Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Politika

Socioloģe: Neizlēmušie un svārstīgie vēlētāji var sagādāt pārsteigumus

Dažādās priekšvēlēšanu aptaujās ļoti atšķiras to vēlētāju skaits, kuri norādījuši, ka vēl nav izlēmuši, par ko balsot – tas skaidrojams ar atšķirīgajām aptauju metodēm, piektdienas vakarā vēstīja raidījums LNT Ziņas. Neizlēmušie un svārstīgie pilsoņi vēlēšanu dienā arī varētu sagādāt pārsteigumus, jo reti notiek tā, ka neizlēmušie vēlētāji proporcionālā skaitā nobalso par visām galvenajām partijām.

Priekšvēlēšanu aģitācijas tēriņos ZZS apsteigusi Saskaņu(1)

Divas nedēļas pirms Saeimas vēlēšanām partijas priekšvēlēšanu aģitācijai ir iztērējušas 1 949 477 eiro, bet tēriņu ziņā par līderi ir kļuvusi Zaļo un zemnieku savienība (ZZS), kas pāris nedēļas pirms vēlēšanām apsteigusi partiju Saskaņa, aģentūra LETA noskaidroja Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB).

Vai čekas maisiem gals vaļā? © DIENA(42)

Neiztiekot bez savstarpējiem apvainojumiem, pārliecinošs vairākums jeb 63 deputāti ceturtdien Saeimā konceptuāli atbalstīja daļas bijušās Valsts drošības komitejas (VDK) dokumentu publiskošanu internetā jau šogad. Vienlaikus tiek atzīts, ka likumprojekts nav juridiski pilnvērtīgs. Taču 12. Saeima bija apņēmusies līdz simtgadei atrisināt šo ilgstoši apspriesto jautājumu. Galīgais lasījums paredzēts divas dienas pirms 13. Saeimas vēlēšanām, bet galavārds pieder Valsts prezidentam.

Pagaidām jaunu Liepājas vicemēru iecelt neplāno

Pagaidām jaunu Liepājas domes priekšsēdētāja vietnieku tūrisma un investīciju jautājumos iecelt nav plānots, ceturtdien intervijā Rietumu radio atklāja Liepājas domes priekšsēdētājs Uldis Sesks ( Liepājas partija).

Pēc KNAB aizlieguma veikt apmaksātu aģitāciju Endo Lapsas firma aģitēs par brīvu(1)

Publicista Lato Lapsas brāļa Endo kontrolētais SIA Žurnāls Nauda Ir, kam Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) aizliedzis veikt priekšvēlēšanu aģitāciju par maksu, sola turpināt aģitāciju, taču nesaņemot par to samaksu. Medijiem izsūtītā paziņojumā uzņēmuma valdes loceklis Endo Lapsa norāda, ka uzņēmums Žurnāls Nauda Ir KNAB lēmumu nav saņēmis, taču respektēs to, rāpēc "pašlaik orientēsies uz turpmākās priekšvēlēšanu aģitācijas veikšanu tikai un vienīgi bez maksas".

Saskaņa dāvina iespēju iztaujāt Ušakovu © DIENA(39)

Rīgas domē valdošā sociāldemokrātiskā partija Saskaņa, kuras līderis un Rīgas mērs Nils Ušakovs Saeimas vēlēšanas nekandidē, vēlētājiem kampaņas laikā sarūpējusi dāvanu – iespēju tikties ar mēru Rīgas apkaimēs. Par to liecināja arī nesenā Saskaņas Saeimas deputātu kandidātu tikšanās ar vēlētājiem Bolderājā, uz kuru lielākā daļa cilvēku bija ieradušies galvenokārt, lai satiktu Ušakovu. Uzrunātie bija noskaņoti par viņu arī balsot, tāpēc jutās vīlušies, uzzinot, ka tādas iespējas nebūs.

Atbalsta Latgales rīcības plānu arī nākamajiem gadiem © DIENA

Valdība otrdien atbalstīja Latgales reģiona ekonomiskās izaugsmes rīcības plānu no 2018. līdz 2021. gadam. Tas ir turpinājums jau Laimdotas Straujumas (Vienotība) valdības pieņemtajam plānam, kas paredzēja atbalsta pasākumus Latgales reģionam un Alūksnes novadam laika posmā no 2015. līdz 2017. gadam, preses konferencē atgādināja vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (NA).

Diskutē par ēkām un algām © DIENA(4)

Laikmetīgās kultūras nevalstisko organizāciju asociācijas rīkotajā diskusijā par kultūras jautājumiem bija aicināti piedalīties astoņu politisko spēku pārstāvji, bet Zaļo un Zemnieku savienības deleģētais Ojārs Spārītis nebija atradis iespēju ierasties. Daudzajās diskusijās pamattēma bija finansējums vienai vai otrai nozarei, kas diskusijas beigās izpelnījās arī kāda klātesošā kunga sašutumu. "Es nācu klausīties par kultūru, bet te runā tikai par naudu," viņš dedzīgi sauca.

Vairākas partijas neplāno nosaukt potenciālos ministrus © DIENA(40)

Ministru kandidātu nominēšana ir veids, kā pirms vēlēšanām pievērst uzmanību, dodot iespēju balsotājiem salīdzināt partiju pretendentus uz amatiem valdībā. Taču vairāki politiskie spēki neplāno nosaukt ministru kandidātus, atsaucoties uz neskaidro pēcvēlēšanu situāciju – tikai pēc 6. oktobra varēšot redzēt, kuras partijas veidos valdību un kā koalīcija sadalīs amatus. Šī vienošanās noteikšot, kuru cilvēku konkrētajā postenī partijai vispareizāk būtu izvirzīt.

Interesējas ne tikai par OIK © DIENA(13)

Vienotības vārds nereti tiek locīts saistībā ar negodīgo elektroenerģijas obligātās iepirkumu komponentes (OIK) sistēmu, taču bez tā partiju apvienības Jaunā Vienotība (JV) priekšvēlēšanu aģitācijas kampaņās sastaptos iedzīvotājus interesē arī citas lietas – sākot no veselības aprūpes un darba algām līdz bažām par valsts politiskā kursa maiņu. Partiju reitingi JV nesola ievērojamus rezultātus 13. Saeimas vēlēšanās, tomēr apvienības līderi 5% barjeras pārvarēšanu neuzskata par problēmu.

LDDK organizēs veselības un labklājības ministru amatu kandidātu debates(6)

Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK) ceturtdien, 20.septembrī, organizēs 13.Saeimas vēlēšanās startējošo politisko partiju veselības un labklājības ministru amatu kandidātu debates, kurās vērtēs, kuri būtu piemērotākie kandidāti veselības un labklājības ministru amatiem, aģentūra LETA uzzināja LDDK.

Koalīcijas iznāciens stādu gadatirgū © DIENA(10)

Nacionālais botāniskais dārzs Salaspilī šogad rīko septiņus stādu gadatirgus. Pēdējais no tiem notiks vēlēšanu dienā, kad nekāda aģitācija vairs nebūs iespējama, taču tā dēvētajā Vitamīnu dienā 15. septembrī trīs politiskās partijas netālu no rožu stādu un pīrādziņu stendiem bija izvietojušas arī savu piedāvājumu valsts nākotnei.

Oficiāli publicēti kandidātu saraksti 13. Saeimas vēlēšanām(17)

Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) oficiālajā izdevumā Latvijas Vēstnesis ir publicējusi partiju un partiju apvienību kandidātu sarakstus un programmas 13. Saeimas vēlēšanām. Uz parlamentu 16 sarakstos kandidē 1461 deputāta amata pretendents. Šī informācija pēc vasarā notikušās kandidātu sarakstu iesniegšanas uzreiz arī tika publicēta un ir pieejama mājaslapā.

Vēlētājiem Kurzemē maza interese tikties ar LRA līderiem © DIENA(25)

Latvijas Reģionu apvienības (LRA) vīzijas piepildījums 2020. gadā kļūt par ietekmīgāko politisko spēku Latvijā, kas Eiropas Parlamentā un Saeimā pārstāv vairāk nekā pusi Latvijas pilsoņu, būs tiešā veidā atkarīgs no 13. Saeimas vēlēšanu iznākuma. Ņemot vērā partiju reitingus un Dienas novērojumus LRA tikšanās reizēs ar vēlētājiem Kurzemē, to gan pagaidām ir grūti iedomāties.