Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Tuvplānā

Cilvēka mērogs. Saruna ar diriģentu Imantu Resni © DIENA

Pupu mizas, cik slikta Vējonim angļu valoda, saka diriģents Imants Resnis. Viņš sajuties kā vidējais latvietis un uzrakstījis pašskatu par to, kas Latvijā svarīgs, kas interesants, smieklīgs un nejēdzīgs. Arī par mūziku, patiešām garšīgiem kartupeļiem un politiku.

Pat zīmoli un rozā dzegužpulksteņi: Pērles krāmu bodītēs un tirdziņos © DIENA(1)

Latvijā ir kāda zelta ādere, par kuru skaļi neviens nerunā. Ļaudis tajā rokas slepeni, jo lepoties ar šo nodarbi nepiedien, – bet velti! Visapkārt ir milzumdaudz krāmu tirdziņu, piparbodīšu un lietotu preču veikalu, kuros glabājas lepni zīmoli, unikāli vintage retumi un spožas dizaina pērles. Vajadzīga tikai degsme, vērīga acs un pacietība meklēt.

Lūriņa šņorbēniņos © DIENA(2)

Nacionālā teātra prīma Dita Lūriņa-Egliena jubilejā uzdāvina sev brīvību, stāsta par samīlēšanos igauņos, uzglūnētājiem uz Liepājas robežas un to, kā viņa aizmirsusi elpot.

Latvija zem palmas © DIENA(1)

Arī viens cilvēks var pārstāvēt visu valsti. Tieši tā varētu teikt par Renāti Auziņu, kuru kādas nelielas itāļu pilsētiņas iedzīvotāji asociē ar Latviju. Un labi, ka tā, – ņemot vērā sievietes iznesīgumu, šāda reprezentācija mums par skādi nenāk.

Nerunāt jauno vietā © DIENA

Medijpratība, kas sevī iekļauj gan prasmes patērēt un radīt ziņu saturu, gan pilsonisko aktivitāti, dažkārt tiek minēta kā risinājums teju visām mūsdienu nedienām. Sen neviens arī vairs nestrīdas, ka gudra mediju izmantošana jāmāca jau skolas solā. Tomēr pētījumi atklāj, ka nereti priekšstati par jauniešu paradumiem internetā ir greizi un līdz ar to arī labi domātie padomi savu mērķi nesasniedz.

Staļina dāvana padomju sievietēm © DIENA(26)

Tuvojoties 8. martam un visiem ar šo datumu saistītajiem jaukumiem, nevar aizmirst pašu lielāko dāvanu līdztiesības cīņā izgājušajai sievietei – tiesības piedalīties karā. Šīs tiesības sievietēm papilnam deva Ļeņina lietas turpinātāja Josifa Staļina režīms, ceļā uz pasaules iekarošanu saķēries ar lielā mērā paša dzemdinātā Vācijas nacistu režīma karaspēku, kurš pamanījās pāraugt savu skolotāju un uzbrukt pirmais. Vācijas – PSRS karā, Krievijā sauktā arī par Lielo Tēvijas karu, sarkanajā armijā karoja tuvu pie miljona sieviešu. Viņu pārdzīvojumi, izjūtas un likteņi atklāti baltkrievu žurnālistes un rakstnieces, 2015. gada Nobela prēmijas laureātes literatūrā Svetlanas Aļeksijevičas slavenajā grāmatā Sievietes karā, kuru nesen latviski izdevis apgāds Latvijas mediji.

Augstākās izglītības ceļi Baltijā © DIENA

Visā pasaulē augstskolās mācās ap 140 miljoniem studentu. No tiem aptuveni 181 100 studē Baltijas valstīs. Statistika un studējošo pieredzes stāsti par to, kā atšķiras augstākās izglītības iegūšanas ceļš Latvijā, Lietuvā un Igaunijā.

Ir tas zvēriņš iekšā © DIENA(1)

Tu nāc klausīties mūziku vai skatīties, kā es goros? – sašutušas par joprojām bieži valdošajiem stereotipiem un seksismu arī mūzikas pasaulē ir talantīgās divdesmitgadnieces Evija Vēbere, Zelma Jēgere un Sabīne Moore. Visas trīs jau sevi parādījušas un nominētas Zelta mikrofona balvai, viņas atzīst, ka labprāt ko radītu arī kopā

E-vide latvju rakstu vietā © DIENA

Igauņi nomēra nevis septiņas, bet deviņas reizes, runā mīksti pūkainā valodā un latviešus uzskata par emocionāliem dienvidniekiem. Kaimiņvalsts simtgades svinību dienai par godu Igaunijā dzīvojošas latvietes pārdomas, ar ko atšķiras ikdienas dzīve abās valstīs un kā mums pietrūkst labākai savstarpējai sapratnei.

Tīkls padarīja slavenu © DIENA(2)

Man patīk baidīties, un cilvēkiem vispār patīk domāt par pasaules galu, saka kādreizējā loģistikas speciāliste Jana Vagnere (44). Krīzes laikā viņa sāka rakstīt antiutopiju, ko pa nodaļām publicēja internetā, un nu viņai Krievijā iznākušas jau vairākas grāmatas. No tām pirmā – Vongezers – tulkota arī latviski.

SestDienas karikatūra: Trampa bajāns © DIENA

Ieilgušās nedienas ar e-veselības sistēmu, problēmas izglītībā, Maira Brieža pirmscīņas emocijas, citvalstu līderu izdarības, mūsdienu sabiedrības domāšana un cīņas. Žurnāls SestDiena sadarbībā ar Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas katedru šonedēļ savu redzējumu par aktuālo Latvijā un pasaulē piedāvāja paust arī jaunajiem māksliniekiem.

SestDienas karikatūras: Brieža cīņa un demokrātiskais turnīrs Krievijā © DIENA

Ieilgušās nedienas ar e-veselības sistēmu, problēmas izglītībā, Maira Brieža pirmscīņas emocijas, citvalstu līderu izdarības, mūsdienu sabiedrības domāšana un cīņas. Žurnāls SestDiena sadarbībā ar Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas katedru šonedēļ savu redzējumu par aktuālo Latvijā un pasaulē piedāvāja paust arī jaunajiem māksliniekiem.

Katram sava politika © DIENA(9)

Vietējās pašvaldības, apejot Ārlietu ministriju, cenšas dibināt attiecības ar NATO, atzīst Katalonijas neatkarību un uztur draudzīgas attiecības ar Krieviju.

Metāllūzni par virtuves karali © DIENA

"Pietiekami ass nazis ir tad, ja ar to bez problēmām var noskūt roku," pārliecināti noteic Krišjānis Grīnbergs (27) un tūlīt to arī nodemonstrē ar vienu no paša radītajiem nažiem, kuram par asmeni izmantots pirms tam šķietami ārā metams, sarūsējis metāla gabals.

Politiķis savā lauciņā © DIENA(20)

Nacionālā teātra nu jau bijušais valdes loceklis Ojārs Rubenis vēlas nelielu atelpu, tāpēc maina amatu, bet teātrī paliek. Vadošus amatus citās institūcijās viņam nepiedāvājiet – nepieņemšot.

Mirklis pirms © DIENA

Valsts jubilejas gadā Dienas lasītājiem tiek īpaša dāvana – kalendārs ar fotogrāfa Aivara Liepiņa notvertajiem mirkļiem. Šķietami nemainīga ainava, vēsturiskā Ļeņina pieminekļa gāšana vai sadošanās rokās pāri visām trim Baltijas valstīm. Kas atmiņā iegūlis spilgtāk, un kā tas palicis attēlos? Visu gadu katru mēnesi SestDienas lasītājiem būs iespēja uzzināt arī paša fotogrāfa atmiņas par visu, kas «aiz bildes», – kā tā tapusi, kāpēc ir svarīga un ko nes sev līdzi.

Bez kvalitātes kontroles © DIENA

Uzdrīkstēties uz vienu nakti nodot skatuvi stila, drosmes un neierobežotas fantāzijas varā – tāds jau devīto gadu ir Cēsu Fonokluba rīkotās Nekvalitatīvās mūzikas nakts galvenais vadmotīvs.

Vienkārši atnāc! © DIENA(4)

Liepājas Sv. Jāzepa katoļu katedrāles priesterim Andrim Vasiļevskim garīdznieka kārta nav likusi zaudēt arī savus mākslinieka sapņus un aicinājumu – pats sev gan suitu tērpu darinājis, gan bagātīgā kolekcijā savācis dažādu gadsimtu priesteru liturģiskos apģērbus no visas Eiropas.

Parlamentārais blūzs jeb Izsūtītie Briselē © DIENA(2)

Izsūtītie Briselē – tā sauc muzikālo apvienību, kura tapusi pirms diviem gadiem, kopā sanākot eiroparlamentāriešiem no Latvijas, Čehijas un Lielbritānijas. Šogad grupa kāpa uz skatuves mūzikas un mākslas festivālā Bildes, un, kā paši smejas, neviens pat neesot sūdzējies.

Vairāk Tuvplānā