Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Karjera

Tas nav bezmaksas darbaspēks! © DIENA

Eiropā ir visai augsts jauniešu bezdarbs, bet lielai daļai no viņiem trūkst darba pienākumu veikšanai nepieciešamo zināšanu un prasmju. Prakses iziešana uzņēmumos ir viens no efektīviem veidiem, kā jauniešus, kas apgūst kādu specialitāti izglītības iestādēs, savest kopā ar darba devējiem un praktiski palīdzēt jauniešiem iemācīties to, ko uzņēmumiem reāli ikdienā vajag. Tomēr, kā liecina novērojumi un statistika, praktikantus pie sevis uzņem lielākoties vidēja un liela izmēra kompānijas, kamēr mazie un vidējie uzņēmumi (MVU), kuri Eiropā kopumā nodrošina 2/3 darbavietu, šajā ziņā ir stipri pasīvāki.

Daudzi Latvijā varētu pievērsties IT speciālista arodam © DIENA

Latvijā informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) speciālistu skaits ir vien 2,2% no visiem strādājošajiem, kas ir būtiski zem Eiropas Savienības (ES) vidējā līmeņa jeb 3,7%, atklāj 2018. gada Eiropas Komisijas veidotais Digitālās ekonomikas un sabiedrības indekss (DESI). No visām ES dalībvalstīm vēl mazāk IKT speciālistu nekā Latvijā ir tikai Rumānijā un Grieķijā.

Nepietiek izgudrot, ir jāiedzīvina © DIENA

"Mani šobrīd aizrauj viss, jo viss ir jauns. Nejūtu, kā paiet mana diena, un domāju, ka tā būs vēl ilgi," saka ķīmijas tehnoloģe Eva Dzene par savu darbu sauso būvmateriālu ražošanas uzņēmumā Sakret, kurā viņa kopš šī gada maija ir attīstības un kvalitātes kontroles vadītāja.

Darbinieks – čatbots © DIENA(1)

Nākotnē roboti cilvēkiem atņems darbu, un rindā uz darba atņemšanu stāv autonomie auto, specializētais transports, autonomi piegādes roboti, noliktavu un loģistikas automatizācija, staigājoši roboti, cilvēkveidīgi roboti ar mīmiku un iRobot putekļsūcēji – tā jūnija vidū Latvijas Universitātes (LU) rīkotajā forumā Latvijas formula 2050. Latvija ceļā uz viedvalsti izteicās SAF Tehnika valdes priekšsēdētājs Normunds Bergs.

Īpaši atbildīga debesu romantika © DIENA

Gaisa satiksmes dispečera amats sev līdzi nes ļoti lielu atbildību, jo tieši no šo cilvēku profesionalitātes un spējas saglabāt nosvērtību stresa situācijās atkarīga daudzu cilvēku drošība, norāda VAS Latvijas Gaisa satiksme (LGS) Mācību nodaļas vadītāja Vija Posuma.

Izaicinājums – novērst sekotāju maldināšanu © DIENA(3)

Influenceru esamību un popularitāti ignorēt nav gudri, taču jāapzinās arī tas, ka influenceru profesija Latvijā ir jaunums, tāpēc pagaidām vērojami daudzi meklējumi un eksperimenti, kā arī pagaidām vēl nav definēti influenceru profesionālās ētikas kritēriji. Šādas atziņas par sociālo tīklu slavenībām jeb influenceriem dzirdamas bieži.

Jauna profesija – būt par sociālo tīklu slavenību © DIENA

"Pirms pieciem gadiem tādas profesijas kā influenceri nemaz nebija. Tagad aizvien biežāk uzņēmumi mērķtiecīgi atvēl finanšu līdzekļus darbam ar influenceriem. Pagaidām vēl Latvijā pat pašu populārāko influenceru ietekme ir niecīga, un pie mums uzņēmumi vēl mācās veidot sadarbību ar influenceriem. Latvijā vēl nav izstrādāti kritēriji sadarbībai ar influenceriem, taču nenoliedzami ir nepieciešami ētikas standarti gan influenceru darbam, gan sadarbībai ar influenceriem," Dienai nesen sacīja sabiedrisko attiecību tīkla Golin biroja Rīgā direktore Elīna Dobulāne.

Ļoti pietrūka Latvijas jūras © DIENA(1)

"Divi sasniegumi manā dzīvē, ar ko es esmu ļoti lepna – ka aizbraucu un ka atgriezos," saka Jevgenija Volkova. Viņa teju 10 gadu pavadījusi Lielbritānijā, kur studēja un pēc tam strādāja viesmīlības nozarē (jeb hospitality jomā). Taču nu jau trīs gadus viņa ir atpakaļ Latvijā, kur nenobijās sākt visu no jauna un pilnīgi citā industrijā – IT kompānijā Accenture, Biznesa atbalsta departamentā.

Gastroenteroloģe ideāliste © DIENA

"Man ir paveicies, ka darbs pilnībā sakrīt ar hobiju. Tāpēc man tik ļoti patīk katra minūte, ko pavadu slimnīcā ar pacientiem vai zinātnē, ka negribas tā vietā iet uz kino vai tml. Esmu ļoti atvērts cilvēks un, protams, gribas satikties ar draugiem, bet šobrīd ir tāds dzīves posms, kad man ir noteikti mērķi – jāiegūst zināšanas, profesija. Tāpēc diemžēl draugi bieži paliek otrā vietā," atzīstas Poļina Zaļizko, kura paralēli ir gan gastroenteroloģijas ārste rezidente P. Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā, gan medicīnas doktorante Latvijas Universitātē (LU), gan pasniedzēja Rīgas Stradiņa universitātē (RSU). Tiesa, draugi esot saprotoši, jo mācību slodze, kas aizņem arī vakarus un brīvdienas, Poļinai bijusi liela jau kopš skolas laikiem – viņa agri izlēma, ka vēlas būt ārste, zināja, ka medicīna būs jāapgūst 12 un vairāk gadu, tāpēc laiku "ietaupīja", skolu pabeidzot eksternā, vienā gadā divas klases.

Vairāk Karjera