Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains

Ziņas

4finance paraksta labas prakses kodeksu

Finanšu nozarei strādājošiem uzņēmumiem ir pienākums sniegt savus pakalpojumus kvalitatīvi un rūpīgi. Alternatīvo finanšu pakalpojumu sniedzēji, tāpat kā sektora uzraugs Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC), uzskata, ka Latvijas patērētāji ir jākreditē, neradot tiem nesamērīgu slogu – jākreditē atbildīgi. Tāda ir arī nozares vadošā uzņēmuma 4finance pozīcija, tādēļ šonedēļ kopā ar Latvijas lielākajiem nebanku kreditētājiem uzņēmums parakstījis labas prakses kodeksu klientu maksātspējas vērtēšanai, apņemoties kodeksā noteiktos vienojošos standartus piemērot praksē, portālu Diena.lv informēja 4finance pārstāvji.

Ārvalstu investori kritizē Latvijas nodokļu reformu(2)

Ārvalstu uzņēmēji Latvijā kopumā ir apmierināti ar uzņēmējdarbības vidi, tomēr svarīgus vietas izvēles kritērijus novērtē sliktāk, nekā gadu iepriekš, turklāt negatīvi tiek vērtēta Latvijā veiktā nodokļu reforma, secināts Vācijas-Baltijas Tirdzniecības kameras (AHK) konjunktūras aptaujā. Kopumā aptaujā piedalījās 1700 uzņēmēji no 21 valsts, tajā skaitā Centrālās un Austrumeiropas, Ziemeļvalstīm un Ķīnas. Savukārt Latvijā tika aptaujāti 78 uzņēmēji.

Rīgā nosēdies pirmais Primera Air lidaparāts Airbus A321neo

Zemo cenu aviokompānija Primera Air ir saņēmusi pirmo Airbus A321neo lidmašīnu, kura jau veikusi lidojumus no Hamburgas uz Kopenhāgenu un Bilundu un šonedēļ piezemējās starptautiskajā lidostā Rīga, portālu Diena.lv informēja lidsabiedrības pārstāvji.

Darbaspēka deficīts aug augumā © DIENA(4)

Darbinieku trūkuma problēma skar arvien vairāk uzņēmēju Latvijā, un šobrīd viņi to risina galvenokārt divējādi – pieņemot darbā un apmācot cilvēkus, kuri uzņēmuma darbības jomā iepriekš nekad nav strādājuši, kā arī vairāk izmantojot ārpakalpojumus, liecina jaunākais Citadele Index pētījums. Banka Citadele sadarbībā ar SKDS to veic reizi ceturksnī, lai no uzņēmumu īpašniekiem un vadītājiem iegūtu ieskatu valsts ekonomiskajā situācijā, nozarēs un pašos uzņēmumos.

Ekonomiskā augšupeja Polijā paver ceļu arī Latvijas eksportētājiem © DIENA(5)

Polija tradicionāli bijusi viena no svarīgākajām Latvijas eksporta partnerēm, taču pēdējos gados tās nozīme Latvijas eksporta struktūrā gājusi mazumā. Tiesa, tas nav saistīts ar to, ka Polija būtu piedzīvojusi negatīvus pavērsienus tautsaimniecībā, bet gan ar atsevišķiem Latvijas iekšējiem faktoriem, kā arī to, ka mūsu valsts eksportētāji aktīvāk pievērsušies citu valstu tirgus apguvei, kur izaugsmes iespējas šķitušas daudz dinamiskākas nekā Polijas tirgū. Tomēr līdz ar pašreizējo ekonomisko augšupeju Polijā šīs valsts pievilcība varētu pieaugt, sevišķi tajos mūsu valsts tautsaimniecības segmentos, kas vērsti uz lielākas pievienotās vērtības radīšanu.

Pieaugs sūtījumu apjomi © DIENA

Eksprespastu uzņēmumiem pērn bijis veiksmīgs gads, ko veicina e-komercijas attīstība. Tas liecina par Latvijas iedzīvotāju iepirkšanos internetā un par vietējo uzņēmumu nostiprināšanos eksporta tirgos.

Zemāka PVN likme vēl nesola labklājību © DIENA(2)

Latvijā ik pa laikam uzvirmo diskusija par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes samazināšanu pārtikas produktiem, lai padarītu tos lētākus, tādējādi palielinot mazāk turīgās iedzīvotāju daļas iespējas iepirkties, vienlaikus iegūstot arī ekonomisko efektu, jo ietaupītā nauda tiktu iztērēta citos tautsaimniecības segmentos. Zemākas PVN likmes pārtikas produktiem plaši praktizē Rietumeiropā. Savukārt Latvijā no šī gada sākuma PVN likme no 21% līdz 5% samazināta Latvijai raksturīgajiem augļiem un dārzeņiem, kas, pēc veikalnieku teiktā, jau veicinājis šo augļu un dārzeņu realizācijas apjomu palielināšanos.

Pētersons: Latvijā ir potenciāls spēcīgām reģionālajām lidostām(11)

Brīva preču, pakalpojumu, kapitāla un cilvēku kustība ir vieni no pīlāriem, kas veido būtisku pamatu Eiropas labklājībai un nodarbinātībai. Mobilitāte ir priekšnosacījums, lai šīs četras pamatvērtības sekmīgi nostabilizētos ne tikai valstu iekšējos tirgus, bet arī ārpus tām. Īpaši būtiski tas ir Baltijas jūras reģionā, kurā pārdomāta un attīstīta transporta sistēma ir viens no galvenajiem pozitīvas attīstības faktoriem. Lidostu darbība rada gan tiešu, gan netiešu ietekmi uz ekonomiku - ar tiešo ietekmi jāsaprot vietējo aviolīniju un virszemes apkalpotāju radītie ieņēmumi, savukārt, netiešo ietekmi veido visi aviācijas sektora pirkumi no lokāli bāzēto pakalpojumu sniedzējiem, kas nav aviācijas sektors. Papildu ietekmi veido aviācijas sektora un tā pakalpojumu sniedzēju darbinieku tēriņi Latvijas ekonomikā.

Strautiņš: Inflācija kā risks un iespēja

Martā patēriņa cenu kāpums pret iepriekšējo mēnesi bija 1,2% – visstraujākais kopš 2011. gada janvāra. Toreiz krīzes radītais milzu deficīts budžetā tika lāpīts ar akcīzes nodokļa palielināšanu. Arī šoreiz akcīze ir viens no galvenajiem iemesliem tik lielai mēneša inflācijai. Alkoholam un tabakas izstrādājumiem cenas gada griezumā martā auga par 5,2%. Tai skaitā stiprajiem dzērieniem – par 6,5%, vīniem par 3,5%, bet alum par 4,1%.

Grādīgie dzērieni palielina inflācijas temperatūru martā

Šī gada martā gada inflācijas temps pēc ilgāka atslābuma "atdzīvojies" – gada inflācija martā sasniegusi 2,2%. Galvenās vaininieces nedaudz straujākā cenu kāpumā bijušas grādīgo dzērienu cenas, kuru devums patēriņa cenu pieaugumā visbūtiskāk palielinājies. Salīdzinot ar pērno martu, vīns bijis par 3,5% dārgāks, alus – par 4%, bet stiprie alkoholiskie dzērieni – par 6,5%.

Tehnoloģijas maina arī tabakas industriju © DIENA

Kopš 2008. gada starptautiskā tabakas kompānija Philip Morris International (PMI), kas nodarbojas ar cigarešu un citu nikotīnu saturošu produktu ražošanu un tirdzniecību ārpus ASV esošos tirgos, ir investējusi vairāk nekā 4,5 miljardus ASV dolāru ( ap 3,68 miljardi eiro) zinātniskajos pētījumos, produktu un komerciālajā attīstībā, kā arī IQOS un citu bezdūmu produktu ražošanā ar mērķi radīt nākotni, kas būtu brīva no tabakas dūmiem.

Uzsver Latvijas lomu tranzītā © DIENA

Līdz ar informācijas tehnoloģiju attīstību mainās pasaules ekonomikas tendences. Aizvien lielāku lomu preču apritē ieņem e-komercija, kas būtiski palielina tranzīta un loģistikas un to drošības nozīmi šajos globālajos procesos.

VIDEO: Kā skolēni reklamē savus mācību uzņēmumus

Otrdien, 10. aprīlī Rīgā pulcēsies 100 skolēnu mācību uzņēmumu (SMU) no 13 pasaules valstīm. Katrs skolēnu mācību uzņēmums sagatavojis savai produkcijai arī reklāmas rullīti — starp tiem gan mājās veidoti video, gan tādi, ko, šķiet, veidojušas reklāmas aģentūras. Skolēnu radošo un profesionālo pieeju piedāvājam novērtēt, noskatoties 6 labākās skolēnu mācību uzņēmumu reklāmas.

Citadele eksperts: Eksporta pieaugumus liecina par noturīgu ekonomikas izaugsmi

Latvijas preču eksporta pieaugums šī gada pirmajos divos mēnešos liecina par noturīgu ekonomikas izaugsmes tempu Latvijā. Kā liecina Centrālās statistikas pārvaldes publicētā informācija, šī gada februārī Latvijas preču eksports faktiskajās cenās audzis par 11,6% salīdzinājumā ar pērnā gada februāri un kopā ar janvāri, kad eksports auga par 18,1%, šis Latvijas eksportētājiem ir labākais gada sākums kopš 2012. gada. Vienlaikus eksporta pieaugums februārī pārsniedza importa kāpumu un tādējādi nedaudz uzlabojusies arī Latvijas tirdzniecības bilance.