Pretrunīgi vērtēta čigānu pārvietošanas programma Rumānijas pilsētā Baija Marē    22

  • 0
  • Pievienot

Britu laikraksts The Daily Mail plašā publikācijā vēsta par Rumānijas pilsētu ar aptuveni 150 000 iedzīvotājiem Baija Mari, kuras mērs, Vīnē ekonomista izglītību ieguvušais 33 gadus vecais Katalins Čerečess kļuvis par populārāko pašvaldību politiķi valstī, pēc tam kad pieņēma lēmumu par vietējo čigānu ģimeņu pārvietošanu uz darbu pārtraukušās vara rūpnīcas Cuprom administratīvo korpusu, kā arī deva rīkojumu uzcelt apkārt šim korpusam 1,8 metrus augstu sienu ar tikai dažam ieejām.

Astoņos mēnešos, kopš pagājušā gada jūnija, kad sāka darboties pārvietošanas programma, uz bijušās rūpnīcas teritoriju no piecām čigānu puslegālajām “kabatām” Baija Marē un tās apkaimē ir pārvietots ap 1600 čigānu jeb 500 ģimeņu. Pārvietošana ir brīvprātīga, tomēr cilvēktiesību aizstāvji uzskata K. Čerečesu par nacistu. Tikmēr vietējie iedzīvotāji par viņa izlēmību ir sajūsmā, un pašvaldības vēlēšanās K. Čerečess saņēma 86% vēlētāju balsu, teikts rakstā.

Viena no šādām nabadzības un noziedzības kabatām atrodas netālu no Baija Mares esošakā nelielajā Kraikā, kas Baija Mares teritoriāla vienība. Pirms sākās pārvietošanas programma, Kraikā mitinājās aptuveni 980 čigāni. Līdz šim brīdim uz trim administratīvajām ēkām bijušajā vara rūpnīcā ir pārvietots ap 100 čigānu ģimeņu.

“Tas ir nepareizi pašos pamatos. Mums nepieciešams atrast risinājumus, kas integrē, nevis segregē,” laikrakstam paziņojis Eiropas Čigānu tiesību centra pārstāvis Dezideririu Gergelijs (Dezideriu Gergely).

Izdevums tikmēr norāda, ka Kraika ir pievilcīga pilsētiņa ar viduslaiku centru, gotiskā stila baznīcām, kafejnīcām un mākslas priekšmetu veikaliem, un ka vietējo iedzīvotāju vairākums neslēpj savu sašutumu par čigānu “cūcisko” uzvedību šādā vietā. “Mūsu mērs ir izdarījis ko tādu, ko nekad un neviens šajā pilsētā nav darījis,” paužot atbalstu čigānu pārvietošanai paziņojis pensionārs vārdā Szins.

Daži no Kraikas čigāniem strādā par atkritumu savācējiem pašvaldības uzņēmumā, vēl daži vietējā mēbeļu ražotnē, bet vairākums ir bezdarbnieki, sezonas darbu strādnieki, vai arī pārtiek no krāsaino metālu savākšanas, norāda izdevums. Arī viņu dzīves apstākļi ir tik nožēlojami, ka daudzi no pārvietotajiem čigāniem ir pateicīgi mēram Čerečesam, pat neraugoties uz faktu, ka arī tagad uz vairākiem dzīvokļiem vienā mājas stāvā ir tikai divas vannas istabas, teikts rakstā.

“Es Kraikā dzīvoju vienā istabā kopā ar sievu un sešiem bērniem,” paziņojis 40 gadus vecais Sandu, gadījuma darbu strādnieks būvniecībā, kura ģimene tagad pārcelta uz nelielu dzīvokli. “Mana sieva ir bezdarbniece. Paldies mēram par šo vietu.”

Tajā pašā laikā liela daļa čigānu atsakās mainīt dzīvesvietu. Kā paziņojis 59 gadus vecais Trandafirs Varga (Trandafir Varga) viens no vecākajiem čigānu kopienas pārstāvjiem, “tur mēs būsim izolēti”. “Šeit mums ir zirgi un cūkas. Tur, Cuprom teritorijā, irk ā koncentrācijas nometnē, mēs neiesim uz turieni. Mēs gribam palikt brīvībā, nevis tikt ieslēgti blokos.”

Kraikas mērs tikmēr uzskata, ka viņš rīkojas kā čigānu, tā pārējo iedzīvotāju interesēs. Vēlāk viņš iecerējis nodot pārvietoto ģimeņu rīcībā arī zemes gabalus. “Pārvietošana ir tikai pagaidu pasākums. Es vēlos uzbūvēt vienstāva sociālās mājas ar tām piesaistītiem dārziem vairākās teritorijās. Es tikai vēlos integrēt šos cilvēkus. Man nav ko zaudēt. Es esmu ieinteresēts integrēt viņus sistēmā, kuras pamatā ir trīs sastāvdaļas – darbs, izglītība un mājoklis. Tas ir viss,” paziņojis K. Čecečess.

Pievieno komentāru

sarms

Loti labi, ka beidzot, cigai ir cikani, bet na kaut kadi romi, latvietis ir latvietis, zids ir zids, krievs ir krievs un citu nevajag izdomat.

pirms 3 gadiem, 2013.02.28 20:43

Vērtējumi +8 -4

naivais

žēl palika Ādolfa- nekādu pretrunīgu vērtējumu. tas ir demokrātijas spēks.

pirms 3 gadiem, 2013.02.28 22:49

Vērtējumi +3 -1

pareiz!

Bolderājai, zoļikam un maskačkai arī vajadzētu žogu apkārt, un tos, kas nav skaidrā vai latviski runāt atsakās, nelaist laukā.

pirms 3 gadiem, 2013.03.03 16:14

Vērtējumi +2 -5

to pareiz!

Izskatās, ka Zolitudē savu kāju tu neesi spēris. Piem., man krieviski runājošs cilvēks uzdeva jautājumu krieviski, es viņam atbildēju latviski, viņš man latviski pateica "Paldies", ar krieviski runājošu kaimiņu sasveicinājos latviski, viņš arī latviski sasveicinājās. Nekādas negācijas pret latviešu valodu neesmu sastapis, neviens man neatbildēja "ja vaš sobačij jazik neponimaju" vai tamlīdzīgi.

pirms 3 gadiem, 2013.03.03 19:48

Vērtējumi +9 -0

knaible

.....nu cilvēkiem ir savi standarti sadzīvei.....kāpēc tur maisīties ??? Ja vien viņi nemaisa Tev...!!!

pirms 3 gadiem, 2013.02.28 23:15

Vērtējumi +2 -0

Antra

mums Jelgavā arī vajadzētu tādu Mēru. Nav glābiņa no tiem mellajiem.

pirms 3 gadiem, 2013.03.01 07:55

Vērtējumi +13 -1

A.L.P.

Tā ir fantastika ---- integrēt čigānus !!! Tūkstošiem gadu viņi ir dzīvojuši savu dzīvi un nav mainījušies.Absurds !

pirms 3 gadiem, 2013.03.01 09:38

Vērtējumi +19 -0

ar varu uz skolu

Vai tiesam so tautu nevar piespiest but par cilvekiem? Ir tacu 21 gadsimts!

pirms 3 gadiem, 2013.03.01 10:23

Vērtējumi +10 -3

ta nu tas ir

Jaa, ciganu nevar piespiest ne stradat, ne macities. Un rezultats uz rokas.

pirms 3 gadiem, 2013.03.01 10:25

Vērtējumi +11 -1

aha

nevis uz rokas, bet uz ģīmja!

pirms 3 gadiem, 2013.03.02 12:25

Vērtējumi +2 -0

uh...

Bet visiem ir televizors savā būdiņā un satelīts arī...

pirms 3 gadiem, 2013.03.01 12:58

Vērtējumi +5 -0

nieva

nu no šitiem romiem,romieši laikam gan nesanāks,kā bija tā paliks par čigāniem.

pirms 3 gadiem, 2013.03.01 17:39

Vērtējumi +2 -0

Lulū

Latvijas čigāni taču ir integrējušies (lielākoties !). Lūk kādi mums ir dziedoši, izglītoti,labi ģerbušies čigāni. Čigānietes vis nestaigā plikiem pupiem un plikām nabām.
UN Dzintars Čīča- smuks, brašs, pieklājīgs, dzied kā cilvēks nevis ķērc un neiet uz skatuves kā putnubiedēklis.

pirms 3 gadiem, 2013.03.01 19:09

Vērtējumi +3 -3

dalbajob

bljaustiishanaas par nacistu saulkjiem - svolochieshu kretiina peedeejais arguments?

Sajaa gadiijumaa nevis job bet work. work - darbs kaa nodarboshanaas. job - darba vieta. He got a job and goes to work - vinsh ir pienjemts darbaa (dabuujis darba vietu) un iet uz darbu.

P.S. un kuru tu domaa paarsteigt ar savu pamatskolnieka anglju valodu 2013. gadaa?

pirms 3 gadiem, 2013.03.04 16:29

Vērtējumi +0 -0

androgēnais jeroslavs

cik skaista sabile būtu ja būtu............

pirms 3 gadiem, 2013.03.02 19:46

Vērtējumi +0 -1

borcinsh

viens uz bildi loti atgadina lembergu ! (hute lidziga)

pirms 3 gadiem, 2013.03.03 12:58

Vērtējumi +1 -2

.oh..

pa visu pasauli viņi ir savairojošies, taisa bērnus un dzīvo uz valsts rēķina, ļoti maz ir izglītotu un labu, pārsvarā ar krminļo saistīti jau no bērnības....

pirms 3 gadiem, 2013.03.04 17:36

Vērtējumi +1 -0

ir dažādi Latvijā

redz, ir čigāni kas strādā un ir integreti, bet ir tādi, kas aizvien nemācās , lieto narkotikas un bērnus arī neskolo- nolemti nožēlojamai dzīvei, ja to sauc par dzīvi. Bet ir čigānmeitenes, kas naksi brauc strādāt pārtikas pārstrādes uzņēmumos, ārzemēs, mājās kārtība- man tikai ļoti žēl, ka nevēlas izglītoties, tādēl tālāk par smagu fizisko darbu netiks.. Arī strap latviešiem un krieviem ir cilvēki, kas kā čigāni grib dzīvot no tikai pabalstiem un neko nedarīt savā labā...

pirms 3 gadiem, 2013.03.04 22:07

Vērtējumi +2 -0

neo

Ļaujiet čigāniem pašiem izlemt kādu dzīvi tie grib dzīvot - vienam svarīgāka brīvība, otram - ka tik jumts virs galvas, arī čigāni galu galā nav vienādi.
Latvijas čigāni ir viena no senākajām un kultūras ziņā izteiksmīgākajām minoritātēm Latvijā, tie šai zemei piedod daudzveidības un krāsainības garšu. Ja var ticēt valodniekiem, ka latviešu saknes ir Indijā, tad čigāni mums ir tuvākie radinieki. Tos nekādā gadījumā nevajadzētu censties ar varu integrēt, pieradināt pie mietpilsoniskā dzīvesveida, pastāvīgas dzīvesvietas, darba utt. tā ātri vien degradējot un finālā pazaudējot.

pirms 3 gadiem, 2013.03.06 19:49

Vērtējumi +2 -0
Viss par mīlestību
Viss par mīlestību  1   

Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris atklāj jauno sezonu.  Ar krievu režisores Jekaterinas Polovcevas jauniestudējumu...

Pākšaugu zaļā mērcīte
Pākšaugu zaļā mērcīte   

Pākšaugu zaļā mērcīte Sastāvdaļas: 400 ml ūdens, 100 g cūku pupu un 100 g zaļo zirnīšu (svaigu vai saldētu), 2...

Kas netīk blaugznām
Kas netīk blaugznām  2   

Blaugznas izraisa sausa āda, jutīgums pret noteiktiem matu kopšanas līdzekļiem vai sēnīte. Lai gan blaugznu apkarošanai...

Dienas projekti

Vēl aktuāli

+
Lasi vēlāk
0