Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Pētījums: Pēdējos 30 gados Dienvidpols sasilis trīs reizes virs vidējā rādītāja

Pētījumā, kas pirmdien publicēts žurnālā Nature Climate Change, secināts, ka Dienvidpols pēdējos 30 gados ir sasilis vairāk nekā trīs reizes, pārsniedzot vidējo rādītāju pasaulē. Sasilšana varētu ietekmēt Antarktikas ledus kušanu, jūras dzīvi reģionā, kā arī jūras līmeņa celšanos, vēsta CNN.

Zinātnieki ilgi ir zinājuši, ka Antarktīdas ārējie reģioni sasilst, taču iepriekš tika uzskatīts, ka Dienvidpols, kas atrodas dziļi to iekšienē, ir izolēts no globālās temperatūras paaugstināšanās.

Pētījumā atklāts, ka laika posmā no 1989. gada līdz 2018. gadam Dienvidpols sasilis par aptuveni 1,8°C ar ātrumu +0,6°C desmit gadu laikā, un šis rādītājs ir trīs reizes lielāks kā vidējais pasaules sasilšanas ātrums.

Galvenais Antarktīdas sasilšanas iemesls ir jūras virsmas temperatūras paaugstināšanās tropos, norāda pētījuma autori.

Pēdējo 30 gadu laikā tropiskā Klusā okeāna rietumu daļas sasilšana nozīmē to, ka ir palielinājušās siltā gaisa plūsmas uz Dienvidpolu.

Pēdējos gados Antarktīdas daļās ir reģistrēta netipiski augsta temperatūra, kam ir nopietnas globālas sekas, īpaši miljoniem pasaules piekrastē dzīvojošo cilvēku.

Pēc Pasaules meteoroloģiskās organizācijas datiem, Antarktīdas ledus satur pietiekami daudz ūdens, lai paaugstinātu pasaules jūras līmeni gandrīz par 61 metru.

Zinātnieki ir pārliecināti, ka Antarktīdas sasilšanu ietekmē ne tikai siltumnīcas efekta gāzu izmeši, bet arī vairāki dabiski procesi.

Globālā temperatūra pasaulē ir paaugstinājusies par apmēram 1°C virs pirmsindustriālā līmeņa, taču mērķis, lai izvairītos no klimata krīzes nenoveršamām sekām, ir saglabāt globālo vidējo temperatūru 1,5°C virs pirmsindustriālā līmeņa.

Top komentāri

TĀ DIENA,
T
kad elle savu muti atvērs, tuvojas vēja spārniem!
Žaks Paganels
Ž
Dienvidpols nu nekādi nevar sasilt. Tikai tam pieguļōšā teritorija...
Mauglis
M
Pētījums, pētījums, brīnišķīgais pē-tī -jums!
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Vides izpostīšana veicina epidēmijas(12)

Jaunā koronavīrusa (SARS-CoV-2) izraisītā globālā pandēmija, kas nogalinājusi vismaz pusmiljonu cilvēku, varētu būt tikai priekšvēstnesis tam, kas cilvēci sagaida nākotnē. Apvienoto Nāciju organizāc...

Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits