Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Dabas Diena

Dari pats: No jūras izskalots koks © DIENA

Siltais laiks klāt, un pastaigas pie dabas ir teju obligātas! Ja dodaties uz jūru, varat tās malā atrast daudz interesantu materiālu, kurus īpaši patīk savākt bērniem, – akmentiņus ar caurumiņu vidū, kas izskatās kā juveliera izurbts, mēdz dēvēt pat laimes akmeņiem, jūras noslīpēti krāsaini stikliņi izskatās pēc želejkonfektēm, un tos var izmantot rokdarbos, spalvas patīk salasīt ikvienam bērnam.

Jāšķiro, lai pārstrādātu © DIENA

Latvijā gadā radām ap 745,7 tūkstošiem tonnu sadzīves atkritumu, no kuriem šķirojam tikai piekto daļu. Lai gan pārstrādei būtu iespējams nodot teju 90% patlaban nešķiroto sadzīves atkritumu, kas ne vien mazinātu mājsaimniecības izdevumus, bet arī saudzētu vidi.

Bišu populācija sarūk © DIENA

Kukaiņu apkarošanā plaši lietoto pesticīdu neonikotinoīdu – imidaklopira, klotianīda un tiametoksāma – izmantošana nesniedz solīto ražas pieaugumu lauksaimniecībai, toties nodara akūtu un hronisku kaitējumu bezmugurkaulniekiem, saldūdens abiniekiem, putniem, medus bitēm, tauriņiem un citām apputeksnētāju sugām, uzkrājas augsnē un ūdeņos.

Mežu īpašniekus aicina pieteikties Natura 2000 kompensācijām

Lai uzrunātu tos vairāk nekā 3000 mežu īpašniekus, kuri nav pieteikušies ikgadējai Natura 2000 kompensācijai par mežsaimnieciskās darbības aprobežojumiem īpaši aizsargājamās dabas teritorijās un mikroliegumos, LLKC Meža konsultāciju pakalpojumu centrs (MKPC) no 11. aprīļa, kad sākas pieteikšanās maksājumam, līdz 22. maijam, kad tā noslēgsies, mērķtiecīgi sazināsies ar šiem saimniekiem, portālu Diena.lv informēja LLKC pārstāve Ilze Rūtenberga-Bērziņa.

Pavasara vēstneši klāt. Saruna ar Latvijas Putnu fonda vadītāju Kasparu Funtu © DIENA

Kaut arī dienas vēl vēsas, gaisā jaušama pavasara klātbūtne. Par to liecina ne tikai gaišās un garās dienas, bet arī saklausāmas pazīmes – pat pilsētā vairāk dzirdamas putnu balsu. Skaļi dzied zīlītes, zaļžubītes, Latvijā atgriezušies arī mājas strazdi, lauku cīruļi, laukos ganās dzērves un brēkā ķīvītes, arvien biežāk pārlido caurceļojošo zosu bari un vēl citi putni. Jāiet ārā klausīties un vērot, aicina putnu vērotājs un Latvijas Putnu fonda vadītājs Kaspars Funts.

Jāmodina politiķiem zaļā sirdsapziņa © DIENA(22)

Mudinot Latvijas politiskās partijas iekļaut vides un ilgtspējas jautājumus gan savās programmās, gan arī turpmāk politiskajā darba kārtībā, šogad Latvijas Dabas fonds pirmsvēlēšanu laikā izziņojis kampaņu Zaļais barometrs. To, vai šī iniciatīva palīdzēs atmodināt politisko spēku zaļo sirdsapziņu ilgtermiņā, rādīs laiks. Taču viennozīmīgi skaidrs: ikviens ir atbildīgs, lai vides un ilgtspējas jautājumi nepazustu no politiķu redzesloka.

Jūras suns ronis © DIENA

Ziemām kļūstot siltākām, roņus Latvijas piekrastē, visticamāk, varēsim vērot arvien biežāk. Plašu ažiotāžu izraisījusī vairāk nekā 30 pelēko roņu mazuļu uzrašanās Latvijas piekrastē līdz šim bijusi retums.

Dari pats: Olu krāsošana © DIENA

Ir dažādas olu krāsošanas metodes, bet vislabākās jau, protams, ir dabiskās. Brūnas, pelēkas, zilganas un dzeltenīgas olas varam iegūt itin vienkārši, bet kā tikt pie zaļām?

Pētniekus pārsteidz "smēķējoša" ziloņa video © DIENA

Ekspertus izbrīnījusi ziloņu vidū iepriekš nekad nenovērota uzvedība - kāds Āzijas zilonis mežā Indijas dienvidu daļā, kā izskatās, pa muti izpūš pelnus pēc tam, kad ar snuķi kādu objektu ievietojis sev mutē, un no malas skats atgādina smēķēšanu, vēsta The Guardian.

Par zaļu Latviju © DIENA(13)

Pirmdien, 12. martā, Lielās talkas organizatore Vita Jaunzeme kopā ar idejas atbalstītājiem un domubiedriem paziņoja par aicinājumu Zaļajā referendumā balsot par likumdošanas izmaiņām, lai rosinātu papildināt Satversmes 1. pantu un nostiprināt likumdošanas augstākajā līmenī, ka Latvija ir zaļa valsts.

Čūsku vīna patiesā cena © DIENA(3)

Demonstrēt statusu ar lielā kaķa kažoku vai ziloņkaula poda birstes rokturi, ārstēt aknas ar lāča žulti, turēt mājās savvaļā noķertu eksotisku iguānu vai sēdēt uz Brazīlijas rožkoka krēsla – tās ir tikai dažas no cilvēku iegribām, kas ved pie aizsargājamu dzīvnieku un augu iznīkšanas.

Zināšanas zaļākai pasaulei © DIENA

Lai spētu mazināt ietekmi uz vidi un tādējādi arī klimata pārmaiņas, liela loma ir izglītībai, zināšanām, praksei – gan īstenojot izvēles personīgajā ikdienā, gan darbā, veidojot inovatīvus projektus vai atrodot jaunus risinājumus jau esošajiem. Šādas izglītības un prakses programmas pieejamas daudzviet pasaulē, arī Latvijā. Latvija šogad jau otro reizi piedalīsies programmā Pioneers into Practice, dodot iespēju profesionāļiem, kas jau ir guvuši vismaz divu gadu pieredzi ar vides jautājumiem saistītā jomā, gūt plašāku skatījumu par klimata pārmaiņu ietekmi un meklēt inovatīvus risinājumus dažādām ar šo jomu saistītām problēmām. Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) līdz pat aprīļa vidum izsludinājusi jauno dalībnieku pieteikšanos.

Meža zvēru kāzu laiks © DIENA(4)

Kad dienas kļūst garākas un gaišākas, mežā sākas plēsēju kāzu laiks. Februāra beigās un martā varam kļūt par lieciniekiem lapsu riestam, bet par lūšu, vilku un jenotsuņu riestu cilvēks var spriest tikai pēc šo dzīvnieku atstātajām pēdām. Martā sākas arī vairākus mēnešus ilgā zaķu mīlas tūre. Dzīvnieku hormonu vētras atmodina gaisma, stāsta bioloģe Inta Lange, Līgatnes dabas taku vadītāja.

Kukaiņu pētīšana ir dzīvesveids. Saruna ar entomologu Mārtiņu Kalniņu © DIENA(1)

Dabas pētniecība ir veids, kā baudīt dzīvi. Par to pārliecināts Dr. biol. Mārtiņš Kalniņš. Ikdienā viņš ir vides eksperts AS Latvijas valsts meži, bet pusotra gada garumā brīvos brīžus veltījis tam, lai izveidotu saturiski un vizuāli bagātīgu monogrāfiju, kam Latvijā nav līdzinieku: Spāres (Odonata) Latvijā. Pētījumu vēsture, bibliogrāfija un izplatība no 18. gadsimta līdz 2016. gadam.

Dari pats: Bišu vaska drāniņa © DIENA

Plastmasas iepakojums nedara neko labu ne videi, ne ēdienam, kurš tajā iesaiņots, jo atsevišķos gadījumos no tā var minimāli izdalīties veselībai kaitīgas vielas.

Uzturs un ētiskie aspekti. Saruna ar vegāniskās kafejnīcas Terapija radītāju Elīnu Dzelzkalēju © DIENA(28)

Ja ir svarīga kā sava, tā pasaules labbūtība, vērts veikalā iztērēt pāris minūšu, lai ne tikai ieliktu iepirkumu grozā nepieciešamos produktus, bet arī izlasītu to sastāvu. Īpaši, ja ir nolūks savu ēdienkarti vai dzīvestelpu padarīt vegāniskāku. Taču jāņem vērā, ka dzīvot vegāniski nebūt nenozīmē tikai atteikties no gaļas, piena un olām. Pieredzē dalās kafejnīcas Terapija izveidotāja, vegānisko ideju atbalstītāja un praktizētāja Elīna Dzelzkalēja.

Dari pats: Atslēgu turētājs © DIENA

Atslēgas ir lietas, kas visātrāk un biežāk tiek pazaudētas. Un ne tikai izslīdot no kabatas kādā sabiedriskā vietā, bet arī mājās – neatceries, kur noliki, un cauri!

Sadzīvot un aizsargāt: lielie plēsēji © DIENA

Turpmāk Latvijas lielo plēsēju – vilku, brūno lāču un Eirāzijas lūšu – populācijas saglabāšana, apsaimniekošana un attīstība tiks skatīta vienotā Baltijas valstu mērogā. To paredz atjaunotais un gada pēdējās dienās apstiprinātais vilka sugas aizsardzības plāns (SAP) un saskaņošanā esošie atjaunotie lāču un lūšu aizsardzības plāni, ko izstrādājis Latvijas Valsts mežzinātnes institūts Silava.

Dari pats: Dabiska lūpu balzama izveide © DIENA

Ziemā, kad ārā auksti, bet telpās – centrālapkures sausināts gaiss, par sevi liek manīt ādas problēmas: uz sejas mēdz parādīties sarkani, sausi plankumi, plaisāt un lobīties āda uz lūpām. Ja negribas pirkt rūpnieciski ražotu lūpu balzamu, kas palīdzēs risināt nepatīkamo problēmu, itin viegli iespējams veselīgu un smaržīgu balzamu izgatavot pašiem.

Putni – pilsētas iemītnieki © DIENA

Ikdienas steigā visbiežāk mēs putnus nemaz nepamanām, ja nu vienīgi lielos – baložus, sudrabkaijas, vārnas. Patiesībā pilsētu apdzīvo daudz dažādu putnu sugu. Jābūt tikai vērīgiem un pacietīgiem, tad putnu vērošana var kļūt par sirdslietu un sniegt ne mazums pozitīvu emociju.

Vairāk Dabas Diena