Tradicionālos vīnkopības reģionus apdraud klimata pārmaiņas. To dēļ vīnogas nogatavojas daudz ātrāk, bet vīns zaudē ierasto garšu. Turpretī vietās, kur kādreiz vīnogu audzēšana nebija iedomājama, tagad var radīt kvalitatīvu vīnu.
Covid-19 pandēmijas laikā valstīs un lielpilsētās, kurās parasti ir augsta noziedzība, likumpārkāpumu skaits ir ievērojami krities. Taču tas nenozīmē, ka noziedznieki snauž. Patiesībā šis viņiem ir lielo iespēju laiks.
Pirms divām nedēļām Ēģiptē iedzīvotāju skaits oficiāli sasniedza maģisko 100 miljonu robežu. Vēl 2017. gadā, kad Ziemeļāfrikas valsts publicēja pēdējās tautas skaitīšanas rezultātus, iedzīvotāju skaits tur bija 93 miljoni. Straujais iedzīvotāju skaita pieaugums rada virkni grūtību tuksnešainajai zemei, kuras rīcībā ir ļoti ierobežoti dabas resursi un katrs trešais iedzīvotājs ir nabadzīgs.
Mākslas filmas Parazīts triumfs šī gada Oskaru ceremonijā spilgti apliecināja Dienvidkorejas masu kultūras globālo fenomenu, ko gandrīz pirms desmit gadiem aizsāka amizanta popdziesma.
Pasaules uzmanības centrā nonākušajā Irānā piektdien notiks parlamenta vēlēšanas. Sagaidāms, ka pēc tām islāma republikas likumdevējā vēl vairāk nostiprināsies fundamentālisti. Kandidāti, kurus uzskata par reformu atbalstītājiem, masveidā nav pielaisti startam vēlēšanās. Tas apliecina Irānā valdošā klerikāļu režīma apņemšanos cementēt savas pozīcijas laikā, kad padziļinās konfrontācija ar Savienotajām Valstīm. Parlamenta vēlēšanu iznākums var būt nozīmīgs, raugoties arī uz 2021. gadā gaidāmajām prezidenta vēlēšanām.
Ar aicinājumu afrikāņiem nemesties apskāvienos autoritārām lielvarām ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo trešdien noslēdza turneju Āfrikā. Tās laikā augstā amatpersona apliecināja, ka ASV prezidents Donalds Tramps ir gatavs slēgt abpusēji izdevīgus darījumus ar Āfrikas valstīm. Tomēr eksperti ir pārliecināti, ka pašreizējo Baltā nama administrāciju šī pasaules daļa interesē tikai tādēļ, lai neļautu tur izvērsties Ķīnai.
Vecie ļaudis un cilvēki ar nopietnām veselības problēmām ir visvairāk pakļauti riskam saslimt ar jauno koronavīrusu Covid-19, noskaidrojies pirmajā plašajā pētījumā par iepriekš nezināmo infekcijas slimību.
Francijas parlamenta apakšpalātā – Nacionālajā asamblejā – pirmdien sākās debates par valdības ierosināto pensiju reformu, kas izraisīja plašus streikus un protestus visā valstī. Neraugoties uz arodbiedrību un opozīcijas politiķu pretestību, Francijas prezidents Emanuels Makrons ir apņēmības pilns panākt, ka pašreizējo komplicēto pensiju sistēmu nomainītu universāla sistēma, kas būšot taisnīgāka.
Četrās Centrāleiropas valstīs – Ungārijā, Polijā, Čehijā un Slovākijā – pēdējos gados pie varas ir nostiprinājušies labējie un kreisie populisti. Tā sauktā Višegrādas četrinieka valstu valdības regulāri ir izpelnījušās Eiropas Savienības (ES) kritiku par likuma varas, vārda brīvības un demokrātijas ierobežošanu.
Miljardiem tuksneša siseņu kā cunami vilnis veļas pār Somālijas pussalu un virzās dziļāk Āfrikā, aiz sevis atstājot nopostītus labības laukus, ganības un izmisušus zemniekus. Sienāžiem līdzīgie kukaiņi, kuri parasti izvēlas vientuļnieku dzīvesveidu, pēdējā gada laikā ir savairojušies tik lielā skaitā, ka tagad izveidojuši milzu spietus un devušies tūkstošiem kilometru tālos sirojumos, lai barotos un radītu pēcnācējus. Siseņu invāzijas dēļ vairākas valstis ir izsludinājušas ārkārtas stāvokli, bet ANO brīdina, ka tuvākajās nedēļās var izveidoties jauni spieti, kas nodarītu vēl lielāku postažu vienam no klimata pārmaiņu visvairāk skartajiem pasaules reģioniem.
Pirmo reizi kopš kara izcelšanās Sīrijā 2011. gadā tur atklātā konfrontācijā ir nonākuši divu valstu karaspēki. Kopš februāra sākuma Sīrijas diktatora Bašāra el Asada armija un Turcijas karaspēks vairākkārt ir letāli sadūrušies valsts ziemeļrietumu provincē Idlibā. Iepriekš bija notikušas cīņas starp abu valstu atbalstītiem grupējumiem.
Pirms pieciem gadiem Baltkrievijas galvaspilsētā Minskā Ukrainas, Krievijas, Vācijas un Francijas līderi parakstīja vienošanos, kuras mērķis bija izbeigt karadarbību Austrumukrainā un atjaunot mieru. Vienošanās nosacījumi tā arī nav tikuši pilnībā ieviesti, bet uz frontes līnijas regulāri notiek apšaudes starp Ukrainas spēkiem un Krievijas atbalstītajiem kaujiniekiem.
Vācijā valdošajai Kristīgo demokrātu savienībai (CDU) būs jāizraugās nākamais līderis, kurš politiskā spēka vadību pārņems no Annegrētas Krampas-Karenbaueres. Tikai 14 mēnešus pēc stāšanās CDU priekšēdētājas amatā viņa pirmdien paziņoja par nodomu atkāpties. Tas nozīmē, ka nākamgad paredzētajās federālā parlamenta vēlēšanās CDU kanclera amata kandidāts būs kāds cits. Pašreizējā Vācijas valdības vadītāja Angela Merkele, kura Krampu-Karenbaueri redzēja kā savu politisko mantinieci, ir paziņojusi, ka 2021. gada vēlēšanās nestartēs.
Kreiso nacionālistu partija Sinn Fein pēc uzvaras Īrijas parlamenta vēlēšanās vēlas runāt ar diviem likumdevējā līdz šim visvairāk pārstāvētajiem politiskajiem spēkiem – Fine Gael un Fianna Fail – par jaunās valdības veidošanu. Neviena partija nav ieguvusi absolūto vairākumu 160 deputātu lielajā parlamentā, tāpēc ir gaidāmas ilgas un sarežģītas koalīcijas stiķēšanas sarunas.
Bijušais marksistu revolucionārs Žuzē Eduardu duš Santušs 38 gadus vadīja Āfrikas valsti Angolu. Kad 2017. gadā viņš atstāja prezidenta amatu, Santušs, viņa ģimene un pietuvināto loks faktiski kontrolēja Angolas ekonomiku, kas ir atkarīga no naftas eksporta. Bijušā prezidenta meita Izabela duš Santuša ir uzkrājusi tik daudz naudas, ka tiek uzskatīta par visbagātāko sievieti Āfrikā. Tas viņai pavēra iespēju apgrozīties pasaules ietekmīgāko cilvēku vidū.
Ekonomiski plaukstošā Īrija nedēļas nogalē varētu piedzīvot pamatīgu politisko satricinājumu. Sestdien Eiropas Savienības (ES) dalībvalsts pilsoņi izraudzīsies savus pārstāvjus nacionālajā parlamentā, un vēlētāju aptaujas liecina, ka vislielāko atbalstu iegūs kreisi nacionālā partija Sinn Fein. Savukārt pašreizējā premjerministra Leo Varadkara vadītā centriski labējā partija Fine Gael, visticamāk, zaudēs varu.
Dziļās politiskās nesaskaņas Vašingtonā kā ass īlens no maisa izlīda ASV prezidenta Donalda Trampa šī gada runā par stāvokli valstī. Viņš izmantoja uzrunu Kongresā, lai apliecinātu savus plānus cīnīties par pārvēlēšanu amatā vēl uz četriem gadiem un uzslavētu pašreizējās administrācijas paveikto aizvadītajos trīs gados. Prezidents uzrunāja nāciju dienu pēc Demokrātu partijas haotiskajām priekšvēlēšanu sapulcēm Aiovā un dienu pirms izšķirošā balsojuma Senātā, kur naktī uz ceturtdienu noslēdzās Trampa impīčmenta tiesa.
Sprādzienbīstama situācija ir izveidojusies uz Grieķijai piederošajām salām, kuras netiek galā ir pārpildītajām migrantu nometnēm. Pirmdien Lesbas salā izcēlās sadursmes starp policistiem un patvēruma meklētājiem, kuri protestēja pret necilvēcīgajiem dzīves apstākļiem migrantu nometnēs un lēno patvēruma lūgumu izskatīšanu. Arī vietējie iedzīvotāji pēdējās nedēļās ir izgājuši demonstrācijās, lai pieprasītu valdībai Atēnās risināt migrantu nometņu pārapdzīvotību. Pērn pie varas nākušais konservatīvais premjerministrs Kirjaks Micotakis ir solījis problēmas risināt, taču līdz šim nekāda konkrēta rīcība nav sekojusi.
Jaunais koronavīruss kontinentālajā Ķīnā mirušo slimnieku skaita ziņā jau pārspējis radniecīgo smago akūto respiratoro sindromu (SARS), kas valstī uzliesmoja 2003. gadā. Slimība turpina strauji izplatīties Ķīnā un arvien jauni inficēšanās gadījumi tiek konstatēti arī citviet, tāpēc valstis visā pasaulē slēdz robežas viesiem no Ķīnas, bet aviokompānijas atceļ lidojumus uz un no slimības skartās valsts. Ķīnas valdība ir apsūdzējusi ASV panikas izplatīšanā saistībā ar bīstamo koronavīrusu. Tā uzliesmojums radījis nopietnu kaitējumu arī Ķīnas ekonomikai.
ASV vidējo rietumu štatā Aiovā pirmdien startēs priekšvēlēšanu un vēlēšanu sapulču maratons, kurā izvēlēsies Demokrātu partijas kandidātu 3. novembrī paredzētajās Savienoto Valstu prezidenta vēlēšanās.
Pasauli satriekusi viena no XXI gadsimta vislabākajiem basketbolistiem un sportistiem Kobes Braienta (1978–2020) nāve. Piemiņas vārdos viņš tiek saukts ne tikai par leģendu, bet arī iedvesmotāju un sporta radošo spēku.
Eiropa piektdien piedzīvos būtiskāko ģeopolitisko pavērsienu XXI gadsimtā. Pulksten 23.00 pēc Griničas laika (sestdien pulksten 1.00 pēc Latvijas laika) Apvienotā Karaliste pametīs Eiropas Savienību (ES), kuras sastāvā tā ir atradusies 47 gadus. Šķiršanās notiks trīs gadus un septiņus mēnešus pēc referenduma, kurā 52% nobalsojušo atbalstīja Brexit. Laikā starp balsojumu un Brexit Lielbritānijā nomainījās trīs valdības un Londona un Brisele bija ierautas haotiskās sarunās par šķiršanās nosacījumiem.
Palestīnieši noraida, bet pasaule piesardzīgi uzlūko ASV prezidenta Donalda Trampa piedāvāto Tuvo Austrumu miera plānu. Tas paredz izveidot palestīniešu valsti, bet ar nosacījumu, ka tās teritorijā tiek saglabātas neskaitāmās ebreju apmetnes. Plānu var uzskatīt par Trampa kārtējo dāvanu Izraēlas konservatīvajam premjerministram Benjaminam Netanjahu. Viņš izmisīgi cenšas palikt pie varas, lai izvairītos no tiesāšanas saistībā ar apsūdzībām korupcijā.
Neraugoties uz Irānā šomēnes notikušajiem plašajiem protestiem pret valdošo klerikāļu režīmu, februārī gaidāmajās parlamenta vēlēšanās galvenā cīņa būs starp konservatīvajiem un fundamentālistiem.
Nāvējošais koronavīruss turpina strauji izplatīties Ķīnā, kur valdība ir pagarinājusi ķīniešu Jaunā gada brīvdienas, lai mudinātu cilvēkus palikt mājās un nepārvietoties. Arī citas reģiona valstis pastiprina drošības pasākumus, lai novērstu jaunā vīrusa epidēmiju savā teritorijā.
Vācijas kanclere Angela Merkele piektdien ieradīsies Stambulā, lai ar Turcijas prezidentu Redžepu Tajipu Erdoganu apspriestu valstu divpusējās attiecības un arī starptautiskās norises. Sagaidāms, ka viens no centrālajiem līderu sarunas tematiem būs migrācija.
Gandrīz pussimt pasaules valstu līderu ir ieradušies Izraēlā, lai ceturtdien pieminētu 75. gadadienu kopš Aušvicas nāves nometnes atbrīvošanas. Nacistu izveidotajā koncentrācijas un nāves nometnē Otrā pasaules kara laikā nogalināts 1,1 miljons cilvēku, no kuriem gandrīz miljons bija ebreji.
Ķīnā pieaug nāves gadījumu skaits, kurus izraisījis jaunā tipa koronavīruss 2019-nCoV. Tas strauji izplatās pēc iedzīvotāju skaita lielākajā valstī pasaulē, bet ir konstatēti saslimšanas gadījumi arī citās Āzijas valstīs. Infektologi apstiprinājuši, ka vīruss tiek pārnests no cilvēka uz cilvēku, tāpēc aicina iedzīvotājus ievērot piesardzības pasākumus. Pastāv bažas par saslimšanas gadījumu pieaugumu, jo nedēļas nogalē sākas ķīniešu Jaunā gada svinības. To laikā simtiem miljoniem Ķīnas iedzīvotāju dodas pie savām ģimenēm valsts iekšienē, bet daudzi izmanto brīvdienas, lai ceļotu uz ārvalstīm.
Tikai trešo reizi ASV vēsturē Kongresā notiks impīčmenta prāva pret valsts prezidentu. Otrdien Senātā sāksies politiska tiesvedība pret ASV prezidentu Donaldu Trampu, kuru apsūdz mēģinājumā izmantot citas valsts valdību, lai ietekmētu šogad rudenī notiekošās ASV prezidenta vēlēšanas.
Daudzas Dienvideiropas pilsētas šajā ziemā ir ietītas smogā. Vietām gaisa piesārņojums regulāri daudzkārt pārsniedz pieļaujamo normu, nopietni apdraudot iedzīvotāju labsajūtu un veselību. Lai uzlabotu gaisa kvalitāti, industriālajos Itālijas ziemeļos virknē pilsētu ir aizliegts izmantot vecākas automašīnas. Savukārt Balkānu valstu lielāko pilsētu iedzīvotāji protestē pret varasiestāžu neieinteresētību problēmas risināšanā. Eiropas Vides aģentūra norāda, ka Eiropai būtu aktīvāk jācīnās ar gaisa piesārņojumu.