Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus

Ķiploku cenu bumā ierauj arī Latviju

Ar pretgripas līdzekļu meklējumiem saistītais ķiploku cenas sprādziens nav saudzējis arī Latviju - par garšaugu karali dēvētais produkts pēdējā mēneša laikā kļuvis par vairāk nekā trešdaļu dārgāks, tomēr tas nav atturējis cilvēkus no pirkšanas. «Situācija tirgū patiešām mainās. Piegādātāju prasītā cena mēneša laikā pieaugusi par 37% un arī pieprasījums pēc ķiplokiem Latvijā ir audzis - par aptuveni 39%,» Dienu informē Maxima Latvija preses sekretārs Ivars Andiņš. Viņš apstiprina, ka visi Maxima veikalos tirgotie ķiploki nāk no Ķīnas, kur ķiploki apsteiguši naftu un zeltu izdevīgāko ieguldījumu sarakstā. To cena pusgada laikā pieaugusi 15 reižu.

Ķīnā sācies īsts ķiploku bums, jo bailēs no cūku gripas ķīnieši steidz izmantot tradicionālos ārstniecības līdzekļus. Spēcīgi smaržojošais garšaugs sadārdzinās kopš marta, kad ekonomiskās krīzes un zemās cenas dēļ zemnieki samazināja ķiploku laukus. Prognozes par mazāku pieprasījumu izrādījās kļūdainas, jo pavasarī masu medijos sāka izskanēt ziņas par potenciāli nāvējošo cūku gripu. Dažās tautās valda uzskats, ka no sērgas var izvairīties, ik dienu lietojot uzturā ķiplokus, tādēļ tā patēriņa apjomi ievērojami pieauga. Piemēram, dažas Ķīnas skolas iepērk simtiem kilogramu ķiploku, lai ēdienreizēs izdalītu audzēkņiem. To pamanīja spekulanti un lielā daudzumā no ķīniešu zemniekiem uzpirka veselību stiprinošos augus, lai tagad dažviet pārdotu pat 40 reižu dārgāk, ziņo britu laikraksts Daily Telegraph.

Finanšu pakalpojumu uzņēmuma Morgan Stanley Ķīnas filiāles stratēģis Džerijs Lū Financial Times stāsta, ka spekulanti apbraukājuši pat sīkus lauku tirgus laukumus un maisiem uzpirkuši ķiplokus. «Viņiem vajag tikai noliktavu, daudz naudas un dažus kravas auto,» Dž.Lū apraksta vienkāršo shēmu. Preces tiekot krautas noliktavā, līdz tirgū rodas būtisks iztrūkums. Kad pieprasījums kļuvis daudzkārt lielāks par piedāvājumu, preces tiek atkal laistas tirgū, tikai par daudz augstāku cenu. «Pēc tam ar ķiploku pārvešanu no vienas noliktavas uz otru var nopelnīt miljoniem dolāru.» Patlaban par kilogramu ķiploku ķīnieši ir gatavi maksāt aptuveni latu. Maxima veikalos kilograma cena ir sākot no 2,19 latiem.

Ķīna ir lielākā ķiploku ražotāja pasaulē.

Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā