā 101 tūkstotis interesentu, 948 stendos tika pārstāvētas 20 valstis, tika akreditēti 1205 žurnālisti, no 30 valstīm bija ieradušies 1850 rakstnieki un lektori.

Nākamajā gadā viesu valsts statusā būs Spānija un spāniski runājošās valstis, savukārt 2010.gadā uzmanības centrā plānota afrikāņu literatūra.

Pievieno komentāru

Mūzika

Māksla

Teātris

Literatūra

Kino/TV

Divi Raiņi un Aspazija
Divi Raiņi un Aspazija  3   

Kinovakaru ciklā Divi dzejnieki Doma dārzā pienācis piektais, dokumentālo filmu, seanss, kuram piemīt varbūt...

KD video un foto

VIDEO: Kur ir tie Hermaņa svari
VIDEO: Kur ir tie Hermaņa svari    3   

Aivars Hermanis, ģitārists un mūzikas biznesa pazinējs, sešdesmit gadu jubileju sagaida ar sev raksturīgo līdzsvaru un...

Eksperti/Blogeri

Apreibinošā enerģija
Apreibinošā enerģija  15   

Vasaras pilnbrieds ir intensīvs latviskās meditācijas laiks Latviskā meditācija ir īpaša garīgā prakse, kuras...

Improvizācijas šarms
Improvizācijas šarms  15   

Džeza zvaigznes valdzina ar talantīgu, radošu improvizācijas brīvību. Publika kūtra to izbaudīt Izcili, fenomenāla...

Medicīna un labdarība
Medicīna un labdarība  55   

Pagājušonedēļ veselības ministrs Guntis Belēvičs paziņoja, ka pagaidām obligāto veselības apdrošināšanu ieviest nav...

Telšu terapija
Telšu terapija  30   

Nav noslēpums, ka festivālos mūzika ir otršķirīga, un Positivus šajā ziņā nekad nav tiecies būt izņēmums ...

Es kā krievs
Es kā krievs  222   

Kopš izskan bažas, ka Latvijā mītošie nelatvieši dzīvo nepareizā informatīvajā telpā, es šad tad ļaujos kādai spēlei:...

Intervijas

Notikumi

Sirdī, nevis naudas makā
Sirdī, nevis naudas makā  9   

Programmā likām tādas dziesmas, lai pielīp doma un melodija, – tā par Skolēnu dziesmu un deju svētku noslēguma...

Tas nav "tas", tas ir "viņš"
Tas nav "tas", tas ir "viņš"    2   

Pašai savs tautastērps Lindai Miķelsonei vidusskolā bija zinātniski pētnieciskais darbs – trīs gadi, un gatavs no...

Caur fārmklubu un desu cepšanu
Caur fārmklubu un desu cepšanu     

Neatkarīgi no tā, vai koris ir daudzskaitlīgākais vai dalībnieku ziņā mazākais, iespēja tikt uz Dziesmu svētkiem...

Recenzijas

Visi mīl Andri Nelsonu
Visi mīl Andri Nelsonu   

Festivālā BBC Proms ar grandiozu koncertu, kura centrā ir Ludviga van Bēthovena 9. simfonija, Andris Nelsons...

Grāmatas

Operas libretu leksikons
Operas libretu leksikons

Izdevniecībā Jumava izdota grāmata Operas libretu leksikons, informēja apgāda pārstāve Sanda...

Alise Manro. Dārgā dzīve
Alise Manro. Dārgā dzīve

Izdevniecībā Zvaigzne ABC klajā nācis rakstnieces Alises Manro stāstu krājums Dārgā dzīve, informēja...

Kultūras lekcijas

Konkursi

Dienas Gada Balva kultūrā

Ceļojumi

Pilsēta ar citu dienvidu
Pilsēta ar citu dienvidu    1   

Čehijas otrā lielākā pilsēta ir bagāta ar leģendām – no akmenī pārvērstām jaunavām līdz pat pūķim, kurš patiesībā bijis...

Redzēt Prāgu un nemirt
Redzēt Prāgu un nemirt     

Čehijas galvaspilsētas muzeji piedāvā vairākas tematiskās ekspozīcijas par nāves tēmu, kas tiek atklāta no visām...

Ne Aruba, ne Jamaika... Sāremā
Ne Aruba, ne Jamaika... Sāremā    8   

Skaips, kopdzīves likums, lielāka alga – tas viss mani atstāj vienaldzīgu, taču ir kāda lieta, par kuru igauņus...

Pasākumi

Lasītava

TÊTE-À-TÊTE

Raiņa gads

Divi Raiņi un Aspazija
Divi Raiņi un Aspazija  3   

Kinovakaru ciklā Divi dzejnieki Doma dārzā pienācis piektais, dokumentālo filmu, seanss, kuram piemīt varbūt...

Vēl aktuāli

+
Lasi vēlāk
0