Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Kalnciema ielas grausta fasādi virzīs iekļaušanai Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā

Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde (NKMP) nolēmusi Kalnciema ielas 2b ēkas fasādi pret Raņķa dambi virzīt iekļaušanai Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā, aģentūrai LETA pastāstīja Rīgas domes Nacionālās apvienības Visu Latvijai-Tēvzemei un brīvībai/LNNK frakcijas pārstāvis Edvards Ratnieks.

Procesu uzsākt pārvalde lēmusi pēc frakcijas deputātes Ievas Holmas priekšlikuma. NMKP jau aizvadītajā gadā bija uzsākusi procesu par ēku Raņķa dambī 14 un Kalnciema ielā 2b iekļaušanu kultūras pieminekļu sarakstā, taču process tika apturēts pēc tam, kad pērnā gada novembrī namos izcēlās ugunsgrēks.

Ņemot vērā, ka Kalnciema ielas 2b ēkas fasādes daļa Raņķa dambja pusē pēc ēkas daļējas nojaukšanas vēl ir saglabājusies, deputāte atkārtoti pārvaldei rosinājusi to iekļaut kultūras pieminekļu sarakstā kā vietējās nozīmes arhitektūras pieminekli.

Likums Par kultūras pieminekļu aizsardzību nosaka, ka Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstu un grozījumus tajā apstiprina kultūras ministrs. Vienlaikus likums paredz, ka NMKP par ieceri iekļaut objektu kultūras pieminekļu sarakstā jāinformē objekta īpašniekus, kuriem 30 dienu laikā jāsniedz savs vērtējums.

Kā ziņots, 2018. gadā, naktī uz 25. novembri, ēkā Kalnciema ielā 2b izcēlās ugunsgrēks, kura dzēšanas darbi turpinājās vairākas dienas. Ēka jau daudzus gadus netiek apsaimniekota un tā ir atzīta par B kategorijas vidi degradējošu būvi.

Lai novērstu izdegušā nama bīstamību apkārtējai videi, līdz šim īpašnieku pieaicinātie būvnieki, sadarbojoties ar pašvaldības institūcijām, Kalnciema ielas nama daļu demontējuši līdz 1. stāva līmenim, bet fasāde uz Raņķa dambja pusi palikusi neskarta.

Kalnciema ielā esošā jūgendstila ēka ir celta 1914. gadā. Kopā ar ēku Raņķa dambī 14 tā veido ēku kompleksu, kura īpašnieki kopš šī gada marta ir igauņu uzņēmums SIA NC K2B.

Īpašniekiem līdz 21. martam pašvaldībai bija jāiesniedz dokumentācija par nama konservācijas darbu veikšanu, taču līdz šim tas nav izdarīts. Tā rezultātā pašvaldība īpašniekiem sākusi piemērot soda naudas vairāku tūkstošu eiro apmērā.

Top komentāri

Scorseze
S
Starpcitu, reiz mēģināju informēt Latvijas pieminekļu aizsargātājus par kādu brūkošu senu (domājams, ap 17. - 18. gs.) kapliču kādos kapos ārpus Rīgas, kura nesen bija pārcietusi ugunsgrēku, taču vēl bija glābjama, atbilde bija, "mūs tas neinteresē":):):):):) Tāda ir mūsu pieminekļu aizsardzība, šobrīd tas vienkārši ir instruments, lai šantažētu un sariebtu "nepaklausīgajiem":):):):):)
NEBALSOTĀJS
N
kaut kā valdībai jāpierāda, ka tautas vēsture nav PAVISAM pamesta.
M
M
Tam ir jābūt vismaz UNESCO pasaules mēroga mantojumam! Patiesībā tas ir viens no 8 vai 9 pasaules brīnumiem.
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Mūžībā devies Rīgas domes kaķis Muris(24)

Mūžībā devies viens no Rīgas domes kaķiem - Muris, sociālajā vietnē Facebook paziņojis bijušais Rīgas mērs un pašreizējais Eiropas Parlamenta deputāts Nils Ušakovs (Saskaņa).

Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas