Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +2 °C
Apmācies
Trešdiena, 21. februāris
Eleonora, Ariadne

Svarīgi - nebaidīties zaudēt

Varat kost pirkstos un raudāt, bet pieteikties _Dienas_un Hipotēku bankas šāgada biznesa realitātes seriālam Dienas starts vairs nav iespējams. Pieteikumi ir apkopoti, izlasīti, un jau pēc nedēļas iepazīstināsim ar izraudzītajiem projekta dalībniekiem.

Jāsaka, ka jauno uzņēmēju aktivitāte bija liela un tika pieteiktas visdažādākās biznesa ieceres - gan tādas, kas vēl ir idejas stadijā, gan arī tādas, kas jau reāli darbojas un pelna naudu saviem sācējiem. Bija gan šķirnes liellopu un tomātu audzētāji, gan arī inovācijām pilni projekti, kas paredz katram Latvijas iedzīvotājam uzdāvināt planšetdatoru. Pārstāvēta bija gan pakalpojumu un ēdināšanas sfēra, piemēram, vafeļu kafejnīcas projekts, gan arī ražošana un izglītība, piemēram, ierīkojot mācību bērnistabas lielveikalos.

Liels paldies visiem, kas iesūtīja savus pieteikumus! Jūsu idejas ir lieliskas, un, ieguldot darbu un laiku, tās visas noteikti ir īstenojamas. Izvēlēties septiņus varoņus turpmākajiem Dienas starta rakstiem nebija viegli. Kas viņi ir - to lasiet nākamās piektdienas laikrakstā un arīwww.diena.lv/dienas-starts, bet šoreiz jūs iepazīstināšu ar žūriju - trīs biznesa ekspertiem, kas līdz pat projekta noslēgumam decembrī vērtēs dalībnieku un viņu uzņēmumu sniegumu.

Viena no "absolventiem" 

Pirmā ir pērnā gada Dienas starta dalībniece, uzņēmuma IT Sapiensdibinātāja Eva Narunovska. Lai gan viņas bizness tika gari un plaši aprakstīts jau pagājušajā gadā, atgādināsim, ka firma, kā liecina tās nosaukums, darbojas IT jomā un izstrādā biznesa vadības programmatūru CRM/ERP - tā ir unificēta laika plānošanas, klientu uzskaites un apkalpošanas, ražošanas, noliktavas un visa uzņēmuma darbības vadības vide, kas krietni ietaupa laiku un ļauj automatizēt daudzas lietas, ar kurām citādi jāpiņķerējas «analogajā režīmā».

Par pieredzi pērnā gada Dienas startā Eva izsakās ļoti pozitīvi un ieteikusi aizpildīt pieteikuma anketu arī visiem saviem draugiem un paziņām, kas, uzņēmējas iedrošināti, sākuši realizēt savas biznesa idejas. «Svarīgi ir mīlēt, ko tu dari, ticēt savai biznesa idejai un pārvarēt šķēršļus nepadodoties. Jā, un, protams, jābūt gatavam daudz strādāt,» veiksmīgas uzņēmējdarbības priekšnosacījumus uzskaita uzņēmēja. Jaunajiem Dienas starta dalībniekiem viņa iesaka pirms intervijām sagatavoties, lai būtu kaut kas interesants, ko pastāstīt: «Jārēķinās, ka dalība šādā projektā paņem laiku. Tomēr reizē tā ir lieliska mārketinga iespēja, un, lai tā netiktu izniekota, stāstam jābūt saistošam.»

Biznesā pieredzējušais 

No pieredzējušās biznesa vides par ekspertu izvēlējāmies uzņēmuma Valmiermuižas alus saimnieku Aigaru Ruņģi. Viņš ir uzņēmuma dibinātājs un 60% daļu īpašnieks - mazākuma īpašnieki ir austriešu investori. Uzņēmējs savulaik pārdeva savu veiksmīgi strādājošo reklāmas aģentūru un no nulles pievērsās alus biznesam. «Man apnika strādāt ar svešiem zīmoliem, un es vēlējos radīt savējo, tādu, kā es to vēlos,» atklāj A. Ruņģis. Tagad viņš vada ne tikai alus brūzi, uzņēmumam pieder arī divi veikali - Rīgā un Valmiermuižā. «Tās drīzāk ir kā tādas Valmiermuižas alus vēstniecības, kurās var nopirkt arī dažādus citus Latvijā ražotus produktus.»

A. Ruņģis uzskata, ka uzņēmējs nedrīkst apstāties pie sasniegtā: «Protams, sākot biznesu, svarīgākais ir spert pirmo soli kā tādu. Viena no lietām, kam es pats cenšos sekot, - nemitīgi jāklausās, ko saka klienti, ko par tavu produktu runā cilvēki. Nekas nav standarts, vienmēr ir jācenšas savu ražojumu vai pakalpojumu pilnveidot.» Protams, jāprot arī atsijāt labus ieteikumus no sēnalām - ņemt vērā padomus, kas ir derīgi, un ignorēt tādus, kas var radīt kaitējumu. «Arī mazliet paeksperimentējot, to zelta graudu var atrast.» Svarīgākā īpašība, kādai jāpiemīt uzņēmējam, - krūtīs jābūt sirdij, un tai ir jāpukst, uzskata A. Ruņģis. «Tai jāpukst straujāk, kad domā par savu biznesu, par savu mērķi. Iekšā jābūt liesmai, tai jādeg, un tad tā lieta aizies.»

Konsultējošs akadēmiķis

Trešais žūrijas loceklis nāk no akadēmiskās vides. Šāda izvēle tika izdarīta tāpēc, ka uzņēmējdarbībā svarīga ir ne tikai dabas dota apsviedība vai uzņēmība, bet arī zināšanas. Latvijas Universitātes Ekonomikas un vadības fakultātes pasniedzējs Egīls Fortiņš ir konsultants arī LU biznesa inkubatorā. Viņam pieder biznesa konsultāciju uzņēmums. «Šobrīd vairāk konsultējam uzņēmumus enerģētikas jautājumos, pēdējā laikā liela interese ir arī par ģeotermālo enerģiju - zemes siltuma izmantošanu,» stāsta E. Fortiņš. «Viss, kas veicina uzņēmējdarbību, ir vērtīgs un labs,» viņš motivē savu piekrišanu piedalīties Dienas starta žūrijā. Viņaprāt, uzņēmēja veiksmes pamats ir uzdrīkstēšanās. «Svarīgākais ir nebaidīties zaudēt.»

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!


Aktuāli


Jaunumi

Vairāk Jaunumi