Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +4 °C
Apmācies
Sestdiena, 22. februāris
Rigonda, Adrians, Ārija, Adriāna, Adrija

PVO: Mikroplastmasas līmenis dzeramajā ūdenī pagaidām nav cilvēkam bīstams

Pasaules Veselības organizācija (PVO) ceturtdien paziņoja, ka mikroplastmasas līmenis dzeramajā ūdenī pagaidām nav cilvēkiem bīstams, bet tā aicināja vairāk pētīt iespējamos riskus nākotnē.

Savā pirmajā ziņojumā par mikroplastmasas ietekmi uz cilvēka veselību PVO aplūkoja krāna un pudeļu ūdenī atrodamās mikroplastmasas ietekmi.

"Lai nomierinātu ūdens patērētājus visā pasaulē, mūsu galvenais vēstījums ir tāds, ka, balstoties uz šo novērtējumu, uzskatām, ka riski ir zemi," sacīja PVO koordinators ūdens un sanitārijas jautājumos Brūss Gordons.

PVO norādīja, ka dati par mikroplastmasas klātbūtni dzeramajā ūdenī pašlaik ir ierobežoti, ir tikai daži uzticami pētījumi, tādēļ rezultātu analīze ir apgrūtināta.

Tāpat organizācija ir aicinājusi pētniekus vairāk veikt padziļinātus pētījumus par mikroplastmasu un tās iespējamo ietekmi uz cilvēka veselību.

Apvienoto Nāciju Organizācijas specializētā aģentūra arī mudinājusi vides interesēs vērsties pret plastmasas piesārņojumu un samazināt cilvēku saskari ar mikroplastmasu.

Ziņojumā uzsvērts, ka neatkarīgi no mikroplastmasas dzeramajā ūdenī radītā apdraudējuma cilvēka veselībai, "politikas veidotājiem un sabiedrībai ir jāveic pasākumi, lai uzlabotu plastmasas pārvaldību un iespēju robežās samazinātu plastmasas izmantošanu".

"Mums steidzami ir vairāk jāuzzina par mikroplastmasas ietekmi uz veselību, jo tā ir visur, tostarp mūsu dzeramajā ūdenī," paziņoja PVO Sabiedrības veselības nodaļas direktore Marija Neira.

"Mums arī jāizbeidz plastmasas piesārņojuma pieaugums visā pasaulē," viņa piebilda.

Ziņojumā brīdināts arī par citiem riskiem, proti, ja plastmasas izmeši vidē turpinās pieaugt pašreizējā tempā, mikroplastmasa gadsimta laikā varētu radīt plašu ūdens ekosistēmu apdraudējumu, kas savukārt palielinātu riskus cilvēkiem.

Eksperti ieteikuši notekūdeņu attīrīšanu, piemēram, filtrēšanu, jo tā no ūdens var attīrīt vairāk nekā 90% mikroplastmasas.

PVO norādīja, ka no tā būtu dubults ieguvums, jo risinātu arī fekāli piesārņota ūdens problēmu, attīrot to no patogēniem organismiem un ķimikālijām, kas var izraisīt letālās ar caureju saistītās slimības.

Top komentāri

zaljpraatinju liekuliiba
z
Plastmasas mikrokompotu ieguust ne jau no tukshaam pudeleem, bet vegaanfashistu plastmasas veshas un fufaikaam. https://www.theguardian.com/environment/2016/jun/20/microfibers-plastic-pollution-oceans-patagonia-synthetic-clothes-microbeads
idem
i
80% piesārņojuma pasaules okeānos nonāk pa 5 upēm. 4 no šīm upēm ir Ķīnā. 1 ir Āfrikā. Un jā - pa tām upēm tur nonāk šie te priekšmeti. Tas, ka Eiropa pārstās šos te priekšmetus lietot (kurus tā nemaz upēs nemeta, ja kas), pilnīgi nekādi nepiedalās problēmas risināšanā. Tas tikai radīs jaunas problēmas - koku izciršanu, bioloģiskās dažādības samazināšanos, dzīves kvalitātes samazināšanos jau tā ekonomisku un sociālu izaicinājumu plosītā kontinentā. Tā ka ejiet lūgtum noskaloties podā, zaļie draugi! Sāciet lūdzu beidzot rūpēties par to, kā risināt reālas dabas problēmas, kā nepurgāt cilvēku dzīves vai arī aiztaisiet mutes un sakārtojiet savu istabu beidzot!!!
Pareizaissecinājums
P
Bet tas netraucē uzlikt plastmasas nodokli.
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

ES budžeta samits beidzas bez vienošanās(11)

Eiropas Savienības (ES) samits par bloka budžetu nākamajiem septiņiem piektdien beidzies ar strupceļu, 27 dalībvalstīm nespējot rast kopīgu pamatu, pavēstīja līderi.

Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits