Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Stoicisms un dramatisms. Sindija Šērmena atgriežas Holivudas zelta laikmetā

Galerijā Sprüth Magers Londonā līdz 1. septembrim būs skatāma amerikāņu fotomākslinieces Sindijas Šērmenas jaunāko darbu izstāde

No 2016. līdz 2018. gadam tapušajās lielformāta fotogrāfijās Sindija Šērmena pārvēršas par Holivudas zelta laikmeta – 20. gadu – kinozvaigznēm. Jāatgādina, ka savā slavenākajā sešdesmit deviņu darbu sērijā Untitled Film Stills (1977–1980), kas viņai nodrošināja atzinību visā pasaulē, Sindija Šērmena inscenēja kadrus no fiktīvām melnbaltajām filmām, protams, ar sevi galvenajā lomā. Šajā ciklā viņa sabiezināja, sakāpināja stereotipus un klišejas, kas ir saistītas ar sieviešu spēlētajām lomām gan mākslā, gan sabiedrībā.

Savos jaunākajos darbos, kuri ir aplūkojami Londonā, Sindija Šērmena inscenē nevis filmu kadrus, bet iedomātu pusmūža aktrišu publicitātes attēlus. Mākslinieces atveidotās varones mēģina turēties pārliecinoši, izstarot glamūru un stoicismu, taču ir jūtams viņu trauslums, ievainojamība un situācijas dramatisms – dāmas apzinās, ka karjera neatgriezeniski tuvojas finālam.

64 gadus vecā Sindija Šērmena neslēpj, ka šajās fotogrāfijās reflektē arī par pašas novecošanu. Viņas tēlotās varones var uzskatīt par Holivudas dīvu Glorijas Svensones un Grētas Garbo avatāriem. "Mani saista šīs sievietes. Viņas daudz ko ir piedzīvojušas, viņas ir izdzīvotājas. Vērojot viņas, jūs pamanāt sāpes, taču viņu skatiens ir vērsts uz priekšu, viņas neapstājas," saka Sindija Šērmena.

Šī sērija iezīmē būtisku pārmaiņu mākslinieces pieejā – viņas darbs kļūst personisks. Agrāk Sindija Šērmena vienmēr uzsvērusi, ka savās fotogrāfijās nevēsta par sevi: "Es izmantoju sevi tikai kā manekenu. Mani darbi nav autobiogrāfiski. Tās nav manas fantāzijas. Fotogrāfijās man ir bieza grima kārta, es cenšos izdzēst sevi. Man patīk strādāt vienatnē, tāpēc es neizmantoju modeļus, bet gan sevi." 

Sindijas Šērmenas karjera ilgst četras desmitgades, viņa allaž ir izmantojusi tikai vienu modeli – sevi. Sindija Šērmena ir viena no nozīmīgākajām personībām laikmetīgajā mākslā. Viņas iecienītajā tēmu lokā ir identitāte, dzimums un lomu spēles. Savos darbos, veikli balansējot uz provokācijas, pornogrāfijas un groteskas robežas, māksliniece parodē un apspēlē veidus, kā sievietes tiek atainotas kino, televīzijā, modes žurnālos, reklāmā un virtuālajā pasaulē. Viņa pēta, kā mūsdienās vizuāli tiek konstruēta un izspēlēta identitāte un seksualitāte.

Māksliniecei ir principiāli svarīgi, ka viņa visu dara pati – uzliek grimu, sagatavo parūkas, kostīmus, aksesuārus un mākslīgās ķermeņa daļas, pozē kameras priekšā un pēc tam apstrādā attēlus. Sindija Šērmena regulāri ievieto savus digitāli manipulētos, bieži biedējošos selfijus Instagram tīklā – par prieku sev un diviem simtiem tūkstošu sekotāju.  

Informācija: spruethmagers.com

 

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Aktuāli

Popdīvai Madonnai šodien paliek 60(3)

16. augusts ir īpašs datums populārās kultūras vēsturē – tā ir dziedātājas Madonnas dzimšanas diena un rokenrola karaļa Elvisa Preslija nāves diena.

Ziņas

Vairāk Ziņas

Mūzika

Vairāk Mūzika

Māksla

Vairāk Māksla

Teātris

Vairāk Teātris

Literatūra

Vairāk Literatūra

Kino/TV

Vairāk Kino/TV

Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri

Intervijas

Vairāk Intervijas

Recenzijas

Vairāk Recenzijas

Grāmatas

Vairāk Grāmatas

Konkursi

Vairāk Konkursi

Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi

KD Afiša

Vairāk KD Afiša

Deja

Vairāk Deja