Nīderlande Eiropas čempionāta finālturnīrā pārspēj Austriju

Nīderlandes futbola izlase ceturtdien Eiropas čempionāta finālturnīrā svinēja savu otro uzvaru.

Nīderlande C grupas spēlē Amsterdamā ar 2:0 (1:0) uzvarēja Austriju, kurai tas bija pirmais zaudējums turnīrā.

Mājinieku komandā vārtus guva Memfiss Depajs un Denzels Damfrīss

Spēles pirmās desmit minūtes aizritēja divcīņās un ar daudziem tiesneša svilpieniem. Astotajā minūtē Denzels Damfrīss soda laukumā tika paklupināts. Sākotnēji tiesnesis nepiešķīra "pendeli", bet ar VAR tehnoloģijas palīdzību brīdi vēlāk nozīmēja 11 metru soda sitienu, kuru realizēja Depajs.

Nīderlandieši piekopa agresīvu spēles stilu, nedodot pretiniekiem daudz laika pirms piespēles veikšanas, kas Austrijas izlases spēlētājus dažbrīd piespieda kļūdīties. Puslaika vidusdaļā Nīderlande ilgi pieturēja bumbu, bet līdz sitienam netika, kamēr Austrija tikpat kā nespēja pārvarēt laukuma centra līniju.

Puslaika otrajā pusē nīderlandieši vairs nesteidzās uzbrukumā un deva pretiniekiem lielāku vaļu. Vienu no nedaudzajiem sitieniem pa Nīderlandes izlases vārtiem 35.minūtē no vairāk nekā 20 metru distances izpildīja Martins Hinteregers, taču bumba lidoja nedaudz virs vārtu pārliktņa.

Piecas minūtes līdz puslaika beigām Vauts Veghorsts gar vārtiem piespēlēja Depajam, taču uzbrucējs nespēja savaldīt pa zālāju lēkājošo bumbu un sita garām tukšiem vārtiem. Nepilnu minūti vēlāk Nīderlande nerealizēja vēl vienu labu vārtu gūšanas iespēju. Šoreiz Džeordīno Vijnalduma sitienu no aptuveni desmit metriem bloķēja Austrijas izlases aizsargs.

Otrajā puslaikā Nīderlande turpināja spēlēt no aizsardzības, bet austrieši nespēja apdraudēt Mārtena Stekelenburga vārtus. 60.minūtē iepretim tukšiem vārtiem neprecīzi sita Matijs de Lihts, bet dažas sekundes iepriekš vārtus no labas pozīcijas nespēja gūt arī viņa partneri.

Nīderlandieši divu vārtu pārsvaru ieguva 67.minūtē, kad laukuma centrā izdevās iegūt bumbu, ar kuru Donjels Malens aizskrēja līdz pat soda laukumam un piespēlēja Damfrīsam. Futbolistam bumbu atlika iesist tukšos vārtos.

Mača pēdējās 15 minūtes bumbu vairāk kontrolēja Austrija, bet sitieni vārtu rāmī aizvien netika izdarīti. Austrieši arī pirmajā puslaikā neizdarīja nevienu sitienu vārtu rāmī. 81.minūtē šo statistiku centās labot Dāvids Alaba, bet viņa sitiens no soda laukuma līnijas lidoja nedaudz virs vārtu pārliktņa.

Atlikušajā laikā Austrijas izlase nespēja lauzt spēles gaitu un gūt savus goda vārtus, piedzīvojot pirmo zaudējumu turnīrā.

Otrais panākums Nīderlandei tikpat kā nodrošinājis vietu astotdaļfinālā.

Nīderlandieši turnīru iesāka ar aizraujošu maču, kurā ar 3:2 uzvarēta Ukraina. Austrijai pirmajā spēlē ar 3:1 izdevās uzvarēt Ziemeļmaķedoniju.

Nīderlande nebūs spēcīgākajā sastāvā, jo tai traumas dēļ nevarēs palīdzēt pussargs Donijs van de Bēks, vārtsargs Jaspers Silesens, kuram pirms finālturnīra tika konstatēta saslimšana ar Covid-19, kā arī vienības labākā aizsarga Virgila van Deika, kurš nav savlaicīgi atveseļojies pēc smagas ceļa traumas.

Austrijas izlasē ir gana pieredzējuši futbolisti katrā no pozīcijām, ieskaitot vidējo līniju, kurā spēlē komandas kapteinis Juliāns Baumgartlingers no Leverkūzenes "Bayer", kā arī uzbrukumu, kur Marko Arnautovičs 90 spēlēs guvis 28 vārtus. Tomēr valstsvienībā maz spēļu ir vārtsargiem - 15 uz trijiem.

Arnautovičs pirmajā spēlē aizskāra pretiniekus ar rasistiskiem saucieniem, par ko vēlāk tika uzsākta izmeklēšana. Tās rezultātā futbolistu atzina par vainīgu un piešķīra viņam vienas spēles diskvalifikāciju.

Nīderlandi kopš pagājušā gada vada vietējais speciālists Franks de Būrs, bet pie Austrijas komandu kopš 2018.gada diriģē Vācijas speciālists Franko Foda.

Abas komandas savā starpā kopumā tikušās 11 reizes, no kurām tikai divos mačos uzvaru svinējuši austrieši. Pēdējais panākums izcīnīts tālajā 1984.gadā, kad Pasaules kausa kvalifikācijas turnīrā uzvarēts ar 1:0. 2016.gadā abas komandas aizvadīja savu līdz šim pēdējo savstarpējo spēli, pārbaudes mačā ar 2:0 panākumu izcīnot Nīderlandei.

Sagatavošanās posma laikā Austrija ar 0:1 zaudēja Anglijai un spēlēja 0:0 ar Slovākiju, kamēr Nīderlande spēlēja 2:2 ar Skotiju un ar 3:0 sagrāva Gruziju.

C grupas līdere ar sešiem punktiem ir Nīderlande, trīs punkti ir Austrijai un Ukrainai, bet Ziemeļmaķedonija ir bez punktiem.

Jau ziņots, ka Ukrainas izlase ceturtdien Bukarestē C grupas spēlē ar 2:1 (2:0) uzvarēja debitanti Ziemeļmaķedoniju, bet Beļģija Kopenhāgenā B grupas mačā ar 2:1 (0:1) uzvarēja Dāniju.

2021.gada Eiropas čempionāta finālturnīrs līdz 11.jūlijam norisināsies Eiropas 11 pilsētās. Kontinenta spēcīgākā komanda tiks noskaidrota Vemblija stadionā Londonā. Atjaunotais Vemblija stadions izlašu turnīru titula maču uzņems pirmo reizi vēsturē, bet tā priekštecī savulaik tika izspēlēts 1966.gada Pasaules kausa fināls un 1996.gada Eiropas čempionāta fināls.

Pirms pieciem gadiem par Eiropas čempioni tika kronēta Portugāle, kas Parīzē notikušajā finālmačā ar rezultātu 1:0 pagarinājumā pārspēja Franciju.

Eiropas čempionāta finālturnīrā 24 komandas sadalītas sešās apakšgrupās pa četrām katrā. Izslēgšanas turnīra pirmajai kārtai jeb astotdaļfinālam automātiski kvalificēsies divas labākās izlases, kā arī tajā iekļūs četras labākās trešo vietu ieguvējas.

Šajā Eiropas čempionātā kopumā tiks aizvadīta 51 spēle. Kad turnīrā piedalījās vēl 16 izlases, bija jānospēlē 31 mačs.

Austrijas futbola izlases sastāvs dalībai Eiropas čempionāta finālturnīrā:

vārtsargi: Daniels Bahmans ("Watford", Anglija), Pavao Pervans ("VfL Wolfsburg", Vācija), Aleksandrs Šlāgers (Lincas ASK);

aizsargi: Dāvids Alaba (Madrides "Real", Spānija), Aleksandars Dragovičs (Leverkūzenes "Bayer", Vācija), Marko Frīdls (Brēmenes "Werder", Vācija), Martins Hinteregers (Frankfurtes "Eintracht", Vācija), Štefans Lainers (Menhengladbahas "Borussia", Vācija), Filips Līnharts ("Freiburg", Vācija), Štefans Pošs ("Hoffenheim", Vācija), Kristofers Trimmels (Berlīnes "Union", Vācija), Andreass Ulmers ("Salzburg");

pussargi: Juliāns Baumgartlingers (Leverkūzenes "Bayer", Vācija), Kristofs Baumgartners, Florians Grilličs (abi - "Hoffenheim", Vācija), Štefans Ilsankers (Frankfurtes "Eintracht", Vācija), Konrāds Laimers, Marsels Zabicers (abi - "Leipzig", Vācija), Valentīno Lazaro (Menhengladbahas "Borussia", Vācija), Luiss Šaubs ("Lucerne", Šveice), Ksavers Šlāgers ("VfL Wolfsburg", Vācija), Alesandro Šepfs (Gelzenkirhenes "Schalke 04", Vācija);

uzbrucēji: Marko Arnautovičs ("Shanghai Port", Ķīna), Mihaels Gregoričs ("Augsburg", Vācija), Saša Kalajdžičs ("VfB Stuttgart", Vācija), Karims Onisivo ("Mainz 05", Vācija).

Nīderlandes futbola izlases sastāvs dalībai Eiropas čempionāta finālturnīrā:

vārtsargi: Marko Bizots ("AZ Alkmaar"), Tims Krūls (Noridžas "City", Anglija), Mārtens Stekelenburgs (Amsterdamas "Ajax");

aizsargi: Deilijs Blinds, Juriēns Timbers (abi - Amsterdamas "Ajax"), Matijs de Lihts (Turīnas "Juventus", Itālija), Joels Veltmans (Braitonas un Havas "Albion", Anglija), Denzels Damfrīss (Eindhovenas PSV), Stefana de Vreijs (Milānas "Inter", Itālija), Natans Akē (Mančestras "City", Anglija), Ovens Vijndals (Alkmāras AZ), Patriks van Ānholts (Londonas "Crystal Palace", Anglija);

pussargi: Raiens Gravenberhs, Deivijs Klāsens (abi - Amsterdamas "Ajax"), Frenkijs de Jongs ("Barcelona", Spānija), Mārtens de Rūns (Bergāmo "Atalanta", Itālija), Tons Kopmeiners (Alkmāras AZ), Džeordīno Vijnaldums ("Liverpool", Anglija);

uzbrucēji: Stīvens Berghuiss (Roterdamas "Feyenoord"), Kodijs Gakpo, Donjels Malens (abi - Eindhovenas PSV), Lūks de Jongs ("Seville", Spānija), Memfiss Depajs (Lionas "Olympique", Francija), Vauts Veghorsts ("VfL Wolfsburg", Vācija), Kvinsijs Promess (Maskavas "Spartak", Krievija).