Laika ziņas
Šodien
Apmācies

FOTO: Pasniegtas balvas par 2017. gada nozīmīgākajiem zinātnes sasniegumiem Latvijā

Piektdien, 16. februārī, svinīgā apbalvošanas ceremonijā tika godināti 2017. gada nozīmīgāko zinātnes sasniegumu autori un autoru kolektīvi Latvijā. No kopumā vairāk nekā 30 pieteiktajiem projektiem Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) žūrija izvēlējās 12 nozīmīgākos sasniegumus, bet seši projekti saņēma LZA atzinības rakstus.

12 nozīmīgākie projekti pārstāv visdažādākās zinātnes jomas, un ikviens no tiem dod savu ieguldījumu gan sabiedrības intelektuālajā un garīgajā, gan arī ekonomiskajā attīstībā.

 "Zinātne ir nācijas kultūras sastāvdaļa un tās augstākā izpausme un lepnums, jo tā sekmē valsts ekonomikas izaugsmi, rosina nemitīgi attīstīt izglītību un neapstāties tās pilnveides ceļā, lai sasniegtu kopējo mērķi – tautas labklājību. Tieši ar šādu domu ik gadus tiek rīkoti šie zinātnes svētki, lai sabiedrībai darītu zināmus tos izcilos ļaudis, kas rūpējas par mūsu valsts drošību, ar zinātnes instrumentiem stiprinot tās ekonomiku," saka LZA prezidents un Zinātnes fonda valdes loceklis Ojārs Spārītis.  Viņš piebilst: "Ikviena zinātnes nozare valstij ir svarīga – gan tā, kura stiprina mūsu garu, gan tā, kura attīsta mūsu ražošanu. Tieši tāpēc ir svarīgi apkopot ievērojamākos iepriekšējā gada zinātnes rezultātus, lai darītu tos ikvienam redzamus un saprotamus, lai ikviens no mums varētu lepoties ar mūsu valsts inteliģenci un tās devumu tautsaimniecībai."

Nozīmīgāko zinātnes sasniegumu izstrādē piedalījušās dažādas Latvijas zinātniskās institūcijās, uzņēmumi un ārvalstu partneri. Piemēram, Latvijas Universitāte, Rīgas Stradiņa universitātes Mikrobioloģijas un virusoloģijas institūts, Latvijas Organiskās sintēzes institūts, Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūts, Rīgas Tehniskās universitātes Enerģētikas institūts, Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūts, Latvijas Lauksaimniecības universitātes Pārtikas tehnoloģijas fakultāte, Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts BIOR, Karolinska institūts Zviedrijā (Karolinska Institutet) un Analītisko zinātņu institūts Francijā (Institute of Analytical Sciences, ISA) u.c.

"Jau pērn Latvija saņēma augstu novērtējumu starptautiskajos inovāciju reitingos – Globālajā Inovāciju indeksā un Eiropas Komisijas publicētajā Eiropas inovācijas rezultātu pārskatā, apliecinot, ka ejam pareizā virzienā – uz mērķtiecīgu inovācijas politikas attīstību, kas sekmēs produktivitātes un preču ar augstu pievienoto vērtību ražošanas pieaugumu, kas ārkārtīgi nepieciešams Latvijas ekonomikas straujākai izaugsmei. Tomēr mēs nevaram apstāties un mums jāturpina īstenot pasākumus uzņēmējdarbības vides pilnveidošanai, cilvēkresursu attīstībai un Latvijas rūpniecības atbalstam, kas sekmēs inovācijas attīstību Latvijā," saka Ministru prezidenta biedrs, ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.

Izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis stāsta: "Gada nozīmīgākie sasniegumi zinātnē ir gan teorētiskajā, gan lietišķajā zinātnē. Tas ir ļoti svarīgi, jo redzam, ka Latvijas zinātnieki veido gan zināšanu bāzi uz kā pamata var attīstīt produktus un tehnoloģijas, gan pašus produktus un tehnoloģijas ar augstu pievienoto vērtību. Tāpat ir nozīmīgi, ka pētniecība Latvijā ir vienlīdz augstā līmenī kā dabas zinātnēs un inženierzinātnēs, tāpat arī sociālajās un humanitārajās zinātnēs."

Gada balva par nozīmīgākajiem sasniegumiem zinātnē tiek pasniegta kopš 2002. gada. Tai savus sasniegumus var pieteikt universitātes, augstskolas, institūti, zinātniskie centri, kā arī LZA locekļi. Pieteikumus sākotnēji vērtē LZA zinātņu nodaļas, bet pēc tam vairākās kārtās – LZA prezidijs, kas arī izveido galīgo sarakstu.

Gada balvas zinātnē 2017 pasniegšanas ceremoniju organizēja Latvijas Zinātņu akadēmija sadarbībā ar Zinātnes fondu. Plašāka informācija par balvu saņēmējiem: http://bit.ly/BalvaZinatne2017, http://bit.ly/ZinatnesAtzinibas2017

 

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

Diena jautā

Vai saņēmi informatīvo vēstuli par EP vēlēšanām?

Kopā nobalsojuši: 558

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas