Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Ziņas

Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā norisināsies Lāčplēša Kara ordeņa simtgadei veltīta izstāde

No 25. oktobra Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā Brīvības bulvārī 32 būs apskatāma izstāde 11 varoņstāsti. Lāčplēša Kara ordenis, tā kavalieri un Lāčplēša diena. Izstāde vēsta par ordeņa izveidi, sākot no apbalvojuma statūtu sastādīšanas, ordeņa metu izstrādes un beidzot ar tā izgatavošanu. Tajā arī apkopotas liecības par ordeņa pasniegšanas organizēšanu un Lāčplēša dienas svinību tradīcijām, informēja muzeja pārstāve Astrīda Burbicka.

Krītošo lapu orķestris © DIENA

Devītais festivāls Zemlika – muzikāli piedzīvojumi, teātris, māksla un dabas veltes divu dienu garumā mazākajā Latvijas pilsētā Durbē 18. un 19. oktobrī.

Sākas koncertsērijas Personīgi pavasara abonementa tirdzniecība

Turpinot kamerzāles koncertsēriju Personīgi, Liepājas koncertzāle Lielais dzintars sākusi sērijas pavasara abonementa tirdzniecību. Pavasara sezonu ar Bēthovena un Šostakoviču skaņdarbiem atklās pasaulslavenais Brodska kvartets no Lielbritānijas. Turpinājumā – pašmāju pianisma jaunā zvaigzne Daumants Liepiņš un Rīgas Saksofonu kvartets ar koncertprogrammu Bahs. Grūvs. Saksofoni, bet noslēgumā – Birutas Ozoliņas un Uģa Prauliņa etnoduets.

Baltijas Asamblejas balva piešķirta Normundam Šnē © DIENA

Baltijas Asamblejas 2019. gada balva mākslā piešķirta diriģentam Normundam Šnē par sniegumu koncertā par godu Baltijas valstu simtgadei, kuru kopā ar orķestri Sinfonietta Rīga un Tallinas kamerorķestri viņš sniedza pagājušā gada 23. augustā Baltijas jūras festivālā Stokholmā, atskaņojot Bēlas Bartoka, Bohuslava Martinū, Erki Svena Tīra un Pētera Vaska darbus.

Latvijas jaunie mākslinieki uzvar starptautiskajā laikmetīgās mākslas biennālē Eiropas jaunrade

11. oktobrī Parīzes piepilsētas Monrūžas galerijā Le Beffroi Eiropas mākslas profesionāļi atklāja Starptautisko laikmetīgās mākslas biennāli Eiropas jaunrade (JCE. Jeune Création Européenne) 2019–2021_, kurā divas no trim Grand Prix balvām ieguva Latvijas jaunās mākslinieces – multimediju māksliniece Santa France un fotogrāfe Annemarija Gulbe. Trešo Grand Prix balvu saņēma dāņu videomāksliniece Līsela Buriša, kā arī speciālo balvu ieguva Dānijas delegācijas pārstāve Nata Bloka Gregersena, informēja Latvijas delegācijas pārstāve.

Izziņota festivāla Zemlika bezmaksas pasākumu programma

Mūzikas, mākslas un vietējās ražas festivāls Zemlika līdzās koncertprogrammai 18. un 19. oktobrī Durbē piedāvās arī vairākus bezmaksas pasākumus – vizuālās mākslas izstādi, performanci, teātra izrādi un kino, ziņoja festivāla pārstāvji.

2020. gada valsts budžets KM atbildības jomās – 180 miljoni eiro

Valdība piektdien, 11. oktobrī, apstiprināja 2020. gada valsts budžetu. Kultūras ministrijas (KM) atbildības jomām - kultūrpolitikas un kultūrizglītības, sabiedrības integrācijas un mediju politikas īstenošanai - nākamajā gadā paredzot 180 038 642 eiro. Kultūras nozaru politikas īstenošanai un kultūrizglītībai atvēlēti 175 389 894 eiro, sabiedrības saliedētības pasākumu īstenošanai – 3 334 030 eiro, savukārt mediju politikai - 1 314 718 eiro, informēja KM pārstāve Lita Kokale.

Sākusies pieteikšanās konkursam Supernova

Sākusies pieteikšanās Latvijas Televīzijas autoru un izpildītāju konkursa Supernova sestajai sezonai. Supernova 2020 uzvarētājs iegūs iespēju piedalīties 65. starptautiskajā Eirovīzijas dziesmu konkursā, kas nākamā gada maijā notiks Nīderlandes pilsētā Roterdamā. Dziesmas iespējams pieteikt līdz 20. novembrim, ziņoja konkursa pārstāvji.

Šomēnes ciklā Deja domā par dokumentālo horeogrāfiju un protesta ķermeni

Oktobrī Latvijas Dejas informācijas centrs aicina uz diviem pasākumiem ciklā Deja domā. Pirmdien, 21. oktobrī, gaidāma horeogrāfes Fionas Milvordas (Apvienotā Karaliste) meistarklase, kā arī saruna par dokumentālo deju ar horeogrāfes Kristīnes Brīniņas (Latvija) un pētnieces Anastasijas Prošutinskas (Krievija) dalību. Savukārt trešdien, 23. oktobrī, notiks radošā darbnīca ar horeogrāfi Tatjanu Čižikovu (Krievija).

Aicina skolēnus apmeklēt operas Suitu sāga pirmizrādes

5. novembrī pulksten 10, 11.30 un 13 Liepājas koncertzālē Lielais dzintars Liepājas Simfoniskais orķestris aicina skolēnus kopā ar skolotājiem būt pirmajiem, kas atklāj pilnu operas spēku Lielajā dzintarā – Riharda Dubras operu Suitu sāga vēl pirms oficiālās pasaules pirmizrādes. Tā būs pirmā reize, kad tiek pirmatskaņots Liepājas Simfoniskā orķestra izlolots un pasūtināts opermākslas darbs, kura darbības pamatā ir reāli vēsturiski notikumi tepat Kurzemē pirms 400 gadiem.

Upes brīze arhitektūrā © DIENA

Gada balvu Rīgas arhitektūrā ir ieguvusi daudzdzīvokļu ēka River Breeze Residence Kuģu ielā 28 (Daugavas krastā) «par līdzsvaru starp privāto un publisko ārtelpu ekskluzīvā un inovatīvā mājokļu projektā». Tās autoru vidū ir arhitekti Ventis Didrihsons, Kaspars Lauga, Ivo Kalvelis, Līva Banka, Alise Jēkabsone, projekta vadītājs Andris Gudiņš, ainavu arhitekti Helēna Gūtmane, Māris Bušs un ainavu tehniķe Ruta Tobiesa.

Pirmizrādi piedzīvos dokumentālā filma par brāļiem Žagariem(5)

16. oktobrī koncertzālē Cēsis un 18. oktobrī LTV1 ēterā pirmizrādi piedzīvos Latvijas Televīzijas jaunākā dokumentālā filma Žagari. Scenārija autores Henrietas Verhoustinskas un režisores Zitas Kaminskas kopdarba ass ir abu brāļu savstarpējā mīlestība un teju neticamā atšķirīgo personību saskaņa, informēja LTV pārstāve.