Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Dabas Diena

Latvijas Meža dienas pulcē vairāk nekā 12 000 meža draugu(4)

Latvijas valsts mežu dabas parka Tērvetē jaunākajā daļā Kurbada zeme aizvadīts līdz šim Baltijā lielākais meža nozares pasākums – Latvijas Meža dienas. Divu dienu svētkus apmeklēja vairāk nekā 12 000 bērnu, jauniešu un pieaugušo no visas Latvijas.

Dari pats: Lāčpurnu mērce © DIENA

Ja pavasara sēņotāja ķocī uzrodas lāčpurni, Annas Hotel šefpavārs Dzintars Kristovskis iesaka mājas virtuvē to pagatavošanu nesarežģīt: lāčpurni, cepti sviestā ar dārza lokiem un ķiplociņu, pievienojot saldo krējumu, būs vienkārša, bet izcila franču klasiskajā manierē pagatavota sēņu mērce.

Šogad 271 reizi ziņots par lūšu pēdām Latvijas mežos(1)

Valsts meža dienests (VMD) šogad kopumā saņēmis 256 ziņojumus par vilku pēdām un 271 ziņojumu par lūšu pēdām, kas nepieciešami plašākam datu apkopojumam par lielo plēsēju populācijas novērtēšanu, aģentūrai LETA pastāstīja VMD Medību daļas vecākais referents Ilgvars Zihmanis. Viņš piebilda, ka par vilkiem vairāk ziņojuši mednieki no Kurzemes, Sēlijas un Dienvidlatgales, bet par lūšiem - visvairāk ziņojumu ir saņemts no Vidzemes un Ziemeļaustrumiem.

Studijas zaļā vidē © DIENA

Vidzemes Augstskola (ViA) ir pirmā augstākās izglītības iestāde Baltijā, kas pirms pieciem gadiem ieguva Zaļo karogu un ekoaugstskolas titulu, ko gadu no gada saglabā, augstskolā un Valmierā organizējot dažādas ar vidi saistītas aktivitātes. Viens no tiem, kas aizsāka zaļo virzienu augstskolā, bija ViA Tūrisma un atpūtas studiju virziena vadītājs Ilgvars Ābols.

Tērējam vairāk, nekā nepieciešams pamatvajadzību apmierināšanai © DIENA(5)

Mūsdienās daudzi saprot, cik būtiski ir ievērot zaļu un ilgtspējīgu dzīvesveidu, lai celtu savas dzīves kvalitāti. Taču nepietiek ar to vien, ka pērkam ekoproduktus un pārtiku. Ekoloģisks dzīvesveids ietver daudzus principus, kas jāievēro. Tai skaitā centienus atstāt pēc iespējas mazāku ekoloģisko pēdu, kura ir katram no mums, taču tās lielums var būt ļoti atšķirīgs.

Dari pats: Gārsas pesto © DIENA

Gārsa ir nezāle, ar ko cīnāmies savās dobēs, bet tā ir arī viena no uzturvielām bagātām pavasara vēstnesēm dabā, ar ko noteikti vērts pamieloties, iekļaujot kādas aukstās zupas, zaļā kokteiļa vai salātu sastāvā. Var arī pagatavot garšīgu pesto.

Meža stādīšana pavasarī © DIENA

Mežam ir nozīmīga loma negatīvo klimata pārmaiņu aizkavēšanā, piesaistot siltumnīcefekta gāzu izmešus un izdalot skābekli. Aprīlī Eiropas Parlaments pieņēma likumu, kas Eiropas Savienības valstīm līdz 2030. gadam prasa pilnībā atjaunot izcirstos mežus, lai uzlabotu izmešu absorbēšanu. Latvijas Meža likums to paredz jau patlaban, un tieši šomēnes norit aktīvākā mežu atjaunošana un stādīšana, norāda a/s Latvijas valsts meži vecākais meža eksperts Kaspars Riže.

Dari pats: No jūras izskalots koks © DIENA

Siltais laiks klāt, un pastaigas pie dabas ir teju obligātas! Ja dodaties uz jūru, varat tās malā atrast daudz interesantu materiālu, kurus īpaši patīk savākt bērniem, – akmentiņus ar caurumiņu vidū, kas izskatās kā juveliera izurbts, mēdz dēvēt pat laimes akmeņiem, jūras noslīpēti krāsaini stikliņi izskatās pēc želejkonfektēm, un tos var izmantot rokdarbos, spalvas patīk salasīt ikvienam bērnam.

Jāšķiro, lai pārstrādātu © DIENA

Latvijā gadā radām ap 745,7 tūkstošiem tonnu sadzīves atkritumu, no kuriem šķirojam tikai piekto daļu. Lai gan pārstrādei būtu iespējams nodot teju 90% patlaban nešķiroto sadzīves atkritumu, kas ne vien mazinātu mājsaimniecības izdevumus, bet arī saudzētu vidi.

Bišu populācija sarūk © DIENA

Kukaiņu apkarošanā plaši lietoto pesticīdu neonikotinoīdu – imidaklopira, klotianīda un tiametoksāma – izmantošana nesniedz solīto ražas pieaugumu lauksaimniecībai, toties nodara akūtu un hronisku kaitējumu bezmugurkaulniekiem, saldūdens abiniekiem, putniem, medus bitēm, tauriņiem un citām apputeksnētāju sugām, uzkrājas augsnē un ūdeņos.

Mežu īpašniekus aicina pieteikties Natura 2000 kompensācijām

Lai uzrunātu tos vairāk nekā 3000 mežu īpašniekus, kuri nav pieteikušies ikgadējai Natura 2000 kompensācijai par mežsaimnieciskās darbības aprobežojumiem īpaši aizsargājamās dabas teritorijās un mikroliegumos, LLKC Meža konsultāciju pakalpojumu centrs (MKPC) no 11. aprīļa, kad sākas pieteikšanās maksājumam, līdz 22. maijam, kad tā noslēgsies, mērķtiecīgi sazināsies ar šiem saimniekiem, portālu Diena.lv informēja LLKC pārstāve Ilze Rūtenberga-Bērziņa.

Pavasara vēstneši klāt. Saruna ar Latvijas Putnu fonda vadītāju Kasparu Funtu © DIENA

Kaut arī dienas vēl vēsas, gaisā jaušama pavasara klātbūtne. Par to liecina ne tikai gaišās un garās dienas, bet arī saklausāmas pazīmes – pat pilsētā vairāk dzirdamas putnu balsu. Skaļi dzied zīlītes, zaļžubītes, Latvijā atgriezušies arī mājas strazdi, lauku cīruļi, laukos ganās dzērves un brēkā ķīvītes, arvien biežāk pārlido caurceļojošo zosu bari un vēl citi putni. Jāiet ārā klausīties un vērot, aicina putnu vērotājs un Latvijas Putnu fonda vadītājs Kaspars Funts.

Jāmodina politiķiem zaļā sirdsapziņa © DIENA(22)

Mudinot Latvijas politiskās partijas iekļaut vides un ilgtspējas jautājumus gan savās programmās, gan arī turpmāk politiskajā darba kārtībā, šogad Latvijas Dabas fonds pirmsvēlēšanu laikā izziņojis kampaņu Zaļais barometrs. To, vai šī iniciatīva palīdzēs atmodināt politisko spēku zaļo sirdsapziņu ilgtermiņā, rādīs laiks. Taču viennozīmīgi skaidrs: ikviens ir atbildīgs, lai vides un ilgtspējas jautājumi nepazustu no politiķu redzesloka.

Jūras suns ronis © DIENA

Ziemām kļūstot siltākām, roņus Latvijas piekrastē, visticamāk, varēsim vērot arvien biežāk. Plašu ažiotāžu izraisījusī vairāk nekā 30 pelēko roņu mazuļu uzrašanās Latvijas piekrastē līdz šim bijusi retums.

Dari pats: Olu krāsošana © DIENA

Ir dažādas olu krāsošanas metodes, bet vislabākās jau, protams, ir dabiskās. Brūnas, pelēkas, zilganas un dzeltenīgas olas varam iegūt itin vienkārši, bet kā tikt pie zaļām?

Vairāk Dabas Diena