Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus

Ziņas

Mājoklis gatavs pārmaiņām © DIENA

Cilvēka pamatvērtības, izvēloties mēbeles, nav mainījušās – dzīvesvietā vajag galdu, krēslus, gultu, skapi un plauktus. Mainās tikai gaume un tendences – smagnējību nomaina vieglums, koku – metāls, sarkanas krāsas vietā nāk zaļie toņi. "Funkcionalitāte paliek," saka dizainere Kristiāna Kazarjana un turpina: "Tehnoloģiju attīstība dinamiskākās pārmaiņas rada virtuvē, vannasistabā, bet dzīvojamā telpa – tas ir gaumes, tradīciju un, protams, arī finanšu resursu jautājums."

Gaidāmi lielāki apkures rēķini © DIENA(7)

Straujais naftas cenas pieaugums pasaulē nav metis līkumu arī Latvijai. Visizteiktāk to varam novērot degvielas uzpildes staciju cenrāžos, tomēr jau visai drīz melnā zelta cenas pieaugums sevi pieteiks arī rēķinos par apkuri un silto ūdeni. Siltumenerģijas sadārdzināšanās, visticamāk, izpaudīsies kā vēl viens pakāpiens arī kopējās inflācijas pieaugumā, taču ar Latvijā visai ierasto situācijas dramatizēšanu nevajag steigties, jo naftas cenas šobrīd vēl aizvien ir zemākas nekā šīs desmitgades pirmajā pusē.

Skandināvijas līmenis – pārdesmit gadu attālumā © DIENA(15)

Ekonomiskās izaugsmes ziņā jau divus gadus dzīvojot ar samērā straujiem izaugsmes tempiem, var rasties vēlme uzzināt, cik tad turīgi vai – tieši pretēji – mazturīgi esam uz Eiropas attīstīto valstu fona. Labā ziņa ir tā, ka atšķirība pamazām dilst, savukārt sliktā ziņa – ka atšķirība dilst pārāk lēni.

Swedbank: Latvijas auto pircējs pērk mazlietotu vācu auto 6000 eiro vērtībā

Rudens ierasti ir periods, kad iedzīvotāji aktīvi iegādājas automašīnas. Neskatoties uz to, ka pēdējo trīs gadu laikā cilvēki arvien biežāk izvēlas pirkt jaunu auto no salona (jauno auto iegādes ikgadējais pieaugums ir 30%–40%), tomēr aizvien lielākā daļa iegādājas sev mazlietotu auto, norāda Swedbank.

Bizness un dzīve ir laimes spēle © DIENA

Netālu no Rīgas – Plakanciemā –, gleznainā vietā mīt bioloģiskā zemnieku saimniecība Valmoniras, kur saimnieko tās īpašnieks Ilgvars Bite. 2012. gadā uzņēmums izpelnījās 1. vietu konkursā Ķekavas novada sakoptākā sēta, bet 2013. gadā ierindojās starp uzvarētājiem konkursā par visas Latvijas skaistākajām lauku saimniecībām. Bet kāds bizness tur notiek? Vai ir viegli vai grūti Latvijā būt bioloģiskajam zemniekam? Un kāpēc?

Uzņēmumu caurspīdīgums veicina biznesa vērtības pieaugumu

AS Prudentia un Nasdaq Riga pagājušajā nedēļā publiskoja ikgadējo Latvijas vērtīgāko uzņēmumu topu (TOP101), kurš tiek veidots kopš 2005. gada. Kopējā TOP101 iekļauto uzņēmumu vērtība ir 17,7 miljardi eiro, kas ir ievērojams rādītājs, ņemot vērā, ka viss Latvijas tautsaimniecības apjoms jeb iekšzemes kopprodukts mērāms 27 miljardos eiro. Tas liecina, ka ikvienam no topā minētajiem uzņēmumiem ir ievērojama ietekme uz Latvijas tautsaimniecību un būtiskākas izmaiņas to darbībā nenoliedzami sajūt visa ekonomika.

Autopārvadātāju asociācijas Latvijas auto kopsapulce iecēlusi padomi jaunā sastāvā

Autopārvadātāju asociācijas Latvijas auto biedri otrdien ārkārtas kopsapulcē nobalsoja par esošās padomes atcelšanu, aģentūra LETA uzzināja sēdē. Vairāki biedri bija rosinājuši lemt par padomes locekļu atsaukšanu no amata. Jau vēlāk otrdienas vakarā Latvijas auto biedru kopsapulce iecēla asociācijas padomi jaunā sastāvā, tostarp padomē atkārtoti tika ievēlēts viens padomes loceklis, bet nomainīti 14 padomes locekļi, aģentūra LETA uzzināja kopsapulcē.

Augoša peļņa vai bankrots? © DIENA

Raksturojot Latvijas tautsaimniecības situāciju, eksperti to sauc par labvēlīgu, lai korporatīvā sektora finanšu rādītāji uzlabotos. Tomēr šajā ziņā kopaina vairs nav tik viennozīmīgi vērtējama kā pērn.

Sadzīves tehnikas mērenība © DIENA(1)

Globālā plašpatēriņa elektronikas tirgus apgrozījums šogad sasniegs 996,25 miljardus ASV dolāru ( 858,5 miljardi eiro) vēl pirms pusgada cerētā triljona dolāru vietā, liecina vācu tirgus izpētes kompānijas GfK prognozes. Gada griezumā raugoties, tirgus ieņēmumu pieaugums būs piezemēts – mazāks par vienu procentu.

Kā izskolot eksportspējīgu uzņēmumu veidotājus? © DIENA(15)

Eksports jau gadiem tiek uzskatīts par svarīgu Latvijas tautsaimniecības balstu, turklāt ekonomikas analītiķi norāda, ka tie uzņēmumi, kuri orientējas uz eksporta tirgiem, bieži vien ir spēcīgāki un ilgtspējīgāki nekā tie, kuri darbojas tikai mūsu valsts vietējā tirgū. Protams, ir arī izņēmumi – gan stabili, finansiāli veiksmīgi tikai un vienīgi Latvijas tirgū strādājoši uzņēmumi, gan vāji, grūtībās iestiguši eksportētāji, – tomēr kopējā tendence ir tāda, ka uzņēmumu orientēšanās uz ārvalstu tirgiem nāk par labu biznesa ilgtspējai.

Gaida tālāku cenu kāpumu © DIENA(9)

Samērā straujais iedzīvotāju darba samaksas kāpums un iepriekš ilgstoši rūkošais komercbanku hipotekāro kredītu portfelis rada labvēlīgus apstākļus, lai pircēju interese par nekustamo īpašumu (NĪ) palielinātos. Tā kā iedzīvotāju ienākumi aug, arī kredītu tirgus var iekustēties, tā veicinot mājokļu cenu kāpumu. Arī NĪ attīstītāji patlaban saredz labvēlīgus apstākļus tam, lai aktivitāte tirgū saglabātos augsta un cenas turpinātu palielināties.

Latvijas Pasta Eksprespasts internetā ļaus apmaksāt sūtījumu un izsaukt kurjeru

Latvijas Pasta Eksprespasts, kas specializējas kurjerpasta pakalpojumu sniegšanā, radījis interneta maksājumu rīku un pakalpojumu Eksprespaka tieši fiziskām personām, par sūtījumu Baltijas valstu ietvaros ļaujot ērti norēķināties internetā un tā nodošanai izsaukt kurjeru uz mājām vai jebkuru citu sev izdevīgāko vietu. Eksprespasta sūtījumus, ko nosūta fiziska persona, Latvijā iespējams piegādāt klientam rokās vai uz jebkuru pasta nodaļu, bet Lietuvā un Igaunijā – ar kurjeru piegādāt norādītajā saņēmēja adresē, vēsta Latvijas Pasts.

Atpūtai un kultūrai tērē vairāk © DIENA(2)

Mūsu valsts tautsaimniecības augšupeja nav metusi līkumu arī kultūras un atpūtas industrijai, kuras apgriezieni pieaug līdz ar iedzīvotāju ienākumu pieaugumu. Statistiķi ir secinājuši, ka iedzīvotāju tēriņi dažādiem intelektuālas un mazāk intelektuālas ievirzes relaksācijas pasākumiem pēdējo gadu laikā ir pieauguši, turklāt salīdzinājumā ar 2008.–2009. gada finanšu krīzes laiku šis tēriņu kāpums ir vērā ņemams.

Lattelecom pavasarī mainīs nosaukumu(7)

Nākamā gada pavasarī telekomunikācijas uzņēmums Lattelecom mainīs nosaukumu un zīmolu uz tet, otrdien Lattelecom forumā pastāstīja uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Juris Gulbis. Viņš sacīja, ka tet ir zīmols, kas patlaban nodrošina elektrības biznesu, bet tagad "ar jaunu enerģiju tas būs jaunais tehnoloģiju zīmols, kas turpinās attīstīties ārvalstu tirgos".

Meklēs labākos jauno tehnoloģiju startup uzņēmējus

Digital Freedom Festival sadarbībā ar starptautisko uzņēmēju, investoru un mentoru apvienību Rockstart no Nīderlandes rīko konkursu, lai atrastu labākos jauno tehnoloģiju (Emerging Tech[1]) startup uzņēmējus reģionā. Konkursa uzvarētāji iegūs iespēju piedalīties fināla atlases kārtā Eiropas vadošā akceleratora Rockstart programmā Nīderlandē.