Kultūras veicināšanas mērķiem Amerikas Savienotajās Valstīs dibinātais Vijas Celmiņas fonds sadarbībā ar Latvijas Nacionālo mākslas muzeju (LNMM) no 2025. gada katru gadu paredz piešķirt stipendiju 30 000 ASV dolāru apmērā vienam Latvijas māksliniekam vai mākslinieku apvienībai. Fonds stipendiju apņēmies nodrošināt desmit gadus.
Stipendijas mērķis ir atbalstīt aktīvi praktizējošus Latvijas māksliniekus, kuri savā līdzšinējā darbībā apliecinājuši augstu māksliniecisko kvalitāti. Viju Celmiņu vienmēr interesējusi mākslas vide Latvijā un mākslinieku iespējas būt radoši brīviem, neraugoties uz dažādiem ierobežojumiem. Ar stipendijas starpniecību viņa vēlas veicināt mākslas mecenātismu Latvijā un stiprināt ilgtspējīgu atbalsta sistēmu laikmetīgajai mākslai.
Pieteikšanās 2026. gada stipendijai ir atvērta no 20. maija līdz 30. jūnijam. Visa informācija pieejama šeit:
Stipendijas pretendentu izvērtēšanai izveidota žūrija piecu ekspertu sastāvā: viens Latvijas Nacionālā mākslas muzeja pārstāvis un četri pieaicinātie laikmetīgās mākslas nozares profesionāļi. Pēc pieteikumu izskatīšanas žūrija izvirza pretendentus, no kuriem Vijas Celmiņas fonds izvēlas stipendijas ieguvēju.
Žūrijā darbosies LNMM Kolekciju un zinātniskās izpētes nodaļas Arsenāls (20. gs. 2. puse – 21. gs.) vadītāja, mākslas zinātniece Elita Ansone, Laikmetīgās mākslas centra Kim? un darba devēju konsultācijas uzņēmuma Erda dibinātāja, Latvijas Mākslas akadēmijas padomes locekle Zane Čulkstēna, mākslinieks, galerijas 427 līdzdibinātājs un kurators Kaspars Groševs, māksliniece, izstāžu kuratore, pedagoģe, Latvijas Mākslas akadēmijas pasniedzēja Maija Kurševa un māksliniece Inga Meldere.
Jāatgādina, ka par pirmo Vijas Celmiņas fonda stipendijas laureāti 2025. gadā kļuva māksliniece Ieva Putniņa. Stipendijas atbalsts nodrošina viņai iespēju īstenot ilgtermiņa lauka pētījumos balstītu radošo praksi dažādos Latvijas reģionos – īpaši Latgalē un Kurzemē, kā arī attīstīt projektus starptautiskā vidē, sekmējot jaunu darbu tapšanu.

