Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Publikācijas

Dienvideiropas veiksminiece © DIENA

"Aicinām darbā", "Pievienojies mūsu kolektīvam", "Te ir darbs!" – šādus vēstījumus par darbinieku meklēšanu esam pieraduši redzēt daudzviet mūsu valstī. Taču strādājošo trūkuma problēma vērojama ne tikai pie mums, Latvijā. Arī Eiropas Savienības (ES) otrā malā – Vidusjūras salu valstī Maltas Republikā – informācija par vakancēm pamanāma ik uz soļa. Tā piemēram, valsts lielākās salas Maltas kūrortos iespaidīga lieluma uzraksts "Staff Needed" (vajadzīgi darbinieki – angļu val.) rotā veikalu, paēšanas vietu un tūrisma nozares uzņēmumu logus un interjerus.

Salīdzinot vēlēšanu rezultātus diasporas vidū, iezīmējas vairākas interesantas tendences © DIENA(22)

Vēlētāji ārvalstīs 13. Saeimā nodrošinājuši mandātus četriem deputātiem. Tas ir divreiz vairāk nekā iepriekšējās vēlēšanās 2014. gadā. Kopumā vēlētāju aktivitāte šoreiz diasporas vidū bijusi procentuāli zemāka (kritums par diviem procentiem), taču pie urnām devās par 8830 balsstiesīgo vairāk. Tas daļēji skaidrojams ar lielāku iecirkņu skaitu, bet arī informatīvās kampaņas šoreiz bija plašākas, bet paši tautieši – organizētāki, jo daudzviet iecirkņi tika izveidoti pēc viņu iniciatīvas. Diena salīdzināja 12. un 13. Saeimas vēlēšanu rezultātus visos iecirkņos valstīs, kur ir būtiska latviešu diaspora – kopumā 82 iecirkņos 11 valstīs.

Cer par spīkeru tomēr vienoties © DIENA(32)

Ja līdz 13. Saeimas pirmajai sēdei 6. novembrī, kad Saeimas darba uzsākšanai ir nepieciešams ievēlēt tās prezidiju, nebūs panākta vienošanās par nākamo valdības koalīciju, parlamentā var iestāties haoss, Dienai prognozēja pieredzējušais politiķis Ainars Latkovskis (Jaunā Vienotība). Viens no Attīstībai/Par! līderiem Daniels Pavļuts piekrīt, ka "saprašanās ir jāpanāk tuvākajā laikā". Viņš apstiprināja arī to, ka vienlaikus partijas apspriež ideju par Saeimas prezidija paplašināšanu, lai tajā būtu pārstāvētas visas Saeimā ievēlētās partijas.

Migrantu kolonna dodas uz ASV robežas pusi © DIENA(28)

Spītējot ASV prezidenta Donalda Trampa brīdinājumiem slēgt valsts dienvidu robežu, tūkstošiem migrantu no Centrālamerikas organizēti turpina ceļu, kura galamērķis ir Savienotās Valstis. Vairākums migrantu bēg no nabadzības un vardarbības savā dzimtenē, tāpēc izmisumā ir gatavi šķērsot robežas arī nelikumīgi un riskēt ar dzīvību.

Ar cerību uz trīspusējām sarunām © DIENA(1)

"Viesnīcu, tūrisma operatoru un ceļojumu aģentūru pārstāvjiem par tūrisma izglītības nākotni vajadzētu runāt ne tikai ar mācību iestāžu vadību, bet arī Latvijas valdību," uzskata zīmola Radisson Blu viesnīcu vadītājs Gerhards Erasmuss.

Mājoklis gatavs pārmaiņām © DIENA

Cilvēka pamatvērtības, izvēloties mēbeles, nav mainījušās – dzīvesvietā vajag galdu, krēslus, gultu, skapi un plauktus. Mainās tikai gaume un tendences – smagnējību nomaina vieglums, koku – metāls, sarkanas krāsas vietā nāk zaļie toņi. "Funkcionalitāte paliek," saka dizainere Kristiāna Kazarjana un turpina: "Tehnoloģiju attīstība dinamiskākās pārmaiņas rada virtuvē, vannasistabā, bet dzīvojamā telpa – tas ir gaumes, tradīciju un, protams, arī finanšu resursu jautājums."

Gaidāmi lielāki apkures rēķini © DIENA(7)

Straujais naftas cenas pieaugums pasaulē nav metis līkumu arī Latvijai. Visizteiktāk to varam novērot degvielas uzpildes staciju cenrāžos, tomēr jau visai drīz melnā zelta cenas pieaugums sevi pieteiks arī rēķinos par apkuri un silto ūdeni. Siltumenerģijas sadārdzināšanās, visticamāk, izpaudīsies kā vēl viens pakāpiens arī kopējās inflācijas pieaugumā, taču ar Latvijā visai ierasto situācijas dramatizēšanu nevajag steigties, jo naftas cenas šobrīd vēl aizvien ir zemākas nekā šīs desmitgades pirmajā pusē.

Visām sabiedrības grupām pielāgots pilsētvides dizains nav neiespējams © DIENA(1)

Vides pieejamības risinājumiem bieži vien nav nepieciešamas lielas papildu izmaksas un tie ir pavisam vienkārši. Tomēr cilvēkiem ar īpašām vajadzībām ik dienas jāsaskaras ar to, ka sabiedriskajā telpā nav ievērotas viņu visvienkāršākās pamatvajadzības. Vairāki Dienas uzrunātie cilvēki, kuriem vides pieejamības risinājumi ir aktuāli ikdienā, atzīst – par šiem jautājumiem izpratnes joprojām trūkst ne tikai sabiedrībai kopumā, bet arī atbildīgajām institūcijām un arhitektiem.

Ārpus Saeimas, bet ar finansējumu © DIENA(8)

Pirms Saeimas vēlēšanām uz jautājumu, vai Latvijas Krievu savienība (LKS) cer pārsniegt divu procentu slieksni, partijas līdere Tatjana Ždanoka pārliecinoši atbildēja: "Mēs pārvarēsim piecus procentus." Tomēr tā nenotika. Sestdien notika partijas valdes sēde, kurā tika analizēta situācija, tomēr Ždanoka sarunā ar Dienu bija mazrunīga un atklāja, ka visi izteikušies par rezultātiem, savukārt nākotnes plānus apspriedīšot nākamajā sēdē 10. novembrī.

Vītoliņš: Pirms gada neticētu, ka pēc uzvaras olimpiādē nedabūsim darbu © DIENA(12)

Hokeja sezona jau pilnbriedā, bet treneri Oļegs Znaroks un Harijs Vītoliņš, kuru vadībā Krievijas hokejisti Phjončhanas 2018. gada olimpiādē ieguva zelta medaļas, joprojām ir bez kluba. Pagājušās nedēļas nogalē Vītoliņš kopā ar citu bijušo Latvijas valstsvienības spēlētāju un vienubrīd savu palīgu Maskavas Dinamo treneru korpusā Viktoru Ignatjevu konsultēja HK Kurbads trenerus Kontinentālā kausa izcīņas 2. kārtas spēlēs.

Vērtēs trīs pretendentus © DIENA(52)

Valsts prezidents Raimonds Vējonis pēc sarunām ar Saeimā ievēlētajām partijām ir nosaucis trīs premjera kandidātus – Jāni Bordānu (JKP), Aldi Gobzemu (KPV LV) un Arti Pabriku (A/P) –, no kuriem vienu aicinās izveidot valdību.

Īsto Ameriku meklējot © DIENA

Ceļot pa Teksasas mazzināmāko pusi reti kuram būs pirmā izvēle, dodoties pāri okeānam. Taču tieši tā var gadīties interesantākā ASV daļa – naftas pumpji un platformas, kosmosa izpēte un NASA, vietējo zābaki un īpašais akcents padarīs šeit pavadītās dienas neaizmirstamas.

Māmuļa trijos gadsimtos © DIENA(2)

150 gadu jubileju svin vecākā latviešu organizācija, Latvijas valsts šūpulis – Rīgas Latviešu biedrība. Tās pirmā nama pamatos tika iemūrētas labākās latviešu avīzes.

Kalendārs

Oktobris, 2018
P Ot Tr Ce Pt Se Sv
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Šobrīd arhīvā par maksu pieejama daļa no laikraksta Diena publikācijām, kas publicētas sākot ar 2017. gada 1. novembri.