VEF Rīga komanda svētdien Pafbet Latvijas - Igaunijas Basketbola līgas (LIBL) finālā piekāpās Roberta Štelmahera un viņa asistenta Akseļa Vairoga vadītajai Tallinas Kalev/Cramo.

"VEF Rīga" Olimpiskajā sporta centrā ar 75:86 (29:20, 19:28, 16:19, 11:19) zaudēja Roberta Štelmahera vadīto Tallinas "Kalev"/"Cramo".

Rezultatīvākais čempionu rindās ar 22 punktiem un deviņām atlēkušajām bumbām bija Moriss Kemps, 14 punkti un sešas bumbas zem groziem Devinam Tomasam, bet latvietis Jānis Kaufmanis pievienoja 11 punktus un piecas atlēkušās bumbas.

Latvijas klubā 18 punkti un piecas bumbas zem groziem Kailam Olmenam, 13 punktus iekrāja Kristers Zoriks, bet ar 11 punktiem izcēlās Maikls Kaizers un Aizeja Pinjero.

Igaunijas komanda pēc Kempa precīzā divpunktu metiena pirmās ceturtdaļas sākumā izvirzījās vadībā ar 7:6, taču pirmās desmit minūtes noslēdzās par labu "vefiešiem". Pinjero, Olmens un Zoriks realizēja trīs tālmetienus pēc kārtas (15:7), viesi uz brīdi pietuvojās līdz četru punktu deficītam, taču Maikla Kaizera tālmetiens nepilnas trīs minūtes līdz ceturtdaļas beigām atgrieza astoņu punktu pārsvaru - 24:16. Ceturtdaļu "vefieši" uzvarēja ar +9 (29:20).

Otrajā ceturtdaļā Štelmahera vadītā komanda atguva zaudēto. Janari Joesārs pēc divām ar pusi spēlētām minūtēm panāca neizšķirtu 31:31, bet rezultāta tablo līdzīgu rezultātu līdz ceturtdaļas vidum vēstīja vēl trīsreiz. Nepilnas divas minūtes līdz pirmā puslaika beigām Kempa divpunktu metiens "Kalev"/"Cramo" ieguva četru punktu pārsvaru (39:43), Kaizers un Pinjero brīdi vēlāk rezultātu izlīdzināja, bet Artis Ate ar "trejaci" vadībā vēlreiz izvirzīja "VEF Rīga" (46:43).

Pēdējā pirmā puslaika minūte iesākās ar "vefiešu" trīspunktu pārsvaru, kas izsīka pēc Kregora Hermeta realizētā tālmetiena. Ar neizšķirtu rezultātu 48:48 noslēdzās fināla pirmais puslaiks.

Jau no trešās ceturtdaļas sākuma Tallinas klubs atradās vadībā, bet "vefieši" pretiniekus turēja trīs līdz četru punktu attālumā. Kempa tālmetiens nepilnas piecas minūtes līdz ceturtdaļas beigām panāca 58:53, Joesārs minūti vēlāk pārsvaru palielināja vēl par punktu (61:55), taču Zorika un Aleksandra Madsena rezultatīvais sniegums uzbrukumā 30 minūtes ļāva noslēgt ar nelielu deficītu - 64:67.

Tuvojoties spēles pēdējām piecām minūtēm Kempe guva divus punktu, rezultāta tablo vēstot 76:67. Mājiniekiem neizdevās gūt punktus, bet Kempe īsi pēc tam panāca +11. Olmena divi realizētie "sodiņi" un divpunktu metiens "VEF Rīga" ļāva nedaudz pietuvoties (71:78), bet Tallinas klubam pārsvaru izdevās noturēt daudzo piezīmju dēļ, kas tika nosvilptas mača pēdējās divās minūtēs.

Abas vadošās kaimiņvalstu komandas finālsešinieka turnīru sāka sestdien no pusfināla. Rīdzinieki ar rezultātu 90:85 pārspēja "Ogri", bet Štelmahera vadītie tallinieši ar 83:63 bija pārāki pār Raplas "Avis Utilitas" vienību.

Regulārajā turnīrā "VEF Rīga" uzvarēja 23 no 25 cīņām un bija pirmā Latvijas grupā, bet "Kalev"/"Cramo" ar 21 panākumu 23 dueļos uzvarēja Igaunijas grupā.

Abas komandas šosezon startē arī starptautiskajā arēnā. "VEF Rīga" šonedēļ noslēdza dalību Starptautiskās Basketbola federācijas (FIBA) Čempionu līgā, kur bija sasniegusi otro posmu, bet "Kalev"/"Cramo" turpina spēlēt Vienotajā līgā, kur ar sešām uzvarām 21 mačā ir desmitajā pozīcijā.

Iepriekšējā sezonā abas komandas savā starpā paspēja tikties tikai vienu reizi, šajā mačā ar 70:69 uzvarot "Kalev"/"Cramo".

Latvijas - Igaunijas līgā "VEF Rīga" sastāvā rezultatīvākie bijuši leģionāri - Kailam Olmenam vidēji spēlē 15,6 punkti, bet Maiklam Kaizeram 12,5 punkti. Olmens bija labākais piespēlētājs komandā (4,7), bet Kaizers dominēja cīņā zem groziem (7,0).

Arī pretiniekiem lielāko artavu deva ārvalstu spēlētāji. Markusam Kīnam bija vidēji 15,7 punkti spēlē, bet Morisam Kempam - caurmērā 15,0 punkti mačā. Latvietis Jānis Kaufmanis vidēji spēlē guva 7,6 punktus.

Iepriekš svētdien "Ogre" Olimpiskajā sporta centrā ar 75:73 (26:13, 17:26, 10:13, 22:21) uzvarēja Raplas "Avis Utilitas" no Igaunijas un izcīnīja LIBL čempionāta bronzu.

"Ogres" komandā rezultatīvākais ar 21 punktu un piecām atlēkušajām bumbām bija Rihards Kuksiks, bet 14 punkti Rihardam Zēbergam. Igaunijas komandā Brendons Čaildress izcēlās ar 20 punktiem, piecām bumbām zem groziem un sešām rezultatīvām piespēlēm, taču vēl 12 punktus un septiņas atlēkušās bumbas iekrāja Als Aminu.

Pirms sezonas apstiprinātais kalendārs paredzēja, ka līdz 6.decembrim katras valsts komandas spēlēs tikai savā starpā, bet sezonas turpinājumā notiks starpvalstu spēles. Ņemot vērā epidemioloģisko situāciju reģionā, līgas valde nolēma pamatturnīru izspēlēt abās valstīs atsevišķi.

Pēc diviem atsevišķiem turnīriem Latvijas un Igaunijas grupās pa trim labākajām katras valsts komandām ieguva tiesības spēlēt LIBL finālturnīrā.

LIBL čempionātā 2020./21.gada sezonā piedalās 13 komandas - sešas Latvijas vienības - "VEF Rīga", "Ogre", "Ventspils", "Valmiera Glass"/"Vidzemes Augstskola", "Latvijas Universitāte" un "Liepāja", kā arī septiņas Igaunijas komandas - Tallinas "Kalev"/"Cramo", Raplas "Avis Utilitas", "Parnu Sadam", "Tartu Universitāte", Rakveres "Tarvas", Tallinas "Kalev"/TLU un "TalTech".

Pirmajā Latvijas un Igaunijas apvienotās līgas turnīrā 2018./2019.gada sezonā 15 komandu konkurencē gan pamatturnīrā, gan "Final 4" uzvarēja "Ventspils", bet 2019./2020.gada sezona palika nepabeigta, Covid-19 pandēmijas dēļ pārtrauktajā pamatturnīrā pirmo vietu ieņemot "VEF Rīga", otro - "Ogrei", trešo - Tallinas Kalev"/"Cramo" un ceturto - "Ventspilij".