Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +22 °C
Skaidrs
Ceturtdiena, 29. jūlijs
Vidmants, Edmunds, Edžus

Dabas Diena

Dosim lietām jaunu dzīvi © DIENA

Pārveidošana un pielietošana vēlreiz ir spēcīgi bezatkritumu filosofijas balsti. Šie principi paver iespēju ne tikai samazināt radīto atkritumu apjomu, bet arī ļaut vaļu radošumam un spējai saskatīt jaunus apveidus pierastās lietās.

Uzmanīgi ar uguni dabā! © DIENA

Visā Latvijā kopš aprīļa beigām ir noteikts meža ugunsnedrošais laikposms, paredzot virkni drošības nosacījumu, kas šajā laikā ir jāievēro gan meža īpašniekiem, gan ikvienam meža apmeklētājam. Iestājoties karstam laikam, jāuzvedas it īpaši uzmanīgi un atbildīgi, jo pieaug meža ugunsgrēku izcelšanās risks.

Prieks par daudzveidību. Pieci jautājumi dabas vērotājai Valdai Ērmanei © DIENA

Kopš 2015. gada Valda Ērmane dabas novērojumu portālā Dabasdati.lv ir ievietojusi vairāk nekā 30 500 fotogrāfiju un ziņojusi par 3303 dažādam augu un kukaiņu sugām. Nevienam vēl nav izdevies šo rekordu pārspēt. Lielākoties viņas fotogrāfijas uzņemtas Rundāles novada apkārtnē, jo pati Valda savu ikdienu pavada Lietuvas pierobežā, Svitenes pagastā.

Mūsdienu kaite ekotrauksme © DIENA

Man gribētos uzskatīt, ka varu sevi dēvēt par "zaļi domājošu", ka esmu atbildīga un apdomīga savās izvēlēs, kas skar vidi, klimatu, ilgtspēju. Taču, godīgu sakot, mani centieni ir tālu no ideāla.

Dari pats: Paštaisīts "plastilīns" © DIENA

Kādēļ tērēt naudu veikalos nopērkamam plastilīnam, kura sastāvā turklāt ir sazin kādas ķīmiskas vielas? Veidošanas masu bērnu rotaļām iespējams pavisam vienkārši pagatavot pašiem, izmantojot pārtikas produktus, kuri, visticamāk, ir atrodami katrā mājā.

Rīvas loku taka © DIENA(2)

Rīvas upe ir iecienīta laivotājiem – tajā var sastapties ar negaidītiem izaicinājumiem, un vasarā dažviet tajā ūdens līmenis mēdz ievērojami nokristies, bet lielākā vērtība ir ainava, jo upes krastos mežs ir kā no fantāziju pasaules izkāpis: skaists, savrups, un kādas tik putnu balsis tur nav dzirdamas! Tāpēc pārgājienu cienītājiem būs interesanti iziet arī taku gar upi – arī tā piedāvā piedzīvojuma sajūtu, jo ir mazliet mežonīga, vietējo dabas aktivitāšu entuziastu veidota.

Egļu audzes ir jāuzmana! © DIENA

Egļu astoņzobu mizgrauzis (Ips typographus) ir Latvijā postošākais egļu audžu kaitnieks, kurš var invadēt ne tikai novājinātas egles un nemizotus kokmateriālus, bet labvēlīgos apstākļos var nopostīt arī pilnīgi veselus kokus. Lai arī šogad vēsais aprīlis mizgraužu vaboļu izlidošanu ir kavējis, modrību zaudēt nedrīkst un arī vasarā mežu īpašniekiem ir regulāri jāapseko savas egļu audzes un jānovēro, vai neparādās mizgraužu bojājumi.

Ainava bez plastmasas pudeles © DIENA

Kad mēs dodamies dabā, vienalga, vai tas būtu skrējiens pa takām, laivu brauciens vai pārgājiens, mēs baudām jau gatavu «produktu» – paņemam visu to labo, ko daba un izvēlētā aktivitāte mums var sniegt, atļaujam sev atrast piedzīvojumus, attīrīt emocijas no ikdienas stresiem, saelpoties smaržas, saklausīties dzīvas skaņas – putni čivina un klaigā, vardes kurkst, ūdens urdz, vējš čīkstina vecu koku, kukaiņi sīc… Tik forši!

Lai mazāk atkritumu © DIENA

Zaļais dzīvesveids, rūpes par apkārtējo dabu un ilgtspējīga domāšana visā pasaulē kļuvusi par tendenci, kas arvien vairāk liek aizdomāties arī par savu artavu tīras un sakoptas apkārtējās vides uzturēšanā. Tomēr atkritumu kalni joprojām kļūst arvien lielāki. Pēdējo desmit gadu laikā atkritumu apjoms, ko rada viens Latvijas iedzīvotājs, ir pieaudzis vairāk nekā par 100 kg – šobrīd tie ir 439 kg uz cilvēku gadā. Ko darīt, lai atkritumu apjoms nevis augtu, bet gan mazinātos? Latvijas zaļais punkts aicina pārskatīt savus dzīves principus un piecos vienkāršos soļos mazināt ikdienā radīto atkritumu apjomu.

Līderis stādu audzēšanā Baltijā © DIENA

A/s Latvijas valsts meži (LVM) struktūrvienība Sēklas un stādi ir lielākais meža stādu audzētājs Latvijā, kura pārvaldībā ir vienas no Eiropā modernākajām kokaudzētavām. Šogad tam aprit 20 gadu. Par to, kā šo gadu laikā klājies, stāsta kokaudzētavas direktors Guntis Grandāns.

Pārgājiens kā dzīvesveids © DIENA

Dodoties pārgājienā, mums ir iespēja labāk iepazīst ne tikai Latvijas dabu, bet arī pašiem sevi. Ceļošana kājām ir lielisks veids, kā uzlabot savu fizisko veselību un emocionālo labsajūtu, ir pārliecināts pieredzējis dabā gājējs, sabiedriskās organizācijas Streelnieks.lv dibinātājs Mārtiņš Muižnieks.

Atbildīgo skaits aug © DIENA

Pēdējo deviņu gadu laikā gandrīz divkāršojies to iedzīvotāju skaits, kuri šķiro atkritumus, liecina Latvijas Zaļā punkta un pētījumu centra SKDS veiktā aptauja. Augusi arī izpratne par atkritumu šķirošanas nepieciešamību un sabiedrības atbalsts dažādu atkritumu veidu savākšanas sistēmām. Vienlaikus 62% iedzīvotāju norāda, ka Latvijā daudzviet šķirošanas infrastruktūra vēl nav pietiekami pieejama, tāpēc līdz ar pieaugošo izpratni par atkritumu šķirošanas nepieciešamību šķirošanas sistēmas attīstībai būtu jākļūst vēl straujākai. Lai aktualizētu efektīvāku atkritumu apjoma samazināšanu, Latvijas Zaļais punkts ir sācis kampaņu Šķiratlona pieccīņa, mudinot ikvienu savā ikdienā ieviest 5P principu, tādējādi parūpējoties par jebkuras lietas ilgāku dzīvi.

Dari pats: Nātru lapu pesto © DIENA

Pirmās pavasara nātrītes ir ārkārtīgi vērtīgs vitamīnu avots, un vērts tās iekļaut ēdienkartē, izmēģinot dažādas receptes. Nātres var ne tikai pievienot svaigajiem kokteiļiem un gatavot zupu – no tām izdodas arī ļoti garšīgs pesto.

Meža izziņas mugursoma © DIENA

Digitālo Meža dienu ietvaros tapis jauns metodiskais mācību materiāls Meža izziņas mugursoma, kas domāts dabaszinātņu pedagogiem, lai veicinātu skolu mācīšanos meža vidē un palīdzētu organizēt dabā izglītojošus pārgājienus skolēniem. Šo mācību līdzekli izveidojuši a/s Latvijas valsts meži profesionāļi sadarbībā ar Latvijas Universitātes Starpnozaru inovācijas centra ekspertiem.

Slokas ezera taka – īpaši skaista © DIENA

Pavasarī īpaši skaista ir Slokas ezera taka, jo daudzviet ūdens līmenis ir tik augsts kā nekad pārējā gada laikā, līdz ar to ainavai piemīt specifiska burvība. Applūstošā daļa ir mitrais melnalkšņu dumbrājs takas sākuma daļā, bet pirms tam ejot paveras lielisks skats uz ūdensputniem bagātu ezeru un kokiem, kas spoguļojas purvāja ūdeņos, bet daļa takas ved pa mežu.

Uz mežu pēc sulas © DIENA

Pavasaris bieži vien nāk lēni, bet, kad ir klāt, steidzas tik strauji, ka jāspēj baudīt tā mainīgo dabu, lai nenokavētu skaistumu, kad viss plūst, plaukst un veidojas. Arī bērzu sulu tecināšana jāpagūst īstajā brīdī, kamēr lapas vēl nav saplaukušas! Pat tie, kam nav sava lauku īpašuma, var tikt pie veselīgās pavasara veltes – katram iedzīvotājam valsts mežos ir atļauts bez maksas iegūt sulas tikai pašpatēriņa vajadzībām, veicot vienu urbumu.

Dodies ieelpot pavasari! © DIENA

Latvijā ir daudz skaistu vietu, kurp doties pārgājienā ar ģimeni vai vienkārši lai saelpotos svaigu gaisu. Pastaiga dabā var būt lielisks palīgs cīņā pret ikdienas stresu un pārslodzi, teic biologs, Vidzemes Augstskolas lektors, Latvijas Lauku tūrisma asociācijas Lauku ceļotājs tūrisma un vides eksperts Juris Smaļinskis.

Stāvkrasta mainīgā daba © DIENA

Par 2021. gada ģeovietu atzīti Staldzenes stāvkrasti – ainava ar iespaidīgu krauju, kurā ieslēpusies bagātīga ģeoloģiskā "kārtainā kūka" jeb senie Baltijas jūras nogulumi, kas stāsta Latvijas vēsturi jūras krastā slāni pa slānim. Vienlaikus tā ir arī iecienīta pastaigu vieta Ventspils apkaimē, seno zvejnieku ciema pakājē, slavena arī ar pirms divdesmit gadiem atrasto Latvijā lielāko bronzas laikmeta senlietu depozītu vienā no augstākajiem Latvijas stāvkrastiem.

Vairāk Dabas Diena