Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +1 °C
Skaidrs
Piektdiena, 10. aprīlis
Anita, Anitra, Zīle, Annika
Arabica kafijas pupiņu plantāciju platība globālās sasilšanas rezultātā līdz 2088. gadam saruks par 50%

Klimata pārmaiņas un nesaimnieciskums apdraud kafijas industriju

Nule publicētā pētījumā secināts, ka gan klimata pārmaiņas, gan nesaimnieciskums būtiski apdraud pasaules kafijas pupiņu augus. Dažas sugas nākamo simts gadu laikā varētu izzust, kamēr citu izplatība ievērojami samazināsies.

Kā ziņo BBC, šis ir pirmais pētījums, kas izvērtē visu šobrīd zināmo kafijas augu stāvokli un izplatību. Šobrīd cilvēkiem ir zināmas 124 kafijas augu sugas, bet 60% no tām jau tagad atrodas uz izmiršanas robežas. Interesants fakts, kuru, kā norāda pētnieki, visticamāk nezina daudzi kafijas cienītāji, ir, ka dzeramās kafijas ražošanai tiek izmantotas tikai divas kafijas augu sugas - Coffea Arabica un Coffea robusta. 

Pārējās sugas netiek kultivētas šādiem mērķiem un pārsvarā aug savvaļā, bet, kā ar visiem augiem, tie pilda būtisku lomu Zemes ekosistēmā, tāpēc arī to izzušana nevar tikt uztverta vienaldzīgi. 

Tāpat zinātnieki norāda, ka savvaļas dzeramo kafijas pupiņu augi tiek izmantoti, lai iegūtu sēklas, kuras tad tiek izmantotas industriālai audzēšanai. Proti, savvaļas sugas, kā liecina dati, lielā mērā uztur globālo kafijas apriti. Viens no pētījuma autoriem - doktors Ārons Deiviss - norādījis, ka bez savvaļas augiem pieejamais kafijas apjoms ievērojami saruktu.

Iespējams, vēl satraucošāks fakts ir, ka Arabica pupiņas, kas ir visvairāk izplatītais kafijas pupiņu veids, arī ir apdraudēta un globālās sasilšanas rezultātā šo pupiņu pieejamība līdz 2088. gadam varētu sarukt par 50%. Šīs kafijas pupiņas savvaļā aug Etiopijā, un zinātnieki mudina valsti pievērst lielāku uzmanīgu ilgtspējīgas saimniekošanas principiem.

BBC skaidro, ka šobrīd 45% kafijas augu sēklu nav noglabātas starptautiskajās sēklu bankās, jo, kā citi tropiskie augi, to sēklas nepārcieš sasaldēšanas procesu. 

 

 

Top komentāri

BBC?
B
Tālāk var nelasīt.
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits