Aivars Ozoliņš: Cita pasaule

  • 0
  • Pievienot

Valdošā korporācija pārkāpusi pāri svarīgai līnijai ceļā uz valsts varas privatizēšanu — Valsts prezidents būs nodokļu nemaksātājs, proti, likumpārkāpējs.

Reizē ir izjaukts valsts varas līdzsvars — prezidenta institūcija būs ne vairs atsvars parlamentam, bet gan daļa no tās pašas varas vienotās struktūras, ko kontrolē šaurs partiju vadoņu loks. Valda Zatlera ievēlēšana amatā notika koalīcijas ļaužu eiforijā par savu visvarenību un ar mērķi to stiprināt, vēl vairāk norobežojoties no "viņiem" — sabiedrības vairākuma.

Kad Zatlers pēc ievēlēšanas amatā izgāja no Saeimas nama pie tautas, viņu sagaidīja korī skandēti saucieni: "Aploksne! Aploksne!" un "Zagļi! Zagļi!". Iznāca ārā Tautas partijas Jānis Lagzdiņš ar mirdzošām uzvarētāja acīm un smīnēdams parādīja skandētājiem divus augšup paceltus pirkstus V zīmē (šķita, ka būtu varējis parādīt arī vienu — iespraudiet!); Juris Dobelis (TB/LNNK) mēdīdamies paskandēja kopā ar protestētājiem viņu saukļus. Varas korporācija izbauda plaisu, ko turpina paplašināt starp sevi un pārējo sabiedrību; lai ko pats teiktu, koalīcijas prezidents Zatlers nav iecerēts kā vienotājs, turklāt diezin vai budžeta naudas kārajiem varas turētājiem patiktu sabiedrības vienošanās nodokļu nemaksāšanā. Jau ievēlēšanas dienas vakarā Zatlers devās uz Saeimas namu pateikties tieši koalīcijas partiju frakciju vadītājiem. (Salīdzinājumam — Vaira Vīķe-Freiberga 1999.gadā pēc ievēlēšanas uzsvēra, ka nebūs ne labējo, ne kreiso, ne centra partiju pārstāve.)

Pat ja Zatlers kādā hipotētiskā situācijā spētu izaugt par sekmīgu prezidentu, viņu nomāktu korupcijas zīmogs, ko Saeima nu ir uzlikusi visai prezidenta institūcijai, bet viņu pašu korupcijas aizdomu ēna pavadīs visu prezidentūras laiku. Taču šāda izaugsme nav arī paredzēta. Būdams nekompetents likumdošanā, valsts pārvaldē, iekšpolitikā un ārlietās, viņš uzreiz būs spiests paļauties uz viņa bīdītāju politbiroja deleģēto svītu, un šās atkarības mazināšana noteikti neatbilst viņa ievēlētāju interesēm.

Pie Saeimas ceturtdien bija arī Zatlera atbalstītāji. Tas, ka daļa no tiem bija Tautas partijas jaunatnes nodaļas biedri, uzreiz bija zīme, ka partija nav atteikusies no apņemšanās ievēlēt Zatleru valsts augstākajā amatā pat pēc tam, kad premjerministrs Kalvītis iepriekšējā dienā bija atzinis, ka kandidāts nav maksājis nodokļus no "pateicībām", un Zatlers pats bija izpaudis, ka "pateicības" ņēmis arī pirms operācijām, bet tas noteikti izskatās pēc kukuļņemšanas. (Zatlera trīs pēc kārtas paziņojumi preses konferencē pēc ievēlēšanas: "Es būšu patiess", "es nemelošu nekad", "es negribu apspriest manus nodokļus".)

Tas, ka Zatleru atbalstīja arī Ļedjajeva Jaunās paaudzes sektanti, kuri — kā elektrībai te pieslēgti, te no tās atslēgti, — lāgiem piepeši sāka histēriski aurot "Zatleru! Zatleru!", tad uzreiz rātni stāvēja klusu, liek nojaust, ka jaunais prezidents, tāpat kā viņa iecelšanas process, varbūt nav tik atklāts, kā pats apgalvo. Zatlers bija paziņojis, ka atbalsta viendzimuma partnerattiecības — tik un tā saņēma gan Šlesera "mācītāju", gan arī tradicionālo konfesiju vadītāju svētību. Var gadīties, ka jaunā prezidenta politiskā platforma sanāks krietni citāda nekā tās dažas MP3 formāta failu drumslas, kuras viņš atkal un atkal atskaņoja pirms ievēlēšanas, un šķiet, ka Latvijas galvenie homofobi par to zina vairāk nekā pārējā sabiedrība.

Bet citi valdošās koalīcijas programmas punkti nav jauni un ir dzirdami Zatlera valodā. Prokuratūra un KNAB jāsavalda (nav labi stučīt, Lembergu arestēja neglīti, "kad man būs šādas tiesības", prasīšot no prokuratūras informāciju par "stipendiātiem".) Sabiedriskā TV un radio jānovada "pozitīvisma" gultnē ("Preses brīvība nav visatļautība", un lai TV un radio, "ko es atbalstu ar saviem nodokļiem" (tiešām?!), pauž objektīvāku informāciju).

Kas ir "demokrātijas būtība" koalīcijas izpratnē, debatēs pirms balsojuma pateica Ivars Godmanis (LPP/LC). Vispirms esot diskusijas, tad lemšana, bet, kad prezidents ir ievēlēts, tad viņš esot jāpieņem — "arī presei" —, jo ir visas tautas prezidents. Tas nekas, ka prezidenta taisīšanas process bija nedemokrātisks, ka diskusijas par partiju kandidātiem bija labi iestudēts teātris, ka Zatleru izvilka gaismā un piešķīra koalīcijai Šķēle kopā ar ievēlēšanas instrukciju (kā šāda "demokrātija" patiesībā notiek, vislabāk redzams no Jūrmalas kukuļdošanas skandāla telefonsarunu ierakstiem). "Demokrātijas" būtība ir — kad mēs esam lēmuši, muti ciet, — brīdina iekšlietu ministrs.

Iekšpolitiski Zatleram būs grūti kļūt par kaut ko vairāk nekā valdošās koalīcijas demokrātiskā centrālisma elementu, toties Rietumvalstu preses ziņās viņa iespējamā korumpētība uzreiz Latviju pārcēlusi atpakaļ "postpadomju" un "bijušās PSRS" valstu kategorijā. Kā "zaļais zemnieks" Jānis Strazdiņš Saeimā drošināja koalīcijas politiķus — neesot jābaidās no starptautiskās reakcijas uz Zatlera aploksnēm, jo "mēs esam nākuši no citas pasaules". Ceturtdien Saeima pavērsa Latviju turp, no kurienes bijām tik ļoti centušies aiziet, — pret "pasauli" uz austrumiem no Eiropas.

Pievieno komentāru

Arhīvs

Vēl aktuāli

+
Lasi vēlāk
0