Patlaban daudz tiek runāts par datos balstītiem lēmumiem, proti, ka visdažādāko lēmumu pieņemšanas procesā ir svarīgi izmantot dažādu informāciju, kas pieejama visdažādākajās datubāzēs. Ja runājam, piemēram, par pašvaldībām – vai un cik lielā mērā pašvaldību lēmumi ir balstīti datos?
Pašvaldībās tiek izmantotas dažādas IT sistēmas, un mēs kā IT uzņēmums visām pašvaldībām nodrošinām programmatūru. Citas pašvaldības IT sistēmas izmanto vairāk, citas – mazāk, taču katrā pašvaldībā uzkrājas dati. Pēdējo gadu laikā mūsu uzņēmums kopā ar pašvaldībām arvien vairāk attīsta datu analīzes virzienu, kas attiecīgi atbalsta pašvaldības datos balstītu lēmumu pieņemšanā.
Datu analīzes galvenais mērķis ir spēt šos daudzu gadu laikā sakrātos datus par dažādām jomām parādīt dinamikā. Un otrs, kas kļūst arvien aktuālāks tieši pēc administratīvi teritoriālās reformas – parādīt šos datus konkrētas pašvaldības kartē.
Vairākas pašvaldības datu analīzes rīku jau sākušas izmantot, jo tas ļauj dinamikā redzēt, kā pašvaldībā, piemēram, mainās iedzīvotāju skaits, kāds ir iedzīvotāju sastāvs, analizējot pēc vecuma grupām. Piemērs datu analīzes izmantošanā ir arī pašvaldību "karstais kartupelis" – izglītības iestāžu reforma. Ar datu analīzes rīka palīdzību lēmēji saņem nepieciešamos datus strukturētā veidā un redz, piemēram, skolu attālākā pagastā, kurā gadiem lineāri mazinās izglītojamo skaits. Paralēli redzam šīs pašas izglītības iestādes pedagogu novecošanos.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena otrdienas, 7. maija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €1.00