Ziloņu mājas projekts tapa par valsts naudu - teju 120 000 latu (170 744 eiro). Tolaik palīdzēja arī sabiedrība, ziedojot vērienīgā projekta realizācijai. Taču, sākoties ekonomiskai krīzei, ziloņu mītne, kuras būvniecībai vajadzēja vismaz sešus miljonus latu (8,5 miljonus eiro), netika uzbūvēta. Lai gan ziloņu mājas projekts šobrīd skaitoties norakstīts, miskastē tas neesot izmests.
"Stāv mums plauktos un gaida, ja kas notiks. Tad projekts tāpat ir jāpārstrādā, ņemot vērā veco, ja mēs, protams, būvēsim tepat. Vai mums būs ziloņi Rīgā? Es personīgi atbildēt nevaru," saka Rīgas zoodārza valdes priekšsēdētājs Rolands Greiziņš.
Tikmēr Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs (Saskaņa) ir pārliecināts, ka ziloņi Rīgā atgriezīsies.
"Pēc Āfrikas savannas ir plāns, ka mums tomēr blakus savannai vajag arī izvietot ziloņu māju," norāda Ušakovs. Patlaban tiekot vērtēts, cik tas var izmaksāt, ar cerību, ka varēs piesaistīt Eiropas finansējumu. Šādu iespēju pagaidām neredz Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM).
"Attiecībā uz šādas mājas izveidi no ministrijas viedokļa, viens no iespējamiem risinājumiem pašai būvniecībai, domājam, ka būtu jāskatās uz sponsoru piesaisti," saka VARAM valsts sekretāra vietniece vides aizsardzības jautājumos Alda Ozola.
Ziloņi Rīgas zoodārzā mita līdz 2003. gadam. Ņemot vērā nepieņemamos apstākļus, lai dzīvnieks neaizietu bojā, pēdējais zilonis Radža tika nogādāts Nīderlandē. Tur viņš nodzīvoja vēl vairākus gadus un radīja vairāk nekā desmit pēcnācējus. Šobrīd Rīgas zoodārzā ir atgriezies Radžas galvaskauss.
Tikmēr no darba zoodārzā ir aizgājuši darbinieki, kas bija īpaši apmācīti ziloņu kopšanā. Arī RĪgai speciāli taupītie pieci Āzijas ziloņi jeb tā dēvētā Rīgas grupa Emmenes zoodārzā Nīderlandē ir jau izformēta.
Ko dara valsts sekretārs?