Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Dzintris Kolāts

Tēvijas sargu pieskaitīšana(21)

Notikums komentāra ievadam no autora 2015. gada augusta piedzīvojumiem. Kāds pikets pie Kultūras ministrijas. Būtība – aicinājums cilvēcīgai attieksmei pret bēgļiem. Apmēram 20 aktīvistu. Ielas pretējā malā 5–6 radikāli oponenti. No vienas puses skan "naida runai nē, paranojai nē", no otras – "duraki, čekisti, murmuļi...". Autors apvaicājās atbalsta paudējai par tiem – pretējā pusē. Kā ieskaidrot, ka naidu kurināt nav labi? Atbilde vienkārša – vislabāk nedot viņiem iespēju izteikties.

Politika un populisms(17)

Nupat notikušajā ārpolitikas un aizsardzības problēmu forumā Rīgas konference 2017 Latvijas eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga, aktualizējot populisma ietekmi, norādīja, ka tas par grēkāzi izvēlējies liberālismu, piedēvējot tam visas pasaules vainas.

Saruna par simtgadi(4)

Latvijas jubilejas plānošana iezīmējas valsts budžeta ailēs Kultūras ministrijas (KM) personā, un būtu dīvaini, ja tā nebūtu. Pirmā kritikas krusa par lielu tērēšanu jau garām. Drošs paliek nedrošs, KM mājas lapā pie simtgades lietām nu redzamas atrunas, ka plānotie vairāk nekā 22 miljoni trim gadiem nemaz nav daudz, sanāk tikai trīs eiro no cilvēka gadā un tādā garā... Citiem vārdiem – paši redzat, cik maz.

Rīdzinieku draugs Arvils(7)

Aizvadītās nedēļas nogalē medijos daudz runāja ekonomikas ministrs, nu jau arī lēto īres dzīvokļu eksperts Arvils Ašeradens. Mazbudžeta dzīvokļi un palīdzība Rīgai – lūk, kas mūs glābs no bēdu ielejas, kur redz tikai aizejoša labklājības vilciena sarkano atvadu lampiņu.

Partiju šķilšanās laiks(2)

Vaimanātāju un činkstētāju izdomāts stereotips, ka neviens godīgs cilvēks politikas dubļos negrib iekšā līst. Neko negūs, vien apcūkos savu nātno, godīgo uzvalciņu. Tādas runas piedien kompleksainiem neveiksminiekiem vai... bail pat teikt – iespējamiem Kremļa aģentiem.

Atkritumu vasara un blefs(7)

Pirmais, kas nāk prātā, rudenim tuvojoties, ir apgalvojumi, ka meteoroloģiski īstas vasaras nav bijis. Tikai tāds vasaras atkritums. Tomēr cits sektors aizvadītajos mēnešos gandrīz vai aktuālāks par lietiem un krusu. Nepatikšanas atkritumu glabāšanā. Risku kopums šovasar pārsniedza kritisko masu un caur degšanu vai citos veidos nāca zināms sabiedrībai.

Brauciet lēnām pār tiltu(1)

Braucot pār tiltu, jāsamazina kustības ātrums. Daudzu prātīgu iemeslu dēļ. Tomēr! Kāds ir rēķinājis, cik valsts budžetam un katram braucējam personīgi gadā izmaksā šāda ātruma samazināšana?

Atcelsim sviestam nodokļus(6)

Ministru kabinetā šodien prognozējama bļaustīšanās par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) piecu procentu likmes ieviešanu Latvijai raksturīgiem augļiem, ogām un dārzeņiem no 2018. gada. Protokollēmums, kuru, visticamāk neakceptēs, jau n-to reizi parāda valdības darbošanās ģenerālo līniju – sistemātisks juceklis un centīga deķīša vilkšana ministriju skaitam atbilstošos virzienos. Izpildītājos šoreiz – politikas spēlēs rūdītais zemkopības ministrs Jānis Dūklavs.

Ierēdņi nedrīkst just(8)

Skaidrs, ka 27. jūnijā pieņemtie Ministru kabineta 384. noteikumi Par decentralizēto kanalizācijas sistēmu apsaimniekošanu un reģistrēšanu, vienkāršā valodā – ateju noteikumi, ir bezgala skaists objekts dažādu satīras gabalu rakstīšanai. Var aizfantazēties, sākot no Bībeles un beidzot ar Šveiku.

Kļūst arvien sliktāk. Tiešām?(5)

Sveiks, kā tev klājas? – tas nu ir jautājums, uz kuru jautātājs nemaz nevēlas dzirdēt atbildi. Visstulbākais ir sākt aizelšoties stāstīt, kā tev tiešām klājas.

Pieviltie mazuzņēmēji(5)

Komentāra autors izmantoja nosacīti brīvākas jūlija nogales dienas, braucot palūkot, kā ļaudis dzīvo Sēlijā. Nebija gadījies būt Neretā, Elkšņos, Sunākstē un citās vietās, tādēļ interesanti gan dabas jaukumu, gan kultūras pieminekļus, gan arī uzņēmējdarbību vērtēt.

Peļņas brīvlaišanas svētki(4)

Ministru kabinets šodien skata Kultūras ministrijas (KM) iesniegto rīkojuma projektu, ar kuru Valsts kapitālsabiedrībai Latvijas Nacionālā opera un balets (LNOB) atļaus visu gūto peļņu novirzīt tehniskās darbības pilnveidošanai. Precizēsim – atļauja attieksies uz laika posmu līdz 2020. gadam ieskaitot. Anotācijā minēts, ka valsts zaudējumi šajā gadījumā būs niecīgi – piecos gados nedaudz virs 100 tūkstošiem eiro jeb vidēji 20 000 eiro gadā. Godīgi sakot – pārsteidzoša pieticība un reizē labs aprēķins. Ja rakstītu – 50 eiro gadā, ministri saniknotos par ākstīšanos un iedotu kurvīti. Ja teiktu – 100 tūkstoši gadā (aptuvens LNOB peļņas skaitlis 2016. gadā), tad vēl jāzīlē valdības gatavība atteikties.

Spekulantu sapņu zeme(10)

Ministru kabineta sēdē cita vidū šodien skata arī patīkamo jautājumu par budžetā neparedzētu līdzekļu piešķiršanu no tā paša budžeta. Atstājam mierā šoreiz neparedzēto mūzikas instrumentu iegādi Aglonas bazilikai. Svēta lieta, un summa bagātās valsts mērogiem nieks vien – 25 807 eiro. Vairāk interesē divi citi prasījumi, kas, visticamāk, tiks akceptēti – kopumā 653 298 eiro par nepareizi un neprasmīgi veiktu zemes atsavināšanu lidostas Rīga vajadzībām. Seriāls turpinājies ilgus gadus, un pēc garas tiesāšanās nonākuši, kur bija jānonāk – maksā ragā.

Sargsuns ar sivēna manierēm(15)

Amerikas Savienoto Valstu loma un vieta pasaulē kariķēta dažādi – atkarībā no autora mērķiem un attieksmes. Šī komentāra kontekstā pasaules lielvaru varētu rādīt kā brangu un spēcīgu sivēnmāti ar ļoti, ļoti daudziem pupiem. Tur pieplakuši dažāda kalibra sivēni, sūc to labumu vienā sūkšanā. Dažs sen izaudzis, nāktos pašam par sevi gādāt. Taču kāpēc, ja prom nedzen. Atliek tikai pa brīdim ražīgo mammu uzlielīt kā labāko, stiprāko un liberālāko visā pasaulē. Nebūsim pieticīgi – visā Galaktikā.

Jaunām vīzām vecās kurpēs(2)

Latvijā šodien ierodas Ukrainas prezidents Petro Porošenko. Savukārt parīt Eiropas Parlaments galīgajā balsojumā lems par bezvīzu režīma ieviešanu ar Ukrainu, kas, visticamāk, tiks arī akceptēts un varētu stāties spēkā vasaras sākumā.

Jauna slota vai veci pekstiņi(4)

Otrdienas sēdē valdība rīkojās tieši tā, kā pēdējā laikā jau pierasts. Atlika. Šajā gadījumā atlika lēmuma pieņemšanu par valsts pirmpirkuma tiesību izmantošanu attiecībā uz Lielajiem kapiem. Kā zināms, kapu īpašumtiesību jautājums samilzis saistībā ar iespējamo tramvaja līnijas vilkšanu cauri, garām, pāri Lielo kapu teritorijai – vairs jau nevar izšķirt, kur tramvajs īsti plānots...

Novērtēsim to, kas mums ir(16)

Šo rindu autors blakus citiem Dienā aprakstījis neizdarības, ķēpāšanos, pārmērības utt. Daudz vairāk nekā uzvaras un ieguvumus. Sanāk, ka jaukas dzīvošanas te nav, kam piekrist var daļēji. Tikai par labām lietām avīzē rakstītu divos gadījumos – paradīzes gadījumā un diktatūras gadījumā. Pēdējā būtu pieļaujami daži rūpīgi saskaņoti kritiski materiāli. Pati iespēja bez īpaša riska kašķēties par nejēdzībām liecina, ka tik briesmīgi pie mums nav. Cita lieta – augļus tas dod daudz retāk, kā gribētos. Atkal pamats vaimanām. Par ko vispār lai balso, (rupjš tatāru epitets)?!?

Riskantā viedokļu dažādība(2)

Publiska viedokļu dažādība ir laba lieta. Viens no demokrātijas fundamentāliem sasniegumiem. Uz to mudināt mudina un aicināt aicina. Tomēr, ak vai, šī dažādība diemžēl nav beznosacījumu un bezgalīga kā viena sunīša mīlestība.

Kā senā dziesmā – nepaej laimei garām...(5)

Tālāk nosauktie skaitļi daudziem paslīdējuši garām. Tie nav līdz ārkārtas stāvoklim sabeigtie ceļi vai smieklīgās stundu likmes vairākām mediķu kategorijām. Draugi – vai tad zemajās likmēs un ceļu grambās ir laime? Protams, nav! Garām palaistajā ziņā – tur ir laime. Tas nekas, ka sākumā neizdosies. Viens esot laimējis miljonu, bet veseli trīs – pa 200 tūkstošiem katrs. Bez tam... esot zināma drošas laimēšanas formula, ko par nelielu godīgu samaksu...

Bez Aivara saskaņojuma?(24)

Jāsāk ar atrunu, ka bijušais finanšu ministrs, tagad Eiropas Investīciju bankas vadībā esošais Andris Vilks ir labs autora paziņa vēl no jaukajiem, senajiem ģeogrāfijas studiju gadiem. Līdz ar to saprotama atturēšanās no tieši saistītu tematu aprakstīšanas.

Ko sagaidīt no trīsgalvainā pretkorupcijas pūķa(7)

Virsrakstā pārspīlējumu nav. Kā zināms, trešdien tika pieteikta Jaunās konservatīvās partijas (JKP) pretenzija pašvaldību vēlēšanām Rīgā. Visas olas lika vienā – pretkorupcijas – groziņā. Mēra kandidāti bija uzreiz trīs – partijas nominālais līderis Jānis Bordāns un divi labi zināmi KNABisti – Juta Strīķe un Juris Jurašs. Savukārt pati korupcijas sērga bieži personificēta ar pūķi. Līdzīgu vislabāk ārstēt ar līdzīgu, kā to māca homeopātijas pamatpostulāti. Jutas Strīķes vārdiem – neesot neviena Rīgas pašvaldības departamenta, kur nevalda korupcijas pūķis. Savukārt Juraša kungs prognozēja – tas, ka šie cilvēki nesēž (var saprast – uz apsūdzēto sola vai cietumā), nav viņu nopelns, bet tikai laika jautājums, kad sāks plosīties pretkorupcijas trīsgalvainais pūķis.

Īsā kursa garā vēsture(9)

Ministru kabinets šodien skata Tieslietu ministrijas (TM) informatīvo ziņojumu Par iespējām Pirmslaulību apmācības programmu īstenot praksē. Vieglajā valodā – laulības īsais kurss precēties gribētājiem. Ideja ilgi ņurcīta, izraisījusi vētrainas diskusijas starp ģimenes būšanu tradicionālistiem un liberāļiem. Bieži ieskanējās "sam durak" (latviski – sirsnīgs paldies par viedokli) diskusijas formāts.

Iemidzinošā reitingu šūpuļdziesma(9)

Stāsta ievads no sporta analoģijas. Basketbola zvaigzne Kristaps Porziņģis spēlē pret kādiem Pelikāniem, Pīlēm vai Ērgļiem. Iet labi, iet ne tik labi, notinkšķ pārtraukums. Kristaps garāmejot trenerim Hornačekam – tad no nākamās ceturtdaļas es spēlēju... šamējo komandā. Treneris – ej vien, tad jau redzēs, kas sanāks.

Mēs ņemsim visu banku!(7)

Pagājušajā nedēļā par startu Rīgas pašvaldības vēlēšanās noziņoja Latvijas Reģionu apvienības (LRA) un Latvijas attīstības (LA) kopējais saraksts. Jaunveidojums izbrauca publicitātes arēnā, notūnēts līdz pēdējam. No skatītāju rindām gandrīz vienlaikus atskanēja – fuijjj! Pirmām kārtām par to, ka pieteikuma redzamākās sejas gluži vienkārši esot pārāk smukas. Ārkārtīgi racionāls arguments, tas gan. Protams, nākamo zobgalību virkni izraisīja jaundibinātā kolhoza logo – Rīgas atslēga ar ornamentētiem Mārtiņa Bondara iniciāļiem. It kā nebūtu diezgan, visam klāt vēl papildu kaitinājums, ka apvienība nenāk, lai "tiktu iekšā". Tā nāk, lai vadītu Rīgas domi. Runa ir par 50%, nevis 5% barjeru. Nulle daudz ko nosaka. Bondars vadīs, Pūce gādās naudu, Žagars būvēs labu, lētu koncertzāli, Jēkabsone-Žogota... pagaidām katrs ieraksta ko vēlas.

Saules, mēness un CETA apžilbinātie(11)

Vērtējot bezierunu atbalstītāju verdošo sajūsmu, Eiropas Savienības – Kanādas tirdzniecības līguma (CETA) atbilstošākais noformējums būtu uzlecoša saule. Varbūt arī eņģeļi, tomēr būsim iecietīgi un politkorekti ticības lietās.

Elki drīkst visu. Gandrīz visu(14)

Publiskajā telpā parādījušies pieņēmumi par godājamā partijas KPV.LV priekšnieka Artusa Kaimiņa ne visai godājamo attieksmi naudas lietās. Kādreiz domubiedrs, nu "krimināli tiesātais kaitnieks un pārbēdzējs" Ilmārs Poikāns vērsies Ģenerālprokuratūrā, aicinot vērtēt Kaimiņa darbības un viņa vadītās partijas KPV.LV iespējamo nelikumīgo finansēšanu. Vērtējamais aizdomas noliedz. Viņš nekad, nekur, neko... (Kā ir patiesībā, zina tikai divi – viens augšā, otrs apakšā.)

Jau gailītis nodziedāja...(2)

Gailis pilda svarīgu funkciju mītiskās pasaules menedžmentā. No pasakām zināms, ka zemes virsū uzlīdušiem mošķiem pēc "ki-ke-ri-gū" apžākliski jākrīt atpakaļ ellē un Dievzemīte atkal kļūst tīra.

MĪĻĀ! Tu nemaz neesi mainījusies!(5)

Kad cilvēki pēc ilgiem gadiem satiekas skolu salidojumos, bieži redzama standarta etīde – uzmanīgi noskaidro, kurš īsti ir nupat pienākušais kungs/dāma. Un tad atskan: "MĪĻĀ, TU NEMAZ NEESI MAINĪJUSIES!"

Lielā Piedošanas diena!(7)

Cik reižu nav sacīts, bet tas ne vienmēr klausīts, ka vislabākā zagšanas vai nemaksāšanas metode ir pa mazai drusciņai. Tā iegūst ilgāku laiku baudīšanai, labu kompresi sirdsapziņai, jo, lūk, kaimiņos viens nospēris stipri vairāk, un tās patīkamās trīsas, atkal verot apcirkņa durvis, – ah, cik vēl daudz...

Davai, fiksi sakārtojam lietas!(9)

Komentāra autors piekrīt, ka divi vārdi virsrakstā iesprukuši no citvalodu žargona tirgus un arī jēdzienam "sakārtosim lietas" sajūtama nelaba dvaka. Tas skaidrojams ar tālāk izklāstīto notikumu pēkšņumu un unikālo pretrunīgumu.