Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Literatūra

Izsludināts literatūras konkurss Latgolys prozys skaitejumi 2021

Lai veicinātu literāro procesu virzību Latgalē, dodot iespēju latgaliešu rakstu valodā vai latviešu literārajā valodā rakstošiem autoriem paplašināt auditoriju un lasītājiem iepazīt jaunus Latgales kultūrtelpā tapušus darbus, biedrība LgSC jau otro gadu izsludina konkursu Latgolys prozys skaitejumi 2021.

Varoņus un nevaroņus esmu saticis uz zemes. Andris Kolbergs (1938-2021) © DIENA

Sakām – latviešu detektīvs, domājam – Kolbergs; sakām – Kolbergs, domājam – latviešu detektīvs. Tas nebūt nav pārspīlējums, jo būtībā, ja vispār var runāt par tādu parādību kā latviešu detektīvs, tad tā vēsture lielā mērā sakrīt ar Andra Kolberga radošo biogrāfiju – tā Latvijas Literatūras gada balvas cildinājumā, rakstniekam 2012. gadā piešķirot mūža balvu, rakstīja literatūrkritiķis Guntis Berelis. Detektīvžanra klasiķis 5. novembrī ir devies mūžībā.

Darbu sāk Latvijas Literatūras gada balvas 2022 ekspertu komisija

Jau šobrīd norit gatavošanās vienam no centrālajiem notikumiem Latvijas literatūrā – Latvijas Literatūras gada balvai (LALIGABA), kas ik pavasari tiek pasniegta spožākajiem pašmāju autoriem piecās nominācijās. Jaunā ekspertu komisija sākusi 2021. gada literārā devuma izvērtēšanu, savukārt balvas organizatoriem pievienojies LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts (LU LFMI).

Paziņoti Prozas lasījumu konkursa Pandēmijas laika stāsti laureāti

Festivāla Prozas lasījumi izsludinātajā stāstu konkursā Pandēmijas laika stāsti paziņoti pieci konkursa laureāti: Elīna Smoļaka Kandidāti, Džeina Šteinberga Bērētava, Dzintars Hmieļevskis Pirmā Advente, Sandra Dieziņa Akmens sirds, Digna Degtjarova Purva bridēji.

Daudz laimes 120. dzimšanas dienā, Čak!

Šodien, 27. oktobrī, dzejniekam, rakstniekam, vienam no latviešu urbānās dzejas aizsācējiem Aleksandram Čakam 120. jubileja. Godinot dzejnieku gadadienā un pieminot viņa literāro mantojumu, Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienība izveidojusi plašu A. Čaka jubilejai veltītu pasākumu ciklu, kas, iestājoties ierobežojumiem, pārcelts uz vēlāku laiku.

Piecos literāros vakaros Tikšanās Aleksandra Čaka viesistabā aicina iepazīt dzejnieku un viņa literāro mantojumu

14. un 21. oktobrī, kā arī 4., 11. un 18. novembrī plkst. 18.00 izstāžu zālē Rīgas mākslas telpa Aleksandra Čaka 120. jubilejai veltītās literārās un kultūrizglītojošās ekspozīcijas No Aleksandra līdz Čakam ietvaros norisināsies pieci literārie vakari Tikšanās Aleksandra Čaka viesistabā. Visus literāros vakarus vadīs un ar viesiem sarunāsies Aleksandra Čaka biedrības vadītāja Andra Konste.

Ojāra Vācieša muzejā skatāma dzejnieka portretu izstāde

Ojāra Vācieša muzeja (Ojāra Vācieša iela 19, Rīga) Robinsonzālē no 11. oktobra apmeklētājus atkal sagaida fotogrāfa Vilhelma Mihailovska fotostāsts Atgriešanās. Fotogrāfa uzņemtie Ojāra Vācieša portreti, kas glabājas muzeja krājumā, muzeja izstāžu zālē nav eksponēti pirmo reizi, bet gan piedzīvo savu atgriešanos un atkalsatikšanos ar apmeklētājiem.

Radīts pirmais latviešu literatūras virtuālais asistents – Cibiņš

Godinot Jāni Poruku 150 gadu jubilejā, ir radīts pirmais latviešu literatūrai veltītais virtuālais asistents jeb sarunbots. Kopā ar Cibiņu ikviens interneta lietotājs var ne tikai apgūt un pārbaudīt zināšanas par stāstu Kauja pie Knipskas, bet arī aprunāties un izteikt savu viedokli.

Aiz mūžības. Jānim Porukam – 150 © DIENA

Līdzās literatūrā mūžīgi risinātajām tēmām Poruks savas daiļrades centrā licis dažādu kultūru, laikmetu un sociālās piederības varoņus un konfrontējis viņus ar izaicinājumiem, ar kuriem sastopas cilvēks, arī mūsdienu cilvēks.