Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Karjera

Ir sajūta – mans darbs! © DIENA

''Man nebija pieredzes ar IT, taču apkārt bija programmētāji – vīrs, brālis. Tas viss bija tuvu, un es to redzēju, dzirdēju, laikam pamazām uzsūcu,'' spriež Natālija Trembača, kura pati pēc izglītības ir inženiertehnisks cilvēks un iepriekš strādājusi ar dažādiem ražošanas procesiem saistītus darbus. Pirms sešiem gadiem viņai piedzima dēls, un pēc bērna kopšanas atvaļinājuma beigām viņa saprata, ka vēlas pamēģināt ko jaunu. ''Domāju, ka pārvērtības, ko piedzīvoju, kļūstot par māti, palīdzēja man vieglāk pielāgoties jaunajai realitātei un apgūt jaunu profesiju,'' Natālija saka. Nu jau četrus gadus viņa ir SAP konsultante IT kompānijā Accenture.

Acu eksaminētāji optometristi © DIENA

Piesātinājums ar speciālistiem optometrijas jomā Latvijā joprojām nav sasniedzis tādu pakāpi, kāda būtu vajadzīga. ''Mums aizvien nepieciešams ap 100 optometristu, lai uz valsts iedzīvotāju skaitu viņu būtu tik daudz, cik pienāktos,'' norāda optikas salona OptiO optometriste un Latvijas Optometristu asociācijas biedre Kristīne Detkova, piebilstot, ka tieši reģionos šo redzes korekcijas profesionāļu pieejamība ir sliktāka un speciālistu noslogojums – attiecīgi lielāks.

Ar degsmi cīnīties un nesalūzt © DIENA(1)

"Tagad zinu, ka šī ir mana pareizā izvēle. Trīs mēnešu laikā ne mirkli nav gribējies atgriezties civilajā dzīvē, un, protams, esmu gatavs aizstāvēt Latviju," apliecina Nacionālo bruņoto spēku kareivis Ervīns Mozulis. Trīsdesmit viena gada vecumā viņš piepildījis savu sapni – izvēlējies veidot militāro karjeru, atgriezies Latvijā un šoruden Sauszemes spēku Mehanizētajā kājnieku brigādē Ādažu militārajā bāzē svinīgā ceremonijā nodevis karavīra zvērestu.

Atspersies inkubatorā © DIENA

"Uzņēmēji Latvijā vēlas attīstīt tādus produktus un pakalpojumus, kas atbilst šībrīža vajadzībām un nākotnes tendencēm – attālinātu pakalpojumu nodrošināšanas platformas, produktus, kas uzlabo dzīves kvalitāti un veicina veselīgu dzīvesveidu, kā arī netiek aizmirsts par izklaidi ar nebijušām inovācijām. Ceru, ka visiem jaunuzņemtajiem uzņēmējiem pietiks drosmes un jaudas šos produktus virzīt tālāk pasaules tirgū," par šoruden Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) biznesa inkubatoros uzņemtajiem jaunajiem uzņēmumiem un biznesa idejām saka Laura Očagova, LIAA Biznesa inkubatoru departamenta direktore.

Gaismas mērītājs ar vēlmi izglītot © DIENA

Katrs rūpnīcā tapušais gaismeklis vēl ir arī jātestē, lai noteiktu tā fizikālos parametrus – cik daudz un kādu gaismu tas izstaro, kādā intensitātē, tonī, virzienā, cik plašā laukumā u. tml. Tas palīdz saprast, cik un kādi gaismekļi nepieciešami, piemēram, konkrētā ielu apgaismošanas projektā vai kāda pasākuma gaismošanai, un ko no tiem var vai nevar sagaidīt.

Sev un darba tirgum © DIENA

Ikvienam Latvijas, kā arī Lietuvas un Igaunijas iedzīvotājam turpmāk būs iespēja bez maksas izglītoties jaunajā Digitālo prasmju pilnveides programmā Baltijā.

Darbā jūtas kā ģimenē © DIENA

Šķiet, ka Rīgā un Pierīgā, tāpat citviet Latvijā ir daudz iedzīvotāju, kuru mīļākais veikals ir Gemoss. Pat ja viņi tuvākā vai tālākā nākotnē nekaļ plānus par sava bāra, viesnīcas, restorāna vai kafejnīcas atvēršanu, te atrodamais trauku, virtuves piederumu, garšvielu, riekstu, žāvētu augļu un citu interesantu ēdamlietu plašais klāsts spēj iekārdināt jebkuras mājsaimniecības pārstāvjus. Uzņēmuma Gemoss pamatbizness ir bāru un restorānu aprīkojuma, preču un iekārtu tirdzniecība, maizes un konditorejas izejvielu tirdzniecība, trauku un pasākumu inventāra noma, kā arī riekstu un žāvētu augļu imports un to fasēšana mazumtirdzniecības iepakojumos.

Ko pieredz ārvalstnieki © DIENA(7)

Lielākā daļa jeb 81% ārvalstu studentu, kas mācās Latvijā, kopumā ir apmierināti ar studiju izvēli un pieredzi savā izglītības iestādē, taču vairākos aspektos ir daudz kritiskāk noskaņoti (87%) nekā ārvalstu studenti vidēji Eiropā, liecina Valsts izglītības attīstības aģentūras (VIAA) iniciētā Starptautiskā studentu barometra aptauja, kas pirmo reizi īstenota 17 Latvijas augstskolās. Pētījumā, ko veica Nīderlandes uzņēmums I-graduate, piedalījās 1339 Latvijā studējoši ārzemnieki.

Karjeras atbalsts sākas ar uzticēšanos © DIENA

"Viss jau sākas un beidzas ar to, vai kāds ar jaunieti runā par viņa karjeru," sarunā ar Dienu saka Jānis Pāvulēns, psihologs un karjeras konsultants, Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) Tehniskās fakultātes lektors un pedagogu profesionālās pilnveides programmas Pedagogs karjeras konsultants vadītājs LLU Mūžizglītības centrā. Ja ar jaunieti tiek runāts, viņam ir vieglāk pašam izvēlēties un izlemt tālākos soļus savas karjeras veidošanā, bet, ja neviens ar viņu par šādiem jautājumiem īsti nerunā, viss notiek vai nu impulsīvi un spontāni, vai sekojot draugu, radu, vecāku ieteikumiem un priekšlikumiem. "Karjeras lēmumi pēc būtības nav nekādi ātrie lēmumi. Tos cilvēki parasti pieņem pēc ilgākas izvērtēšanas," piezīmē Pāvulēns.

Vairāk Karjera