Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +5 °C
Daļēji apmācies
Trešdiena, 26. februāris
Mētra, Evelīna, Aurēlija

ASV paziņo par izstāšanos no INFT

ASV izstājas no Līguma par vidējā un tuvā darbības rādiusa raķešu likvidāciju (INFT), piektdien paziņojis Baltais nams.

"Rīt Savienotās Valstis aptur savas saistības saskaņā ar INF līgumu un sāk izstāšanās procedūru no INF līguma, kas tiks pabeigta sešu mēnešu laikā, ja vien Krievija no savas puses neatsāks [līguma] ievērošanu, iznīcinot savas raķetes, to palaidējus un ar tām saistīto aprīkojumu, kas [līgumu] pārkāpj," teikts ASV prezidenta Donalda Trampa paziņojumā.

ASV pērn apsūdzēja Krieviju līguma pārkāpšanā un brīdināja, ka izstāsies no līguma, ja vien Maskava neatgriezīsies pie savu saistību pildīšanas.

INFT 1987.gadā Vašingtonā parakstīja toreizējais ASV prezidents Ronalds Reigans un Padomju Savienības līderis Mihails Gorbačovs.

Saskaņā ar šo līgumu aizliegtas kodolgalviņas nestspējīgas raķetes, kuru darbības rādiuss ir no 500 līdz 5500 kilometriem.

ASV uzskata, ka Krievija ir pārkāpusi šo līgumu, izstrādājot spārnoto raķeti 9M729.

Latvijas Ārlietu ministrija paziņojumā presei norāda, ka NATO ārlietu ministri paziņojumā par ASV lēmumu izstāties no Vidēja un tuva darbības rādiusa kodolbruņojuma līguma pauž atbalstu šim ASV lēmumam un secina, ka Krievija kopš 2018. gada 4. decembra ASV paziņojuma nav spērusi soļus INF līguma pārkāpumu novēršanai, kā arī nav sniegusi ticamus, pārbaudāmus skaidrojumus par līgumā aizliegto raķešu izstrādi un izvietošanu. Tādējādi Krievija turpina apdraudēt Eiroatlantisko drošību.

ASV paziņojums par izstāšanās procesa uzsākšanu ir stingrs signāls Krievijai, ka saistību neievērošanai ir nopietnas sekas.

Attīstot un izvietojot INF līgumā aizliegtās raķetes, Krievija ir būtiski pārkāpusi INF līgumā noteiktās saistības, tāpēc ASV ir juridisks pamatojums veikt samērīgus pretpasākumus un pārtraukt savu dalību līgumā, lai aizsargātu savas un NATO sabiedroto drošības intereses. Ārlietu ministrija atbalsta ASV lēmumu. Ministrijas vērtējumā izstāšanās process, kas aizņems nākamos sešus mēnešus, Krievijai vēl joprojām dod iespēju iznīcināt INF līgumā aizliegtās raķešu sistēmas un atgriezties pie pilnīgas līguma saistību ievērošanas.

Efektīva bruņojuma kontrole ir svarīgs Eiroatlantiskās drošības elements. Ārlietu ministrija ir vienisprātis ar NATO sabiedrotajiem, ka situācija, kurā ASV un citas līguma dalībvalstis vienpusēji ievēro līgumu, kamēr Krievija to pārkāpj, nav ilgtspējīga un neveicina Eiroatlantiskās telpas drošību.

Latvija aicina Krieviju izmantot turpmākos sešus mēnešus, lai spertu konstruktīvus soļus līgumu saglabāšanai un nodrošinātu tā efektīvu darbību turpmāk.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits