Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +5 °C
Skaidrs
Svētdiena, 12. maijs
Valija, Ina, Ināra, Inārs

Vairākums par testiem nemaksā

Covid-19 laboratorijās par maksu nosaka tikai 10 procentiem pacientu.

Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra datiem pēdējās 24 stundās (28.04.) ir veikti vairāk nekā 18 000 Covid-19 testu, kas ir pieejami sešās ārstniecības iestādēs, un vairākām no tām ir filiāles visā Latvijā.

Vairākumam cilvēku Covid-19 testu apmaksā valsts. Bez maksas to var veikt cilvēki ar ārsta nosūtījumu, ar epidemioloģiskām indikācijām bez ārsta nosūtījuma, Covid-19 kontaktpersonas, cilvēki, kuriem paredzētas kādas ārstnieciskas manipulācijas utt. Jāpiebilst, ka rutīnas skrīningu bez maksas var veikt skaistumkopšanā nodarbinātie, autoskolas instruktori, kā arī Tiesībsarga biroja darbinieki un Nacionālo bruņoto spēku personāls.

Ja cilvēks neatbilst nevienam no šiem kritērijiem, viņam Covid-19 tests ir par maksu, kas vidēji ir 37 eiro, izņemot MFD Veselības grupu, kur šī maksa ir 80 eiro. Savukārt Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā atkarībā no laboratorijas maksa par testu svārstās no 35 eiro līdz 120 eiro. Augstāka cena ir jāmaksā tad, ja ir nepieciešams oficiāls testa tulkojums angļu vai krievu valodā. Salīdzinājumam var minēt, ka lielākajā Igaunijas laboratorijā Synlab Covid-19 tests maksā 78 eiro, Lietuvā – 79 eiro.

Sociālajos tīklos jau lasāma cilvēku neizpratne, kāpēc cena ir tik augsta un vai tas negatīvi neietekmē testu veikšanu. Te gan jānorāda, ka valsts apmaksātie testi aptver visas tās cilvēku grupas, kuras būtu pieskaitāmas pie riska grupām un kurām šāds tests būtu lietderīgs. Izņēmums ir ceļotgribētāji, kuriem tests ir jāveic par saviem līdzekļiem, taču, tā kā ceļošana ir cilvēka paša izvēle, testu apmaksu uzlikt uz nodokļu maksātāju pleciem nebūtu saprātīgi. Tiesa, arī te ir viens izņēmums – Covid19 testi bez maksas tiek veikti cilvēkiem, kas atgriežas no Lielbritānijas un Dienvidāfrikas, un tie ir bez maksas arī tad, ja atbraucējiem nav nekādu saslimšanas simptomu.

Centrālās laboratorijas – vienas no lielākajām testu veicējām – valdes locekle Jeļena Storoženko stāsta, ka 90% testu veicēju te ir bez maksas, pārējie 10%, kam tests ir par maksu, pārsvarā to dara tieši tādēļ, ka gaidāma ceļošana ārpus valsts. Centrālajā laboratorijā testa cena ir 35 eiro. Jāpiebilst, ka valsts maksātais tarifs par šo manipulāciju ir šāds: par parauga ņemšanu laboratorijā – 2,85 eiro, izbraukumā – 4,13 eiro. Par testa rezultāta noteikšanu – 26,68 eiro.

J. Storoženko skaidro, ka 64% no testa cenas veido reaģenta izmaksas, kam klāt nāk iekārtu aprīkojums, to uzturēšana, izlietoto materiālu savākšana, darba algas utt. Jāņem vērā, ka reaģentu piegādes ir arī naktīs, līdz ar to laboratorijas strādā diennakts režīmā un cilvēkiem tiek maksāts par darbu nakts maiņā. Tādējādi par aplamiem ir uzskatāmi cilvēku aprēķini, kas parādās sociālajos tīklos, kur testa cena ir sareizināta ar vidēji dienā veikto testu skaitu un paziņots, ka laboratorijas ieņēmumi ir milzīgi. Kā jau minēts, vairāk nekā puse finansējuma aiziet reaģentu iegādei.

MFD Veselības grupas izpilddirektors Einārs Giels, taujāts, kāpēc viņa iestādē maksa par testu vairāk nekā divas reizes pārsniedz vidējo, uzsver, ka cenu politikas veidošanās ir atkarīga no vairākiem apstākļiem. "MFD Veselības grupa nebija to laboratoriju lokā, kuras sāka Covid19 testu veikšanu 2020. gada pavasarī, līdz ar to nevaram vienlīdzīgi pretendēt uz labvēlīgākiem reaģentu iepirkšanas nosacījumiem kopumā. Uzskatām, ka nav salīdzināmas tās priekšrocības, kādas ir citām laboratorijām, kurām veikto testu skaita īpatsvars ir lielāks." E. Giels piekrīt J. Storoženko, ka lielākā izmaksu pozīcija ir tieši par reaģentiem, turklāt cena ir atkarīga arī no pasūtītā apjoma.

Visiem testēties gribētājiem jāatceras, ka testu var veikt tikai pēc iepriekšējā pieraksta. Pierakstīties iespējams vai nu telefoniski, vai elektroniski. Izmeklējamais materiāls tiek ņemts no rīkles un deguna. Ierodoties laboratorijā, pacientam obligāti jāuzrāda personu apliecinošs dokuments. Apmeklējot laboratoriju, jāievēro piesardzības pasākumi – starp pacientiem jāsaglabā divu metru distance, jālieto sejas maska. Ja ir saslimšanas simptomi vai ja pacients atrodas karantīnā, laboratorijā uz testu ir jāierodas personīgajā auto vai kājām.

Valsts apmaksāti Covid-19 testi

  • Ar ārsta, ārsta prakses vai ārstniecības iestādes nosūtījumu
  • Pirms operācijas vai medicīniskas manipulācijas saņemšanas
  • Pacientiem, kas atgriezušies Latvijā no Apvienotās Karalistes vai Dienvidāfrikas Republikas bez simptomiem
  • Covid-19 pacienta kontaktpersonām
  • Personām (tai skaitā bērniem un vienam no vecākiem, kas pavadīs bērnu), kurām ir nosūtījums uz operāciju vai ķīmijterapiju
  • Ārvalstu bruņoto spēku karavīriem un NBS personālam
  • Skaistumkopšanā nodarbinātajiem
  • Autoskolu braukšanas instruktoriem
  • Latvijas Republikas Tiesībsarga biroja darbiniekiem
  • Epidemioloģisku indikāciju gadījumos (akūtas elpceļu infekcijas pazīmes, paaugstināta temperatūra, ožas traucējumi, garšas izjūtas zudums) bez nosūtījuma
  • Bez nosūtījuma ārpus ģimenes ārsta darba laika, ja pacientam ir akūtas elpceļu infekcijas slimības pazīmes vai citas pazīmes, kas ir raksturīgas Covid-19 infekcijai
  • Bez nosūtījuma, ja, veicot Covid-19 gadījuma vai uzliesmojuma epidemioloģisko izmeklēšanu, pastāv profesionāli pamatotas aizdomas par plašāku infekcijas izplatīšanos Covid-19 skartajā iestādē vai uzņēmumā, kā arī ja kolektīvā ir liels skaits kontaktu

Covid-19 maksas testu cenas

  • Centrālā laboratorija – 35 eiro
  • E. Gulbja laboratorija – 37 eiro
  • MFD veselības grupa – 80 eiro
  • NMS laboratorija – 37 eiro
  • Valsts zinātniskais institūts Bior – 34,06 eiro
  • RAKUS – no 35 līdz 120 eiro

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Vai karsējamā tabaka izspiedīs cigaretes?

Tabakas lietošanai ir tūkstošiem gadu sena vēsture. Neskatoties uz to, ka smēķēšanas kaitīgā ietekme ir vispārzināma, daudzi joprojām turpina smēķēt – pasaulē ir vairāk nekā miljards dažādu tabak...

Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas