Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Ilze Brinkmane

Bez farmācijas nav veselības aprūpes(3)

Ar goda nosaukuma Gada farmaceits 2021 ieguvēju Vadimu Brižaņu par farmaceita lomu pandēmijā un jaunu komunikācijas veidu meklējumiem ar klientiem sarunājas Ilze Brinkmane.

Obligātajai vakcinācijai 50 gadus sasniegušajiem jābūt zinātniski pamatotai(26)

Latvijā ir visaugstākais inficēšanās līmenis ar Covid-19 Eiropas Savienībā (ES) un Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) valstīs, liecina Eiropas Slimību un profilakses centra (ECDC) apkopotie dati. Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) rosinājis noteikt visiem 50 gadus sasniegušajiem cilvēkiem obligātu vakcināciju pret Covid-19, pret to iebilda vairāki ministri, sakot, ka nepieciešama juridiska analīze par šādas prasības ieviešanu.

Meklēt palīdzību nav vājums, bet drosme(3)

Ar Latvijas Psihiatru asociācijas prezidentu profesoru Māri Taubi par depresijas izplatību sabiedrībā un mēģinājumiem glābt cilvēku dzīvības sarunājas Ilze Brinkmane

Vēl jāpalīdz tapt gaismai(6)

Brīvība s piemineklis ir Latvijas un tautas brīvības simbols. Rīgā piemineklis atklāts 1935. gada 18. novembrī, cauri dažādiem vēsturiskiem notikumiem izdevies to nosargāt un pēc pusgadsimta atkal atjaunot. Pirms trim gadiem Latvijas bijušais prezidents Valdis Zatlers ierosināja dibināt Brīvības pieminekļa izgaismošanas fondu un vākt līdzekļus tā apgaismojumam diennakts tumšajā laikā. Ideja ir sākusi īstenoties – 25. septembrī tika sākti izgaismošanas projekta būvdarbi. Taču projekta pabeigšanai vēl pietrūkst 25 tūkstošu eiro, lai iegādātos divus īpašus prožektorus, kas izgaismos pieminekļa zvaigznes un karoga mastus.

Kad prioritāte ir pacientu drošība(2)

Veselība s aprūpes sistēmā ir iesaistīti daudzi, un ārstniecības procesā iespējamas arī kļūdas. Patlaban visā pasaulē domā, kā radīt drošāku vidi, lai mediķi nebaidītos kļūdas atzīt un pacienti saņemtu pienākošos atbalstu, ja negadījums noticis. Latvijā joprojām ir spēkā Krimināllikuma 138. pants, ko attiecina uz ārstniecības personas profesionālo pienākumu nepienācīgu pildīšanu. Tuvākajā laikā atsāksies mediķu un juristu diskusija, vai šāds panta formulējums veicina kļūdu mazināšanos.

Lai vilks paēdis un kaza dzīva(4)

Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) paziņojusi, ka panākusi kompromisu sarunās ar Veselības ministriju (VM) par streika prasību izpildi, bet LVSADA padome šodien slēgtā sēdē vēl lems par streika prasību mīkstināšanu un vai tas atrisina kolektīva interešu strīdu abpusēji pieņemamā veidā. Tikmēr citas mediķu profesionālās organizācijas par progresīvāku uzskata jau apspriesto jauno ārstniecības personu atalgojuma modeli un nav vienisprātis ar arodbiedrības izvirzītajām prasībām.

Noslīkst pārāk daudz bērnu(9)

Katrs zaudēts cilvēks ir liela traģēdija, bet vēl lielāka, ja dzīvību zaudē bērni un cēlonis ir noslīkšana. Pērn Latvijā noslīkuši 129 cilvēki. Ja Eiropas Savienībā uz 100 000 iedzīvotāju vidējais noslīkušo rādītājs ir 1,1–1,5, tad pie mums – 6,8, kas ir ceturtais biežākais ārējās nāves cēlonis. Latvijas Peldēšanas federācija šai problemātikai jau vairākus gadus ir pievērsusi uzmanību, bet joprojām glābšana atstāta pašu slīcēju rokās.

Cīņu uzsāka vieni un otrreiz nepārdzīvotu

Pirms dodamies uz Lubānas veselības un sociālās aprūpes centru (SAC), tā direktore Inese Lībere pa tālruni stāsta, ka tagad jau visi jūtas mierīgi. Pret Covid-19 drīz pilnībā būs vakcinēti visi iemītnieki. Darbinieku vidū vakcinēti ir 50%, vakcināciju uzsākuši 9% un daudzi Covid-19 ir pārslimojuši. Nosauktie skaitļi vien dod cerību nepārdzīvot vēlreiz pārāk smagos brīžus, kas prasīja gan dzīvības, gan darbinieku izdegšanu. Atgūšanās prasīs laiku, bet bīstamā slimība jau nav atkāpusies.

Ļaus strādāt arī bez statusa

Patvēruma meklētājiem Latvijā ļaus strādāt trīs mēnešus pēc pieteikuma iesniegšanas, iepriekš to nevarēja ātrāk par sešiem mēnešiem. Saeimas galīgajā lasījumā atbalstītie grozījumi Imigrācijas likumā paredz, ka ārzemniekam, kurš Latvijā iesniedzis iesniegumu par bēgļa vai alternatīvā statusa piešķiršanu, būs jānodrošina tiesības uz nodarbinātību, ja lēmums par statusa piešķiršanu arī nebūs pieņemts triju mēnešu laikā.

Slimo vairāk, mācības sāks klātienē(4)

Pēdējās sešās nedēļās vērojams saslimstības ar Covid-19 gadījumu pieaugums bērnu vidū. Aizvadītās nedēļas laikā turpinājis augt atklāto gadījumu skaits, sasniedzot 38% kāpumu.

Ja saslims ar Covid-19, sertifikāta darbību uz laiku apturēs(3)

Digitālais Covid-19 sertifikāts ir apliecinājums tam, ka persona ir vakcinējusies pret Covid-19, veikusi Covid-19 analīzes vai arī vīrusu pārslimojusi. To var izmantot kā apliecinājumu pakalpojuma saņemšanai, iestādes vai pasākuma apmeklēšanai.

Joprojām ir daudz nezināmā

Cilvēki visbiežāk dzird to, ko grib dzirdēt, un izlasa to, ko grib izlasīt, bet 26. augustā Veselības ministrijas organizētajā tiešsaistes sarunā atkal tika meklētas atbildes par vakcināciju pret Covid-19. Gan jautājumi, gan ekspertu sniegtās atbildes liecina, ka joprojām ir daudz nezināmā, un zinātnieki turpina veikt pētījumus.