Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +2 °C
Skaidrs
Svētdiena, 3. marts
Tālavs, Tālis, Marts

Ilze Brinkmane

Gaidot Covid-19 atgriešanos

Lai arī tikko sākusies vasara, Veselības ministrija (VM) ir izstrādājusi trīs scenārijus iespējamam Covid-19 uzliesmojumam rudenī.

Atkarībām ir nezināms slieksnis

Diemžēl sabiedrība turpina apreibināties un slimo ar atkarību slimībām, jo statistika liecina, ka atkarību situācija Latvijā būtiski pārsniedz vidējos Eiropas Savienības un Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas valstu rādītājus.

Arvien pieaug reto slimību skaits

Eiropā un Amerikas Savienotajās Valstīs slimība tiek uzskatīta par reto slimību, ja tā skar ne vairāk kā vienu no 2000 cilvēkiem.

Bez gadījuma sakariem un eksotisku dzīvnieku gaļas

Eiropā izplatās pērtiķu bakas (monkeypox) – reta, bakām līdzīga slimība, kas galvenokārt sastopama tropu mežu valstīs Centrālajā un Rietumāfrikā. Pasaules Veselības organizācija (PVO) vērš uzmanību, ka Eiropā arvien biežāk tiek reģistrēti šīs retās vīrusu izraisītās infekcijas slimības gadījumi bez ceļojumu vēstures no Āfrikas.

Parlamentāriešu ētika klibo

Saeima un valdība nosaka toni sabiedrībā un ir paraugs labas pārvaldības principiem. Vairākas aptaujas gan liecina, ka liela daļa sabiedrības neuzticas valsts varai, bet tas rada apdraudējumu demokrātijai.

Vakcīna var novērst audzējus

Pasaules Veselības organizācija īpašajā imunizācijas nedēļā uzsver tēmu Ilgu mūžu visiem, tādējādi aktualizējot vakcīnu nozīmi slimību profilaksē. Šogad īpaša uzmanība tiek pievērsta vakcinācijai pret cilvēka papilomas vīrusu jeb CPV, jo katrs 20. audzējs pasaulē ir CPV infekcijas izraisīts. Latvijā pēdējos 11 gadus šo vakcīnu valsts apmaksāja tikai meitenēm, bet, pateicoties ārstu neatlaidībai, vakcīna beidzot bez maksas ir pieejama arī 12 gadu veciem zēniem.

Vēlme palīdzēt saved kopā

Lielajā angārā valda rosība – tiek pievestas un izkrautas dažāda lieluma kastes, ik pa brīdim ierodas sievietes ar bērniem un aplūko traukus, lietotas un mazlietotas mēbeles. Ir arī stūrītis bērniem, kur plauktos sasēdinātas mīkstās rotaļlietas, daudz ir ratiņu mazuļiem...

Plāns pagaidām tikai uz papīra

Gatavojas līdz pat 40 tūkstošu Ukrainas bēgļu uzņemšanai, taču daudzviet atzīst – piemērotu telpu nav.

Gaida solidāru atbildību

Pašvaldības norāda uz koordinācijas trūkumu ukraiņu uzņemšanas plānā.

Nevar iztikt tikai ar ziedojumiem

Apkopotie statistikas dati liecina, ka Eiropā katru dienu mirst ap 6000 cilvēku no diagnozes – vēzis, kas visbiežāk ir priekšlaicīgi nāves gadījumi. Nedēļas nogalē Rīgā pulcējās vēža pacientu organizāciju pārstāvji no 22 Eiropas valstīm, lai meklētu risinājumus, kā novērst netaisnības un atšķirības vēža diagnostikas, ārstēšanas un jaunāko zāļu pieejamības jomās, jo ES attīstītākajās valstīs ārstniecība noris veiksmīgāk un iespējams dzīvot daudz ilgāk un kvalitatīvāk.

Ar sāli iesaka piebremzēt

Sabiedrības veselības pētnieki vērš uzmanību, ka iedzīvotāji ikdienā sāli lieto krietni par daudz, tādējādi veicinot risku saslimt ar dažādām slimībām un palielinot mirstību. Pasaules Veselības organizācija (PVO), tai skaitā Latvija kā tās dalībvalsts, īsteno sāls patēriņa samazināšanas programmu, kas paredz līdz 2025. gadam samazināt vidējo sāls patēriņu par 30%, lai sasniegtu divus gramus dienā.