Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Politika

Partiju piedāvājums izglītībā: Ideju trūkums un utopija © DIENA(18)

Uz 13. Saeimu startējošo partiju īsajās programmās izglītības jautājumiem atvēlēta samērā plaša vieta, taču nozarē strādājošie norāda uz svaigu ideju trūkumu. Tāpat daudzi priekšlikumi ir utopiski un bieži sastopamas tukšas frāzes vai jau vecas idejas un iesāktie procesi ietērpti citos vārdos.

Nākas startēt ar krietni paretinātu sarakstu © DIENA(2)

Paši pēdējie uz Centrālo vēlēšanu komisiju (CVK) ar sarakstiem devās apvienības Par alternatīvu pārstāvji, ierodoties 15 minūtes pirms CVK darba laika beigām, un šāda nogaidīšana viņiem izrādījās liktenīga – neparakstītu anketu dēļ no sākumā plānotajiem 75 kandidātiem tika atstāti tikai 37, tātad mazāk par pusi. Pie vēlās iesniegšanas vainīgas esot bijušas ilgās pārrunas ar potenciālajiem partneriem par kopīgu startu.

Ar vāju izpratni par aizsardzību © DIENA(51)

Startējot 13. Saeimas vēlēšanās, lielākajai daļai partiju attiecībā uz aizsardzības un drošības politiku izskan tikai aprobežotas un vispārējas frāzes. Dažas šai jomai pat nav atradušas vietu ne saīsinātajā, ne paplašinātajā programmā. Savukārt koalīciju veidojošie politiskie spēki pieturas pie pašreizējiem plāniem.

Atbalsta priekšlikumu aizdevumus līdz 30 dienām ar atmaksu vienā maksājumā limitēt līdz 50% no minimālās algas

Patērētāju kreditēšanas līguma, kas noslēgts uz laiku līdz 30 dienām un paredz atmaksāt kredītu vienā maksājumā, aizdevuma summa nedrīkstēs pārsniegt 50% no valstī noteiktās minimālās mēnešadarba algas apmēra, šādu Finanšu ministrijas priekšlikumu grozījumiem Patērētāju tiesību aizsardzības likumā otrdien atbalstīja Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija.

LSDSP un KDS startē uz katru Saeimu, bet panākumi ilgstoši izpaliek © DIENA(11)

Ja partija nepiedalās Saeimas vēlēšanās, tās pēc būtības nav. Tā uzskata LSDSP priekšsēdētājs Jānis Dinevičs, kura vadītā LSDSP dažādās politiskajās kombinācijās ir startējusi visās Saeimas vēlēšanās. Taču jau daudzus gadus tas noticis bez panākumiem. Uz 13. Saeimu LSDSP vienojusies iet kopā ar Kristīgi demokrātisko savienību un partiju Gods kalpot mūsu Latvijai, par apvienības premjera kandidātu izraugoties biedrības Mūsu zeme – Latvija vadītāju Valdi Šakaru.

Vēlēšanu kampaņā jauns posms © DIENA(8)

Saeimas vēlēšanu gadā ir divi pagrieziena punkti – pirmais ir pavasarī un vasaras sākumā, kad partijas paziņo par gatavību startēt uz Saeimu un atklāj sarakstu līderus. Taču tā pa īstam kampaņa sākas augusta vidū, kad kandidātu saraksti ir reģistrēti un to pārstāvji izlozējuši numurus. Kopš pagājušās piektdienas, kad notika Centrālās vēlēšanu komisijas rīkotā sarakstu izloze, partijas un apvienības sāka jaunu dzīvi.

Ar nacionālistu karogu pretī vēlēšanām © DIENA(16)

Reitingu galvgalī partiju apvienību Latviešu nacionālisti neatrast, taču tā, apņēmības pilna, sastādījusi sarakstu ar 70 deputātu kandidātiem, un tai ir arī savi potenciālie ministri. Apvienību izveidojusi Latvijas Atdzimšanas partija un partija Tēvzemes mantojums, taču sarakstā ir pazīstami cilvēki, kas savulaik startējuši arī no citiem politiskajiem spēkiem.

Pieradina pie citas Saskaņas © DIENA(45)

Saskaņa šajās vēlēšanās izvēlējusies jaunu stratēģiju, cenšoties pieradināt pie citas Saskaņas ne tikai latviešu vēlētājus, bet arī savus atbalstītājus. Tikai pēc Saeimas vēlēšanām varēs redzēt, kā lēmumu par kandidātu sarakstu līderiem izvēlēties latviešu politiķus ar valsts pārvaldes darba pieredzi būs pieņēmuši Saskaņas līdzšinējie vēlētāji. Tāpat vēlēšanas parādīs, vai šādi Saskaņa būs kļuvusi tīkamāka latviešu balsotājiem. "Lai palielinātu ietekmi, mēs gribam parādīt, ka esam gatavi pārmaiņām un piesaistīt profesionāļus, kas sevi jau pierādījuši valsts pārvaldē," Dienai sacīja viens no partijas veterāniem Andrejs Klementjevs.

Partija KPV LV sevi piesaka kā ļoti asu pretmetu esošajai varai un uzrunā arī diasporu © DIENA(65)

Šķiet, interneta vidē nav otras partijas, kas būtu sacēlusi tādu viedokļu vētru kā Artusa Kaimiņa nodibinātā politiskā partija KPV LV. Vairāki tās pārstāvji, ieskaitot advokātu Aldi Gobzemu, kurš ir arī partijas premjera kandidāts, un nesen par došanos politikā paziņojušo mūziķi un raidījumu vadītāju Andri Kiviču, ar saviem ierakstiem ik pa brīdim izraisa vētrainu rezonansi.

Nacionāļi ārpus komforta zonas © DIENA(30)

Nacionālā apvienība Visu Latvijai!–TB/LNNK (NA) līdz šim vēlēšanu kampaņās lika uzsvaru uz savu nacionāli konservatīvo ideoloģiju un ar to saistītām aktivitātēm. Ar to iepriekš pietika, lai saglabātu stabilu vēlētāju bāzi. Apvienības pieteikums 13. Saeimas vēlēšanās liecina, ka tā vēlas paplašināt elektorātu un iziet ārpus savas komforta zonas. NA kandidātu sarakstā ir vismaz 24 pašvaldību deputāti, kas ir tikpat, ja ne pat vairāk nekā Zaļo un Zemnieku savienībai un Latvijas Reģionu apvienībai.