Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +2 °C
Skaidrs
Trešdiena, 24. aprīlis
Nameda, Visvaldis, Ritvaldis

No Latvijai piešķirtajām emisijas kvotām ceturtdaļa palikusi neizmantota

No Latvijai piešķirtajiem 31,26 miljoniem emisijas kvotu 2008.-2012.gadam neizmantotas ir 8,3 miljoni kvotu, kas bija rezervē jaunām iekārtām, un tās tiks pārnestas uz jauno periodu.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM) informēja, ka saskaņā ar Latvijas Emisijas kvotu sadales plānu 2008.-2012.gadam kopā Latvijai piešķirtas 31 265 730 emisijas kvotas, no kurām 16 025 095 kvotas tika iekļautas emisijas kvotu rezervē jaunām iekārtām. Emisijas kvotu tirdzniecības sistēmas otrā perioda beigās Latvijas emisijas kvotu rezervē jaunām iekārtām pāri palikušas ir 8 315 628 emisijas kvotas, kas patlaban nav ne pārdotas, ne izsolītas, un lēmums par tām ir jāpieņem Ministru kabinetam.

Taču VARAM norāda, ka saskaņā ar Eiropas Komisijas regulu visas kvotas tiks pārnestas uz 3.periodu, kas ilgs no 2013. līdz 2020.gadam.

Saskaņā ar VARAM informāciju visvairāk emisijas kvotu iepriekšējā periodā ir piešķirts sadedzināšanas iekārtu nozarē - 13,92 miljoni, cementa klinkera ražošanas nozarē, kur piešķirti 4,43 miljoni kvotu un čuguna vai tērauda ražošanas nozarē ar 1,99 miljoniem kvotu.

No uzņēmumiem vislielākais kvotu piešķīrums bijis AS "Latvenergo", kas visa perioda laikā ir saņēmis 6,78 miljonus kvotu, otrajā vietā ir SIA "Cemex", kas saņēmis 3,75 miljonus kvotu, bet trešajā vietā - AS "Liepājas metalurgs" ar 1,99 miljoniem kvotu. Emisijas kvotas saņēmis arī AS "Rīgas siltums"- 1,74 miljonus, savukārt citiem uzņēmumiem piešķirto kvotu daudzums ir salīdzinoši mazāks. Pie kvotām tikuši vairāki ar siltumenerģiju saistīti uzņēmumi visā Latvijā, piemēram, AS "Rēzeknes siltumtīkli", SIA "Jūrmalas siltums" SIA "Ventspils siltums", kā arī dažādi ar ražošanu saistīti uzņēmumi - AS "Jelgavas cukurfabrika", AS "Preiļu siers", AS "Lauma" un citi.

Latvijas emisijas kvotu tirdzniecības sistēmas operatori, kuri ir saņēmuši kvotas, ar tām var rīkoties brīvi pēc saviem ieskatiem, tomēr operatoriem katru gadu ir jānodod tāds emisijas kvotu skaits, kāds atbilst šī operatora iekārtas iepriekšējā gadā saražotajam oglekļa dioksīda (CO2) emisiju apjomam pēc principa - viena tonna CO2 emisiju ir viena emisijas kvota. Ja pēc savu saistību izpildes - emisijas kvotu nodošanas - operatoram veidojas emisijas kvotu pārpalikums, tad operators var brīvi izlemt, ko ar šīm emisijas kvotām darīt.

Latvijai līdz pagājušā gada novembrim no brīvo emisiju vienību pārdošanas bija izdevies nopelnīt aptuveni 140 miljonus latu, pērn paziņoja AS "Latvenergo" valdes priekšsēdētājs Āris Žīgurs. Viņš arī norādīja, ka kvotu cenas iepriekšējos gados ir samazinājušās. 2008.gadā tās uzkāpa līdz 30 eiro (21 latam) par vienu tonnu, un bija prognozes, ka tās palielināsies līdz 100 eiro (70 latiem) par tonnu, bet tagad cenas noslīdējušas līdz septiņiem eiro (4,9 latiem) par tonnu.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas