Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +8 °C
Daļēji apmācies
Ceturtdiena, 9. aprīlis
Valērija, Žubīte, Alla

Strādā visu diennakti

Dabasgāzi lietojam jau 50 gadu kopš brīža, kad tā tika iesūknēta Inčukalna pazemes krātuvē. Šķiet, visi jau zinām, kā jārīkojas ar dabasgāzes iekārtām un kā jāreaģē, ja ir aizdomas par gāzes noplūdi vai avārijas situāciju. Galvenais ir savlaicīgi vērsties pēc palīdzības AS Gaso Avārijas dienestā pa tālruni 114 vai Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā pa tālruni 112.

"Rīgas iecirkņa Avārijas dienestā strādā 70 darbinieku, savukārt Latvijas pārējo reģionālo iecirkņu avārijas brigāžu darbībā kopumā iesaistīti 119 darbinieki. Mūsu pamatuzdevums ir nodrošināt dabasgāzes apgādes sistēmas avāriju lokalizāciju un likvidāciju un novērst avārijas situācijas dabasgāzes sadales sistēmā, kas apdraud vai var apdraudēt cilvēku veselību, dzīvību un vidi, kā arī rada vai var radīt materiālus zaudējumus. Mūsu dienesta darbinieki nepārtraukti analizē gāzes spiediena un patēriņa režīmus dabasgāzes sadales sistēmā, laikus fiksējot un novēršot nepilnības, veicot spiediena režīma izmaiņas vai operatīvi reaģējot un novēršot avārijas situācijas," stāsta AS Gaso Avārijas dienesta vadītājs Maksims Rubulis.


Atbildīgi arī iedzīvotāji

Par gāzes iekārtām, aparatūru un gāzesvadiem, kas atrodas dzīvoklī vai privātmājā, atbildīgs ir mājokļa saimnieks. Tas nozīmē, ka dzīvokļu vai māju īpašniekam jāgādā par to, lai gāzes iekārtas viņa īpašumā nebūtu bojātas un situācijās, kad tās salūst vai nolietojas, nekavējoties tās jāsalabo, izdevumus sedzot pašam no sava maciņa. AS Gaso rekomendē uzstādīt aparatūru ar Eiropas kvalitātes zīmi CE un, lietojot dabasgāzes iekārtas, ievērot to ekspluatācijas instrukcijas. Dabasgāzes noplūdes gadījumā AS Gaso Avārijas dienests nodrošina gāzes atslēgšanu līdz brīdim, kad problēma ir atrisināta. Nekas nav mūžīgs, un vislielākās nepatikšanas rada veco modeļu gāzes plītis, kas ir morāli un fiziski novecojušas. Par to, ka vairs kaut kas nav kārtībā ar gāzes aparatūru, liecina tas, ja plīts rokturi nenoslēdzas vai neatveras līdz galam, ja gāzes liesmiņa nedeg vienmērīgi, bet pazūd. Jaunās gāzes plītis ir aprīkotas ar drošības sistēmām un sensoriem, un, kad, piemēram, pazūd gāzes liesma, automātiski tiek atslēgta gāzes padeve. 

Problēmas var rasties arī tad, ja, nopērkot jaunu gāzes plīti, tā tiek neprasmīgi pievienota. Tāpēc plīts pievienošana obligāti jāuztic kvalificētām meistaram. Arī AS Gaso veic plīts pievienošanu. Darba un nepieciešamā lokanā savienojuma kopējās izmaksas sastādīs aptuveni 50 EUR.

Gāzes iekārtu apkopi un to uzstādīšanu drīkst veikt tikai specializētos mācību centros apmācīti un atbilstoši kvalificēti meistari, kas sekmīgi nokārtojuši visas pārbaudes.

Nereti ir situācijas, kad AS Gaso darbiniekiem apzināti vai neapzināti tiek liegta pieeja dabasgāzes apgādes sistēmām, kas atrodas klientu dzīvokļos vai privātmājās, taču gazificēto objektu īpašniekam atbilstoši Dabasgāzes tirdzniecības un lietošanas noteikumu 99.punkta prasībām ir jānodrošina sadales sistēmas operatora pārstāvju netraucēta piekļuve dabasgāzes apgādes sistēmām gazificētajā objektā, lai netraucēti izpildīt tam noteiktus pienākumus. 

Dabasgāzes apkure ir viens no ērtākajiem apkures veidiem, ko izvēlas daudzi. Ne velti katru gadu dabasgāzei pieslēdzas vairāk nekā tūkstotis klientu, lielākoties privātmājas. Automatizētās apkures sistēmas arī nodrošina automatizētu drošību, tomēr, lai arī daudz retāk nekā malkas apkurei, arī gāzes katliem jāveic apkope. Pirms apkures katla jābūt novietotam gāzes detektoram, kas problēmas gadījumā atslēdz gāzes padevi. Šāds detektors reaģē uz gāzes koncentrāciju. Apkures katliem vēlams divas reizes gadā veikt apkopi, kad tiek pārbaudīta aparatūra, sensori. To veic kvalificēts meistars. Reizi gadā obligāti jāpārbauda skursteņi. 


Ar skaitītājiem uzmanīgi!

Dabasgāzes skaitītājs, kas atrodas dzīvoklī, ir AS Gaso īpašums, taču dabasgāzes lietotājs ir atbildīgs par skaitītāja stāvokli. To aizliegts patvaļīgi noņemt vai pārvietot. Plombu drīkst noņemt tikai AS Gaso pārstāvji. Tas ir svarīgi no drošības viedokļa. Ja netīšām tiek sabojāta plomba (piemēram, veicot mājas uzkopšanu), par to jāziņo AS Gaso. Neziņot ir ne tikai bīstami, bet var arī sagādāt finansiālas problēmas, jo, ja radīsies aizdomas, ka dabasgāze tiek nelegāli patērēta, var būt lieli uzrēķini. Par nelikumīgām darbībām ar patērētās dabasgāzes komercuzskaiti iespējama arī kriminālatbildība. 

Sadzīves gāzes skaitītājam arī ir noteikts savs verifikācijas laiks, un AS Gaso par saviem līdzekļiem veic to pārbaudi – ja dabasgāze tiek lietota gāzes plītī, tad verifikācija ir reizi 20 gados, bet tiem, kam ir gāzes apkure, mazliet mazāk – reizi 15 gados.


Reaģē uz visiem ziņojumiem

AS Gaso Avārijas dienesta zvanu centrā nonāk ziņojumi par gāzes iekārtu bojājumiem, avārijas situācijām vai iedzīvotāju bažām par gāzes noplūdi, kā arī ziņojumi no citiem dienestiem. VUGD izsauc AS Gaso Avārijas dienestu uz ugunsgrēka vietām gadījumā, ja ēka ir gazificēta un pastāv gāzesvadu un/vai gāzes iekārtu bojājumu iespēja, kā arī avārijas vai pat katastrofu rašanās iespēja degošam objektam neatslēgtas gāzes padeves dēļ.

"AS Gaso Mācību centrā ikvienam darbiniekam, kurš saistīts ar tehnisko darbu izpildi, jāapgūst viņa amatam atbilstošs apmācības kurss un sekmīgi jānokārto eksāmens. Mēs paši modelējam dažādas avārijas situācijas, izsaucam un skatāmies, kā reaģē Avārijas dienesta brigādes. Šādas darbības mums dod iespēju izanalizēt un uzlabot avārijas dienesta darbību un spēju reaģēt ārkārtas situācijā," stāsta Maksims Rubulis. 

Tāpat Avārijas dienesta darbiniekiem sadarbībā ar citiem pilsētas dienestiem un organizācijām reizi gadā tiek rīkotas mācības saskaņā ar iepriekš izstrādāto un saskaņoto mācību plānu, kas dod iespēju sadarboties un gūt praktiskās iemaņas visiem pilsētas dienestiem, veicot nosacītās avārijas lokalizāciju un likvidāciju kopā. 

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas