Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus

Šodien

Pirmdien vietām Latvijā uzspīdēs saule

Pirmdien Latvijā, sākot no valsts ziemeļrietumiem, nokrišņi mitēsies, un pēcpusdienā vairs tikai vietām valsts dienvidu daļā nedaudz līs, prognozē sinoptiķi.

Trudo vēlēšanās cīnās par palikšanu amatā © DIENA

Par liberālās politikas cerību staru Donalda Trampa ēras pasaulē uzskatītajam harismātiskajam Kanādas premjerministram Džastinam Trudo šodien notiekošajās valsts parlamenta pārstāvju palātas vēlēšanās jācīnās, lai saglabātu amatu. Cīņa solās būt īpaši saspringta, jo viņa vadītajai Liberālajai partijai aptaujas pagājušajā nedēļā rādīja gandrīz tādu pašu atbalstu (32%) kā sīvākajiem konkurentiem – Konservatīvajai partijai (33%).

Kultūras pieejamība vai nepieejamība © DIENA(2)

Turpinot tēmu par cilvēku ar invaliditāti iespējām dzīvot pilnvērtīgu dzīvi, Diena šoreiz pievērš uzmanību kultūras iestāžu pieejamībai. Romāna Meļņika saruna ar Eiropas foruma cilvēkiem ar invaliditāti ģenerālsekretāri Guntu Anču.

Rimšēviča kukuļdošanas epizode notikusi Kārļa Leiškalna birojā © DIENA(8)

Divas slepenas tikšanās, no kurām vienā Latvijas Bankas prezidents (LB) Ilmārs Rimšēvičs pieprasījis maksājumu par PNB bankas (bijusī Norvik banka) problēmu risināšanu, notikušas ekspolitiķa Kārļa Leiškalna vadītās Latvijas ostu asociācijas ofisā pie Saeimas, Latvijas tiesībsargājošām iestādēm liecinājis šobrīd maksātnespējīgās PNB bankas lielākais akcionārs, Lielbritānijas pilsonis Grigorijs Guseļņikovs. Šo epizodi, tāpat kā citas ar Rimšēviča lietas aizkulisēm saistītas epizodes, ekskluzīvi apraksta nesen dienasgaismu ieraudzījusī izdevniecības Dienas mediji grāmata Brālība² jeb Brālība kvadrātā.

Diena pēc budžeta pieņemšanas © DIENA

Mums ir politiskā vide, kurā budžeta pieņemšana allaž ir bijusi kā atskaites punkts brīdim, pēc kura valdošā koalīcija var nedaudz atslābināt disciplīnas rāmjus, jo ir pārvarēts katrai valdībai kritiskais moments, kas var nozīmēt tās krišanu budžeta nepieņemšanas gadījumā, un koalīcija var pievērsties iekšējos konfliktus sološākiem procesiem. Šajā gadījumā, piemēram, lemšanai par dažādu amatpersonu apstiprināšanu amatā.

"Pareizie" un "nepareizie" © DIENA

Veidi, kā tiek atlasīti augstos valsts amatos apstiprināmie, un arī jezga ap šo procesu vienmēr piesaista īpašu uzmanību. Pavisam nesen piedzīvojām seriālu, ko varētu raksturot gluži kā ceļa izbūvi, pa kuru Egilam Levitam baltā zirgā iejāt Rīgas pilī. Bija plaša kampaņa par to, ka viņš un tikai viņš ir cienīgs šim augstajam amatam. Šai idejai bija liels fanu pulks, tas interneta vidē teju vai par valsts nodevējiem centās padarīt ikkatru šīs "vienīgās izvēles" apšaubītāju. Labi, rezultāts nav slikts, Levits tiešām sevi labi parāda Valsts prezidenta amatā, tomēr veids, kā viņš tika tam virzīts, gan bija dīvains un, vēl maigi sakot, pārcentīgs.

Latvijas Bankas prezidenta izvēle © DIENA

Uz visiem amatiem politiķi raujas rīkot konkursus, caurspīdīgus iepirkumus, piesaistot arī personāla atlases ekspertus, taču Latvijas Bankas prezidenta vieta ir izņēmums – tā izlikta politiskajā tirgū.

Kalendārs

Oktobris, 2019
P Ot Tr Ce Pt Se Sv
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10