Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Arī pēc piecām disciplinārlietām dzīvokli var izsolīt 76 santīmu parāda dēļ

Pret zvērinātu tiesu izpildītāju Uldi Zepu, kurš izsolījis kādu dzīvokli Jūrmalā 76 santīmu parāda dēļ, pēdējo divu gadu laikā bijušas ierosinātas piecas disciplinārlietas, intervijā LTV raidījumam Rīta Panorāma atklāja jaunā tieslietu ministre Baiba Broka (Visu Latvijai!-Tēvzemei un brīvībai/LNNK).

"Kāpēc iepriekš nav pieņemti nekādi mēri un ir nokavēti termiņi, lai ierosinātu disciplinārsodus? Tas man nav skaidrs," teica Broka.

Ministre noskaidrojusi, ka viņai nav tiesības atcelt konkrēto izpildītāja pieņemto lēmumu, taču Zepam  marta sākumā paredzēta kvalifikācijas pārbaude, kas tikšot veikta ļoti nopietni. Tāpat ministrijā tapuši priekšlikumi līdzšinējās kārtības maiņas, lai ļautu tieslietu ministram piemērot zvērinātam tiesu izpildītājam sodu - atlaišanu no amata.

TV3 raidījums Nekā personīga iepriekš vēstīja, ka izrādās, ka pat diviem tieslietu ministriem nav pa spēkam tikt galā ar kādu zvērinātu tiesu izpildītāju, kurš parādu piedziņas jomā kļuvis par simbolu amatpersonu visatļautībai un nicīgajai attieksmei pret sabiedrību. Šī tiesu izpildītāja dēļ bez dzīvokļa palika cilvēki, kuru parāds bija mērāms santīmos. Turklāt nelaimīgo parādnieku vienīgo mitekli tiesu izpildītājs laida izsolē pretēji tiesas gribai. Bet šādu praksi viņš varēs turpināt, jo savu amatu ir saglabājis arī pēc jauniem pārkāpumiem.

Stāsts ir par tiesu izpildītāju Uldi Zepu. Viņa nesamērīgās un ļaunprātīgās rīcības dēļ cieta arī kāds Jūrmalas dzīvokļa bijušais īpašnieks. Viņa parāds bija tikai 76 santīmi, bet tiesu izpildītājs, nemaz nepārliecinoties, vai parādu nevar piedzīt, pārdodot kādu citu kustamu parādnieka mantu, uzreiz ķērās pie dzīvokļa izsolīšanas. Tiesa konstatēja: "Zvērināts tiesu izpildītājs Zeps, vēršot piedziņu uz nekustamo īpašumu, nav rīkojies pēc labas ticības un ar likumu piešķirtās tiesības izmantojis ļaunprātīgi."

Līdzīgi viņš rīkojās Kauguru iedzīvotājas Skaidrītes Maculevičas lietā, kur, piedzenot 30 latu administratīvu sodu, rīkoja viņas dzīvokļa izsoli. Tiesa beigās netaisnīgo lēmumu atcēla. Bet šo dzīvokli Rīgā izpildītājs pārdeva pat pretēji tiesas aizliegumam to darīt. Lai gan viņa pārkāpumus izskatīja disciplinārkomisija, sods bija īpaši maigs - tikai piezīme.

Tiesu izpildītājs savu vainu neatzina un turpināja līdzšinējo praksi. Sūdzībām krājoties, beidzot arī Tiesu izpildītāju padome rosināja disciplinārlietu. Bet Saeimas Juridiskā komisija speciāli devās izbraukuma sēdē, lai ar padomi pārrunātu, ka tā turpināt nedrīkst.

"Es sagaidīju, ka šim disciplinārsodam būtu jābūt daudz bargākam, es sagaidīju, ka tam būtu jābūt atstādināšanai no amata. Protams, zvērinātiem tiesu izpildītājiem ir tāda solidaritāte. Paši deleģējam savus pārstāvjus un subjektīvi pret kolēģi izturamies iejūtīgāk. Un te nu man ir pamats domāt par to, vai nav nepieciešams izveidot vienotu disciplinārlietu komisiju visām juridiskajām profesijām, kur varbūt šī ieinteresētība un šis disbalanss nav tik liels. Jo, kā mēs redzam arī šajā gadījumā - ja viens no šīs komisijas locekļiem neierodas, tad mēs redzam, ka šī profesija faktiski, kas pati sevi pārstāv, tīri loģiski viņi spēj nodrošināt sev izdevīgu solidāru lēmumu," raidījumam sacīja Broka.

Visai izmisis par iznākumu esot bijis arī tiesu izpildītāju padomes vadītājs Andis Spore. Viņaprāt, Zeps ir tikai viena no nedaudzām melnajām avīm, kas bojā tiesu izpildītāju prestižu. Un viņš uzskata, ka sods ir par maigu. "Protams, mēs varam reaģēt ieteikumu veidā un teikdami, ka jā, jāievēro vispārējie tiesību principi, samērīguma princips. Bet tai pat laikā viņš ir atbildīgs par savu darbību gan disciplināri, gan arī krimināli, gan arī civiltiesiski," norāda Spore.

Tikmēr cilvēki, kas nepamatoti cietuši no tiesu izpildītāja Zepa, neredz taisnīguma atjaunošanos. "Viņi vienkārši atnāca desmitos no rīta, kad es biju darbā, uzlauza durvis un ar tiesu izpildītāju Uldi Zepu kopīgi iegāja manā dzīvoklī. Un es atbraucu pēc stundas. Un rādu īres līgumu, pilnīgi drebošām rokām. A tiesu izpildītājs, paņēmis šādu te mapīti ar uzrakstītu kaut kādu. .jo es jau neredzēju, man turēja šitādā attālumā, lai es vispār neko neredzu. Un jūs, Kraujiņas kundze, parakstiet! Es saku - es neko neparakstīšu!" saka īrniece Dzintra Kraujiņa. Tomēr tiesu izpildītājs, ignorējot spēkā esošu īres līgumu, padzina viņu no dzīvokļa, bet viņas mantas aizveda nezināmā virzienā. Kundze palika uz ielas un jau trīs ar pusi  gadus mitinās pie radiem, kur arī uzzināja jauno vēsti, ka tiesu izpildītājs Zeps atkal varēs turpināt darboties līdzšinējā garā.

Par tiesu izpildītāju Zepu sūdzības turpina krāties kaudzē un drīz gaidāma vēl viena disciplinārlieta - šoreiz par viņa darbībām ar īpašumiem Ķemeru sanatorijas epopejā. 

Top komentāri

zmz
z
Nošaut.
Alīda
A
Patiešām nav saprotams, kas notiek! Kāpēc neviens ministrs nevar tikt galā ar šo blēdi un krāpnieku? Kāpēc tiek pieļauta tāda visatļautība. Pazemot un aplaupīt cilvēkus neliela parāda dēļ, atņemt vienīgo jumtu virs galvas, tas ir noziegums, noziegums, noziegums, ko vajadzētu krimināli sodīt!
Janka
J
ja kas , Broka labi aiz vaiga ņem.
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas