Laika ziņas
Šodien
Smidzinošs lietus

Aptauja: Pasažieri pozitīvi vērtē sabiedriskā transporta pakalpojumus reģionālajos maršrutos

Aptuveni 81% pasažieru septiņos novados reģionālā sabiedriskā transporta pakalpojumus vērtē pozitīvi. Kā galvenos argumentus par labu sabiedriskā transporta izmantošanai iedzīvotāji visbiežāk min izdevīgu cenu, blakus dzīvesvietai vai darbam esošu pieturu vai autoostu un piemērotu kustības grafiku, portālu Diena.lv informēja VSIA Autotransporta direkcija pārstāve Zane Plone.

Respondenti arī dalījās ieteikumos, kā uzlabot reģionālā sabiedriskā transporta pakalpojumus, piemēram, autobusā jānodrošina iespēja par biļeti maksāt ar bankas karti.

2019. gada augustā noslēdzās pētījumu centra SKDS veiktā aptauja, lai noskaidrotu, kā iedzīvotāji vērtē reģionālā sabiedriskā transporta kvalitāti savā novadā. Kopumā tika aptaujāti 3055 respondenti Cēsu, Daugavpils, Jelgavas, Ķekavas, Madonas, Ogres un Talsu novadā. Saskaņā ar aptaujas rezultātiem visbiežāk sabiedriskā transporta pakalpojumus izmanto Ķekavas, Jelgavas, Daugavpils un Ogres novada iedzīvotāji, bet retāk – Talsu novada iedzīvotāji. Aptuveni divas trešdaļas aptaujāto iedzīvotāju, neskaitot sabiedrisko transportu, novada teritorijā pārvietojas arī ar privāto vai darba automobili.

Galvenais arguments, kādēļ iedzīvotāji dod priekšroku sabiedriskajam transportam, ir lētāka cena, salīdzinot ar citiem pārvietošanās veidiem. Tomēr ne mazāk svarīgs iemesls ir pieturu atrašanās vieta – iedzīvotāji izmanto sabiedrisko transportu, jo autobusa pietura atrodas ērtā vietā un līdz tai nav tālu jāiet, kā arī ir piemērots kustības grafiks. Saskaņā ar aptaujas datiem pasažieri sabiedrisko transportu izmanto, lai dotos iepirkties vai apmeklētu dažādas medicīnas iestādes, bet retāk – lai dotos uz darbu vai mācībām. Iepirkties un uz medicīnas iestādēm ar autobusu biežāk dodas Daugavpils, Jelgavas un Ķekavas novada iedzīvotāji.

Kopumā šo septiņu novadu iedzīvotāji ir apmierināti ar sabiedriskā transporta pakalpojumiem. Vislabākie vērtējumi ir Cēsu un Talsu novadā, bet mazāk apmierināti ir Jelgavas novada respondenti.

Aptaujas ietvaros iedzīvotāji dalījās ieteikumos par nepieciešamajiem uzlabojumiem: aptuveni 70% respondentu uzskata, ka autobusā jābūt vizuālam un audio paziņojumam par gaidāmajām maršruta pieturām; 66% norādīja uz nepieciešamību ieviest bezskaidras naudas norēķinus autobusā. Savukārt aptuveni 70% Madonas un Jelgavas novada iedzīvotāju atzina, ka viņu novada teritorijā sabiedriskā transporta pakalpojumus vajadzētu nodrošināt ar jaunākiem autobusiem. Tieši šajos novados pasažieru pārvadājumi šobrīd tiek nodrošināti ar vecākiem autobusiem, salīdzinot ar citiem Latvijas novadiem.

Aptaujas ietvaros tika noskaidroti izplatītākie iemesli, kādēļ septiņu novadu iedzīvotāji neizmanto sabiedriskā transporta pakalpojumus. Aptuveni 69% iedzīvotāju, kuri ar sabiedrisko transportu nebrauc, norādīja, ka viņiem ir privātais vai darba automobilis, ar ko ikdienā arī pārvietojas. Aptuveni 10% norādīja, ka sabiedriskais transports ir pārāk dārgs, bet 5% –, ka tas nav pieejams.

 

Top komentāri

Dauņeksterminators
D
Es gan sevi pieskaitu tiem 20%, kuri ar autobusu nevar aizbraukt pilsētā uz darbu un nevar tikt mājās no darba, jo autobuss pilsētā iebrauc 9-00 un vakarā atiet 17-00. Man jāiztiek ar savu auto un vēl pastāvīgi jāklausās, ka esmu ekoloģiskais noziedznieks.
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas