Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +27 °C
Skaidrs
Svētdiena, 26. maijs
Varis, Eduards, Edvards, Edvarts

Advokāte: Līdzšinējais minimālo ienākumu slieksnis un tā pārskatīšanas periods neatbilst esošajam inflācijas apmēram

Līdzšinējais minimālo ienākumu slieksnis un tā pārskatīšanas periods neatbilst esošajam inflācijas apmēram, Satversmes tiesā (ST), kurā izskata lietu par minimālo ienākumu slieksni un tā pārskatīšanas periodu, uzsvēra bijušo Saeimas opozīcijas deputātu pārstāve advokāte Inese Nikuļceva.

Šodien ST sāka izskatīt lietu par normām, kas nosaka minimālo ienākumu slieksni un tā pārskatīšanas periodu.

Lieta ierosināta pēc 20 bijušo Saeimas deputātu pieteikuma. Viņi lūdz ST izvērtēt Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma 33.panta pirmās daļas un likuma "Par sociālo drošību" 2.2 panta otrās un trešās daļas atbilstību Satversmes 1.un 109.pantam.

Tiesas sēdē piedalījās bijušo deputātu pārstāve Nikuļceva, kā arī Saeimas pārstāvis, advokāts Sandis Bērtaitis.

Nikuļceva tiesas sēdē norādīja, ka apstrīdētās normas ir bijušas spēkā līdz šī gada 1.jūlijam un tās ir radījušas nelabvēlīgas sekas. Līdz ar to pieteicēji lūdz atzīt apstrīdēto normu par spēkā neesošu kopš tās izdošanas dienas.

Advokāte uzsvēra, ka Saeima ir grozījusi apstrīdētās normas, līdz ar ko tiesai būtu jāskata arī jauno normu atbilstība Satversmei. Viņasprāt, ST ir jāvērtē arī Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma 33.panta 1. un 2.daļas atbilstība Satversmei. Minētā norma nosaka, ka minimālo ienākumu slieksnis ir 20% no ienākumu mediānas.

Nikuļceva norādīja, ka arī jaunās normas ietver sevī nebūtiskas izmaiņas un neizpilda ST spriedumos norādīto par minimālo ienākumu sliekšņa apmēru. Viņasprāt, minimālo ienākumu slieksnis nenosedz ne tikai cilvēka pamatvajadzības, bet arī pārtikas izdevumus.

Bērtaitis uzsvēra, ka no šī gada 1.jūlija garantētais minimālo ienākumu slieksnis ir 125 eiro pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā un 87 eiro pārējām personām mājsaimniecībā. Tāpat ienākumu sliekšņa apmēru ir plānots pārskatīt katru gadu janvārī.

Viņš norādīja, ka pieņemtā metodoloģija, kura tiek izmantota, lai aprēķinātu minimālo ienākumu slieksni, ir balstīta uz Latvijas Bankas ieteikumiem, kā arī citu valstu pieredzes.

Tiesa lietu turpinās skatīt 5.septembrī.

Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma 33.panta pirmā daļa līdz 2023.gada 1.jūlijam noteica, ka garantētais minimālo ienākumu slieksnis ir 109 eiro pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā un 76 eiro pārējām personām mājsaimniecībā.

Likuma "Par sociālo drošību" 2.2 panta otrā daļa paredz, ka minimālo ienākumu slieksnis nav zemāks par 109 eiro. Savukārt panta trešajā daļā noteikts, ka minimālo ienākumu sliekšņus pārskata vienlaikus ne retāk kā reizi trijos gados.

Satversmes 1.pants nosaka, ka Latvija ir neatkarīga demokrātiska republika. Savukārt Satversmes 109.pants, ka ikvienam ir tiesības uz sociālo nodrošinājumu vecuma, darbnespējas, bezdarba un citos likumā noteiktajos gadījumos.

Lieta ierosināta pēc 20 iepriekšējā Saeimas sasaukuma opozīcijas deputātu pieteikuma. Pieteikuma iesniedzēji pamatā ir partijas "Saskaņa" 13.Saeimas deputāti - Andrejs Klementjevs, Jānis Urbanovičs, Nikolajs Kabanovs, Artūrs Rubiks, Regīna Ločmele, Edgars Kucins, Vladimirs Nikonovs, Zenta Tretjaka, Jānis Krišāns, Jānis Tutins, Inga Goldberga, Igors Pimenovs, Vitālijs Orlovs, Sergejs Dolgopolovs, Valērijs Agešins, Boriss Cilevičs, Karina Sprūde, Ivans Ribakovs, Ivans Klementjevs un Ļubova Švecova.

 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas