Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus

Politika

Salīdzinot vēlēšanu rezultātus diasporas vidū, iezīmējas vairākas interesantas tendences © DIENA(23)

Vēlētāji ārvalstīs 13. Saeimā nodrošinājuši mandātus četriem deputātiem. Tas ir divreiz vairāk nekā iepriekšējās vēlēšanās 2014. gadā. Kopumā vēlētāju aktivitāte šoreiz diasporas vidū bijusi procentuāli zemāka (kritums par diviem procentiem), taču pie urnām devās par 8830 balsstiesīgo vairāk. Tas daļēji skaidrojams ar lielāku iecirkņu skaitu, bet arī informatīvās kampaņas šoreiz bija plašākas, bet paši tautieši – organizētāki, jo daudzviet iecirkņi tika izveidoti pēc viņu iniciatīvas. Diena salīdzināja 12. un 13. Saeimas vēlēšanu rezultātus visos iecirkņos valstīs, kur ir būtiska latviešu diaspora – kopumā 82 iecirkņos 11 valstīs.

Cer par spīkeru tomēr vienoties © DIENA(32)

Ja līdz 13. Saeimas pirmajai sēdei 6. novembrī, kad Saeimas darba uzsākšanai ir nepieciešams ievēlēt tās prezidiju, nebūs panākta vienošanās par nākamo valdības koalīciju, parlamentā var iestāties haoss, Dienai prognozēja pieredzējušais politiķis Ainars Latkovskis (Jaunā Vienotība). Viens no Attīstībai/Par! līderiem Daniels Pavļuts piekrīt, ka "saprašanās ir jāpanāk tuvākajā laikā". Viņš apstiprināja arī to, ka vienlaikus partijas apspriež ideju par Saeimas prezidija paplašināšanu, lai tajā būtu pārstāvētas visas Saeimā ievēlētās partijas.

Lāčplēsis apstiprina - Daugavpilī koalīcija izjukusi(3)

Latgales partija izstājas no koalīcijas ar Daugavpils mēra Riharda Eigima pārstāvēto Mūsu partiju, tādējādi koalīcija pilsētas domē vairs nedarbojas, pirmdien sasauktajā preses konferencē paziņoja domes deputāts, Latgales partijas priekšsēdētājs Jānis Lāčplēsis (Latgales partija (LP)). Daugavpils domē ir pārstāvētas trīs partijas. Līdzšinējā koalīcijā strādāja divi Mūsu partijas (MP) un seši LP deputāti. Savukārt opozīcijā ir partija Saskaņa ar pieciem deputātiem.

Ārpus Saeimas, bet ar finansējumu © DIENA(8)

Pirms Saeimas vēlēšanām uz jautājumu, vai Latvijas Krievu savienība (LKS) cer pārsniegt divu procentu slieksni, partijas līdere Tatjana Ždanoka pārliecinoši atbildēja: "Mēs pārvarēsim piecus procentus." Tomēr tā nenotika. Sestdien notika partijas valdes sēde, kurā tika analizēta situācija, tomēr Ždanoka sarunā ar Dienu bija mazrunīga un atklāja, ka visi izteikušies par rezultātiem, savukārt nākotnes plānus apspriedīšot nākamajā sēdē 10. novembrī.

Pabriks: Rinkēvičam būtu jāpaliek ārlietu ministra amatā(60)

Pašreizējā ģeopolitiskajā situācijā nevar atļauties mētāties ar ārlietu ministra amatu, tāpēc Edgaram Rinkēvičam būtu jāturpina uzņemties šos pienākumus neatkarīgi no tā, cik partijas veidos nākamo koalīciju, pirmdienas rītā LNT raidījumā 900 sekundes pauda partiju apvienības Attīstībai/Par! premjera amata kandidāts Artis Pabriks.

Vērtēs trīs pretendentus © DIENA(52)

Valsts prezidents Raimonds Vējonis pēc sarunām ar Saeimā ievēlētajām partijām ir nosaucis trīs premjera kandidātus – Jāni Bordānu (JKP), Aldi Gobzemu (KPV LV) un Arti Pabriku (A/P) –, no kuriem vienu aicinās izveidot valdību.

Bordāns par nākamo premjeru: liberālis konservatīvas koalīcijas vadībā nebūtu loģiski(15)

Pēc teju katrām koalīcijas veidošanas pārrunām lietotais vārdu salikums “konstruktīvas sarunas” pēdējo divu nedēļu laikā ir kļuvis par joku. To saprot pat paši politiķi, jo vismaz pagaidām uzbūvēt reālu koalīcijas modeli tā arī nav izdevies. Valsts prezidents paziņojis, ka turpinās izvērtēt trīs kandidatūras uz premjera amatu. Tikmēr viens no kandidātiem, Jaunās konservatīvās partijas (JKP) līderis Jānis Bordāns atradis ideoloģisku argumentu sev par labu: liberāls premjers nevarēšot vadīt lielākoties konservatīvu spēku koalīciju. Tomēr būtiskāku lomu sarunās tomēr spēlēs JKP kategoriskā nostāja pret sadarbību ar Zaļo un Zemnieku savienību, vērtē Latvijas Televīzijas raidījums “de facto”.

Politologs: Pabriks varētu būt kompromisa figūra(46)

Starp Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa piektdien nosauktajiem premjera amata kandidātiem Artis Pabriks (Attīstībai/Par!) varētu būt kompromisa figūra, sarunā ar aģentūru LETA pieļāva Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes dekāns Juris Rozenvalds.

Pabriks cer, ka partijas prezidentam piedāvās ko konkrētāku(16)

Partijām varētu notikt arī otrā sarunu kārta ar Valsts prezidentu Raimondu Vējoni, pēc tikšanās ar prezidentu teica apvienības Attīstībai/Par! politiķis Artis Pabriks, vienlaikus paužot cerību, ka līdz tam laikam politiskie spēki varēs vienoties un nākt ar konkrētāku piedāvājumu.