Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

papildināts (15:35) - No Gan Bei kasēm īpašnieki ik mēnesi izzaguši līdz 800 000 eiro

Ar restorānu tīkla Gan Bei īpašniekiem saistītā organizētā noziedzīgā grupa katru mēnesi no uzņēmuma kases aparātiem izzagusi aptuveni 700 000 līdz 800 000 eiro skaidras naudas jeb 50% no mēneša apgrozījuma. Finanšu policija vakar aizturējusi septiņus šīs grupas dalībniekus, tostarp Saeimas deputāta Sergeja Potapkina sievu, kura bijusi viena no organizētā noziedzīgā grupējuma vadītājām.

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektora vietnieks noziedzības apkarošanas jomā Kaspars Čerņeckis šodien preses konferencē ne apstiprināja, ne noliedza, ka kratīšanas un aizturēšanas būtu veiktas restorānu Gan Bei īpašnieka Lage Ko birojā un restorānos, taču apstiprināja, ka starp vakar aizturētajiem un apcietinātajiem ir arī Saeimas deputāta Potapkina sieva Gaļina Karmača, kura ir Lage Ko līdzīpašniece.

Aģentūras LETA rīcībā esošā informācija liecina, ka vakar Rīgas pilsētas Ziemeļu rajonu tiesa Karmačai kā drošības līdzekli piemērojusi apcietinājumu. Tiesas lēmumu Karmača var pārsūdzēt septiņu dienu laikā Rīgas apgabaltiesā.

VID Finanšu policijas pārvaldes direktors Kaspars Podiņš informēja, ka kopumā 9.decembrī un 10.decembrī veiktas 30 kratīšanas. Kopumā ir aizturēti septiņi cilvēki, no kuriem pieci cilvēki ir organizētā noziedzīgā grupējuma kodols. Podiņš apstiprināja, ka Potapkina sieva bija viena no organizētā noziedzīgā grupējuma vadītājām. Patlaban no aizturētajām personām apcietinājumā atrodas divas personas. Šodien notiek tiesas sēde, kurā tiek lemts par drošības līdzekli trešajai personai, kurai VID arī rosinājis piemērot apcietinājumu.

Podiņš sacīja, ka kratīšanas un aizturēšanas ir veiktas arī vienā no Latvijas lielākajiem kases sistēmu izstrādāšanas uzņēmumiem, kurš savas kases sistēmas piegādājis lielai daļai Latvijas tirgotāju, pakalpojumu sniedzēju un citu klientu. Kopā ar kases sistēmām šis uzņēmums klientiem piedāvājis zibatmiņas ar ļaunprogrammatūru, kura, slēdzot kasi, pēc saviem ieskatiem ļāvusi samazināt kasē esošo naudas summu un izņemt to no kases skaidrā naudā. Tādā veidā tika samazināts uzņēmuma oficiālais apgrozījums.

"Grupējums bija ar ļoti sarežģītu struktūru, skrupulozi plānoja savu darbību, tajā strādāja augsta līmeņa speciālisti. Starp aizturētajiem ir arī šī kases sistēmu uzņēmuma vadītāji, kas vienlaikus ir arī ļaunprogrammatūras izstrādātāji," skaidroja Podiņš.

Organizētais noziedzīgais grupējums šādā veidā no kases aparātiem izzagto naudu tērējis uzņēmuma vadības un noziedzīgā grupējuma vajadzībām, kā arī aplokšņu algu izmaksai darbiniekiem.

Zibatmiņu ar ļaunprogrammatūru uzņēmums klientiem piedāvāja par 1500 eiro, šai programmatūrai bieži bija nepieciešama atjaunināšana, līdz pat desmit reizēm gadā, arī par atjauninājumiem klientiem bija jāmaksā. Katram kases aparātam bija nepieciešama viena šāda zibatmiņa.

"Pārsteidza tas, cik brutālā veidā šis ēdināšanas uzņēmums apkrāpa katru pircēju un pakalpojuma saņēmēju. Katrs cilvēks, kurš saņēma čeku, bija pārliecināts par to, ka šī nauda tiek iegrāmatota oficiāli, ka čekā norādītais pievienotās vērtības nodoklis tiek samaksāts valstij. Patiesībā aptuveni pusi no šīs naudas uzņēmēji iebāza savā kabatā," uzsvēra Podiņš.

Podiņš norādīja, ka kratīšanā ir izņemts pietiekams pierādījumu apjoms, tostarp kases aparātu sistēmbloki, zibatmiņas ar ļaunprogrammatūru un darbinieku aplokšņu algu saraksti. Tāpat kratīšanās ir izņemta arī skaidra nauda. Savukārt Čerņeckis norādīja, ka, analizējot iegūtos pierādījumus, iespējams, tiks sākti kriminālprocesi arī pret citiem tirdzniecības un pakalpojumu jomā strādājošiem uzņēmumiem.

Uz jautājumu, kas izraisīja aizdomas par šiem abiem uzņēmumiem, Čerņeckis atbildēja, ka ir bijuši vairāki faktori. "Mums jau sen bija informācija, ka tirdzniecības un pakalpojumu uzņēmumos notiek iejaukšanās kases sistēmās, taču nevarējām to pierādīt. Patlaban mums ir pierādījumi šādām darbībām. Tāpat aizdomas radīja arī šo ēdināšanas uzņēmumu reālais klientu apgrozījums, cenas un to acīmredzamā neatbilstība oficiāli iesniegtajiem finanšu datiem," skaidroja Čerņeckis.

Podiņš norādīja, ka septembrī sāktā kriminālprocesa prioritāte ir zaudējumu atlīdzināšana valstij. Zaudējumu apjomi tiks rēķināti, uzņēmumiem tie būs jāatlīdzina, tāpat procesuālās darbības tiks vērstas gan pret fiziskām, gan juridiskām personām. Patlaban ir informācija, ka tikai valsts neiegūtā pievienotās vērtības nodokļa apjoms varētu būt ne mazāks par 780 000 eiro. Vēl ir jāaprēķina arī nenomaksātais uzņēmuma ienākumu nodoklis, sociālās apdrošināšanas iemaksas un citi nodokļi.

"Mūsu mērķis nav šo uzņēmumu darbības apturēšana, bet gan pilnīga valstij nokrāpto līdzekļu atgūšana. Ja šie uzņēmumi vēlas turpināt darbību, būs jānomaksā visi nodokļu parādi, jāsāk maksāt legālas algas, un tad uzņēmumi var turpināt strādāt," skaidroja Čerņeckis.

Jautāti, vai nelegālo pieslēgšanos kases sistēmām un iekasētās summas samazināšanu veica uzņēmuma vadība vai kasieri, VID pārstāvji atbildēja, ka process bijis organizēts dažādi, taču patlaban VID mērķis ir vērsties tikai pret organizētā noziedzīgā grupējuma vadītājiem un tiem, kuri guva labumu no šīm darbībām.

Uz jautājumu, vai par sievas noziedzīgajām darbībām ir zinājis Potapkins un vai viņš nav iesaistīts šajā shēmā, Čerņeckis norādīja, ka daudz kas būs atkarīgs no kratīšanas rezultātiem Potapkina dzīvesvietā, piemēram, vai nebūs noslēpti vai iznīcināti pierādījumi. Kopumā šīs lietas izmeklēšana varētu ilgt vismaz gadu vai pusotru gadu, bet aizturēto skaits varētu augt, piebilda Podiņš.

VID Nodokļu pārvaldes direktora vietniece Dace Pelēkā norādīja, ka VID strādā pie vairākiem risinājumiem, kas varētu novērst nelikumīgas iejaukšanās kases aparātu sistēmās. Piemēram, pret datu zudumiem varētu nodrošināties, pārejot uz elektronisko kontrollenti, jo papīra kontrollentes pēc iejaukšanās sistēmā tiek pārdrukātas.

"Jādomā arī par citiem risinājumiem, piemēram, VID plāno uz 2018.gadu ieviest tādu sistēmu, kad jebkurš darījums ar kases aparātu tiešsaistes režīmā piefiksējas arī nodokļu administrācijas sistēmās," sacīja Pelēkā.

Finanšu policijas eksperimenta video par to, kā, iespējams, veikta krāpšana:

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas