Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Rolands Pētersons

Tauta, pastāvi pie ratiem!(27)

Pagājušo otrdien Valsts prezidents Egils Levits sniedza lielu konceptuālu interviju LTV raidījumā 1:1, kurā pauda savu attieksmi gan pret pašvaldību vēlēšanām, gan pret valdības darbu, kā arī ieskicēja savu politisko lomu. Vairums intervijas atreferētāju pievērsa uzmanību valdības darba vērtējumam, kas īsumā bija: "Valdība darbojās klupdama un krizdama, bet klupdama un krizdama pareizā virzienā!" Labi, pieņemsim!

Kad demokrātija žņaudz sevi(12)

Zīmīgākā pašvaldību vēlēšanu tendence, kas pārspēj pārsteigumus partiju ietekmes sadalījumā, šoreiz ir ļoti zemais balsotāju skaits. Nobalsoja tikai katrs trešais no balsstiesīgajiem. Kritums pret iepriekšējām pašvaldību vēlēšanām tajās pašās teritorijās – par 13 procentu punktiem.

Latvija jau atpaliek no kaimiņiem(12)

Par gaidāmo nodokļu sloga pieaugumu mazajam biznesam Rolanda Pētersona saruna ar Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras prezidentu Aigaru Rostovski.

Jauna stratēģiskā situācija(4)

Situācijas eskalācija Rietumu attiecībās ar Lukašenko režīmu kļūst aizvien nopietnāka. Ja tā turpināsies, Latvijai jau drīzākajā laikā būs jāsastopas ar jauniem būtiskiem izaicinājumiem gan iekšējai, gan ārējai drošībai. Pēdējās dienās Lietuva jau piedzīvo to, ka tās robeža ar Baltkrieviju pārvēršas nevis par noslēgtu cietoksni, kāds būtu labvēlīgāks scenārijs, bet gan par Lukašenko provokāciju vietu.

Pārtapināšanas farss(9)

Krišjāņa Kariņa valdības dubls numur divi, no vienas puses, nav īpašs pārsteigums. Visa politiskā loģika nepārprotami vilka uz to, ka bezcerīgi apdrupušajam koalīcijas pastarītim KPV LV vietas barā vairs nav. Balsu Saeimā valdībai ir gana, tāpat nekāda labuma, izņemot KPV LV ministru un deputātu pastāvīgi radītās galvassāpes, premjeram nebija. Tad jau valdības stiprināšanai bija vērts lieko balastu izmest pār bortu, lai nedaudz remdinātu pārējo bara locekļu apetīti. Varbūt vismaz uz brīdi būs miers!

Nav stratēģijas Baltkrievijas jautājumā(9)

Par impulsīviem izlēcieniem, stratēģijas trūkumu un problēmas sarežģītību Baltkrievijas jautājumā Rolanda Pētersona saruna ar Latvijas Ārpolitikas institūta pētnieci Eviju Djatkoviču.

Tiesiskuma vārgie asni(1)

Pēdējā laikā vērojamas tiesībsargājošo institūciju aktivitātes, kuras optimisti varētu traktēt kā pirmos asnus ceļā uz sistēmas pašattīrīšanos un tiesiskuma apziņas celšanos valstī. Augsta līmeņa Valsts policijas (VP) amatpersonu kratīšanas un aizturēšanas, ko veicis gan VP Iekšējās drošības birojs, gan Valsts drošības dienests. Ģenerālprokuratūras ierosinātais kriminālprocess par valsts amatpersonu nolaidību vakcīnu iepirkumā. Ģenerālprokurora Jura Stukāna neierasti atklātie publiskie izteikumi par KNAB darba kvalitāti, gadiem ilgi novilcinot operatīvo materiālu izmantošanu kriminālprocesa uzsākšanai t. s. būvnieku karteļa lietā, tā būtiski ietekmējot izmeklēšanas rezultātus.

Karogā ietītā liekulība(12)

Baltkrievu nacionālais karogs ir skaists – balts ar sarkanu svītru vidū, kas apliecina slāvisko pēctecību, apvienojumā ar jātnieku zirgā, kas pacēlis zobenu un tur vairogu ar dubultkrustu (Pohonia, lietuviešu Vītis), kas liecina par baltkrievu kā etnosa veidošanās apziņu katoliskajā Eiropā Lietuvas lielkņazistes sastāvā, ne Maskavijā. Es ļoti vēlētos, lai Lukašenko režīms tiktu gāzts un šis karogs plīvotu virs Minskas.

Vai esam banānu republika?(10)

Pēdējo divu mēnešu laikā KNAB "pietiekamu pierādījumu" trūkuma dēļ izbeidzis trīs skandalozus kriminālprocesus – pret ABLV bankas vadību par iespējamu kukuļošanu, pret Latvijas Bankas bijušo prezidentu Ilmāru Rimšēviču par ABLV ļaunprātīgu apmelošanu, kā arī t.s "būvnieku karteļa" lietu, kurā virkne vadošu būvfirmu vadītāju tika apsūdzēti karteļa izveidē un amatpersonu kukuļošanā valsts un pašvaldību būvniecības pasūtījumos.

Viņķeles mantojuma gūstā(6)

Mēnešiem ejot, līdzās vakcīnu (ne) iepirkumam atklājas aizvien jauni brīnumi, kas Veselības ministrijā (VM) pārmantoti no "jautrajiem" ministres Ilzes Viņķeles laikiem, kad juridiski korekta lēmumu pieņemšana ar skaidru katras amatpersonas atbildību tika aizstāta ar neformālām "ekspertu sanāksmēm" pie kafijas. Turklāt šķiet, ka Viņķeles "liberālā" pieeja nekur nav zudusi, lai gan nomainījies gan ministrs, gan ministrijas valsts sekretāre, bet tiek godam turpināta.

Aptiekas kritizē Veselības ministrijas darbu

Par Veselības ministrijas ieceri ierobežot aptieku atrašanās vietas, kā arī farmācijas nozares nākotnes vīziju Rolanda Pētersona saruna ar Aptieku īpašnieku asociācijas izpilddirektori Kristīni Jučkoviču.

Sabiedrība ir nogurusi(2)

Sākotnēji tā vairāk bija neziņa par to, kas sagaida, bailes par iespēju saslimt, bailes par savu un tuvinieku veselību, bet šobrīd prevalē nomāktība. To var arī saukt par hronisku nogurumu, nomāktību, dažkārt par izmisumu, kas saistīts ar ierastā ritma zudumu. (..) Nav kur uzpildīt iztukšotās baterijas, un nav iespējas mazināt iekšējo spriedzi, izejot no mājām un satiekoties ar citiem cilvēkiem. Tas rezultējas ar to, ka pieaug vardarbība gan pieaugušo starpā, gan pret bērniem.

Dūmu mākonis patiesības slēpšanai(1)

Trešdien valdība nāca klajā ar kārtējo Veselības ministrijas (VM) rosināto lēmumu par ministrijas amatpersonu disciplināro sodīšanu saistībā ar rīcību Covid-19 vakcīnu iepirkuma organizēšanā. Šoreiz sodāmais grēkāzis bija Zāļu valsts aģentūras (ZVA) direktors Svens Henkuzens, kurš tika pazemināts amatā uz trim gadiem.

Vai tiešām milzu ļaunprātība?(1)

Sāga ap AB/LV bankas planetāra mēroga naudas atmazgāšanu, vai arī gluži pretēji – Latvijas amatpersonu apzinātu šīs bankas nogremdēšanu –, ir ieguvusi jaunu pavērsienu, kas izriet no KNAB lēmuma pamatojuma par kriminālprocesa izbeigšanu pret bijušo Latvijas Bankas prezidentu Ilmāru Rimšēviču nonākšanas atklātībā. Izmeklēšana pret Rimšēviču notika par kukuļa pieprasīšanu un AB/LV mērķtiecīgu iznīcināšanu pēc tā atteikuma, sniedzot nepatiesas ziņas ASV iestādēm. Lai gan KNAB nolēma lietu izbeigt pierādījumu trūkuma dēļ (vienlaikus atzīstot, ka paša Rimšēviča liecības nav ticamas), lēmumā aprakstītajā lietas izmeklēšanas gaitā parādās interesantas nianses.

Valsts finansējuma slazds

Pēdējās dienas ziņu virsrakstos būtiska tēma ir Jāņa Vitenberga politiskās piederības maiņa un kārtējais cirks viņa "dzimtajā" partijā KPV LV, kas kopš dzimšanas 2016. gadā ir paspējusi nomainīt trīs priekšsēdētājus, lielāko daļu valdes sastāva, nosaukumu, kā arī ieslīgt bezgalīgos juridiskos strīdos par to, kurš no partijas atvasinājumiem ir patiesais.

Lūgums nekaitināt sabiedrību(1)

Valdība, Veselības ministrija (VM) un tās eksperti, varbūt pat labu gribot, pēdējā laikā kārtējo reizi ir nākuši klajā ar klaji pretrunīgiem, nekonsekventiem vai pat nedaudz ciniskiem vēstījumiem, tā riskējot atkal nokaitināt ievērojamu daļu sabiedrības. Diemžēl šoreiz jucekli vēl lielāku padarīja "tūrisma vasaru" sološie Eiropas Komisijas (EK) ierosinājumi, kurus Latvijas valdībai kaut kā nācās integrēt vietējā komunikācijā.

No būdiņām uz saulaino tāli(2)

Finanšu ministrija piektdien ziņoja, ka ir gatavs pārstrādāts, kas 1,65 miljardu eiro investīciju vietā nu paredz 1,82 miljardus.

Korupcija joprojām grauj uzticību muitai(1)

Par Terehovas muitas darbinieku masveida aizturēšanu un Valsts ieņēmumu dienesta (VID) vadības kūtrumu muitas darba sakārtošanā Rolanda Pētersona saruna ar finanšu ministru Jāni Reiru (JV).

Vai ir dzīve pēc pandēmijas?(2)

Valdība lems par līdzekļu piešķiršanu ar Covid-19 krīzi saistīto kompensāciju izmaksai, "Valdība lems par atsevišķu ierobežojumu mīkstināšanu", "Valsts prezidents pauž atbalstu valdības lēmumam pārkārtot Covid-19 drošības pasākumus" – šādi virsraksti ikdienas pārplūdina Latvijas informatīvo telpu.

Pārmaiņu laikmeta gaidās?(1)

Politikas vērotājiem nevar palikt nepamanīta pēdējā laika sarosīšanās Latvijas politikas pīļu dīķī. Gada sākumā jaunas partijas Likums un taisnīgums dibināšanu pieteica pēc dažu domām odiozais nu jau bijušās KPV/LV partijas (tagad – Par cilvēcīgu Latviju) līdzdibinātājs Aldis Gobzems, kura politiskā izturēšanās vairāk atgādina pat ne Saeimas opozīcijas (kuras loceklis viņš aizvien ir), bet "ārpussistēmas" politikas stilu. Kas, starp citu, nu jau gadiem ir "modes kliedziens" pasaulē, sākot ar to pašu Donaldu Trampu.

Politikā ir potenciāls nākt kaut kam jaunam(7)

Par elites nespēju izveidot kompetentu valdību, pašvaldību vēlēšanām un potenciālo sabiedrības nosliekšanos konservatīvisma virzienā Rolanda Pētersona saruna ar sociologu Arni Kaktiņu.

Nāve un politika(3)

Pirms vairākām nedēļām Saeimas Mandātu komisijai sākot skatīt portālā manabalss.lv 10 000 vēlētāju atbalstu guvušo iniciatīvu eitanāzijas legalizēšanai, vairāk pārsteidza ne diskusijas augstajā namā, bet piezemētākā vidē, proti, tviterī. Šķita, ka pēkšņi atkal tiek aktivizēts varbūt ne ļoti daudzskaitlīgs, bet ļoti pašpārliecināts troļļu bataljons, kas pārklājās ar pavisam citu kampaņu decembra beigās, kad premjers Krišjānis Kariņš sāka uzdot sliktus jautājumus par neesošajām vakcīnām labajai veselības ministrei Ilzei Viņķelei.

Veselības nozares vadība ir ministra atbildība(3)

Par Covid-19 apkarošanu, Veselības ministrijas (VM) kļūdām un sociālā dialoga trūkumu Rolanda Pētersona saruna ar Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības priekšsēdētāju Valdi Keri.

Kolektīvā (bez)atbildība(2)

Beidzot! Šķiet, šādas un līdzīgas izjūtas 18. martā pārņēma daudzus Latvijā, uzzinot, ka ģenerālprokurors Juris Stukāns ir uzdevis veikt pārbaudi, lai izvērtētu ''visus apstākļus, kas saistīti ar vakcīnu pret Covid-19 iegādi un tās rezultātā radušos situāciju''.