Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Atklājas birokrātiskās vājības

Pievienot komentāru

0/1000 zīmes
risinājums neder
r
Es apskatu sistēmu nevis no reformomāna, bet vienkārša lietotāja viedokļa. Lietotājam ir vajadzīgs, lai sistēma darbotos, būtu pēc iespējas vienkāršāka un viegli lietojama, lai tajā nebūtu iespējami gļuki, ļapsusi un jeggogas un lai būtu iespējami vairāki risinājumi. Reformomāni, neaizmirstiet - es neesmu cirka sunītis, kuru jūs varat dresēt pēc sava prāta, bet nodokļu maksātājs, tas ir - jūsu darba devējs. Savukārt jūs esat manis algoti darbinieki. Kas notiek, ja darbinieks neapmierinoši izpilda savus pienākumus? Viņš zaudē darbu un nevis tiek aizrotēts uz citu amatu, bet nonāk uz ielas.
Q
Q
> Atbilžu sērija no 15:48 - 16:37 (pieļauju, ka esat viens autors). Savādi, ka tik izteiktas bailes jums no mūsdienu tehnoloģijām. Vismaz emocionāli stipri pacilāti un gari teksti man asociējas ar troļļošanu, bet labi - atbildēšu. Daudz no jūsu uzskaitītā tik tiešām eksistē, un sistēmas vienveidība raksturīga valstīm ar dziļi tradicionālu vai vienpersonas valdīšanu. Tomēr daži labojumi jūsu teiktajam - EDS var ieiet ar lietotāja kontu/internetbanku/eParakstu - kā ērtāk, bet latvija.lv ar internetbanku/eParakstu. EDS ir VID lietām, bet latvija.lv ir pārējiem valsts pārvaldes pakalpojumiem. E-pakalpojumi ir arī tā pati internetbanka - neteiksiet taču, ka bezjēdzīga? Bez pases/ID kartes kontu bankā tāpat neatvērsiet, tamdēļ nav problēmu ar to autorizēties valsts portālos. Zīmogs pasē, ka piedalījies vēlēšanās, arī vairs nav aktuāls - tikko notikušajās EP vēlēšanās zīmogus vairs neiespieda. Labprāt izlasīšu jūsu piedāvājumu vēlēšanu sistēmas sakārtošanai un resursus tās ieviešanai.
e-fašisti no pasaran
e
Algotam darbiniekam nav vajadzības vispār lietot EDS sistēmu, bet pārējie ''pakalpojumi'' var būt pat bīstami - piemēram, mēģinājums saņemt atpakaļ ''pārmaksāto nodokli'' var beigties ar faktu, ka cilvēkam vēl uzrēķina nodokļu parādu. Un pēc tam iestāstiet šim cilvēkam, ka sistēma sniedz pakalpojumus, nevis represē, un pamēģiniet viņu pierunāt vēl kaut reizi mūžā mēģināt lietot šādu ''pakalpojumu''. Saskarsme ar birokrātu nav ''pakalpojums'', bet dabiska vajadzība (kā ķemertiņa apmeklējums vai vizīte pie ārsta) un darīšanām ar birokrātu jābūt minimālām, vislabāk nekādām.
 • 2
 • 1
e-fašisti no pasaran
e
Trollis piesaka analfabētisma šovu? Problēma ir tāda, ka, mētājot bankas pieejas datus pa pasauli, bankas klients riskē ar visu konta saturu. Savukārt konta atvēršana nav obligāti saistīta ar internetbanku un internetbanka nav vajadzīga pat konta atlikuma pārbaudei - šo atlikumu var ļoti veiksmīgi apskatīt bankomātā.
 • 1
 • 1
e-fašisti no pasaran
e
Pilnīgi absurda un kaitnieciska bija ideja, ka pasts pēkšņi vairs nevar piegādāt pastu, un uzticēt šo uzdevumu krāpniekfirmai. Dažās citās iekārtās idejas autors pēdējā vārdā raudādams nožēlotu savu vainu un izlūgtos sev augstāko soda mēru. Zīmogs, trolli un analfabēt, ir aktuāls gadījumā, ja cilvēks balso, ierodoties vēlēšanu iecirknī, tad viņš nav piesaistīts vienam iecirknim ka dzimtzemnieks muižai vai PSRS pilsonis savai ''pieraksta vietai'', bet var balsot jebkur. Nē, bija jāpaņem laba ideja, jānobļaujas, ka tā pēkšņi vairs neder un jāsareformē viss līdz tādam rezultātam, kas jau ir salīdzināms ar ienaidnieka specdienestu sabotāžu! Tālāk - kas notiek gadījumos, ja e-balsošanas procesā kaut kas nojūk, bet atkārtotus mēģinājumus sistēma nepieļauj? Atstāsiet vēlētājus nenobalsojušus vai katram personisko e-konsultantu algosiet? Brīnums ''Komentārs netiek pievienots'' - komentāru atkārtoju!
 • 1
 • 1
e-fašisti no pasaran
e
Pakalpojumu sistēma var būt pilnīgi bezjēdzīga un pat kaitīga, ja tiek veidota nevis pēc cilvēka, bet ierēdņu/reformomānu vajadzībām. Piemēram, e-reformomāna vājprātīgā ideja piespiest cilvēkus rakstīt iesniegumus, lai varētu balsot. Tādā gadījumā cilvēks cenšas šo nevajadzīgo sistēmu ignorēt cik vien iespējams, ideālā gadījumā - vienmēr.
 • 1
 • 1
risinājums neder
r
Atbilde trollim Q, kurš saukā citus savā vārdā. Tehnoloģijas nav ne elku dievs, ne pašmērķis, bet instruments, kura uzdevums ir cilvēka dzīvi atvieglot, nevis apgrūtināt. Un, jā, tehnoloģijas reizēm ir bīstamas. Piemēram, ap elektrisko kontaktu nedrīkst grābstīties, jo var dabūt pa knaģiem, un tā nav ''kontaktofobija'', bet drošības tehnika. Tā drošības tehnika, kuras noteikumus raksta ar asinīm. Tālāk. Trollis izmisīgi mēģina uztiept internetbankas pieejas kodu mētāšanu pa pasauli. Atkārtoju - internetbankas pieejas dati ir domāti darbam ar banku un nekam citam. es ceru, trollis vismaz lasīt prot, pat ja nesaprot izlasīto? Mani priekšlikumi, kā nesaxxxt sistēmu - atstāt kā bija. Papildus resursu patēriņš - 0, papildus izmaksas - 0. ''Vai viss darbojas? Ja jā, negrābsties; problēma atrisināta'' - problēmu risināšanas procedūra, 1. punkts.
 • 1
 • 1
kolhoza galvenais grāmatvedis
k
Jūs laikam neatceraties, bet pirmskara Latvijā bija tāds jēdziens darbinieks - ģimenes loceklis bez noteikta atalgojuma. Tie bija zemnieka vai amatnieka ģimene un par viņiem nebija ne deklarācijas ne nodokļi jāštampo. Bet tagadējā Latvija taču ir tās pirmskara Latvijas turpinājums nevis cita valsts.
Prigožina trollim
P
Zaudēji strīdu kā pēdējais daunis, bet izmisīgi kvankšķi, cerot vismaz paturēt pēdējo vārdu?
 • 0
 • 0
kolhoza galvenais grāmatvedis
k
Atvainojiet, neesmu ne jauns ne pietiekami netīrs, tāpēc jūs nesaprotu. Kas ir Prigožins un viņa trollis?
 • 0
 • 1
Prigožina trollim
P
Tagadējā Latvija ir 21. gadsimta valsts un tajā ir notikušas izmaiņas. Starp citu, pirmsokupācijas Latvijā nebija arī datoru, interneta un ķīvēšanās šovu portālos.
 • 1
 • 2
Prigožina trollim
P
Puisis nevienos laikos arī nav bijis nekas cits kā algots darbinieks, tikai tauta lieto vienu teminu, bet birokrāts - citu :P Starp citu, saimniecības lielumu un maksājamo nodokļu apjomu ļoti veiksmīgi noteica ne tikai 1930. gados, bet pat Livonijas laikos.
 • 1
 • 2
fakti sakauj melus
f
Prigožina trolli, vecsaimniecības turpināja pastāvēt gan partiju, gan Ulmaņa, gan vācu laikā un arī pēc kara visus pirmajā dienā kolhozos nesadzina :P Jaunsaimniecībā, sakautais trolli, saimnieki bija pati ģimene, ceru, ka vismaz lasīt proti? FAKTI SAKAUJ PRIOGOŽINA TROĻĻA MELUS - BIJA IESPĒJAMS PRECĪZI NOTEIKT GAN SAIMNIECĪBAS PLATĪBU, GAN IENĒMUMUS. TROLLIS PIESAKA SPĪTĒŠANĀS UN ANALFABĒTISMA ŠOVU?
 • 1
 • 2
kolhoza galvenais grāmatvedis
k
Tu taču esi daiļliteratūru pētījis, saimnieki, saimnieces, puiši un meitas bija Rud. Blaumaņa laikos, ja netici man, paskaties kaut vai 1935. gada tautas skaitīšanas materiālus kā darba darītāji iedalīti. Tas ko tu sauc par puišiem bija laukstrādnieks, algots darbinieks. Pie tam algotie bija arī jaunsaimniecībās, sevišķi ja māja bez saimnieka vīrieša palika, bet bērni mazi, tā kā variantu ir vairāk nekā tu zīmē.
 • 1
 • 1
fakti sakauj melus
f
Pirmsokupācijas Latvijā laukos bija saimnieki, saimnieces, puiši un meitas. Tas par vecsaimniecībām. Jaunsaimniecībā laukstrādnieku - puišu un meitu nebija, tāpēc ka jaunsaimniecībai pietika ar saimnieku ģimenes darbaspēku. Prigožina troļļiem būs pārsteigums, bet saimniecības ienākumus var noteikt elementāri, jo saimniecība aizņem konkrētu, precīzi nomērītu platību un pārdod izaudzēto ražu par pavisam konkrētām summām, bet no konkrētām vērtībām, zinot pastāvošās nodokļu likmes, ir iespējams tikpat elementāri aprēķināt nodokli, ko maksā amatnieka darbnīca vai jaunsaimniecība :P Fakti turpina sakaut Prigožina troļļu melus. Tikko saimnieks nodarbina puisi vai meitu vai amatnieks - mācekli, šiem cilvēkiem, kuri nav daļa no viņa ģimenes, tiek maksāta alga kā visiem darbiniekiem. Pretējā gadījumā tu, gudrīti, nevienu nesalīgsi, jo darbiniekus vienmēr līgst par konkrētu algu :P
 • 1
 • 2
Q
Q
Par birokrātijas aparāta problēmām jāpiekrīt - sen laiks sistēmu būtiski pārskatīt, mainīt, un pēc vajadzības apzāģēt kā pāraugušu krūmu. Bet vēlēšanām (arī Saeimas un pašvaldību) mans risinājums ir sekojošs - balsošana tiešsaitē, caur latvija.lv ar bankas autorizāciju kā galveno formu. Bankas konts mūsdienās ir teju jebkuram un internetu lietot arī vairums prot. Kas neprot, lūdzu mācieties - noderēs.
un, jā
u
Bankas konts un internetbanka ir divas dažādas lietas un nekur nav rakstīts, ka cilvēks, kurš lieto vienu, obligāti lietos ari otru.
 • 2
 • 1
e-fašisms
e
… pie tam, lai iztīrītu ''daudz drošākās'' dumjsistēmas lietotāja bankas kontu, nav pat jābūt profesionālam IT sistēmu uzlauzējam un vispār nav nekas jāsaprot no šīm sistēmām! Palūdzi lempim viņa pieejas datus un viņš pats tos iedeva!
 • 1
 • 1
e-fašisti no pasaran
e
Es arī nebrīnīšos, ka, ieviešot piespiedu elektroniskās vēlēšanas, tiks radīta piespiedu e-aplikācija, kura darbosies tikai uz dumjtālruņa. Tātad, ja negribi pirkt dumjtālruni, tu esi zemcilvēks bez tiesībām balsot. Līdzīgi brīnumi notiek bankās, kad jaunie ''drošākie'' risinājumi ir pieejami tikai dumjtālrunim Teorētiski Android sistēma var darboties arī uz datora, ja to mīļi palūdz, tādi risinājumi ir redzēti, bet nē - BEZMAKSAS aplikāciju tu vari ielādēt tikai tad, ja esi atvēris lietotāja kontu, bet kontu var atvērt tikai piespiedu kārtā nopērkot un reģistrējot dumjtālruni. Ja tas vēl nav fašisms (piespiešana), kas tad ir?
 • 1
 • 1
absurda teātris
a
Vēl viena e-fašisma izpausme varētu būt obligātu ''viedo durvju'' uzstādīšana (uz paša rēķina) visu parasto durvju vietā, ar kriminālatbildību par neuzstādīšanu. Tehnoloģijas nav pašmērķis, tās ievieš tur, kur ir vajadzīgs, bet citur atstāj gadsimtu gaitā lietotus risinājumus, ja tie ir vieglāk lietojami, lētāki un drošāki.
 • 1
 • 1
risinājums neder
r
Tātad vēlēšanas bez e-fašisma (obligātas e-sistēmas uzspiešanas) un banku datu pakļaušanas riskam varētu izskatīties tā. Vēlētājs var balsot vai nu sistēmā, kur viņam ir izveidots ar paroli aizsargāts profils, līdzīgi kā EDS, vai arī jebkurā vēlēšanu iecirknī ar pasi, bez skraidīšanas pa instancēm un nevajadzīgu iesniegumu rakstīšanas. Tā vēl var pieprasīt kriminālatbildības ieviešanu par to, ka cilvēks katru rītu neraksta iesniegumus, lūdzot atļauju vilkt kreiso zeķi kreisajā kājā, bet labo - labajā :D Brīnums ''Komentārs netiek pievienots'' - komentāru atkārtoju!
 • 1
 • 1
risinājums neder
r
… vai nogāzīsies/tiks nogāzts interneta pārklājums? Pirmā dzirdēšana arī par ''pieeju e-pakalpojumiem, autorizējoties caur banku.'' Nezinu kādus tādus brīnumpakalpojumus lieto e-fanātiķi, bet pārējie iztiek ar vecajiem labajiem lietotāju vārdiem un parolēm. Piemēram, ieejot EDS sistēmā, nekādi bankas dati nav jāievada. Ak šausmas, vajadzēs vienreiz parunāties ar darbinieku, lai jūs piereģistrē šajā sistēmā. Toties sistēma ir atdalīta no internetbankas un nevienu noziedznieku 100 gadus neinteresē tie garlaicīgie grāmatvedības dati, kas šajā sistēmā atrodas.
 • 1
 • 1
risinājums neder
r
Nu tiek lietots. Kāds ir plāns B gadījumam, ja šis portāls priekšvēlēšanu dienā nogāzīsies/tiks nogāzts? Nekāds? Tātad risinājums joprojām neder. ID karte neko nav aizvietojusi, cilvēki joprojām lieto/arī lieto pases. kamēr pase ir likumīgs dokuments, to var lietot identifikācijai, un, atšķirībā no ID kartes pasē var atzīmēt faktu, ka cilvēks ir piedalījies vēlēšanās. Bankas pieejas datus daudzi arī dod krāpniekiem, tikai pēc tam, nesaprot, kāpēc viņu kontu saturam pieaug kājas. Par pieejas datiem atkārtoju - prasība autorizēties ar bankas pieejas datiem ir tas pats, kas krāpnieka prasība iedot šos datus viņam. Tāpat esmu pret birokrātu teroru, kad cilvēki tiek dzenāti pa instancēm un viņiem jāraksta iesniegumi, lai balsotu un labi vēl ka ne lai elpotu.
 • 1
 • 1
Q
Q
>risinājums neder. Es jūsu bažas saprotu, tomēr vēlos palikt pie sava viedokļa. Portāls latvija.lv jau tagad tiek izmantots pietiekami daudzu ar valsti saistītu e-pakalpojumu veikšanai - IT lietpratējiem uzprogrammēt sasaisti starp portālu ar PMLP un CVK nav jābūt daudzmiljonu projektam (par tādu to var padarīt tikai jau esošā birokrātija, tamdēļ vispirms tiksim galā ar to). Autorizācija caur banku jau tagad ir pamatveids, kā piekļūt e-pakalpojumiem, bet pasi mūsdienu Eiropā gandrīz visur aizvietojusi ID karte un nākamās Saeimas vēlēšanas jau varētu pieņemt tikai to kā personu apliecinošu dokumentu (pēc VARAM dotā plāna). Par pieejas datiem - bankas ja tagad sargā mūsu personas datus, ja vien pats cilvēks tos nedala pa labi un pa kreisi. Īsi sakot, jaunajai sistēmai es aicinu izmantot jau esošos resursus mūsu rīcībā, bet balsošanu papīrā vēl kādu laiku - 1 vai 2 Saeimas termiņus - piedāvāt tikai tiem, kas ar iesniegumu valstij to pieprasa kā sev atbilstošo balsošanas formu.
 • 2
 • 1
risinājums neder
r
Tā vietā lai izmisīgi, par katru cenu (pat par valsts prestiža graušanas cenu) uztieptu caur mugurgalu taisītas ''elektroniskas sistēmas'', lētāk un vienkāršāk ir palikt pie vecajām labajām pasēm, kuras neviens nav atcēlis. Vismaz kā alternatīva ir jāatstāj pases. Bankas pieejas dati kā identifikācija neder - bankas pieejas dati ir domāti tikai darbam ar banku un, mētājot šos datus apkārt pa pasauli, jūs riskējat ar sava konta saturu. Vai jums to vajag?
 • 3
 • 2
Burkāns un pātaga-LR šizofrēnija
B
Parasti valsts savus iedzīvotājus cenšas pamudināt maksāt nodokļus gan ar burkāniem, gan, tos, kuri burkānvalodu nesaprot, piebikstīt ar pātagu. latvijā šobrīd ir izveidota interesanta sistēma - ar burkānu - diferencēto neapliekamo minimumu, kas katram mazas algas maksātājam un katru mazās algas saņēmēju piešķir bonusu (pabalstu) 46 euro apmērā, kuru tiem, kas maksā normālas algas - atņem. Pēc tam valsts brīnās, kāpēc tik daudzi negrib maksāt normālas algas un sola visus kārtīgi pātagot. Bet, ja tas burkāns ir aizmugurē, tad panākt, lai ēzelis iet uz priekšu, ar pātagu vien ir diezgan sarežģīts uzdevums
zagradotrjads tev palīdzēs
z
Principiālos nemaksātājus pārliecinātu tikai Millers vai Berija un arī tikai rupji lamājoties, regulāri spārdot un nepārtraukti draudot ar ieroci. Ja 46 eiro pabalsts tev ir vienīgais dzīves mērķis, tad tevi varētu dzīt uz priekšu tikai seržanta vai feldfēbeļa lamas un mugurā notēmēts ''maksims'' vai MG42, atkarībā no tā, kura totalitārā režīma aizsprostvienība tevi dzen. Homo postsovieticus vairs nav padomju cilvēks (zina, ka drīkst nesodīti palaist muti) bet vel nav homo sapiens (visās situācijās viņam ir padomju cilvēka, nevis homo sapiens reakcija.)
 • 0
 • 0
trusis nejaukais
t
paaraak uzbliidusi valsts paarvalde, kas juutaas komfortabli pat ja darba rezultaats ir peedeejais suuds. taa ir latvijas probleemu sakne. valdiiba nespeej par prasiit elementaaru atbildiibu no amatpersonaam, tad par ko te veel runaat. un ar katru saeimas sasaukumu braucam ar vien dziljaak auzaas. atlaist no valsts paarvaldes vajag vismaz pusi darbinieku un funkcijas nodot uznjeemeejiem kas savaa starpaa sacenshoties spees piedaavaat gan kvalitaati gan labaako ceenu. vieniigaa probleema ir tajaa, ka latvija ir maza un uznnjeemeeji viens otru paziist kaa raibi sunji un tur arii var veidoties korupcijas moments, bet no uznjeemeeja vismaz var prasiit atbildiibu, bet no iereednja pat to nevar.
netrusis jaukais
n
Kāds ir pašu komentētāju atbildības līmenis un kādi ir rezultāti? No citiem drīkst prasīt tikai to, ko var pats.
 • 1
 • 1
Provinciaļnijs
P
Atteikšanās no ēnu ekonomikas - drošs ceļš uz postu un nabadzību, varbūt pat bada nāvi. Nomirt Latvijas valsts dēļ -dažu izredzēto, bet ne visu vēlme.
niknis
n
Pārmetumus adresē savam papiņam par to, ka dzērumā lien pie memmītes un neko nav dzirdējis par kontracepciju. Brīnums ''Komentārs netiek pievienots'' - komentāru atkārtoju!
 • 1
 • 1
abiem zagļiem
a
Ja 1 miljonārs nozog 1 miljonu, nozagts ir 1 miljons. Ja miljons lumpeņu nozog 1 eiro, nozagts ir tikpat - 1 miljons.
 • 1
 • 1
kolhoza galvenais grāmatvedis
k
Provinciālis samuldēja - ne jau atteikšanās no ēnu ekonomikas ir bīstama. Bīstama ir valdošā tendence - miljonāriem atlaist jebkurus nenomaksātos nodokļus, bet no nabagiem lai piedzītu centu tērē eirus.
 • 6
 • 2

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

31. maijs – Diena bez tabakas(2)

31. maiju kā globālo cīņas dienu pret tabakas industriju atzīmē Pasaules Veselības organizācija kopā ar visiem par veselību domājošiem cilvēkiem, visā pasaulē. Kaut arī PVO šobrīd atrodas sarežģītā ...

Kādēļ Varakļāni kļuvuši svarīgi?

Novadu kartes pārzīmēšana, kas tuvojas finišam Saeimā, ir nopietni sašķēlusi sabiedrību, trešdaļa to atbalsta, trešdaļa ir pret, bet trešdaļai tradicionāli grūti noformulēt viedokli. Pat pārst...

Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē