Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Publikācijas

Vissportiskākais mēnesis: Sporta vēsture Dienā jūlijā © DIENA

Jūlijs ir mēnesis, kad profesionālie sportisti lielākoties atpūšas, bet visi citi cītīgi nododas dažādām sportiskām aktivitātēm. Pat tie, kuri gada pārējo daļu pavada tikai virtuālajā pasaulē, jūlijā veic vismaz dažus metrus peldus vai izmēģina barjerskrējienu pār piekrastes vilnīšiem. Tikai atšķirībā no tām spēlēm, kas notiek bez skatītājiem pašreizējo koronavīrusa vēl nepagaisušo draudu dēļ, viņi šos vingrojumus jau agrāk ir centušies veikt bez skatītājiem, tāpēc jums varbūt šķiet, ka datorfrīku lēkāšana pludmalē būtu komisma ziņā iespaidīgs, tomēr neiespējams skats. Nē, Latvijā vēl ir gana daudz vientulīgu pludmaļu, kurās viņi jūlijā veic šos savus vingrojumus, no svešām acīm piesargādamies vairāk nekā nūdistu pludmaļu iemītnieki. Jo viena lieta ir lepoties ar sportisku un iedegušu ķermeni, cita – locīties citu priekšā bālam kā zem mucas augušam stādiņam, kura vienīgā sportiskā aktivitāte citos mēnešos ir bijusi cīņa ar ledusskapja saturu un sprints distancē "gulta – dators".

Trasē tver sajūtu. Latvijas jaunais kamaniņu braucējs Gints Bērziņš © DIENA

Spēcīga vilkme uz kamaniņu sportu jau kopš mazotnes bijusi vienam no Latvijas perspektīvākajiem ziemas sporta veidu pārstāvjiem Gintam Bērziņam. Diviem Pasaules kausiem jaunatnes līmenī viņš janvārī pievienoja arī Jaunatnes olimpiādes zelta medaļu, turklāt Gints jau astoņpadsmit gadu vecumā nevairās izaicināt vecākos konkurentus junioru pasaules čempionātā un pat Latvijas pieaugušo meistarsacīkstēs. "Kad Gints noķer trases sajūtu, viņu apstādināt vairs nav iespējams," talantīgo audzēkni raksturo treneris Zintis Šaicāns.

Nauda, kas atrodas otrpus ekrānam © DIENA(5)

Covid-19 pandēmijas laikā dažādi mediji vairāk uzmanības sāka pievērst interneta videi un tur notiekošajam. Sporta ziņās vēstīja par e-sportu un šā brīža slavenākā Latvijas videospēļu spēlētāja Helvija Saukanta jeb broky panākumiem Counter Strike spēlē. Tāpat televīzijā bija skatāms raidījums, kurā piedalījās Latvijas pārstāve, profesionāla strīmere Dana Dima jeb Danucd. Tomēr netika pilnībā izskaidrots, kas īsti ir e-sports, kas ir strīmošana un kā ar ko tādu var pelnīt naudu.

Covid-19 uzplūds liek atjaunot ierobežojumus © DIENA

Straujš atklāto inficēšanās ar jauno koronavīrusu gadījumu skaita pieaugums pēdējās nedēļas laikā vairākās pasaules valstīs spiedis atlikt plānoto ierobežojumu atcelšanu un pat ieviest stingrus izolācijas noteikumus un slēgt robežas.

Dzīvokļu īpašnieki ķīlnieka lomā © DIENA(14)

Namu apsaimniekotāji aizvien skaļāk sāk runāt par tā dēvētā būvniecības buma laikā (2007. un 2008. gadā) nodoto daudzdzīvokļu ēku jeb ''jauno projektu'' slikto kvalitāti. Līdztekus problēmām ar sliktu hidroizolāciju un pilošām terasēm apsaimniekotāji vērš uzmanību, ka daudzas ēkas neatbilst ugunsdrošības standartiem.

Diaspora aug, bet pēdējo gadu tendence rāda – atgriežas aizvien vairāk © DIENA(2)

''Diaspora nav stāsts par aizbraucējiem, lai gan aizbraucēji ir tās daļa. Tas ir stāsts par cilvēkiem, ar kuriem varam sadarboties. Uz diasporas ciparu ir jāskatās pozitīvi – jo lielāks, jo labāk, nevis sliktāk,'' iepazīstinot ar jaunāko pētījumu par diasporas apjomu, sacīja Latvijas Universitātes (LU) profesors, pētnieks Mihails Hazans. Ārpus Latvijas dzīvo 506 000 diasporas pārstāvju.

Ir vērts ceļot pa Latviju un saskatīt skaisto, kas apkārt © DIENA(2)

Atbalstot vietējos uzņēmumus, ražotājus un pakalpojumu sniedzējus, mēs atbalstām valsti jeb, citiem vārdiem sakot, rūpējamies arī par sevi un savu labklājību. Tā sociālajā vietnē Facebook.com, aicinot ikvienu iesaistīties sadarbības spēlē Es iesaku Latviju, vēstīja atpūtas vietas Brāļtīrumi interneta vietnes veidotāji Normunds un Romēna Namnieki.

Jaunākie mazumtirdzniecības dati liecina par pozitīvām pārmaiņām © DIENA

Tautsaimniecībā vēl aizvien vērojams kritums, tomēr ir atsevišķas pazīmes, kas liecina par situācijas stabilizēšanos pēc visai graujošās Covid-19 ietekmes, kas martā un aprīlī Latvijā iezīmēja jaunu ekonomiskās krīzes sākumu. Runa ir par norisēm Latvijas lielākajā tautsaimniecības nozarē – mazumtirdzniecībā –, kurai maijā izdevies uzrādīt pārsteidzoši labus datus.

Neprognozējamā situācija ekonomikā liek sarosīties zelta pircējiem © DIENA

Covid-19 uzliesmojums šā gada pirmajos sešos mēnešos investoru dzīvi padarījis trauksmes pilnu, un tas izpaudies ne tikai akciju, bet arī izejvielu tirgos. Arī atlikušais pusgads varētu būt svārstību pilns, noskaņojumam mijoties starp cerībām par ekonomikas atveseļošanos un bažām par Covid-19 otrā viļņa atnākšanu un tādā gadījumā iespējamiem bankrotiem.

Izšķirošas izvēles priekšā. Intervija ar Latvijas izlases vārtsargu Andri Vaņinu © DIENA

Iepriekšējā desmitgadē Andris Vaņins bija neapstrīdams pirmais vārtsargs jebkurā komandā, kurā spēlēja – Latvijas futbola izlasē, Sion, Zurich. Par viņu interesējās tādi Eiropas grandi kā Parīzes Saint-Germain un Gelzenkirhenes Schalke 04. Reiz ilūkstietis bija pavisam tuvu pārejai uz savulaik ambiciozo Mahačkalas Anzhi, bet par slaveno Samuela Eto’o un Robertu Karluša komandas biedru viņš tomēr nekļuva... pases dēļ. Pēdējos gados Vaņina loma futbola laukumā ir mazinājusies, taču viņš joprojām ir līderis, it sevišķi Latvijas izlases ģērbtuvē.

Radošie nereģistrējas VID © DIENA(21)

Radošo personu atbalsta programma, kas tika izveidota pēc Kultūras ministrijas (KM) ierosmes, lai mazinātu Covid-19 sekas uz nozari, bija paredzēta kā vienreizējs finansiāls atbalsts 1614 eiro apmērā (bruto) radošā darba veikšanai no 1. jūlija līdz 30. septembrim. Diemžēl tā nav izpelnījusies lielu mērķauditorijas interesi, proti, tās individuāli nodarbinātās radošās personas jeb brīvmāksliniekus, kuru ikdienas darbību būtiski ietekmēja vai pat pilnībā apturēja ārkārtējā situācija.

Par "veselības nodokli" domas dalās © DIENA(2)

Finanšu ministrs Jānis Reirs (JV) ir nācis klajā ar priekšlikumu ieviest veselības apdrošināšanas nodokli 5% apmērā, nemainot kopējo nodokļu slogu. Proti, iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) tiktu samazināts par 2%, bet sociālās apdrošināšanas iemaksas par diviem procentiem pieaugtu – no 35,% uz 37,5%. Vienlaikus tiktu arī noteiktas minimālās sociālās apdrošināšanas iemaksas neatkarīgi no tā, kādā nodokļu režīmā strādājošais darbojas.

Vācija mēģina izravēt ekstrēmismu specvienībā © DIENA(9)

Vācijas valdība iecerējusi tuvāko mēnešu laikā panākt nozīmīgus pārkārtojumus bruņoto spēku elites formējuma – Īpašo uzdevumu vienības KSK (Kommando Spezialkräfte) – darbībā. KSK karavīru augstā profesionalitāte dažādās militārās un pretterorisma operācijās tikusi augsti novērtēta arī no partneru NATO puses. Taču Vācijā veiktajā izmeklēšanā secināts, ka vienībā pēdējo gadu laikā izplatījies galēji labējais ekstrēmisms, neveselīga elitārisma sajūta pat tās komandsastāva vidū, kas novedusi pie paralēlas komandstruktūras izveidošanās.

Kalendārs

Jūlijs, 2020
P Ot Tr Ce Pt Se Sv
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9

Šobrīd arhīvā par maksu pieejama daļa no laikraksta Diena publikācijām, kas publicētas sākot ar 2017. gada 1. novembri.