Laika ziņas
Šodien
Migla

Ziņas

Satiksmes ministrija neizpratnē par konstanto un nepamatoto BATL kritiku nozarei

Satiksmes ministrija (SM) neizpratnē par konstanto un nepamatoto biedrības 'Baltijas Asociācija - transports un loģistika (BATL) kritiku nozarei, aģentūrai LETA atzina ministrijas Tranzīta politikas departamenta direktors Andris Maldups. Viņš klāstīja, ka šodien notika Loģistikas padomes sēdē, kurā tostarp tika apspriests šis temats un BATL vakardienas kritiskais preses paziņojums kontekstā ar elektrifikācijas projektu.

Eksportējot 16 valstīm, attīstības griestus jau sasnieguši(4)

Pirms septiņiem gadiem dundadznieks Dins Derkevics, kurš tobrīd ar ģimeni dzīvoja un strādāja Rīgā, nonāca izvēles priekšā, ko darīt ar tēvam piederējušo Pāces Vilnas fabriku Dundagas novadā. Šogad uzņēmums atzīmēs 125 gadu jubileju. Vecākie dati, ko par vilnas ražotnes vēsturisko darbību izdevies iegūt tās tagadējam saimniekam, saistās ar 1896. gadu, kad Pāces dzirnavās saimniekojis Arnolds Priedītis.

Ventspils naftas akcijas pārdod bez saskaņošanas ar tiesu(3)

Aizvien asākas kļūst tā dēvētajā Aivara Lemberga krimināllietā iesaistīto personu (gan apsūdzības, gan liecinieku, gan cietušo) domstarpības par 2015. gada 17. septembrī notikušo darījumu, kura rezultātā AS Latvijas naftas tranzīts (LNT) pārdeva visas sev piederošās AS Ventspils nafta (VN) akcijas lielākajam VN akcionāram Euromin Holdings (Cyprus) Limited, otrdien vēsta laikraksts Diena.

Virtuālā konference, neizejot no mājas, ērtā laikā

Pēdējos gados pieaugusi Latvijas uzņēmumu interese par tīmekļsemināriem jeb tā dēvētajiem vebināriem, tas nozīmē, ka konferences dalībnieki komunicē virtuālajā realitātē jeb tiešsaistē, sēžot katrs pie sava datora un klātienē netiekoties. Tomēr jāpiebilst, ka šo iespēju pārsvarā izmanto biržā kotēti uzņēmumi, kā arī ārvalstu uzņēmumu filiāles.

Investīciju mikroklimata veidošanā valstij jāiegulda vairāk(3)

Strauji rūkošais valsts ekonomikas izaugsmes temps prasa jaunu investīciju ienākšanu Latvijas ekonomikā. Tomēr to kavē visai mainīgie spēles noteikumi, piemēram, neskaidrība par nodokļu sistēmu un tautsaimniecībā valdošajiem noteikumiem kopumā. (Jāatceras, ka pēdējā laikā sevišķi lielu uzmanību izpelnījies jautājums par mikrouzņēmumu režīma maiņu.) Turklāt aptaujāto uzņēmumu, kuros pārsvarā pārstāvēts ārvalstu kapitāls, vadītāji norāda uz administratīva rakstura nepilnībām, vienlaikus nedaudz "virs vidējā" vērtējot darbaspēka pieejamību un darbaspēka izmaksas Latvijā.

Uzņēmējus ķer uz āķa ar dažādu ēsmu

Latvijas lielākās pašvaldības uzņēmējdarbības veicināšanai un piesaistei sola nekustamā īpašuma nodokļa atlaides, infrastruktūras sakārtošanu, piedāvā atsevišķas finansējuma programmas, pirmdien, 19.decembrī, vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Ķersies klāt laimestiem(27)

Vīrs no Pierīgas, kurš loterijā nupat izcēlis visu laiku lielāko laimestu Latvijas spēļu vēsturē, ir atgādinājums par mūsu nodokļu politikas nepilnībām – kā sniegs uz galvas viņa kontā ieripojuši 815 001, 83 eiro. Vesela bagātība! Bet nodokļos par to valsts saņēmusi apaļu nulli.

Zāļu tirgū dominē imports(3)

2015. gadā Latvijas farmācijas tirgū vietējo zāļu ražotāju produkcijas apjoms bija aptuveni 4,7% no kopējā Latvijā pārdotā zāļu apjoma un veidoja 16 miljonus eiro, liecina Zāļu valsts aģentūras (ZVA) sagatavotais pārskats par zāļu patēriņu. Kopējais zāļu apjoms pērnajā gadā bija 332 miljoni eiro.

PTAC un kreditētāji diskutē par sliekšņa līmeni(3)

Lai gan jau šā gada janvārī Patērētāju tiesību aizsardzības likumā (PTAL) stājās spēkā apjomīgi grozījumi, kas distances (ārpusbanku) kredītu tirgū būtiski sakārtoja gan aizdevumu likmju noteikšanas sistēmu, gan aizdevēju un kredītņēmēju savstarpējās attiecības, tomēr nesen Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) nācis klajā ar jaunu iniciatīvu no nākamā gada 1. janvāra ievērojami mazināt slieksni (no pašreizējiem 427 uz 100 eiro), no kura kredīta devējs vairs nevar paļauties tikai uz patērētāja sniegtajām ziņām par viņa ienākumiem un savām maksātspējas pārbaudes sistēmām.

Ir cerības ieraudzīt jaunas, Latvijā radītas zāles(5)

Latvijā ir spēcīga farmācijas nozare, jo ir gan spēcīgas zinātniskās institūcijas, gan spēcīgi uzņēmumi. Tā sakot, ražotāji un zinātnieki viens bez otra nevar pastāvēt. Par to vienisprātis ir Dienas intervētie industrijas un zinātnes pārstāvji, taujāti par savstarpējo sadarbību. Ja viss veiksies labi, laika periodā no 2020. līdz 2025. gadam pacientiem būs pieejams spilgts šīs sadarbības apliecinājums – jaunas sirds un asinsvadu zāles, kas būs pirmais Latvijā jaunradītais medikaments kopš pagājušā gadsimta astoņdesmitajiem gadiem.

Ar datora apkopi – labāk piesardzīgāk(6)

Lai gan tehnoloģijas kļūst arvien gudrākas un vieglāk lietojamas, tās kļūst arī sarežģītākas un kompaktākas, rezultātā to apkope ir daudz grūtāka. Tieši tāpēc eksperti lietotājiem neiesaka pašiem mēģināt veikt apkopi savām iekārtām – labāk nepažēlot samērā nelielu summu (apmēram no pieciem līdz 30 eiro) un vismaz reizi gadā aiznest datoru uz tīrīšanu un apkopi.

Industrija ap citu pasauli

Kopš pagājušā gadsimta Holivudas filmu laikiem zinātnieki un tehnoloģiju fani ir alkuši pēc fantastikas kinolentēs demonstrētās virtuālās realitātes. Nu jau pāris gadu tā nav vairs tikai ideja uz papīra – 2016. gada izskaņā virtuālā realitāte, ja vēl gluži nav ikdienas sastāvdaļa, tad ar salīdzinoši nelieliem ieguldījumiem jau ir pieejama ikdienā. Savukārt otrs šīs tehnoloģijas atzars – paplašinātā realitāte – pieejams jau viedtālruņos un planšetdatoros.

Vai roboti drīzumā aizstās darbiniekus?(8)

Šķietami katru dienu moderno, viedo tehnoloģiju uzņēmumi prezentē kādu jaunu produktu, programmu vai konceptu, veikalos parādās pašapkalpošanās kases, un datorprogrammas pašas veido filmu scenārijus un ierunā audiogrāmatas. Nav pārsteigums, ka daži no cilvēkiem sāk bažīties par savu darba vietu. Bet, lai gan varētu šķist, ka uztraukties par darba zaudēšanu mašīnu dēļ cilvēce sākusi tikai pēdējos gados, izrādās, ka šīs satraukums laiku pa laikam mūs nomocījis jau vismaz 200 gadu.