Nav tās naudas vērta
Latvijas Ārstu biedrības (LĀB) sadarbībā ar pētījumu kompāniju SKDS veiktajā ārstu aptaujā, kuras rezultāti šonedēļ tika prezentēti medijiem, noskaidrots, ka 88% no e-veselību izmantojošajiem ārstiem neuzskata, ka pašreizējie ieguvumi no sistēmas bijuši tur ieguldīto 16 miljonu eiro vērti. Ārsti arī atzīst, ka sistēmas izmantošana kopumā paildzinājusi viņu darba nedēļu – 67% ārstu līdz ar e-veselības ieviešanu ir spiesti ilgāk strādāt ar dažādiem dokumentiem. Vidējais kopējo darba stundu skaits nedēļā aptaujātajiem ārstiem ir 47 stundas un 11 minūtes.
Tajā pašā laikā ārstiem par virsstundām maksāts netiek, pētījuma prezentācijā norādīja Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas prezidente Sarmīte Veide. "Zinām, ka Veselības ministrijas ierēdņiem, ja viņi strādā virsstundas, maksā dubultā, bet uz ārstiem tas neattiecas," viņa norādīja. Pēc Veides teiktā, šogad, kad no 1. janvāra e-veselības lietošana ir obligāta, pacientu sūdzību skaits saistībā ar recepšu saņemšanu ir palielinājies. LĀB aptaujā noskaidrots, ka tikai 27% ārstu sūdzības par e-receptēm no pacientiem nav saņēmuši, savukārt 12% aptaujāto ārstu pacienti par grūtībām saņemt medikamentus pret e-recepti sūdzējušies 10 un vairāk reižu. Savukārt 33% ārstu sūdzības saņēmuši četras un vairāk reižu, bet līdz trim reizēm pacienti sūdzējušies par grūtībām 26% ārstu.
Veide arī piebilda, ka ģimenes ārsti sistēmas uzlabošanu esot gatavi gaidīt līdz jūlija sākumam. Tāds termiņš noteikts, jo maija sākumā veselības ministre Anda Čakša publiski bija solījusi, ka divu mēnešu laikā e-veselība mediķiem kļūs par "palīgu, nevis šķērsli". Ja līdz jūlija sākumam veiktie uzlabojumi ģimenes ārstu neapmierinās, tikšot "pieņemti mēri". Veide gan neprecizēja, tieši kādi.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena ceturtdienas, 21. jūnija, numurā! Ja ir vēlme laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Pēteris
Ada
Onka