Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +1 °C
Apmācies
Otrdiena, 23. aprīlis
Jurģis, Juris, Georgs

Tuvplānā

Krupju glābšanas plāns © DIENA

Jau trīs gadus Dabas aizsardzības pārvalde rīko īpašu akciju Misija – krupis. Izglāb princi!, aicinot brīvprātīgos iesaistīties un palīdzēt uz nārsta vietām migrējošiem krupjiem droši šķērsot ceļu. Parasti abinieku aktivitāte norit aprīļa beigās, toties šopavasar tā dažviet jau noslēgusies.

Amerikas nejēdzību puncītī © DIENA

Nevaru noslēpt savu prieku par filmas Jaukais austrumkrasts/The Sweet East (2023) nonākšanu kinorepertuāros – šī nekautrā, skabargainā subkultūru satīra ir trāpīga variācija par Alisi Brīnumamerikā un mūslaiku radikalizāciju. Jauko austrumkrastu var salīdzināt ar bezgalīgu sociālo tīklu lentes skrollēšanu – izrādās, tu sadzīvo kopā ar nacismam simpatizējošajiem un nadzīgiem troļļiem, mākslas aktīvistiem un pseidointelektuāļiem, bet savus tuvākos neesi redzējis, jo nedz foto, nedz ierakstu ar viedokli viņi nav publicējuši.

Lai tik labi ripo! © DIENA

Vai Lieldienu olu ripināšana varētu būt arī dažādu sporta veidu aizsākums? Līdzības ir uzkrītošas, taču pirmās bumbu spēles, kuru noteikumi atgādina Lieldienu tradīcijas, notikušas jau Senajā Ēģiptē – vismaz pāris tūkstošus gadu pirms kristietības pirmsākumiem

Starp bobsleju un motokrosu © DIENA

Janika Judeika (35) ir pirmā Latvijas sieviete, kas vada komisiju starptautiskā sporta federācijā. Viņa Siguldā arī organizē bobsleja un skeletona sacensības no A līdz Z, brīvajā laikā spēlē pludmales volejbolu, bet par savu motociklu vēl tikai domā.

Aspazija vecāka nepaliek © DIENA

Dzejniece, dramaturģe un cīnītāja par sieviešu tiesībām tikusi saukta arī par XIX gadsimta 90. gadu "nācijas pirmo sievieti". Šobrīd interese par viņu sabiedrībā aug.

Kas sargā patiesību? © DIENA

Ukraiņu režisors Romans Bondarčuks (42) par medijiem un joprojām aktuālo korupciju mūsdienu Ukrainā, zudušā atjaunošanu un dokumentēšanu un Krievijas ietekmes garo roku nozarē.

Kaut kas Oskara dzīvē ir sakustējies © DIENA

96. Amerikas Kinoakadēmijas balvas Oskars pasniegšana notiks 10. martā. Pērnais kino gads iezīmējis visnotaļ spraigas kultūrkaru aprises, un to teicami parāda arī Oskara pretendentu saraksts, kuru pavadījis ne mazums disputu, kritikas un polarizācijas

Piedņestras scenāriji © DIENA

Moldovas un tās separātiskā Piedņestras reģiona aktivitātes, vēršoties pie Krievijas "pēc aizsardzības", izsaukušas daudz jautājumu starptautiskajā arēnā, ne vienam vien velkot paralēles ar notikumiem Ukrainā. Ko tas īsti nozīmē, kāda situācija patlaban valda Piedņestrā, un ko lietas labā var darīt Moldova?

Krokusu ekspedīcijas © DIENA

Sīpolpuķu selekcionārs Jānis Rukšāns (78) par kolekcionāra azartu, izaicinājumiem augu izpētes ekspedīcijās kalnos, safrānu Latvijā un godkārīgiem sāncenšiem ar negodīgu spēli.

Resursi ilgam karam © DIENA

Atšķirībā no pērnā gada sākuma, kad rietumvalstīs pārliecinoši dominēja optimistisks viedoklis par Ukrainas iespējām gūt uzvaru, atvairot Krievijas agresiju, šogad ekspertu un plašsaziņas līdzekļu publikācijas šajā ziņā liecina par gana jūtamu pesimisma devu. Ilgā jeb resursu kara apstākļos, par kādu ir pārtapis konflikts Ukrainā, Krievijai ir zināmas priekšrocības, un Rietumu uzdevums ir tās novērst.

Zvaigznes tumšajā laikā © DIENA

Daudzviet šodien, 24. februārī, notiks atbalsta pasākumi Ukrainai, pieminot divus gadus, kopš šajā valstī plosās agresora izraisīts karš. Āgenskalna Valsts ģimnāzijas (ĀVĢ) 11. klases skolniece Emīlija Kļaviņa ir viena no idejas autorēm akcijai Skolas par uzvaru – ar tās palīdzību mēneša laikā savāktas jau piecas tonnas ziedojumu Ukrainas armijas vajadzībām.

Bērnu uzlādēta © DIENA

Bērni man sniedz tādu enerģiju, ka pēc treniņa novadīšanas mājās braucu uzlādēta, saka Ieva Meldere (29). Viņa savulaik bijusi viena no Latvijas labākajām kalnu slēpotājām, bet jau agri sapratusi, ka vēlas sekot mammas pēdās un kļūt par treneri.

Mīnas, kas nešķiro © DIENA

Bažas par iespējamu Krievijas agresiju veicinājušas arī diskusiju, vai Latvijai nebūtu jāizstājas no 1997. gada Otavas līguma, kas paredz kājnieku mīnu izmantošanas, ražošanas un uzglabāšanas aizliegumu. Pēc tam kad pret šo iniciatīvu iebilda Nacionālie bruņotie spēki un Aizsardzības ministrija, var prognozēt, ka šis jautājums pakāpeniski pazudīs arī no politiķu dienaskārtības. Taču kādēļ tas vispār radās, un ar ko šīs mīnas atšķiras no citām?

Tuvāk ērģeļu "plaušām" © DIENA

Svētdien, 28. janvārī, kad tiks svinēta Rīgas Doma ērģeļu 140 gadu jubileja (instrumenta pirmais koncerts notika 1884. gada 31. janvārī jeb pēc vecā stila – 19. janvārī), nebūs ne tortes ar 140 svecītēm, ne grandiozu svinību. Taču Rīgas Doma mūzikas direktors un katedrāles ērģelnieks Aigars Reinis ikvienu aicina Ciemos pie ērģelēm, solot daudz interesanta.

Viss būs labi © DIENA

Sajūgt vienā nelielā rakstā Latvijas 2023. gada kino procesus, tendences un Nacionālās kino balvas Lielais Kristaps nomināciju algoritmus nebūt nav viegls uzdevums.

No medicīnas līdz cukuram © DIENA

Pirms 135 gadiem Atlantā tika reģistrēts uzņēmums Pemberton Medicine Company, kuru pēc pāris gadiem, pateicoties tā populārākajam produktam, pārdēvēja par The Coca-Cola Company. Kokakolas izgudrotājs Džons Pembertons gan šos laikus nepiedzīvoja, un arī viņa ģimenei vairs nebija saistības ar uzņēmumu, kura nosaukumā sākotnēji bija viņu uzvārds.

Vairāk Tuvplānā