Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Ziņas

Atbalsta pasākumiem tautiešiem nauda būs © DIENA(32)

Lemjot par 2019. gada budžeta ietvaru, valdība konceptuāli atbalstījusi 2,13 miljonu eiro piešķiršanu diasporas politikai, Dienai apstiprina Ārlietu ministrijā (ĀM). Šogad turpināsies arī pērn sāktais reemigrācijas koordinatoru projekts, kā arī tiks dubultots speciālistu skaits pašvaldībās. Lielākā daļa finansējuma – nepilni 1,2 miljoni eiro – atvēlēti Izglītības un zinātnes ministrijai tā dēvētajām latviešu skoliņām. Savukārt Kultūras ministrija var rēķināties ar 471 421 tūkstoti diasporas atbalstam, 34 tūkstoši eiro piešķirti latviešu valodas mācībām reemigrantiem un viņu ģimenes locekļiem, 38 tūkstoši eiro – Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei sabiedriskā pasūtījuma satura veidošanai un 43,3 tūkstoši eiro – ĀM divām štata vietām.

Ēna pār radošo personu atbalsta programmas finansējuma izlietojumu(8)

Radošo personu atbalstam atvēlēto pusmiljonu eiro pērn nav izdevies izmaksāt pilnībā, piektā daļa atskaitīta atpakaļ valsts budžetā, turklāt, iespējams, varētu apšaubīt daļas izmaksātā finansējuma izlietojumu, svētdien vēstī LNT raidījums Top 10. "Bija pusmiljons, un 105 tūkstošus mēs aizskaitījām atpakaļ budžetā. Ierobežojumi, acīmredzot, sākumā bija uzlikti pārāk stingri," raidījumam atzīst Valsts kultūrkapitāla fonda (VKKF) direktors Edgars Vērpe.

TV 3: Par Meroni darījumiem ierosināti divi kriminālprocesi(10)

Šveices advokāta Rūdolfa Meroni darbība šobrīd tiek izmeklēta divos kriminālprocesos, svētdien vēsta TV 3 raidījums Nekā personīga. Darījums ar Ventspils naftas akcijām apstrīdēts vismaz divās tiesvedībās. Meroni kontroli pār Ventspils uzņēmumiem joprojām pastiprina, un pirms pāris nedēļām iegādājies vēl vienu uzņēmumu. Oficiāli gan šai un citām Meroni firmām kā patiesā labuma guvēja reģistrēta līdz šim Latvijā nezināma uzņēmēja. Laikraksts Diena 1. februārī vēstīja, ka Ventbunkers pilnībā nonācis Meroni kontrolē, kur savu ietekmi realizē caur uzņēmuma vienīgo oficiālo labuma guvēju - Austrijas iedzīvotāju Ursulu Harandu, kura publiski tiek dēvēta par advokāta grāmatvedi.

Ar Martinsonu saistītā Rīgas enerģija zaudē tiesvedībā par 50 miljonu vērto OIK atļauju(3)

Valsts policijas īpašā vienība ir pabeigusi izmeklēt obligātās iepirkumu komponentes (OIK) skandālā ierautās Rīgas enerģijas krimināllietu. Apstiprinājušās raidījuma Nekā personīga pirms vairāk nekā gada paustās aizdomas - par krāpšanas mēģinājumu un dokumentu viltošanu apsūdzētas trīs personas. Policija ir pierādījusi, ka ražotne nebija pabeigta un firma pie aptuveni 50 miljoniem garantētā elektrības maksājuma centās tikt prettiesiski. Rīgas enerģija turpina strādāt bez iespējas tirgot elektrību par sadārdzinātu cenu un solīja naudu atgūt, tiesājoties ar Ekonomikas ministriju, tomēr nesenais tiesas spriedums komersantam ir nelabvēlīgs.

Drošībnieki Ķīnas aktivitātēm Latvijā pievērsīs lielāku uzmanību(9)

Pēdējo gadu laikā ir konstatēts Ķīnas izlūkdienestu aktivitāšu pieaugums Rietumvalstīs, kas liek pievērst lielāku uzmanību Ķīnas aktivitātēm arī Latvijā, aģentūrai LETA atzina Valsts drošības dienestā (VDD). VDD un cita Latvijas specdienesta - Satversmes aizsardzības biroja (SAB) - pēdējo gadu darbības publiskajos pārskatos visbiežāk tiek pieminēta Krievija, tās specdienestu un Krievijas interešu atbalstītāju aktivitātes. SAB pārskatos gan minēts, ka birojs īstenoja pretizlūkošanas darbu "pret vairāku ārvalstu specdienestiem".

Reine iecelta ES Vispārējās tiesas tiesneša amatā uz vēl vienu termiņu

Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu valdību pārstāvji šī gada 1. februārī uz vēl vienu termiņu ES Vispārējās tiesas tiesneša amatā iecēla Ingu Reini, aģentūra LETA uzzināja Tieslietu ministrijā. Reines jaunais darba termiņš būs no šī gada 1. septembra līdz 2025. gada 31. augustam. Valdība par Reines atkārtotu virzīšanu šim amatam lēma jau pērn 9. oktobrī.

Svētdien daudzviet Latvijā līst

Svētdienas rītā gaisa temperatūra Latvijā ir +1..+4 grādi, Kurzemes piekrastē pat +5 grādi, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra informācija. Debesis pārsvarā apmākušās, daudzviet dūmaka un nokrišņi - galvenokārt īslaicīgs lietus. Dienas gaitā vietām arī uzspīdēs saule.

Pirmā mājokļa iegādes programmas turpināšanai papildus plāno piešķirt 2,8 miljonus eiro(1)

Pirmā mājokļa iegādes programmas turpināšanai papildus plāno piešķirt 2,8 miljonus eiro, paredz izskatīšanai Ministru kabinetā iesniegtais Ekonomikas ministrijas (EM) rīkojuma projekts. Mājokļu atbalsta programmas pašreizējais kopējais finansējums veido 18 988 659 eiro. Līdz 2018. gada 31. decembrim mājokļu atbalsta programmas ietvaros Altum ģimenēm ar bērniem mājokļu būvniecībai vai iegādei kopā piešķīrusi 10 287 mājokļu garantijas par kopējo summu 72,7 miljoni eiro.

Drošībnieki aktīvi meklē personas, kas izplatīja plakātus ar "nacistu sagrābto Ušakovu"(40)

Valsts drošības dienests (VDD) veic aktīvas darbības, lai noskaidrotu personas, kas saistītas ar nacionālo naidu izraisošu skrejlapu izplatīšanu. Dienests no Valsts policijas (VP) ir saņēmis kriminālprocesu par iespējamu nacionālā naida vai nesaticības izraisīšanu saistībā ar skrejlapām, kas tika izplatītītas pirms sestdien Rīgas Rātslaukumā notikušā partijas Saskaņa mītiņa. Pasākums tika rīkots Rīgas domes priekšsēdētāja Nila Ušakova (Saskaņa) atbalstam.

Šuplinska sola, ka pedagogu algu celšana nākamgad būs IZM prioritāte(9)

Pedagogu atalgojuma palielinājums būs Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) pirmā prioritāte 2020. gada budžetā, solīja izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (JKP). Ņemot vērā, ka pedagogu darba samaksas paaugstināšanas grafika pakāpeniska izpilde 2019. gada budžetā nenotiks, Šuplinska uzsvēra, ka par to turpināsies cīņa jau 2020. gada budžetā, pedagogu algu palielinājumu izvirzot kā ministrijas pirmo prioritāti. Prioritāšu vidū būs arī papildu finansējums zinātnei, piebilda ministre.

Slēpošanas drošuma standarti Latvijā – vāji regulēti © DIENA(11)

Vēloties, lai tobrīd astoņgadīgais dēls Markuss apgūtu ko jaunu, Jānis un Jūlija Knēziņi ierosinājuši sākt mācīties kalnu slēpošanu. Markuss piekritis, bet jau otrajā apmācību reizē tas Reiņa trasē instruktora vadībā beidzies ar puiša kājas lūzumu. Markusa vecāki norāda, ka apzinās iespējamos riskus un negadījumus, taču nepatīkamākā bijusi slēpošanas kalna darbinieku attieksme pēc notikušā – Reiņa trases pārstāvji nav atzinuši savas kļūdas un nav izrādījuši cilvēcīgu attieksmi. Savukārt slēpošanas trasē uzsver, ka viss darīts pareizi un arī atbildīgās institūcijas pārkāpumus trases darbībā neesot atradušas. Savukārt Patērētāju tiesību aizsardzības centrā (PTAC) atzīst – lai arī izstrādātas vadlīnijas slēpošanas trašu drošumam, tām ir rekomendējošs raksturs, un ne visas prasības ir nostiprinātas likumos, tostarp par sertifikāta nepieciešamību slēpošanas instruktoram.

Temperatūra visā Latvijā plusos; sestdien vietām gaidāms brāzmains vējš

Sestdienas rītā gaisa temperatūra Latvijā ir 0..+2 grādi, liecina dati no meteoroloģisko novērojumu stacijām. Debesis mākoņainas, bet nav lielu nokrišņu. Daudzviet dūmaka. Pūš mērens dienvidu vējš, piekrastē brāzmās līdz 13 metriem sekundē. Rīgā apmācies un dūmakains laiks, dienvidu vējš 5-9 metri sekundē, gaisa temperatūra +1 grāds.

Arī Latvijas drošības iestādes novēro Ķīnas aktivitātes mūsu valstī(10)

Valsts drošības dienests pievērš uzmanību Ķīnas izlūkošanas aģentu iespējamām aktivitātēm Latvijā kā potenciālam riskam, taču līdz šim nav konstatēti Ķīnas centieni ietekmēt lēmumu pieņemšanas procesus pretrunā Latvijas nacionālajām drošības interesēm, spiegot NATO noslēpumus vai izmantot Latvijas balsi Eiropas Savienībā Ķīnas interešu lobēšanai, piektdien vēstīja LNT Ziņas.