Rīgā +27 °C
Otrdiena, 28. maijs
Vilhelms, Vilis

Latvija cīnās līdz pēdējam, bet zaudē Kanādai

Latvijas hokeja izlase trešdien Soču olimpisko spēļu turnīra ceturtdaļfināla mačā ar cienījamu rezultātu 1:2 (1:1; 0:0; 0:1) smagā cīņā piekāpās pašreizējiem olimpiskajiem čempioniem kanādiešiem. Kristers Gudļevskis Latvijas vārtos atvairīja 55 no 57 pretinieku metieniem. Latvija Kariju Praisu traucēja 16 reizes.

Vārtus kanādai guvai Patriks Šarps un Šī Vebers, bet Latvijai izcēlās Lauris Dārziņš.

Olimpisko turnīru Latvija noslēgusi 8.vietā, kas ir hokeja izlases visu laiku lielākais panākums.

Tieši pirms spēles kļuvis zināms, ka kanādietis Teds Nolans turpinās vadīt Latvijas hokejistus arī pēc Sočiem.

Jau pirmajā uzbrukumā Latvija parāda - nāksies rēķināties. Bīstams moments pie Karija Praisa vārtiem, tad Karsuma spēka paņēmiens. Pēc brīža jau spēlē pēc Džeimija Benna metiena iesaistās arī Gudļevskis. Mūsējiem nedaudz aizraujoties uzbrukumā, vispirms pret Gudļevski izskrien Sidnijs Krosbijs, bet pēc tam Krisa Kunica metiens trāpa pa vārtu pārliktni. Prettriecienā dodas arī Latvija, Dārziņam tiekot līdz pašiem vārtiem, bet neizdodas metiens. Pirmo noraidījumu šajā mačā 7.minūtē izpelnās Patriks Šarps. Vairākums latviešiem neizdodas - kanādieši četratā spēlē ļoti precīzi. Perioda vidū kanādieši izdarījuši četrreiz vairāk metienu (3-12) un ieguvuši redzamu pārsvaru, bet mūsējie cenšas atbildēt asos pretuzbrukumos. Dažas minūtes vēlāk kanādieši tomēr ielenc Latvijas vārtus, pēc labas Rika Neša piespēles ripu no nelielas distances Gudļevska cietoksnī raidot Šarpam. Latvija aktivizējas, īsā brīdī vairākas reizes apdraudot Kanādas vārtus - iespējas gūt vārtus ir! Un mirkli vēlāk tas arī izdodas - pēc teicamas Kuldas tālās piespēles pret Praisu izskrien Dārziņš, gūstot ceturtos vārtus Sočos - 1:1! Tūdaļ pat otrais noraidījums mačā kanādiešiem, taču arī šoreiz Latvijas vairākums gaužām nesekmīgs. Pirmo periodu pret olimpiskajiem čempioniem izdodas noslēgt neizšķirti.

Kanāda otro periodu sāk vareni, Latvijas aizsardzības zonu sākumā teju neatstājot. Mūsējie jau tradicionāli dodas pretuzbrukumos, liekot krietni panervozēt arī Praisam. Kādā no epizodēm Girgensons un Indrašis izskrien divatā pret kanādiešu vārtiem - metiens Mikam neizdodas, bet Zemgus dodas uz noraidīto soliņa par sitienu pretiniekam. Pirmais vairākums Kanādai. Jau mazākumā Gudļevskis glābj komandu pēc Kārtera izgājiena, kurš bija saņēmis tālu piespēli no vārtsarga Praisa. Vairākums iespaidīgs, ripu saglabājot arī pēc tam vienādos sastāvos - kanādiešiem milzu pārsvars. Mača vidū trešais vairākums Latvijai, nedaudz atvieglojot situāciju (metienu attiecība tobrīd 8-30). Vairākumā mūsējos skaļi atbalsta arī kuplā skaitā sanākušie krievu līdzjutēji, saucot "Šajbu, šajbu!", tomēr arī trešā iespēja netiek izmantota. Perioda izskaņā Latvija vienā uzbrukumā divreiz bīstami apdraudēja Praisa vārtus, kanādieti tomēr nepārspējot. Ļoti laba iespēja atgūt vadību kanādiešiem bija perioda pēdējā minūtē, no tuvas distances metot garām Gudļevska sargātajiem vārtiem. Piedevām divas minūtes Ozoliņam - trešais periods jāsāk četratā, taču ar patīkamo 1:1 uz tablo.

Izšķirošas 20 minūtes sākam ar izturētu mazākumu, Krosbijam fantastiskā situācijā netrāpot pa ripu tukša vārtu stūra priekšā. Pašaizliedzīgi ripas ceļā metās Bārtulis, pēc tam labu brīdi, par spīti savainojumam, nospēlējot vārtu priekšā. Pa to laiku Kanādas pārsvars kļuvis vēl izteiktāks, nereti vienādos sastāvos darbojoties gluži kā vairākumā. Latvijai spēku kļūst arvien mazāk, bet teicamā izgājienā Girgensonam gandrīz izdodas gūt vārtus. Pēc brīža jau laukumā atgriežas Bārtulis. Vienā no epizodēm Latviju glābj Sotnieks, kritienā ar roku no vārtiem izķeksējot tajos slīdošu ripu - cīņa turpinās, jāspēlē 11 minūtes! Tūdaļ pat laba iespēja pretuzbrukumā Dārziņam, bet nedaudz vēlāk trešo mazākumu nopelna Latvija. Vairākumā Latviju glābj neticams pārgurušā Gudļevska sniegums un, ko tur slēpt - arī vārtu pārliktnis, tomēr pašās tā beigās pēc Šī Vēbera metiena neglāba vairs neviens - 1:2.. Aktīvi uzbrukumā metas latvieši - zaudēt vairs nav ko. Atlikušajās minūtēs mūsējie pretiniekiem krietni lika panervozēt, tomēr piekāpās. Visu cieņu!

Šī vakara spēlei netika pieteikti uzbrucēji Herberts Vasiļjevs un Kaspars Daugaviņš, kuru piemeklējis rota vīruss, kā arī trešais vārtsargs Ervīns Muštukovs. Vārtus sargāja Kristers Gudļevskis, bet viņa dublieris bija Edgars Masaļskis. Vasiļjeva un Daugaviņa vietā spēlēja otrdienas uzvarā pār Šveici malā palikušie Juris Štāls un Armands Bērziņš.

Latvijas izlase olimpiskajā astoņniekā iekļuvusi pirmo reizi vēsturē, bet astoņkārtējie olimpiskie čempioni kanādieši pēdējās sešās Olimpiādēs kopumā četras reizes spēlējuši finālā. Kanāda piektdien Sočos pusfinālā tiksies ar ASV. Otrā pusfinālā spēlēs Zviedrija un Somija.

Ieskats vēsturē: Kā mūsējiem pret Kanādu klājies līdz šim?

Latvija Soču turnīrā aizvadīja piecus mačus (arī 0:1 un 3:1 ar Šveici, 2:4 pret Čehiju, 3:5 ar Zviedriju), jo otrdien cīnījās play-off mačā par vietu ceturtdaļfinālā. Tikmēr kanādieši B grupā tika pie trim uzvarām un automātiskas ceļazīmes uz ceturtdaļfinālu: 3:1 pret Norvēģiju, 6:0 ar Austriju un 2:1 papildlaikā pret somiem.

Olimpiskās spēles. Hokejs. 1/4 fināls. 2014.gada 19.februāris. Bolshoy Ice Dome, Soči, Krievija.

Kanāda - Latvija 2:1 (1:1; 0:0; 1:0)

Vārti: 13:37 Šarps (Nešs) 1:0; 15:41 Dārziņš (Kulda, Sprukts) 1:1; 53:06 Vēbers (Doutijs, Teivzs, vair.) 2:1;

Vārtsargi: Karijs Praiss - Kristers Gudļevskis

Metieni: 57-16 (16-6, 19-5, 22-5)

Soda minūtes: 6-6

Latvijas valstsvienības sastāvs 2014. gada Ziemas Olimpiskajām spēlēm:

Vārtsargi: Kristers Gudļevskis (Sirakūzas „Crunch”, AHL), Edgars Masaļskis (SKP „Poprad”, Slovākija), Ervīns Muštukovs („Esbjerg”, Dānija);

Aizsargi: Sandis Ozoliņš, Arvīds Reķis, Georgijs Pujacs, Krišjānis Rēdlihs, Kristaps Sotnieks (visi Rīgas „Dinamo”, KHL), Oskars Bārtulis (Doņecas „Donbass”, KHL), Artūrs Kulda (Ufas „Salavat Julajev”, KHL), Ralfs Freibergs (Bowling Green State Univ. NCAA);

Uzbrucēji: Miks Indrašis, Mārtiņš Cipulis, Vitālijs Pavlovs, Lauris Dārziņš (visi Rīgas „Dinamo”, KHL), Mārtiņš Karsums (Maskavas „Dinamo”, KHL), Miķelis Rēdlihs, Jānis Sprukts (abi Jaroslavļas „Lokomotiv”, KHL), Ronalds Ķēniņš (Cīrihes, „ ZSC Lions”, NLA), Kaspars Daugaviņš (Ženēvas „Servette”, NLA), Herberts Vasiļjevs (Krēfeldes „Pinguine”, DEL), Koba Jass (Liberecas „Bili Tygri”, Čehija), Juris Štāls (SKP „Poprad”, Slovākija), Armands Bērziņš (Aritavas „Beybaris”, Kazahstāna), Zemgus Girgensons (Bufalo „Sabres”, NHL).