Laika ziņas
Šodien
Migla

Covid-19 aizsardzības pasākumi turpmāk attieksies arī uz iebraucējiem no Itālijas, Dienvidkorejas un Irānas

Turpmāk Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) ieteikumi ceļotājiem attieksies arī uz Irānu, Dienvidkoreju un diviem Itālijas apgabaliem, Veneto un Lombardiju, par šodien Valsts operatīvās medicīniskās komisijas sēdē (VOMK) nolemto žurnālistiem paziņoja Veselības ministrijas valsts sekretāre Daina Mūrmane-Umbraško.

Līdz šim SPKC rekomendācijas tika attiecinātas uz ceļotājiem, kuri ir nesen atgriezušies no Ķīnas, un tajās tiek ieteikts vērsties pēc medicīniskās palīdzības un informēt ārstu par ceļojumu ceļojuma laikā vai 14 dienas pēc tā, ja tomēr parādās simptomi, kas norāda uz elpošanas ceļu slimībām, tostarp paaugstināta ķermeņa temperatūra, klepus un apgrūtināta elpošana.

Paziņojums nācis pēc tam, kad Itālijas Veselības ministrija ziņoja, ka kopumā 132 cilvēkiem ir noteikti pozitīvi testēšanas rezultāti uz jauno koronavīrusu Covid-19. Arī attiecībā uz Irānu un Dienvidkoreju ziņots par relatīvi augstu inficēto skaitu.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) no šodienas pārstrādās savu algoritmu par došanos uz izsaukumiem. NMPD vadītāja Liene Cipule sēdē kārtējo reizi apliecināja, ka dienesta mediķi ir pilnībā gatavi šādām situācijām. Līdz šim arī pārbaudīts, ka algoritms šādu pacientu konstatēšanai darbojas.

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs arī uzsvēra, ka reaģēšanas mehānisms gadījumos, kad rodas aizdomas par potenciālu koronavīrusa Covid-19 inficēšanos, līdz šim ir funkcionējis efektīvi, lai gan Latvijā joprojām nav konstatēts neviens koronavīrusa Covid-19 gadījums.

SPKC arī aicina ārstniecības iestādes nekavējoties ziņot par katru smagas akūtas respiratoriskas saslimšanas gadījumu personai, kura 14 dienu laikā pirms saslimšanas apmeklēja Ķīnas pilsētu Uhaņu vai bija kontaktā ar slimnieku, kurš ir saslimis pēc ceļojuma uz Uhaņu.

Savukārt, lai samazinātu akūtu elpceļu infekciju vispārējo risku, SPKC visiem ceļotājiem iesaka izvairīties no tuva kontakta ar cilvēkiem, kuri slimo ar akūtām elpceļu infekcijām, bieži mazgāt rokas, īpaši pēc kontakta ar slimiem cilvēkiem vai viņu apkārtējo vidi, izvairīties no neaizsargāta kontakta ar lauksaimniecības vai ar savvaļas dzīvniekiem un izvairīties no tirgus apmeklējumiem, kur pārdod dzīvus dzīvniekus vai apstrādā dzīvnieku liemeņus.

Ja ceļojuma laikā vai 14 dienas pēc tā tomēr parādās simptomi, kas norāda uz elpošanas ceļu slimībām - paaugstināta ķermeņa temperatūra, klepus, apgrūtināta elpošana - centrā aicina vērsties pēc medicīniskās palīdzības un informēt ārstu par ceļojumu.

Mūrmane-Umbraško norādīja, ka attiecībā uz Itāliju VM pieturās pie Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra rekomendācijām, proti, dodoties uz konkrētām valsts teritorijām ceļotāji tiek aicināti ievērot drošības pasākumus un sekot līdz personīgajai higiēnai.

Pēc Perevoščikova paustā, šodienas telefonkonferencē secināts, ka satiksmes ierobežojumi patlaban nav nosakāmi - tomēr visas aviosabiedrības ir informētas par attiecīgajiem pārbaudes mehānismiem. Vienlaikus arī konkrētās pilsētās, kur reģistrēts liels saslimušo skaits, ir slēgta satiksme un iebraukšana konkrētajās teritorijās ir ierobežota

Tāpat arī  SPKC pārstāvis informēja, ka attiecībā uz ceļotājiem, kuri iebrauc no minētajām teritorijām, lidostās ir ieviestas anketas veselības stāvokļa un potenciālo simptomu noteikšanai.

Ceļotājiem, kuri atgriežas no šīm vietām, jānovēro sava veselība turpmākās 14 dienas. Parādoties saslimšanas simptomiem jāierobežo kontaktus ar ģimenes locekļiem un citām personām, nekavējoties jāzvana 113, jāinformē ārstniecības personas par simptomiem un ceļojumu uz koronavīrusa skartajām valstīm vai teritorijām.

Speciālisti iesaka, ka, ja bērns pēdējo 14 dienu laikā bija ceļojumā kādā no koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 skartajām valstīm vai teritorijām, bērnam neapmeklēt izglītības iestādi, savukārt vecākiem sazināties ar ģimenes ārstu, sadarbībā ar ģimenes ārstu novērot bērna veselību 14 dienas pēc ceļojuma.

Ja minētajā laika periodā akūtas augšējo elpceļu infekcijas slimības simptomi bērnam nav parādījušies, viņam var atļaut apmeklēt izglītības iestādi ar ģimenes ārsta izziņu. Ja simptomi parādās, nekavējoties jāzvana 113 un jāinformē ārstniecības personu par simptomiem un ceļojumu.

VOMK ir konsultatīva un koordinējoša institūcija, kuras darbības mērķis ir nodrošināt veselības nozares institūciju saskaņotu darbību ārkārtas medicīniskajā situācijā un ārkārtas sabiedrības veselības situācijā. VOMK piedalās pārstāvji no Veselības ministrijas, Nacionālā veselības dienesta, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas, Slimību profilakses un kontroles centra, Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas, Zāļu valsts aģentūras, Valsts asinsdonoru centra, Veselības inspekcijas, Valsts tiesu medicīnas ekspertīzes centra un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas.

Jau ziņots, ka šobrīd Latvijā nav apstiprināts neviens saslimšanas gadījums ar jauno koronavīrusu Covid-19.

SPKC informē, ka kopumā pasaulē no 2019.gada 31.decembra līdz 2020.gada 23.februārim ziņots par 78 833 laboratoriski apstiprinātiem saslimšanas gadījumiem, ko raisīja jauns koronavīruss Covid-19. Tostarp saslimuši arī 16 veselības aprūpes darbinieki, savukārt 2463 pacienti ar nopietnām blakusslimībām ir miruši.

Lielākā daļa gadījumu reģistrēti Ķīnas Uhaņas pilsētā. Ir ziņots par ievestiem gadījumiem vairākās citās Ķīnas provincēs, Honkongas īpašās pārvaldes apgabalā, Taivānā, Makao īpašās pārvaldes reģionā, Taizemē, Japānā, ASV, Dienvidkorejā, Singapūrā un Vjetnamā, Malaizijā, Austrālijā, Nepālā, Francijā, Kanādā, Vācijā, Somijā, Itālijā, Apvienotajā Karalistē, Spānijā, Zviedrijā, Beļģijā, Ēģiptē.

Savukārt no kopumā 132 cilvēkiem Itālijā, kam ir noteikti pozitīvi testēšanas rezultāti uz jauno koronavīrusu, kas izraisa Covid-19 infekciju - 88 gadījumi fiksēti Lombardijā, 24 - Venetā, seši Pjemontā, deviņi - Emīlijā-Romanjā un divi - Lacio (ķīniešu tūristu pāris). Patlaban 54 cilvēki ir hospitalizēti ar Covid-19 simptomiem, 26 personas ārstējas intensīvās terapijas nodaļās, savukārt 22 cilvēkiem noteikta izolācija mājās.

(papildināta visa ziņa)

Top komentāri

Vija
V
Un kādi pasākumi attiecināmi uz tiem, kuri ir iebraukuši no Ķīnas? Nekādi?!
reptilis
r
Nu,jau parādijās ziņa ,ka vīrusa pārnēsātājiem var nebūt slimības izpausmju ... ziņa no Apollo.
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas