Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +12 °C
Apmācies
Ceturtdiena, 28. oktobris
Ninona, Ņina, Antoņina, Oksana

Tēma

Dižāko prātu ražas svētki © DIENA

No mēģinājumiem labāk izprast sabiedrību līdz tam, kā mēs uztveram pasauli caur pieskārienu, un klimatam – tik dažādi ir zinātnieku pētījumi, kas šogad ļāvuši saņemt prestižo Nobela prēmiju.

Personīgā medmāsa uz plaukstas locītavas © DIENA

Laikā, kad nokļūšana ārsta kabinetā bija apgrūtināta, tehnoloģiju ražotāji cītīgi strādāja, lai viedie pulksteņi spētu lietotājiem pēc iespējas vairāk pastāstīt par viņu veselības stāvokli. SestDiena apkopo paveikto un lielākos jaunumus.

Plānotājs noderēs vismaz iekuram © DIENA

Gaidāmo jauno albumu 21. oktobrī Prāta vētra prezentēs ar koncertfilmu, bet uz tikšanos ar Latvijas klausītājiem klātienē cer nākamgad. Tikmēr grupas dalībnieks Māris Mihelsons (46) stāsta par šī laika dīvainībām un procesu, kā albums tapis.

Lāčausis atgriežas © DIENA(2)

Lāčus Latvijā sastop arvien biežāk. Ja šī tendence turpināsies, Latvijas populācija var izpildīt tos kritērijus, kas ļautu sākt lāču medības. Taču mednieku starpā netrūkst nepacietīgo, kuri baidās līdz šim priekam nenodzīvot.

Vielas pietiktu operetei © DIENA

Muzikālas apvienības darbošanos var vadīt arī pēc Agile principiem, zina Jānis Pētersons no grupas Citi zēni, kurš apņēmies pats sev pierādīt, ka karjera IT nozarē un sapnis par mūziku viens otram netraucē.

Pēc piecdesmit negrasās finišēt © DIENA

Aigars Apinis (48) no Tokijas paraolimpiskajām spēlēm mājup atveda bronzu diska mešanā. Tā viņam ir jau devītā paraolimpiskā medaļa. Pirmā uz Latviju atceļoja 2000. gadā no Sidnejas. Lai Latvijā taptu paraolimpiskais centrs, Apinis ir nomērķējis arī uz 2024. gada spēlēm Parīzē.

Skola atdzimst © DIENA

Kundziņsalas skolas ēkā atgriezīsies bērnu balsis un rosība, bet zobārsta ar kājminamo urbi gan te vairs nebūs.

Mīts par Latvijas zaļumu © DIENA(2)

Nereti lepojamies ar savu valsti kā vienu no zaļākajām pasaulē, taču vai tā tiešām ir? Lai saprastu patieso situāciju, jau vairākus gadus notiek dabas skaitīšana. Tās laikā ne tikai atklātas daudzas jaunas sugas un pat kāda ala, bet nācies arī atzīt, ka nereti situācija ir sliktāka, nekā līdz šim šķitis.

Rezervēt vasaru © DIENA

Tūrisms ir viena no tām nozarēm, kuru pandēmija ar visām no tās izrietošajām sekām būs mainījusi līdz nepazīšanai. Lai arī tūristu un vietējo ceļotāju kritums ir dramatisks, mazo naktsmītņu īpašnieki Latvijā sūdzēties nevar, drīzāk otrādi – šis ir pļaujas laiks, jo cilvēki teju raujas ārā no savām ierastajām četrām sienām.

Sambo, džudo, karatē – bio savā miskastē! © DIENA(2)

Jau kādu laiku arī Latvijas pilsētās ir pieejami atsevišķi konteineri bioloģiski noārdāmajiem atkritumiem. Dalīta šo atkritumu vākšana visās Eiropas Savienības valstīs jāievieš jau tuvāko gadu laikā. Kāpēc tas ir svarīgi, un ar ko atšķiras šādi nodalītu atkritumu tālākais ceļš?

Ar vērienu un no tīras sirds! © DIENA

Šo sestdien, 7. augustā, Talsu Tiguļkalnā jau desmito reizi norisināsies komponista Raimonda Tigula rīkotais brīvdabas koncerts Tiguļkalns. Šogad, kā jau jubilejas gadā, koncerts gaidāms īpaši vērienīgs. "Gaidīšu ciemos draugus un domubiedrus un ceru, ka tas būs īpašs vakars ikvienam no mums," aicina Raimonds Tiguls, atgādinot – pateicoties atbalstītājiem, koncertu joprojām var apmeklēt bez maksas. "Talsi šādiem pasākumiem ar katru gadu kļūst aizvien gatavāki," viņš vēl piebilst par praktisko pusi.

Kad vajag © DIENA

Jau apmēram pēdējās četrās Rīgas domes vēlēšanās rūpīgi sekoju līdzi tam, ko partijas solīs saistībā ar man vissvarīgāko jautājumu galvaspilsētā. Tā ir problēma, ko privāti es nevaru atrisināt ne par kādu naudu. Sabiedriskās tualetes. Kas solīts? Nekas. Šāds jautājums vispār neeksistē, kaut arī skaidrs, ka atkritumvielas jāizdala katram pilsētas iedzīvotājam.

Pietrūkst brīvības un skatītāju © DIENA

Koronavīrusa pandēmijas laikā olimpisko spēļu gaisotni Tokijā stingrā piesardzības režīmā pilnībā nevar izbaudīt – norāda Latvijas sportisti un pieredzējušais sporta komentētājs Māris Rīmenis.

Viskarstākā vasara © DIENA(3)

Ir lietas, ko mēs ieraugām un nevaram atredzēt. Pirms dažiem gadiem man atvērās acis uz ziemeļnieku, tādu kā mēs, attiecībām ar sauli. Mēs pēc tās skrienam un skrienam, bet satikuši burtiski uzreiz bēgam. Tā tas ir ziemās, kad pirmspandēmijas laikā vēl brīvi varējām aizbraukt uz dienvidiem. Pirmajās dienās sajūsmināti un puspliki esam saulē, tad ar apdegušu ādu slēpjamies ēnā. Tāpat ir arī tepat, Latvijā, – mēs mēnešiem ilgi vaidam un nīkstam pēc saules, bet, kad tā pa īstam ierodas, pietiek ar dažām dienām, lai vaidētu par nepanesamo karstumu, kultivētu mītu par mūsu, Latvijas, īpašo karstumu, kas ir daudz mitrāks un grūtāk paciešams nekā dienvidos, un šovasar arī attapāmies rindās pēc kondicioniera.

Pa Raiņa pēdām mūsdienu zirgā © DIENA(4)

Nākamsestdien, 31. jūlijā, Raiņa muzejs Jasmuiža, Preiļu novada tūrisma informācijas centrs un Aizkalnes Tautas nams aicina doties veloceļojumā Rainim pa pēdām, 25 kilometru garumā iepazīstot ar Raini saistītas kultūrvēsturiskās vietas. "Veloceļojums būs ne tikai aizraujošs un interesants brīvdabas pasākums, bet arī iespēja ceļot laikā un telpā, iepazīstot ar Raini un Jasmuižas apkārtni saistītās kultūrvēsturiskās vietas, objektus, leģendas, nostāstus un latgaliešu valodu," par gaidāmo velobraucienu teic Raiņa un Aspazijas muzeja vadītājas vietniece Solvita Kleinarte.

Pesticīdi - bites pret zemniekiem? © DIENA

Manas pirmās atmiņas par pesticīdiem ir ātrs gājiens mammai opā cauri lauku mājas ķēķim, kas piepūsts ar dihlofosu, lai atbrīvotos no mušām. Pirms ieiešanas mājā saņēmu komandu aizturēt elpu. Kaut arī bija jāšķērso apmēram četri metri, šķita, ka tik ilgi neizturēšu. Izturēju. Pēc kāda laika es pati kļuvu par dabīgo pesticīdu un, kā jau lauku bērnam pieklājas, lasīju kolorado vaboles un metu tās kokakolas pudelē, lai vēlāk iznīcinātu ar dažādiem paņēmieniem.

Sasien savas šņores pats © DIENA

Kamēr lielie mūzikas festivāli gaida labāku nākotni, mazie uzmanīgi lien no savām migām laukā un aicina arī klausītājus pievienoties. SestDiena apkopojusi šovasar tuvumā tomēr notiekošos mūzikas festivālus.