Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā +16 °C
Daļēji saulains
Sestdiena, 30. septembris
Menarda, Elma, Elna

Intervijas

Sasniegt gandrīz neiespējamo. Intervija ar Latvijas vadošo distanču slēpotāju Patrīciju Eiduku © DIENA

Kaut arī olimpiskajās spēlēs Patrīcija Eiduka (23) debitēja jau pirms pieciem ar pusi gadiem, tikai nākamā sezona būs pirmā, kurā viņa izaugusi no U23 vecuma. Izturējusi privātajā dzīvē uzliktos pārbaudījumus un ilgstošu atrašanos bez komandas pagājušajā vasarā, kas varēja novest pie visa ieguldītā darba aizpūšanas vējā, talantīgā distanču slēpotāja savus rezultātus un izcīnītās vietas arvien kāpina, pavasarī kļūstot par Pasaules kausa ieguvēju U23 ieskaitē. Šī ir pirmā starpsezona, kurā viņa strādā pēc jaunas treniņu sistēmas, tāpēc atzīst, ka gaidāmā ziemas sezona var izvērsties par eksperimentu, tomēr mērķi sportistei saglabājas visaugstākie. "Būs interesanti redzēt, cik tālu sportists no Latvijas var tikt distanču slēpošanas elitē," saka Patrīcija.

Bronzas mehānisma autors. Saruna ar Hariju Vītoliņu © DIENA

Latvijas izlases galvenais treneris ar pārmantotu hokeja gēnu paaudzēs. Viss sākās no prieka brīžiem, spēlējot hokeju ar vectēvu Čaka ielas dzīvoklī, bet tagad Harijs Vītoliņš aizvedis savu valstsvienību līdz vēsturiskiem panākumiem. Sagaidot šī gada pasaules čempionātu, kas notika savā laukumā, Latvijas komandas vadīšanā atkāpšanās ceļa vairs nebija, tāpēc Vītoliņš mainīja trenēšanas kursu un tas attaisnojās. Tomēr, lai vienīgais, kas paliek no bronzas medaļas, nebūtu tikai ieraksts vēstures lappusēs, tagad Latvijas hokeja saimniecībai ir atbildīga loma turēt savas pozīcijas, kā arī bērnos radīt sapni par augstākajiem mērķiem. Galvenā trenera amatā būs stabilitāte, jo Vītoliņš kontraktu pagarinājis vēl uz diviem gadiem.

Jāsporto visu mūžu. Saruna ar IZM ministri Andu Čakšu © DIENA

Lai Latvijā samazinātos priekšlaicīga mirstība, bērniem un jauniešiem fiziskās aktivitātes jāiemīl jau skolas laikā, uzsver izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša. "Reizēm grūti iedomāties, ka, šodien investējot 10 vai 20 miljonu, pēc 5–6 gadiem mēs ietaupīsim 150 miljonu, ko nevajadzēs papildus ieguldīt dārgās izmeklēšanas metodēs, jo cilvēki būs veselīgāki," stāsta par sportu atbildīgā ministre, uzsverot, ka tieši bērnu un jauniešu fiziskā attīstība viņai ir prioritāte. Tomēr aizmirstas netiek arī citas jomas, un ministre sola strādāt, lai nozares finansējums turpmāk būtu ar skaidri pieaugošu tendenci.

Darbarūķis arī līdera lomā. Intervija ar basketbolistu Rolandu Šmitu © DIENA

Viena no Latvijas basketbola pēdējo gadu stabilākajām vērtībām Eirolīgas līmenī bijis valmierietis Rolands Šmits (28), kurš pēc četriem gadiem zvaigžņotā Barcelona sastāvā aizvadītajā sezonā sevi pieteica starp līderiem ģeogrāfiski dzimtenei daudz tuvākajā Kauņā. Krietni lielāka loma Žalgira sastāvā vairojusi pārliecību par saviem spēkiem arī pirms šovasar gaidāmās Latvijas izlases debijas Pasaules kausa finālturnīrā. Roli ne bez grūtībām atrodam Šampētera nomalē paslēptajā Depo sports zālē, kur pirms valstsvienības treniņnometnes sākuma uzbrucējs teju kā slepenā bunkurā lēja sviedrus individuālajos treniņos trenera Mārtiņa Gulbja vadībā.

Putni aizlidojuši. Saruna ar futbola uzbrucēju Raimondu Krolli © DIENA

Šī gada 5. februārī jaunu Latvijas futbola vēstures lapaspusi uzrakstīja uzbrucējs Raimonds Krollis, kļūstot par pirmo, kurš spēlējis Itālijas futbola Mekā jeb augstākajā līgā. Turpmākajos mēnešos gan pārāk daudz saulainu brīžu Raimonds nepiedzīvoja – kopā laukumā izgāja četrās spēlēs, allaž iesaistoties no soliņa, savukārt viņa pārstāvētā Spezia izkrita no A sērijas un nākamo sezonu pavadīs līmeni zemāk. Latvijā kritiķu nekad nav trūcis, sak, Kroļļa solis esot bijis nepareizs, lēciens pārāk straujš, viņš Itālijā ir "pazudis". Sarunā ar Sporta Avīzi Raimonds smalki izstāsta situāciju no sava redzespunkta un pārliecinoši pauž, ka šis pusgads salīdzinājumā ar tīņa gadiem, kad putni galvā gandrīz lika futbolu pamest, bijusi gluži vai paradīze. Ar būtisku piebildi – turpmāk viņam tomēr nepieciešams spēlēt un jāpierāda sevi laukumā. Iepazīšanās laiks Itālijā ir noslēdzies.

Kopā stiprāki. Saruna ar LOK prezidenta amata kandidātu Jāni Buku © DIENA

Galvenais pretendents uz uzvaru 11. jūlijā gaidāmajās Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) prezidenta vēlēšanās Jānis Buks par centrālo uzdevumu šajā amatā nākamo astoņu mēnešu laikā uzskata sadrumstalotās sporta nozares vadības apvienošanu zem viena jumta, lai kopīgo balsi skaidrāk sadzirdētu ministrijas un valsts vadītāji. Organizācija līdz šim primāri strādājusi sava biroja vajadzībām, uzskata LOK prezidenta amata kandidāts, tomēr tai ir potenciāls kļūt ļoti spēcīgai un attīstīt visu Latvijas sportu.

Nedrīkst pretstatīt augsto sasniegumu un bērnu sportu © DIENA

Pēc 20 gadu darba organizācijā amatu atstājis Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) prezidents Žoržs Tikmers. Pirmajā intervijā pēc šī lēmuma viņš dziļāk ieskatās Latvijas sporta sistēmā, secinot, ka finanšu trūkums rada ievērojamas problēmas, bet ir pārliecināts, ka ar precīzi tēmētām injekcijām situāciju būtu iespējams ievērojami uzlabot.

Atdevu sevi visu. Saruna ar nu jau bijušo basketbolisti Elīnu Babkinu © DIENA

Ceļojums un piedzīvojums turpinās, bet nu jau ārpus basketbola laukuma – sev raksturīgā dzīvespriecīgā tonī sarunas beigās izsaucas viena no ilggadējām Latvijas sieviešu basketbola valstsvienības līderēm Elīna Babkina. Eiropas čempionātā šovasar nāksies iztikt bez viņas, jo pēc pavasarī izcīnītā Izraēlas čempiones titula saspēles vadītāja sportistes karjerai likusi punktu un jau lūkojas jaunu izaicinājumu virzienā. "Man vienkārši vairs nav iekšā," sava lēmuma galveno iemeslu vairākkārt atkārto Elīna, kuru sazvanu Londonā, lai nu jau bijusī sportiste dalītos sajūtās par basketbolā pavadīto laiku, lēmumu beigt karjeru un tālākajiem dzīves plāniem.

Kerča pauze. Intervija ar leģendāro hokejistu Aleksandru Kerču © DIENA

Viņa nūjas tehnika, jo īpaši slavenā pauze pirms metiena vai piespēles izdarīšanas līdzjutēju atmiņās ir joprojām. Savu pēdējo turnīru Latvijas izlasē Aleksandrs Kerčs nospēlēja pirms 19 gadiem, 2004. gada pasaules meistarsacīkstēs, taču vietējā čempionāta ledus laukumos bija redzams vēl gandrīz desmit gadu. Šodien nūjas virtuozs prasmes un pieredzi nodod jaunajiem hokejistiem Zviedrijā, daloties ar zināšanām par sporta veidu, kam veltījis pusgadsimtu.

Jaunā pantera. Saruna ar hokeja aizsargu Uvi Jāni Balinski © DIENA

Sapni par spēlēšanu Nacionālajā Hokeja līgā (NHL) viņš atmeta jau pirms gadiem desmit, kad nebija pat starp kandidātiem iekļūšanai Latvijas junioru izlasē. Tomēr šobrīd aizsargs Uvis Jānis Balinskis (26) ir noslēdzis līgumu ar Floridas Panthers sistēmu un nākamajā sezonā dosies pārbaudīt savus spēkus Ziemeļamerikā. Ventspilnieka piemērs pierāda, ka panākumus iespējams gūt arī tiem sportistiem, kuriem neviens vairs īpaši netic, bet viņi vienkārši ļoti mīl savu sporta veidu.