Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Dabas Diena

Dari pats: Lellītes no koka © DIENA

Tā vietā, lai pirktu dārgas rotaļlietas, mēģiniet ierosināt radošas nodarbes, pašiem izgatavojot spēļu priekšmetus no mājās esošiem vai dabā atrodamiem materiāliem.

Ēst garšīgi un vienkārši © DIENA

Par ēdiena gatavošanas tradīcijām ģimenē Dabas Diena sarunājas ar Lauru Grēviņu, dzīvesstila bloga Viensplusviens.lv autori un divu aktīvu puišu Everta un Edvīna mammu.

Interesantos pārgājienos var doties jebkurā gadalaikā © DIENA

Vislabāk ir atklāt Latvijas krāšņumu, dodoties pārgājienā. Vienam pašam, grupā vai kopā ar ģimeni, kā nu kuram patīk. Divu dienu piedzīvojums ar nakšņošanu, pastaiga pa kādu no dabas takām, purviem vai jūras liedagu. Neatkarīgi no gadalaika un laikapstākļiem galvenais ir izvēlēties sev piemērotu maršrutu.

Ņemu tik, cik apēdīšu. Saruna ar Zeroveikala vadītāju Nadīnu Deģi © DIENA(3)

Iepērcies ar prieku, nepaņem neko lieku. Tā nesen izveidotajā pirmajā beziepakojuma veikalā Zeroveikals, kas specializējas bioproduktu tirdzniecībā, aicina tā izlolotāja Nadīna Deģe. Trīsdesmit astoņi kvadrātmetri izvēles, ko neaizēno iepakojums, bet asprātīgi saukļi mudina modināt sirdsapziņu par savu izvēli. Te izvēle ir droša – viss klāsts ir bioloģisks.

Okeāni uzsiluši vēl straujāk par iepriekš aplēsto © DIENA(4)

Pēdējās dekādes laikā pasaules okeāni absorbējuši daudz vairāk siltuma, nekā zinātnieki apzinājās, kas liecina, ka Zemes atmosfēra turpmākajos gados sakarsīs ātrāk par iepriekš prognozēto, vēstīts trešdien akadēmiskajā izdevumā Nature publiskotā pētījumā.

Dari pats: Bērzs kā interjera akcents © DIENA

Daba var ienākt mājās ar sīku aksesuāru, ēdamu un ar acīm baudāmu, kā arī visnotaļ funkcionālu un fundamentālu priekšmetu veidā, kļūstot par ilgmūžīgu mājokļa sastāvdaļu.

Stiklu mežs pēc ugunsgrēka © DIENA(2)

Talsu novada Valdgales pagastā valsts nozīmes dabas lieguma Stiklu purvi tuvumā esošajā meža teritorijā, ko apsaimnieko a/s Latvijas valsts meži, rudenīgi košo krāsu vietā melnē pamestības sajūta, taču, vērīgi ieskatoties, redzams, ka daba nav pilnībā padevusies ugunsnelaimei, kas mežā plosījās šīs vasaras vidū, – starp apdegušajiem stumbriem un saknēm no augsnes spraucas ārā zāle, ogulāju mētras un cita mežam raksturīgā veģetācija, netrūkst arī sēņu.

Jāmācās pielāgoties. Saruna ar klimata pētnieci Zanitu Avotnieci © DIENA

Par klimata pārmaiņu klātesamību liecina ne tikai vidējās gaisa temperatūras paaugstināšanās, bet arī šo pārmaiņu ietekme uz klimata raksturu. Karstuma viļņi, spēcīgi nokrišņi, plūdi un citas klimata sajūtamās izpausmes skar gan cilvēci, gan ekosistēmas kopumā. Latvijas Universitātes vides zinātņu doktore Zanita Avotniece savā promocijas darbā Ekstremālu klimatisko parādību un bīstamu hidrometeoroloģisko parādību raksturs un ilggadīgo izmaiņu tendences Latvijā uzsver, ka šīm izmaiņām var būt krietni lielāka negatīvā ietekme uz sabiedrību un ekosistēmām nekā klimata pārmaiņām kopumā. Jāsaprot, kā pielāgoties.

Dari pats: Žāvētas dzērvenes © DIENA(1)

Dzērveņu sezona ir klāt! Ne katram skābās ogas ir tīkamas to dabiskajā svaigajā veidā, bet sukādes un kaltētas gan garšo gandrīz visiem. Žāvējot zemā temperatūrā (līdz 45 grādiem), sukādes saglabā lielu daļu svaigās ogās, augļos un dārzeņos esošās bioloģiski aktīvās vielas, fenolus un vitamīnus.

Špikot no dabas. Saruna ar Zaļās klases vadītāju Lauru Slišāni © DIENA

"Spējas pazīt dabu ir handikaps turpmākajā dzīvē," ir pārliecināta SIA Rīgas meži vides izglītības projekta Zaļā klase vadītāja Laura Slišāne. Paplašināt bērnu redzesloku, kaut nedaudz sagatavot dzīvei un darbam, iedvesmot ar savu piemēru – tā ir Lauras un viņas kolēģu ikdiena, organizējot mācību ekskursijas Ogres pusē.

Dari pats: Pašgatavots dezodrants © DIENA(2)

Svīšana un tās sekas – nepatīkamais aromāts – ir daudzu bieds, un īsta veiksme ir atrast labu dezodorantu, kurš novērstu problēmas un vienlaikus būtu gan videi, gan lietotāja degunam draudzīgs. Ja nevar atrast, var mēģināt pagatavot paša spēkiem.

Vairāk Dabas Diena