Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +1 °C
Skaidrs
Sestdiena, 29. janvāris
Valērijs, Aivars

Grāmatas nekad neiziet no modes! 5 iemesli, kāpēc lasīt grāmatas.

Pastāv uzskats, ka pasaules veiksmīgākie un gudrākie cilvēki ir lieli grāmatu lasītāji. Toms Korlijs (Tom Corley) savā grāmatā Change Your Habits, Change Your Life atklāj, ka 88% turīgu cilvēku (par turīgiem šajā gadījumā uzskatot tādus, kuru īpašums mērāms miljonos eiro) ikdienas plānā ir atvēlēts ne mazāk kā 30 minūtes grāmatu lasīšanai. Lielākā daļa no viņiem pārsvarā lasa daudz izziņas literatūru, daiļliteratūru un pašizaugsmes grāmatu. Reiz laikrakstā The New York Times Bils Geitss dalījās, ka izlasa ap 50 grāmatu gadā, tātad apmēram divas grāmatas mēnesī. Leģenda vēsta, ka Elons Masks iemācījies būvēt raķetes - izlasot par to grāmatās.

 

Pēdējo dažu gadsimtu laikā grāmata no ekskluzīva, dārga un reta priekšmeta kļuvusi par pieejamu katram un mums visiem ir iespēja izmantot šo vērtīgo resursu, lai uzlabotu savu dzīvi. Iespaidīgi, kāds spēks piedēvēts savirknētiem burtiem, kas uzdrukāti uz papīra. Uzzini turpinājumā, ko mums sniedz lasīšana un kur meklēt lietotas grāmatas par ļoti patīkamām cenām.

Kā grāmatas un to lasīšana palīdz cilvēkam?

Grāmatas primārais uzdevums  - informēt, izglītot, mācīt vai izklaidēt, ir tikai aisberga redzamā daļa to ieguvumu klāstā, ko tās mums dod. Literatūra liek mums smieties, dusmoties, raudāt un priecāties, neļauj mums aizmigt vai gluži pretēji - aizmidzina. Tomēr - arī tas nav viss. Ir pierādīts, ka lasīšana cilvēku labvēlīgi ietekmē ne tikai emocionāli, bet arī medicīniski. Grāmata ir ļoti būtisks palīgs psiholoģiskā atbalsta sniegšanā īpašu šobrīd, kad cilvēki saskaras ar izolāciju un vientulību. Nosauksim piecus būtiskus faktus, kā grāmatas vēl palīdz cilvēkiem:

  1. Uzlabo smadzeņu darbību. Lasīšana smadzenēm ir kā sportošana - jo vairāk treniņu, jo labāks rezultāts. Tiek veicināta  spēja koncentrēties, var uzlaboties atmiņa;
  2. Palielina vārdu krājumu. Pastāvīgi saskaroties ar jauniem vārdiem, vārdu krājums palielinās. Kā savā pētījumā secinājis Toronto Universitātes profesors Keith Stavovich*,cilvēkiem, kas ikdienā lasa, vārdu krājums var būt līdz pat 50% lielāks kā tiem, kas ar lasīšanu neaizraujas;
  3. Stiprina koncentrēšanās spēju. Lasīšana prasa daudz lielāku koncentrēšanos, nekā, piemēram, televizora skatīšanās. Lai sekotu teksta kontekstam, ir jāpievērš īpaša uzmanība vārdiem, to nozīmei un vēl daudziem parametriem, bet šī komplicētā darbība stimulē smadzenes, uzlabojot spēju koncentrēties. Cilvēkiem, kuri stundām ilgi lasa, ir daudz labāka spēja koncentrēties un veltīt uzmanību vajadzīgajam mērķim. Šo prasmi var izmatot jebkurā uzdevumā, kur nepieciešama koncentrēšanās. Vēl sarežģītāks treniņš smadzenēm ir, piemēram, lasīšana svešvalodā;
  4. Samazina stresu. Stress mūsdienās ir izplatīta problēma, īpaši aktuāla kļuvusi Covid pandēmijas laikā, kad cilvēki saskārušies ar pastiprinātu izolāciju no sabiedrības. Grāmatas un to lasīšana ir viena no labākajām iespējām, kā ikdienā mājās cīnīties ar stresu. Laikraksts The Telegraph rakstījis, ka 2009. gadā Saseksas Universitātē veiktais pētījums atklāja interesantu faktu -  pēc sešu minūšu klusas lasīšanas cilvēka sirdsdarbība palēninājās un mazinājās muskuļu sasprindzinājums. Stresa līmenis faktiski samazinājās par 68%, padarot lasīšanu efektīvāku par runāšanu, pastaigāšanos vai mūzikas klausīšanos stresa samazināšanai;
  5. Palīdz mazināt depresijas simptomus. Lai arī depresija jāārstē medicīniski, grāmatu lasīšana ir viens no veidiem, kas palīdz depresijas simptomu mazināšanā. Piemēram, Anglijā radīta programma Reading Well Books* on prescription, kura iedrošina cilvēkus lasīt pašpalīdzības grāmatas.

Vai šie fakti Tevi pārliecināja sākt vairāk lasīt?

Lasīšana kopā ar bērniem

Amerikas Pediatrijas akadēmijā izpētīts, ka lasīšana bērniem katru dienu no zīdaiņa vecuma stimulē smadzeņu attīstību un palīdz attīstīt galvenās valodas, lasītprasmes un sociālās prasmes*. Tas nekas, ja bērns vēl ir pavisam maziņš, arī balss un vārdu virknes labvēlīgi ietekmē viņa smadzeņu attīstību. Lasīšana kopā ar bērniem ir lielisks laika pavadīšanas veids, kas tuvina bērnus un vecākus, radot emocionāli labvēlīgu attieksmi pret grāmatu lasīšanu.

Laba opcija - lietotas grāmatas.

Ļoti labs veids, kā iegādāties grāmatas par pieejamu cenu un pēc tam dot citiem iespēju to izlasīt, ir grāmatu plaukts vietnē andelemandele.lv . Tur var atrast gan jaunākās, nesen iznākušās grāmatas, gan arī tādas pērles un klasiku, ko lasījuši mūsu vecāki un vecvecāki. Grāmatu klāstā ir svaigākās pašizziņas, pavārgrāmatas, interjera grāmatas un enciklopēdijas. Protams, vislielākajā skaitā - daiļliteratūra. Cenu ziņā, piedāvājumā var atrast arī grāmatas par vienu centu.

Ir vērts ieskatīties andelemandele.lv kaut vai intereses pēc, jo ļoti ticams, ka izdosies ieraudzīt kādu savas bērnības grāmatu, vai pavisam svaigu, ko ļoti gribas izlasīt, bet nav vēlēšanās tērēt lielas summas iegādei. Turklāt, ja mājās, grāmatplauktā vēlies paturēt tikai pašas mīļākās grāmatas - dod citām grāmatām iespēju un ievieto tās andelemandele.lv, varbūt kādam citam tās ļoti palīdzēs!

http://www.keithstanovich.com/Site/Research_on_Reading.html

https://www.telegraph.co.uk/news/health/news/5070874/Reading-can-help-reduce-stress.html 

https://en.wikipedia.org/wiki/Reading_Well_Books_on_Prescription 

https://publications.aap.org/aapnews/news/13201

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!


Aktuāli


Reklāmraksti

Vairāk Reklāmraksti